PALUBA
April 29, 2024, 04:28:56 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Izvoz NVO SFRJ  (Read 4922 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« on: November 19, 2011, 01:42:38 pm »

Da iskoristim dok sam još sam doma i okružen papirima koje sam od jutros iskopao.

Imam dokument sa procjenom izvoznih kapaciteta namjenske industrije SFRJ. Dosta je interesantnih podataka. Kako budem stizao ponešto ću ovdje postirat.

Prva interesantna stvar koja mi pada na pamet vezana je za raspodjelu vojne industrije u SFRJ. Kad sam na ovom postu nešto pisao o raspodjeli klirinškog duga, zapao mi je za oko odnos broja angažiranih radnika i vrijednost izvoza po republikama.

Korisno je prvo razmotriti nekoliko tablica.

Prva i druga su raspodjela prava i obveza republika po Sporazumu o sukcesiji odnosno po Sporazumu sa MMF. Ovi postoci pokazuju relativnu ekonomsku snagu republika, s time da je podjela MMF-a korisna jer uzima u obzir unutarnje dugove pa se iz nje može vidjeti koje su republike bile veći korisnici saveznih sredstava. To su one koje po MMF-u imaju veći postotak u raspodjeli nego po Sukcesiji - Hrvatska i Slovenija. Po ovome je jasno da su one više davale u federalnu kasu nego što su uzimale.

Samo da napomenem da su davali svi, u principu na isti način i po istim kriterijima, ali su 'uzimanja' išla prema siromašnijima i nerazvijenima, kroz fondove za razvoj, direktnu saveznu pomoć itd. No ovo bi nas razmatranje odvelo u preveliku digresiju.

Napominjem da i Sukcesija i MMF navode postotke za tada postojeću SRJ/SCG. No kako je ona kasnije podijeljena u odnosu 94,22% Srbiji i 5,88% Crnoj Gori, ja sam prema tome korigirao i tablice (što u slučaju MMF sigurno nije dobro jer je i CG bila veliki korisnik pomoći, fondova i dotacija  no to je sad nemoguće ispraviti).

RASPODJELA PO BEČKOM SPORAZUMU O SUKCESIJI:

BIH15%
HRV 23,5%
MKD 8%
MNE2,3%
SLO14%
SRB 37,2%

RASPODJELA PO MMF
BIH13,2%
HRV 28,5%
MKD 5,4%
MNE 2,1%
SLO16,4%
SRB 34,4%
E, sada dolazimo do dvije jako interesantne tablice koje pokazuju gdje je bila koncentrirana vojna industrija i koliko je radnika u njoj radilo.

RASPODJELA VRIJEDNOSTI IZVOZA PO REPUBLIKAMA

BIH19,3%
HRV 15,2%
MKD7,1%
MNE 0,1%
SRB41,0%
SLO17,3%.


RASPODJELA PO BROJU ZAPOSLENIH U VOJNOJ INDUSTRIJI

BIH 40,1%(23 010)
HRV5,8%( 3 310)
MKD1,9%(  1 080)
MNE1,2%(    700)
SRB47,1%(26 995)
SLO3,9%( 2 230)
Proučavajući ove dvije posljednje tablice svašta se može uočiti:

1. Da često ponavljana priča da je sva vojna industrija 'ukradena' i izmještena iz Srbije uopće nije točna.
2. Da je najveća koncentracija vojne industrije po broju zaposlenih bila u SRB i BIH i da je disproporcija ogromna.
3. Da su 'razvijene' HRV i SLO imale daleko veći prihod po zaposlenom nego druge republike
4. Da je BIH očito imala najslabiju strukturu proizvodnje, radno intenzivnu i niskotehnološku

Svašta bi se ovdje još dalo zaključiti.

Samo kao primjer, kombinirajući dvije gornje tablice ovako bi izgledala relativna vrijednost proizvodnje po zaposlenom:

BIH0,48
HRV2,62
MKD3,73
MNE0,08
SRB0,87
SLO4,44

Izuzimajući Makedoniju i Crnu Goru koje su isuviše maloga obima da bi bile statistički relevantne, vidi se interesantan pokazatelj: uzimajući cjelokupnu vojnu industriju SFRJ kao faktor 1, vidljivo je da je prihod oz izvoza u BIH bio samo 48% od SFRJ prosjeka po radniku a prihod u SLO čak 444% od prosjeka!

Kad znamo što je Slovenija proizvodila i izvozila - visokotehnološku elektroniku, specijalne čelike itd, a što Bosna - eksplozive, barute, municiju... vidi se ogromna razlika koja generalno prati trendove razvoja u SFRJ ali je daleko izraženija.

Zasad ovoliko
« Last Edit: November 19, 2011, 03:20:29 pm by trifko86, Reason: Vizuelno sređene tabele... » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #1 on: November 19, 2011, 01:48:59 pm »

UUuuuuuuuuuuu, jedva cekam nastavak.  Shocked Shocked Shocked Shocked
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #2 on: November 19, 2011, 02:08:20 pm »

I samo još jedna tablica, ona zbog koje sam i otvorio temu:

STRUKTURA IZVOZA NVO 1986-90

1.Naoružanje KoV13,3%
2.Municija25,3%
3.Elektronika i veza5,8%
4.Oklopna vozila i tehnika20,7%
5.Inžinjerijska sredstva0,3%
6.Vazduhoplovna sredstva7,5%
7.Sredstva RM  9,2%
8.Sredstva ABHO0,6%
9.Intendantska sredstva3,8%
10.Sanitetska sredstva 0,7%
11.Nastavna sredstva0,6%
12.Remont i licence10,6%
13.Obuka kadrova0,1%
14.Ostala sredstva 1,0%
15.Zarada SDPR 0,5%

Napominjem da su ovo podaci iz plana izvoza za 1986-90 koji je djelomično korigiran ali nije u potpunosti precizan. Naime, podatke bi trebalo dodatno korigirati jer je u tablici u točci 4. (oklop) uključen i ugovor sa Sirijom za izvoz 200 M-84 po cijeni od 308 milijuna $ koji nije realiziran. Ukupna vrijednost izvoza NVO za ovaj period bila je 3 251 000 000 $.

Sa tom korekcijom učešće oklopa smanjilo bi se na oko 15-16% a ostali postoci bi se nešto povećali ali i ovo je dovoljno indikativno.
« Last Edit: November 19, 2011, 03:30:19 pm by trifko86, Reason: Vizuelno sređene tabele... » Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #3 on: November 19, 2011, 02:09:39 pm »

UUuuuuuuuuuuu, jedva cekam nastavak.  Shocked Shocked Shocked Shocked

Bome ćeš se sad načekat, od danas više nisam samac a i u zaostatku sam sa poslom zbog i radi ovog prokletog foruma... 
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #4 on: November 19, 2011, 02:18:32 pm »

Bome ćeš se sad načekat, od danas više nisam samac a i u zaostatku sam sa poslom zbog i radi ovog prokletog foruma...  

Auuhh, šta reče i osta živ!!!  

Hehe, nisi jedini, ima nas više ovisnih...  Smiley Grin

Inače, još jedna zanimljiva tema.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #5 on: November 19, 2011, 10:10:54 pm »

Proučavajući ove dvije posljednje tablice svašta se može uočiti:

1. Da često ponavljana priča da je sva vojna industrija 'ukradena' i izmještena iz Srbije uopće nije točna.
2. Da je najveća koncentracija vojne industrije po broju zaposlenih bila u SRB i BIH i da je disproporcija ogromna.
3. Da su 'razvijene' HRV i SLO imale daleko veći prihod po zaposlenom nego druge republike
4. Da je BIH očito imala najslabiju strukturu proizvodnje, radno intenzivnu i niskotehnološku

Svašta bi se ovdje još dalo zaključiti.

Samo kao primjer, kombinirajući dvije gornje tablice ovako bi izgledala relativna vrijednost proizvodnje po zaposlenom:

BIH0,48
HRV2,62
MKD3,73
MNE0,08
SRB0,87
SLO4,44

Izuzimajući Makedoniju i Crnu Goru koje su isuviše maloga obima da bi bile statistički relevantne, vidi se interesantan pokazatelj: uzimajući cjelokupnu vojnu industriju SFRJ kao faktor 1, vidljivo je da je prihod oz izvoza u BIH bio samo 48% od SFRJ prosjeka po radniku a prihod u SLO čak 444% od prosjeka!
Са неким изнесеним проценама се не могу сложити.
1. Тачно је да није сва војна индустрија изнесена из Србије, али доста јесте. Узмимо за пример Икарус - Соко. Да не буде забуне, сматрам да је била исправна стратешка одлука да се осетљива индустрија премести у унутрашњост земље.
2. Ваљало би упоредити ситуацију са предратним стањем, мислим да би било занимљиво.
3, 4. и на даље: Овде је очигледна грешка у статистичкој обради. Чак и ако претпоставимо да су запослени у наменској радили само за војне потребе (нисам сигуран да јесу), изостављена је производња за домаће потребе - подељен је само извоз са укупним бројем радника! Врло је могуће да су неке фабрике у том периоду радиле више за домаће потребе, а неке за извоз.
Такође, мислим да је било и компонената које су увезене из иностранства, те би ваљало и њих одузети за просек продуктивности радника.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #6 on: November 19, 2011, 11:17:16 pm »


Proučavajući ove dvije posljednje tablice svašta se može uočiti:

1. Da često ponavljana priča da je sva vojna industrija 'ukradena' i izmještena iz Srbije uopće nije točna.
2. Da je najveća koncentracija vojne industrije po broju zaposlenih bila u SRB i BIH i da je disproporcija ogromna.
3. Da su 'razvijene' HRV i SLO imale daleko veći prihod po zaposlenom nego druge republike
4. Da je BIH očito imala najslabiju strukturu proizvodnje, radno intenzivnu i niskotehnološku

Svašta bi se ovdje još dalo zaključiti.

Samo kao primjer, kombinirajući dvije gornje tablice ovako bi izgledala relativna vrijednost proizvodnje po zaposlenom:

BIH0,48
HRV2,62
MKD3,73
MNE0,08
SRB0,87
SLO4,44

Izuzimajući Makedoniju i Crnu Goru koje su isuviše maloga obima da bi bile statistički relevantne, vidi se interesantan pokazatelj: uzimajući cjelokupnu vojnu industriju SFRJ kao faktor 1, vidljivo je da je prihod oz izvoza u BIH bio samo 48% od SFRJ prosjeka po radniku a prihod u SLO čak 444% od prosjeka!

Kad znamo što je Slovenija proizvodila i izvozila - visokotehnološku elektroniku, specijalne čelike itd, a što Bosna - eksplozive, barute, municiju... vidi se ogromna razlika koja generalno prati trendove razvoja u SFRJ ali je daleko izraženija.


1. Ne samo da je tacna (mozemo licitirati oko %) nego se to odnosi i na civilnu proizvodnju.
2. To sto je najveci broj zaposlenih bio u Srbiji.....i sto je velika disproporcija, nikako ne ide u prilog tezi da je Srbija imala kvalitetnije proizvodne programe koji sa sobom nose i vecu ostvarenu razliku kapitala.
3. Proizilazi iz 2.
4. Ni sa ovim se ne bih slozio.....kapitalne fabrike namenske industrije su se nalazile u BiH i sa tim u vezi tezilo se modernizaciji istih, pre nego u drugim republikama. Sto se to nije desilo, svi znamo.

Naravno, radi se o mesovitoj raspodeli pa tako ne mozemo globalno usvajati zakljucke tipa...."radno intenzivnu i niskotehnološku". Takve primere imamo u svakoj od republika.

Oko ove relativne vrednosti proizvodnje po radniku......po meni je ona manje bitna od vrednosti ostvarenog profita po radniku. To je jedina validna obracunska vrednost koju ima smisla traziti...ove druge su vise za statisticare, teoreticare i ekonomiste koji ionako o ekonomiji nista i ne znaju.

Da imamo odnos profit/radnik.....sta nam on govori?
Iz toga tek mozemo zakljuciti stepen razvijenosti namenske industrije u globalu, nivoi dostignutih razvoja proizvodnih tehnologija, strucnost kadrova....pa cak i izvuci zakljucke o trenutnom kretanju trzista, bilo o stranom bilo o domacem....i jos mnogo toga.

Jos jednu stavku svega ovoga ne smemo zaboraviti....a to je i udeo koje civilne kompanije imaju u stvaranju dodatne vrednosti proizvoda namenske industrije. Cesto je i bio slucaj da se proizvod civilne kompanije ugradjuju u vojna sredstva i kao gotov ili polugotov proizvod prodaju i u inostranstvu i kod kuce. Toga u racunici nema.

Dakle ne moze se, sa samo dva sabirka dobiti rezultat koji treba da zadovolji problematiku sve gore navedenog i nenavedenog. Potrebno je dosta toga uraditi da bi se dobili makar priblizni tacni rezultati koji zadovoljavaju osnovne kriterijume. A, to nije nista komplikovanije od same teme...tj. objekta proucavanja.....namenske industrije SFRJ.

Sto bi znacilo.......dovoljno je tesko.



« Last Edit: November 19, 2011, 11:47:09 pm by rotring » Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #7 on: November 19, 2011, 11:29:01 pm »


Ne bih ulazio u bilo kakve polemike jer svi možemo dokazivat sve i nitko od nas ne može dokazat ništa. A to je zato što SFRJ kao država, društvo i ekonomija nije poznavala kategoriju profita i nije postojao jasan i jednostavan dohodovni princip plaćanja, nije postojao jasan sustav oporezivanja, nije postojao klasičan bankarski režim niti tržipte već 'društveni dogovori' i 'samoupravni sporazumi'.

Zbog svega zoga upravo je nemoguće sada iz ove perspektive rekonstruirati, razumjeti i kvantificirati ekonomsku situaciju i ekonomske odnose onoga vremena. Ja se time dugo u slobodno vrijeme bavim i što više znam i iskopam - ti mi je jasnije sa sam sve dalje od nečega što bi bilo jasno i razumljivo studentu iz Argentine ili trgovcu iz Omana.

Mi smo ovdje u situaciji sličnoj paleozoolozima koji su iskopali dio donje vilice, tri rebra, dvije koščice iz noge i tri koščize iz ruke, pa sad pokušavaju rekonstruirati neku nepoznatu životinjsku vrstu koja je živila prije 2 milijuna godina, što je jela, koga je voljela, čega se plašila i jesu li mladunci živjeli sa mamom 3 mjeseca ili 6 godina.

A pritom uopće nisu sigurni da svi oni djelovi koje su pronašli - jedino što imaju - uopće pripadaju istoj životinjskoj vrsti.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #8 on: November 19, 2011, 11:36:26 pm »


Ne bih ulazio u bilo kakve polemike jer svi možemo dokazivat sve i nitko od nas ne može dokazat ništa. A to je zato što SFRJ kao država, društvo i ekonomija nije poznavala kategoriju profita i nije postojao jasan i jednostavan dohodovni princip plaćanja, nije postojao jasan sustav oporezivanja, nije postojao klasičan bankarski režim niti tržipte već 'društveni dogovori' i 'samoupravni sporazumi'.

Zbog svega zoga upravo je nemoguće sada iz ove perspektive rekonstruirati, razumjeti i kvantificirati ekonomsku situaciju i ekonomske odnose onoga vremena. Ja se time dugo u slobodno vrijeme bavim i što više znam i iskopam - ti mi je jasnije sa sam sve dalje od nečega što bi bilo jasno i razumljivo studentu iz Argentine ili trgovcu iz Omana.

Mi smo ovdje u situaciji sličnoj paleozoolozima koji su iskopali dio donje vilice, tri rebra, dvije koščice iz noge i tri koščize iz ruke, pa sad pokušavaju rekonstruirati neku nepoznatu životinjsku vrstu koja je živila prije 2 milijuna godina, što je jela, koga je voljela, čega se plašila i jesu li mladunci živjeli sa mamom 3 mjeseca ili 6 godina.

A pritom uopće nisu sigurni da svi oni djelovi koje su pronašli - jedino što imaju - uopće pripadaju istoj životinjskoj vrsti.

Ovo si lepo srocio.....potpuno si u pravu i u potpunosti se slazem sa tobom. Covek bi pomislio da je lov u ovako mutnoj bari ...corav posao, sto na kraju i jeste, pogotovo ako se dohvatimo ovakvih tema i proslog vremena.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.