PALUBA
April 29, 2024, 01:06:36 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Nepoznati oklopnjak JNA - pomoć.  (Read 46396 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 494


« Reply #45 on: November 26, 2011, 09:57:49 pm »


 A kao prvo na Fejs profil G-dinu Šutanovcu.
Tu ništa ako mu se ne zatakne papirče za remen od sata, ono šareno, zeleno.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #46 on: November 26, 2011, 10:12:06 pm »

Будимо озбиљни.  Не ради се о томе да неко намерно жели да све то пропадне, него је то тренутно последња ствар у систму којој запослени поклањају пажњу. Имају преча посла и бриге. Да би се то офарбало, па потом чувало и одржавало треба бар вод војника или цивила. Друго је питање да ли је добро систем уредио питање скупљања опреме и наоружања које се користило и касније одржавање. И сам сам био део тог система и знам, као и свима или већини бивших, овде присутних, да ми је брига о архиви и чувању старе опреме, била последња брига. Гледао сам да је се ратосиљам. На аеродорму Сомбор , где сам радио била је гомила старих "сејброва", "тандерџета" (разабацних по писти и стајанци) и других авиона који су служили за скидање делова као "успомену на ЈНА и Сомбор". Примерци који су служили за обуку војника (многи су били први серијски примерци, а неки и прототипски) чувани су у хангарима и били су у добром стању док су били учила. Када би дошло ново средство, старо би избацили на стајанку јер у хангару нема места. И то у време када је било пара за музеје и сл.

Дакле, има ли Војни музеј снага и средстава да све то одржава? Слажем се да би нека медијска, пригодна емисија мало покренула ствар, али би и даље остао системски проблем. Музеј у Пивци је лепо уређен, али нема ни 10% онога што има Војни музеј ВС. Сумњам да Србија има те паре да то среди на тај начин и одржава на том нивоу. Па музејска збирка на Калемегдану још није урађена како треба. Главна музејска поставка је пре пар година само мало измењена (ограничена на Србију) док је она, урађена пре 40 година (односи се на простор целе СФРЈ),  затворена. Можда би се и нашле паре у систему, али тзв. тактички носиоци би морали да одустану од неких ставари у средства усмере на ово о чему причамо. А то је тешко. Биће довољно да се нађе неко као БојанСДК да бар све прикупи на једно место и заштити од деструкције "скупљача сувенира" и "секундарних сировина". Рђа се може скинути и средства офарбати и после 10 година.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #47 on: November 26, 2011, 10:22:56 pm »

Е ајде да будемо озбиљни.
Средства које смо ти ја гледали (када су била власништво 608.ПБ) нису била руинирана.

Титулар над средствима је на Калемегдану. Средства су у Качареву.
Озбиљно, ко их дужи и ко је одговоран за њих? pravilo
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #48 on: November 26, 2011, 10:35:21 pm »

Ја сам их гледао 1998. и била су у изванредном визуелном стању, осим што су цеви дела оруђа биле избушене (по споразуму и контроли  наоружања то је тако морало бити). Унутрашња збирка (пешадијско наоружање) је и сада у солидном стању. Оно напољу није нико одржавао од тада и наравно да је лоше. Што би се борбена логистика сикирала због тога. Њој су приоритет живе јединице и њихове потребе. Е, сад, може ли то Музеј сам? Сумњам, јер у кресању броја људи и пара такве установе преве "страдају". Код нас, као и другде, генерали, министри, доминистри и ини, воле да имају оно што немају и маштају да имају носаче авиона, флоте мигова, "16"-тица, а може и "спејсшатлова" (нема везе што нам не треба, добро дође за сликање)... и што више потчињених како би им слава била већа. Је... се њима за Музеј и фарбу за "кршеве". Промениће се министар (кад тад) па ћемо видети новог и његове "доминистре" и генерале.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #49 on: November 27, 2011, 12:00:17 am »

Svaka ozbiljna vojska treba da cuva oruzja koje vise ne koristi i arhivira SVE (ja uopste ne volim kad ljudi pisu velike slova ali sad mora) dokumente koje ima. Samo se tako stvara baza za naucno istrazivacki rad. Nisu u pitanju velike pare - u pitanju je velika odgovornost i smisla za nesto sto je vise bitno od jedan politicki mandat. I treba da se dozvoli slobodan (ali kontroliran) pristup do njih.
Djabe se taj sklad cuva ko neka velika tajna - tamu vise nema nista TOP SECRET. Moze da se ukljuce volonteri, entuzijasti, veterani, svako ko moze da pomogne.
Obisao sam neka mesta u Kanadi i da vam kazem nesto: i on nemaju pare. Mole se donacije za cetka i kanister boje vise, ali ima puno entuzijasta (vecinom penzionera za volju istine) koje se trude da urade nesto mimo svih problema.
Nazalost 91 nije se raspala samo drzava - raspali smo se, cini mi se, kao ljudi. Bog te pita dali cemo se ikad pokupiti. Izvinite za off, cini mi se da neke stvari su cudno povezani....
Logged
cerepovec
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 196


« Reply #50 on: November 27, 2011, 06:43:28 am »

ja sam bio ozbiljan - jos sinoc sam napravio okvirni text i poslao ga shefici. priznajem kao osnova mi je posluzilo vase pisanje ovde. jutros na mailu zaticem poruku "poradi na tome". vec u pon saljem mail MO za dozvolu da tamo udjem da to slikam. takodje saljem mail muzeju sa pitanjima (shic!) o tome cije je to ko cuva kako se cuva i sl.

dobro je ako odgovore jos bolje ako ne odgovore...

odnosno ako odgovore onda cu ici u kacarevo i to slikati i napraviti pricu sa akcentom "zasto ovo propada malo je para potrebno" - ako ne odgovore - "moja" tv voli da opali po vlasti
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #51 on: November 27, 2011, 07:48:10 am »

ja sam bio ozbiljan - jos sinoc sam napravio okvirni text i poslao ga shefici. priznajem kao osnova mi je posluzilo vase pisanje ovde. jutros na mailu zaticem poruku "poradi na tome". vec u pon saljem mail MO za dozvolu da tamo udjem da to slikam. takodje saljem mail muzeju sa pitanjima (shic!) o tome cije je to ko cuva kako se cuva i sl.

dobro je ako odgovore jos bolje ako ne odgovore...

odnosno ako odgovore onda cu ici u kacarevo i to slikati i napraviti pricu sa akcentom "zasto ovo propada malo je para potrebno" - ako ne odgovore - "moja" tv voli da opali po vlasti

Mozda bi moglo da se naglasi da postoje ljudi volonteri, koji bi ulozili svoje vreme i sretstva samo da pomognu da se ovo istorisko nasledje sacuva ??
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #52 on: November 27, 2011, 07:57:36 am »


  U stevici vise nema nicega u pts, tamo su sada samo kamioni. Pored ambulante se naalaze 3 tenka kao eksponati, M4A3,T34/85 i PT 76. Poptuno se slazem sa SHOOTEROM. Sa obzirom da Kacarevo nije daleko od mene (zivim u Jabuci,selo pored) ja bih se prvi prihvatio posla tamo. Cak bi bilo i pametno da se lokalne vlasti malo aktiviraju u sve to jer Kacarevo pretenduje da dobije status opstine,pa ko ne bi voleo da ima neki muzej u svome selu? Problem je sve to resiti sa vojskom. Mislim da nisi u pravu Dzumba da je potreban vod vojnika da se to odrzava. Pa pobogu ne mora se sve srediti odjednom. Mnogo manji broj ljudi bi sasvim korektno oradio posao,naravno pod uslovom da zele da ga odrade.
 
 Sve u svemu,da ne duzim mnogo polemiku,radije bih pokusao nesto i da ne uspem,nego da ne pokusam uopste.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #53 on: November 27, 2011, 09:13:33 am »


  U stevici vise nema nicega u pts, tamo su sada samo kamioni. Pored ambulante se naalaze 3 tenka kao eksponati, M4A3,T34/85 i PT 76. Poptuno se slazem sa SHOOTEROM. Sa obzirom da Kacarevo nije daleko od mene (zivim u Jabuci,selo pored) ja bih se prvi prihvatio posla tamo. Cak bi bilo i pametno da se lokalne vlasti malo aktiviraju u sve to jer Kacarevo pretenduje da dobije status opstine,pa ko ne bi voleo da ima neki muzej u svome selu? Problem je sve to resiti sa vojskom. Mislim da nisi u pravu Dzumba da je potreban vod vojnika da se to odrzava. Pa pobogu ne mora se sve srediti odjednom. Mnogo manji broj ljudi bi sasvim korektno oradio posao,naravno pod uslovom da zele da ga odrade.
 
 Sve u svemu,da ne duzim mnogo polemiku,radije bih pokusao nesto i da ne uspem,nego da ne pokusam uopste.

Уз ризика да ми се "dzumba" наљути Grin, ово је тако лепо срочено, да има моју пуну подршку.
Мало сам далеко, да бих дошао да помажем, али бих вас соколио из НИШ





Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #54 on: November 27, 2011, 09:16:48 am »

Quote
......али бих вас соколио из НИШ
Vidim ideti taj "Španski" jezik. Grin
Imam puno kolega iz Niša. Pozdravi mi Niš.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #55 on: November 27, 2011, 09:28:22 am »

Ja sam u Stevici služio prvh mesec-ipo dana vojnog roka 2007. I pomenuti samohodni PAT i nekoliko tenkova (čini mi se Patton) su bili razbacano na poligonu iza kasarne.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #56 on: November 27, 2011, 10:26:02 am »

Ja sam u Stevici služio prvh mesec-ipo dana vojnog roka 2007. I pomenuti samohodni PAT i nekoliko tenkova (čini mi se Patton) su bili razbacano na poligonu iza kasarne.

  Iza kasarne ima 2 M47 Patona i jedan sherman,svi u jako losem stanju. Sherman je koricen kao meta za gadjanje,izbusen je ko cigansko reseto,po mom skromnom znanju rekao bih samo kumulativnim projektilima (rupice su premale za AP granatu).
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #57 on: November 27, 2011, 11:37:16 am »

ajde kad sam zajeo... ta tri vozila, polugusenicar sa pat-om, serman sa snorkelom i t34 (jeste, taj je bio) bili su na poligonu tacno iza kapije pts-a, poredjani. po samom poligonu bila su dva-tri patona i jedan serman. svima cev zapunjena betonom, zavareni svi poklopci. i ako me secanje ne vara, ni jedan nije bio izbusen. 2003. ujesen nisu izgledali bas tolko lose, sem tog polugusenicara. u cosku iza pp-jaca bilo je nekoliko orudja 90mm m36 (najmanje 6, ali tamo nismo zalazili pa ne znam da li je bilo jos sta). navodno su bili ispravni kad su tu ostavljeni, a bili su "u zici" pa se do njih nije ni moglo.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #58 on: November 27, 2011, 12:45:26 pm »

  Malo smo u offtopicu,al ajde...
 Taj sherman je tamo vec 30 godina,takodje i 2 patona. Jos kao dete se secam (ziveo sam u blizini) smo isli do teknova ulazili u njih...Tada su svi sem Shermana bili u OK stanju,secam se da se cak i kupola okretala. Sada,od ta 3 na livadi ostalo je samo ono sto nije mogli da se odvali sa njih. Samo da napomenem da u stevici vise nisu OMJ, vec COUP, komanda za razvoj banatske brigade,i 11pb 1 brigade. Sva tehnika OMJ je izmestena na nepoznatu meni lokaciju.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #59 on: November 27, 2011, 01:02:36 pm »

Да ли треба један човек да то (музејску поставку) одржава или њих 100 је споредно питање. Тврдњу да треба  вод исказао сам "песнички". Суштина је да треба а да га нема и да га је потребно "пронаћи" у систему. А то је могуће (када је ограничен број људи који примају плате из буџета) тако што ће се неко одрећи нечега (на пример не постојећих ескадрила, "шупљих" команди за равој нечага што се никад неће развити и сл.) или од добровољаца. Вероватно комбинацијом. Идеја о учешћу локалне заједнице (јер можда има и интереса) изгледа добра. Мало "таласање" у виду репортаже неће да шкоди ако је добронамерно. Ако је по систему "да окрпимо власт" ради власти биће лоша. 
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.