PALUBA
April 27, 2024, 05:33:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Brušenje noža  (Read 23841 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« on: November 25, 2011, 07:29:59 pm »

Brušenje noževa.
Pošto sam se bio raspisao o noževima da pomenem i ovaj problem koji nekako nisam mogao smjestiti u topik o noževima, a veoma je važan in bistven za upotrebu noža.
Ima niz upustava i slikovnog i video materiala na internetu o brušenju noževa, ali svi oni nam ne daju osnovne podatke o tome šta je sve potrebno za dobro brušenje noža. Ima raznih improvizacija od oštrenja do poliranja. Pošto volim bezprekjorno naoštrene noževe, a samo oštrenje noževa ima i nekakav terapeutski učinak, djeluje smirujuće, te poslove najrađe obavljam sam.
Postoji više sredstava za brušenje od brusne palice koja je dobra za mesarske noževe, diamantsko-keramičkih bruseva do za mene najboljeg sredstva japanskih brusnih kamenova.
Šteta je dati velike pare za nož, pa ga onda uništiti lošim pristupom brušenju. Brušenje je mehanički postupak i pri brušenju se ostvaruje trenje, koje stvara toplotu koja na rubu na samoj žici sječiva vrlo lako previše naraste  i žica izgubi svoju trvdoću. (to se veoma lako desi ako oštrimo nož sa brusnom palicom). Sposobnost rezanja i dugotrajna ostrina na takav način su nepovratno uništeni. Te temperature se pojavljuju veoma kratko vrijeme i tu hlađenje vodom baš ne pomaže.
Mikrostruktura rezne površine, pod povećanjem izgleda kao testera sa zupcima nepravilnog oblika. Takva oštrica i pored toga da nam«izgleda« oštra, naime reže kao pila, vrlo lako otupi u dodiru sa malo tvrđim materialom. Zbog toga je potrebno sječivo fino naoštriti i polirati. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Znači da trebamo brusni kamen različite granulacije, koji  je prepojen vodom i koji obezbjeđuje dovoljno hlađenje. Takav kamen je japanski brusni kamen koji se sastoji od finih zrnaca u vodotopnom vezivu, koji se kod brušenja permanentno topi i na površini je uvijek nov brusni material , tako da se oštrica brzo i fino naoštri. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U svakom slučaju za tu rabotu nam neće biti dovoljan samo jedan brusni kamen. Potrebnih će biti više u raznim granulacijama. Svako ko je oštrio svoje noževe sreo se sa problemom kupovine kvalitetnog brusnog kamena. U radnjama su uglavnom vještački , a k tome i granulacije koja je nezadovoljive finoće za obradu kvalitetne oštrice.  U radnjama su uglavnom najfinije granulacije negdje oko 400, a prava je lutrija naletjeti na finiju granulaciju. Te su granulacije uglavnom dobre za grubo brušenje noža, a upotrebljavaju se uglavnom kada je oštrica oštećena i tupa.
Brusni kameni za obično oštrenje su  granulacije od 800-1000, sa njima normalno oštrimo nož koji se normalno upotrebljava. Ukoliko želimo samo da održavamo nož oštrim prije nego što postane tup, preporučljivo je koristiti granulaciju 3000-4000. Ovakvi brusni kameni oštricu poliraju i zaslužni su da duže vremena ostane oštra. I sad još High-End brusevi, kojima se izvodi vrlo fini polirni brus. Oštrica postane odlična i noževi su dugo oštri.
Međutim nije sve tako lijepo , kako izgleda. Za nabavku ovih bruseva podobro treba otvoriti novčanik.
Što je granulacija finija, to je i cijena veća pa tako od okvirne cijene, 45 EUR za brus sa granulacijom 240,  dolazimo do 300 EUR za brus sa granulacijom 12000. I tu smo postavljeni pred dilemu koje kamenice da kupimo, pa da zadovolje naše potrebe. Po meni potpuno zadovoljavaju granulacije odnosno dva kamena(Kasumi) sa po dvije granulacije 500/1200 i 600/12000, odnosno samo 500/1200 s tim što čemo se za poliranje morati potruditi na drugi način.
Baš skupoća je ta koja diktira upotrebu raznih drugih metoda oštrenja sječiva.
Brusni kamen se prije upotrebe položi približno 10-15 minuta u vodu. Kad  kamen više ne ispušta mijehuriće i prepojen je vodom, spreman je za brušenje. Tokom brušenja kamen treba obavezno vlažit tako da je uvijek prisutna plast vode i brusnog praha.
Važna stvar je i ugao pod kojim brusimo, taj je obično za noževe koje upotrebljavamo na logorovanjima i pri boravku u prirodi negdje oko  20 stepeni. Kod kuhinjskih noževa je taj ugao znato manji. Bitno je da taj ugao zadržimo tijekom cijelog postupka. To možemo ili približno ili pomoću dodatka koji će nam održavati ugao brušenja.
Sječivo treba da zatvara ugao 60 stepeni  sa brusnim kamenom, kao na slici. Brusimo laganim povlačenjem naprijed nazad po brusnom kamenu. Tu nema pritiskanja, treba si uzeti vrijeme to je proces koji može da nam uzme poprilično vremena. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kada zvršimo sa »grubim« prelazimo na poliranje koje se vrši na isti nači.
Po završetku nož operemo mlakom vodom i osušimo. Sječivo možemo, pogotovu ako će nož biti duže van upotrebe zaštititi bezkiselinskoim uljem, može i balistolom.
To je jedan od načina oštrenja, u prirodi je postopak naravno drukčiji, ja imam za grubo oštrenje diamantski brus, a za fino keramički.
Najednostavnija provijera ostrine je brijanje dlaka.



* knife1501.jpg (17.11 KB, 442x251 - viewed 10680 times.)

* type;item;size;310;name.jpg (7.12 KB, 310x233 - viewed 9826 times.)

* medium_brus2a (1).jpg (11.79 KB, 250x180 - viewed 10915 times.)

* medium_brus1a (1).jpg (11.08 KB, 250x180 - viewed 11028 times.)

* $$H_FD8650D0_Brus3.jpg (15.58 KB, 150x148 - viewed 9243 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1 on: November 25, 2011, 08:21:44 pm »

Možda mali off, ali kada kući naoštrim noževe, žena se uvjek posječe! Huh?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2 on: November 25, 2011, 08:41:03 pm »

Moje čvrsto mišljenje je, da se čovek lakše poseče na tup nego na oštar nož!

Doduše, kod moje žene je isti problem, kao kod tebe, duje: kad god naoštrim noževe, žena se uvek recne ... ali ne prilikom sečenja, već prilikom pranja sveže naoštrenih noževa!

A ja volim kada je noža kao britva ....
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3 on: November 25, 2011, 08:56:49 pm »

ML, kada oštrim noževe (nemam japanski kamen granulacija koje si naveo, već običan elekrični ošrtač sa brusnim kamenom), radim sledeće:
prvo nabrusim noževe kamenom, zatim, obradim oštricu masatom (fino nazubljeni čelik koji koriste mesari), zatim ih ispoliram na kožnom kajšu.
Ovo poslednje je veoma bitno - sećam se, moj deda je oštrio britvu na koži. Tek nakon toga je bila spremna za upotrebu!
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #4 on: November 25, 2011, 09:12:28 pm »

Zavisi od kvalitete noža. Noževi koji imaju broj tvrdoću 58 i više teško se oštre mesarskim oštrilima. Tu upravo postoji opasnost od pregrijavanja žice.
Poliranje sa kaišem je najraširenije, s tim da se obično kaiš premaže nekiselinskim uljem i koristi se neko od polirnih sredstava, može i purol pasta, to je jedna od grubljih pasta za poliranje, a mi je znamo sa broda.

Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #5 on: November 26, 2011, 09:22:59 am »

ML odličana tema, imam isto mišljenje kao Lovac da le lakše posjeći tupim nožem.

Koja su nekiselinska ulja?
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #6 on: November 26, 2011, 06:05:51 pm »

To su bezkiselinska ulja koja ne djeluju agresivno na oštricu noža. Dobro ulje je i svima poznati balistol u spreju odnosno tečni.
Bezkiselinsko ulje za noževe. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Balistol [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Može da se kupi u svakoj lovačkoj radnji.


* type;item;size;310;name (2).jpg (37.19 KB, 268x446 - viewed 797 times.)

* 164428.jpg (22.42 KB, 500x375 - viewed 726 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #7 on: November 26, 2011, 07:05:06 pm »

Inače što se tiče oštrenja noža kako je i @Lovac napisao ima i drugih metoda oštrenja koje daju zadovoljavajuće rezultate, čak i zavidne.
Oštrenje noža samo po sebi predstavlja ritual i zadovoljsto, tako da se treba potruditi i naći pravi način koji nam odgovara.  Onim gore sistemom se oštre najbolji  noževi, ali postoje i jeftiniji i svakom dostupni načini oštrenja.
Jedan od najeftinijih načina da sami počnemo sa brušenjem svog noža je pomoću vodobrusnog papira ( za metal ) raznih gradacija( 320, 600, 800,1000 i 1500).
Potrebna nam je pre svega ravna površina preko koje ćemo postaviti brusni papir koji treba biti idealno ravan. ( staklene ploče, mermerne ploče …) Brusni papir se može pričvrstiti na razne načine od stezalica do ljepljenja (postoje ljepila u spreju koja su vodotporna, brzo se suše i dobro drže).
Kada smo dobili ravnu brusnu površinu, zavisno od stanja noža počinjemo brušenje, normalno sa gradacijom 800, a ako je tup sa 320 pa dalje. Važno je da brusni papir skvasimo, tu je  dovoljno da papir promijeni boju, nije potrebno da pliva u vodi.
Oštrica se lagano pritisne na papir i vuče u smjeru suprotnom od oštrice i to tako da prilikom oštrena cijela površina oštrice dođe u kontakt sa brusnom površinom. To se ponavlja sa obje strane dok ne dobijemo zadovoljavajuću oštrinu za odgovarajuću gradaciju papira. Tu treba malo iskustva i osjećaj koji se stiče samo praksom.
Isti postupak ponovimo sa svim gradacijama papira, prema najfinijem.
Kad završimo oštrenje dolazi na red poliranje oštrice.
Opet nam treba dostupan material: jedan kožni kaiš, vrlo dobar je stari kaiš JNA. Kaiš može biti upet na razne načine, dole je slika mog sistema upinjanja tipa luk.  Koža kaiša treba da je brušena i bez ikakvih tretmana bojom. Ja kožu još malo pobrusim sa običnim brusom tako da se  izravna. Na površinu se nanese abrazivna komponenta za poliranje. Dosta dobra je stara poznata Purol pasta, koja je dostupna i jeftina(cca 2 EUR-a), ali poprilično gruba. Postoje i drugi abrazivi koje možemo koristiti za fino poliranje oštrice , ali važno je napomenuti damoraju biti na drugom kaišu.
Pokreti su isti kao kod brušenja s tim da se počinje sa više ponavljanja  a završava jednim, znači završno ponavljanje 1X jedna strana, pa 1 X druga strana. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ja završno poliram još finom polir pastom za kromirane dijelove automobila, ali nije nužno.
Čitav postupak je jednostavan, a i jeftin.
Dijamantno-keramička, ona se nosi pri sebi za dooštravanje u prirodi. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSCF7243.JPG (82.63 KB, 640x480 - viewed 1080 times.)

* DSCF7239.JPG (77.19 KB, 640x480 - viewed 1964 times.)

* DSCF7245.JPG (66.21 KB, 315x640 - viewed 1148 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 22 queries.