PALUBA
April 18, 2024, 06:40:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 15   Go Down
  Print  
Author Topic: Slike iz "južni krajevi"  (Read 96119 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 383


« on: December 06, 2011, 06:11:06 pm »

Стицајем околности ове године сам, после дужег времена неколико пута био у тазбини. У једној од тема већ сам описао село Мало Боњинце, општина Бабушница, Пиротски округ,  југоисточна Србија. Када човек кратко борави не може а да не запази предивну природу. Ипак, људи се одавде селе већ дуже време и напуштају овај простро јер одлазе где им је лакше и боље. Цела општина једва да има преко 12000 становника. Иако овај сликовни приказ није систематизован покушаћу да прикажем природу, али и објекте, зграде и куће које сведоче и људима коју су ту некад живели. Неко од тих слика сте већ видели (у теми "Моја злодјела"), а ево и нових, у овој посебној теми.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Центар Бабушнице, "главног града" овог простора. 

Географски овај простор назива се Лужница, по реци Лужници која протиче кроз ову варошицу. Само место налази се на једној заравни - пољу окруженом са једне стране (западне) Сувом планином, са друге стране обронцима Руја (пема бугарској граници) и Острозубом ( са југа). Удаљено је око 25 км од Пирота, око 55 од Ниша и око 50 од Лесковца. Надморска висина око 450м.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Зграда општине. Иначе у самом градићу ради свега неколико већих фирми са укупно пар стотина запослених: погон "Тигра" из Пирота, "Лисце" из Севница-Словеније и D Company која израђује алате за "Тигар" и "Мишлен".

Када следећи пут будем ишао направићу више слика самог места како би они који су далеко могли да доживе живот у њему.
 


* 07112011212rs.jpg (479.39 KB, 1200x900 - viewed 763 times.)

* 07112011213rs.jpg (407.92 KB, 1200x900 - viewed 1234 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 383


« Reply #1 on: December 06, 2011, 06:46:41 pm »

Службени језик је наравно српски. Ипак, већина становништва говори тзв. торлачким ("призренско-тимочким") дијалектом, пиротском варијантом. Они су, у језичком смислу "староштокавци", за разлику од већине Срба, Хрвата, Бошњака и Црногораца који су "новоштокавци". Пар примера говора: кво (које) - шта, куде - где, гледал - гледао, певал - певао, (није извршен прелаз "л" у "о")  башта - отац (у смислу власник имања), убити - ударити (убил се - ударио се), утепати - убити (утепал се - убио се)  и тд. Акценти су на последњем самогласнику.

Становници су углавном Срби, али има и нешто Бугара (Звоначка бања). Домаћи Бугари такође говоре дијалектом који се битно разликује од књижевног бугарској језика, а незнатно до овог торлачког, тако да они потпуно једни друге разумеју, боље него када им се неко обраћа на књижевном српском или бугарском језику.  Дакле, становништво је етничко врло сродно и углавном је староседелачко већ више стотина година. Овај крај је био по страни главних путева и ратних дејстава тако да се становништво слабо померало. У многим селима највећи број породица већ вековима живи ту, тако да с правом могу да кажу да су "коленовићи". Иако се крај назива Лужница, становништво неколико села у општини Бабушница (око превоја Предел који дели Лужницу од Заплања) етнички је ближе становништву насељеном у дубокој котлини под именом Заплање, која се јужном страном Суве планине пружа ка Нишу. То су села: Велико и Мало Боњинце, Модра стена, Остатовица, Завидинце, Мезграја. За разлику од лужничана који су мало нижи растом, ситније грађе, заплањци су крупнији (вишљи), светлије пути, светлије косе - изразити "словенски" типови. Очуване су братственичке везе (братства имају своје називе) тако да се братственици међусобно не мешају - жене или удају иако су рођаци тек у шестом, седмом колену. Становништво се до пре 80-90 година углавном бавило сточарством. Касније, многи одлазе у печалбу и широм ондашње државе били су познати као добре занатлије, специјалисти: вуновлачари, бојаџије, содаџије. Тако их је било у Кореници, Удбини,, Јајцу, Дрвару, Грахову, Ливну и другим местима познатим по узгајању стоке и преради вуне. Као содаџија било их је у скоро свим српским градовима а посебно Пожаревцу, Свилајнцу, Деспотовцу и наравно Београду.   
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #2 on: December 06, 2011, 06:55:50 pm »

Džumba, hvala. Saznajemo zanimljive podatke.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #3 on: December 06, 2011, 06:56:59 pm »

Jezik je veoma slican makedonskom, tako da se juzni srpski i severni makedonski krajevi odlicno razumeju. Smiley Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 383


« Reply #4 on: December 06, 2011, 07:01:53 pm »

Велико Боњице је до пре 30-так година било највеће и најнапредније село у општини Бабушница. Из њега је неколико виђених професора Београдског и нишког универзитета, лекара, инжињера и сл. Из овог села је покојна супруга Корнелија Ковача. Некада, пре 50-так година ово је било и општинско место.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Некадашња општинска зграда, данас месна канцеларија са само једним службеником. Изнад је модерна зграда поште.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Улаз у зграду месне канцеларије. Као из времена Бранислава Нушића.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Време је стало 1952. године. Карта административне поделе Народне Републике Србије, издање 1952.година. Карта стоји у ходнику месне канцеларије


* 11112011254rs.jpg (329.09 KB, 1200x900 - viewed 760 times.)

* 11112011246rs.jpg (515.28 KB, 1200x900 - viewed 303 times.)

* 11112011247rs.jpg (401.5 KB, 900x1200 - viewed 724 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #5 on: December 06, 2011, 07:12:09 pm »

ene... men mi basta iz strizevac Grin teka da moz da si pooratimo, nes'm bil u selo bog ti ga znaje otkada...  Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 383


« Reply #6 on: December 06, 2011, 07:21:45 pm »

Као и већина села из околине велико Боњинце се као насељено место помиње у турским пописима из 15. века као насеље од неколико десетина пореских глава од којих су вси били хришћани. Потомци тих, тада пописаних људи и данас живе у овом и суседним селима.

Као и сваком нормалном селу најважније место је сеоска кафана.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Кафан "Путник" без прекида ради 50-60 година. Испред ње је аутобуско стајалиште за локалне и међумесне линије. Ово је једино село у Србији које има сталну, директни линију са Београдом: Аутобуска линија Београд - Велико Боњинце, полази из Београда сваког дана у 12.30. Из Великог Боњинца креће сваког дана у 04.45. Иако се број путника битно проредио (пре месец дана био сам једини путник у аутобусу од станице у Бабушници), Ниш- експрес је не укида јер има велико број путника до Ниша и од Ниша.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ако тражиш шефа месне канцеларије или попа, зна се где их можеш наћи - на одговарајућем зборном месту. На слици нема попа, отишао је раније, али је Глига, шеф месне канцеларије остаојош мало да боље ослушне пулс народа.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
У селу су три продавнице, све приватне. Раније је била земљорадничка задруга која је у сваком од суседних сила имала по продавницу. нема више задруге па ни продавница. За шибицу и пакло цигарета мораш из суседних села до Великог Боњинца (од 2- 8 км).



* 11112011243rs.jpg (443.9 KB, 1200x900 - viewed 177 times.)

* 11112011242rs.jpg (345.58 KB, 1200x900 - viewed 1111 times.)

* 11112011244rs.jpg (428.33 KB, 1200x900 - viewed 179 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 383


« Reply #7 on: December 06, 2011, 07:27:32 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Кућа која сведочи о некадашњем богаству становника и значају села. Запис у времену о мајстору Алекси Чочићу од пре 100 и кусур година.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Главни сокак у селу.


* 11112011256rs.jpg (374.39 KB, 1200x900 - viewed 182 times.)

* 11112011255rs.jpg (403.72 KB, 1200x900 - viewed 1070 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 383


« Reply #8 on: December 06, 2011, 07:37:06 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Поглед на Велико Бољинце са оближњег брда Орловац (кота 600)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Јутро изнад малог и Великог Боњинца

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Смирај дана

Следећи пут нешто више о старим, некада домаћинском кућама.



* DSC_1435rs.jpg (321.83 KB, 1353x900 - viewed 627 times.)

* DSC_1404rs.jpg (266.84 KB, 1353x900 - viewed 143 times.)

* DSC_1528rs.jpg (121.74 KB, 1353x900 - viewed 173 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #9 on: December 06, 2011, 07:41:13 pm »

 
 Ниш- експрес је не укида јер има велико број путника до Ниша и од Ниша.


Džumba, ja mislio, da se kaže: "broj putnika do Niš i od Niš"
 Smiley

Imao sam klasiča koji je odgovorio, kada ga je pitala profesorica iz književnosti Plivečić-ka (u vojnoj školi) koliko padeža ima u Nišu, odgovorio samo pet!

Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #10 on: December 06, 2011, 07:49:14 pm »


 Ниш- експрес је не укида јер има велико број путника до Ниша и од Ниша.


Džumba, ja mislio, da se kaže: "broj putnika do Niš i od Niš"
 Smiley

Imao sam klasiča koji je odgovorio, kada ga je pitala profesorica iz književnosti Plivečić-ka (u vojnoj školi) koliko padeža ima u Nišu, odgovorio samo pet!



Ljuba kaze da ima ustvari sedam padeza, ali se koristi jedan.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #11 on: December 06, 2011, 07:55:08 pm »

Godine 1996 bio sam sa kolegom u selu Crvena Jabuka u opštini Babušnica.
On je inače rodom iz toga sela, Bogdanović-i. Imena tipična kao kod mene u
Pod Kozarskoj krajini u Bosni. Stojan, Božo, itd. Govor - dok su koncentrisani na
mene normalan, a kad se zaborave ništa nisam mogao razumjeti.
U znak zahvalnosti na gostoprimstvo jedna sličica.......


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slika sa: Selo Crvena Jabuka


* Crkva u selu Crvena Jabuka.jpg (130.76 KB, 784x524 - viewed 1117 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 383


« Reply #12 on: December 06, 2011, 08:33:02 pm »

Црвена Јабука је село у близини, јужно од пута Бабушница - Велико Боњинце, на падинама Руј-а, уз саму бугарску границу (превој "Дашчани кладенац"; кладенац значи извор), у долини реке Тегошнице. Становништво је 100% српско, док су са друге стране планине села са бугарским становништвом (Ракита, Вучи дел). Скреће се са главног пута, из села Љуберађа. Ово село етнолози наводе као пример  очуваних братственичких веза (до пре 30-40 година). На жалост село се скоро испразнило.

Занимљиво је и то што се Срби и Бугари на овом простору, без обзира на ратове државе Србије и државе Бугарске, никад нису попреко гледали, сукобљавали или недајбоже једни друге пљачкали, палили куће и сл. Ваљда и зато што су увек били сиротиња која се, да би преживела, морала ослањати једна на другу. А и родбинске и друге везе су биле јаче.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #13 on: December 06, 2011, 08:36:27 pm »

Ova crkvica je veoma, veoma stara. Rekao bih da je videla Kosovski boj.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 383


« Reply #14 on: December 06, 2011, 08:46:01 pm »

Љуба је необавештен. У Ниш је увек био и остао један падеж. Ја се правим важан јер знам књижевни језик па користим свих седам Wink.

Шалим се. Иако сам рођен у Нишу, научио сам да говорим у Ужицу одакле су моји родитељи. Зато ја по говору, изворно, ипак не припадам нишком крају. Ипак, и за мене важи старо правило: одкале ти жена одатле си ти. Дакле, не треба ми "преводилац", умем и да "заврнем" по нишки, више у шали али ретко и само понеку реч.

Већини "јужњака" ће се без икаквих проблема лако споразумети било где у Македонији и Бугарској. Торлачки дијалект (староштокавски) је прелаз са тих језика на СХБ језик (новоштокавски)
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 15   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.