PALUBA
March 28, 2024, 08:57:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15   Go Down
  Print  
Author Topic: Slike iz "južni krajevi"  (Read 95600 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #195 on: December 16, 2014, 09:40:42 pm »



Super!!! Uzivao sam...

http://www.panoramio.com/user/1278952?comment_page=1&photo_page=1&show=all
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #196 on: December 17, 2014, 02:39:22 pm »

Их, одвано ја то тамо постављам (од 2008). Потражи на Google Earth село Мало Боњинце и видећеш да сам га "обасуо" фотографијама. Можеш и у претраживач да поставих "Мало Боњинце" и наћићеш гомилу мојих слика. Исти ми је "никнејм" па можеш потражити и на самом "Панорамиу". Поставио сам једну фотографију Малог Боњинца и у исту одредницу на Википедији. Поставио сам на Панорамио скоро хиљаду фотографија.

Имаш нови сајт (програм) Views који је повезан са Google maps. Google је решио да полако гаси "Панорамио" и да све "пресели" на Views. И на њему сам поставио 50-60 фотографија (почео сам тек пре месец дана). Имам још пар стотина фотографија које још нисам поставио ни на један ни на други сајт. Немам времена.
Odlično izgleda. Na ovaj način pokazuješ celom svetu prirodne lepote Srbije.
Ali i pored toga, najepše je kad ih vidimo na Palubi. Ko će da pretražuje Google Earth...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 317


« Reply #197 on: December 17, 2014, 07:31:30 pm »

Većinu sam postavio i na Palubi. A da bi video slike ne moraš da "prevrćeš Google Earth nego klikni na link koji je postavio Koja.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #198 on: October 25, 2015, 01:31:10 pm »

Jug Srbije: Tamo gdje se kupuju jaja na komad, ulje na čaše, luk na glavice


фотографије можете видети на изворном сајту

U Trgovištu, gradiću u južnoj Srbiji, građani kažu da su siromašniji od izbjeglica koje prolaze kroz njihovu zemlju, a neki bi se s njima i mijenjali.

U Trgovište, varošicu u najsiromašnijem dijelu Srbije – njenom jugu, ide se krivudavim putem uz rijeku Pčinju. Šiljate kamene kape sa “Vražije stene”, nadvijaju se iznad puta i njihove sjene - hladne i tamne - vedro i sunčano jesenje jutro pretvaraju u tmurno predvečerje. Vražija stena raširila se do same rijeke, pa se dalje može samo kroz njenu utrobu – mračni i neobrađeni tunel.

No, ni na kraju ovog tunela, uz koji se u ovom kraju vezuju najneobičnije priče o nadnaravnim bićima, nema puno svjetla. Jer, samo što izronite u dan, nakon nekoliko stotina metara ulazite u varošicu koja decenijama živi u mraku siromaštva i za koju niste sigurni u kojem je dobu zastala.

Iako smješten na raskršću puteva prema Makedoniji i Bugarskoj, Trgovište djeluje kao slijepo crijevo iz kojeg se nema kud. Oronule, polusrušene i memljive kuće, s obje strane ulice, koja je ujedno i glavni gradski trg, čine većinu gradskog jezgra.

Vaga za mjerenje siromaštva

Ispred dućana “Zora”, jednom od ukupno pet u cijelom gradiću, drijema mršavi pas.

Unutrašnjost je mračna i hladna.

Vlasnica Milena Aleksić, dobroćudna 54-godišnjakinja, ogrnuta debelim gunjem, veseli se našem dolasku. Kaže - malo ko joj dođe, pa se svakom obraduje kao rodu najrođenijem.

Boja sa drvenih polica, ladica i pulta na mnogim mjestima je oguljena, i prizor se doima kao kulisa za neki film iz 30-ih godina prošlog stoljeća.

Milena priča kako je dućan naslijedila od oca i da su posljednji put, boja i četka prešle police prije ravno 40 godina.

Dok izvlači staru štokrlu i pravi mjesto da sjednemo, žali se kako joj za četiri sata nisu ušle dvije-tri mušterije te kako jedva veže kraj s krajem.

Vadi otvorenu vreću deterdženta za veš i stavlja je na pult. Stara željezna vaga, koja je, veli, nekad mjerila kile i kile povrća, voća i brašna, danas se upotrebljava rijetko, a i tada za mjerenje onog, za što se nikad ranije nije upotrebljavala.

“Ovde su ljudi toliko siromašni da kupuju prašak na deke, na vagu. Nema mi druge nego otvoriti vreću i tako im prodavati”, priča, dok plastičnom kašikom rovi po vreći.

Potom govori o ljudima koji nigdje ne rade, ali i onima koji rade, a opet nemaju za živjeti, pa kupuju jaja, cigare, paprike i paradajz na komad.

“Čula sam da su u nekim prodavnicama davali i zejtin na dece, na čaše. Kod mene uzmu litru, ne sećam kada je neko kupio više od jedne flaše. Ima prodavnica u kojima se i cigare daju na komad”, priča Milena i dodaje kako je čula da se i u ostalim dijelovima južne Srbije prodaje na komad, pa "čak i u Beogradu".

Kod nje smo već dobar sat, a nijedna mušterija nije ušla.

“Tako je svaki dan, ali ja sedim, čekam, nadam se…”

Nastavlja priču kako ne pegla veš, jer nema struje ili je mora štedjeti, kako ne pali sijalicu dok se skroz ne smrkne, kako njen 19-godišnji sin nema pojma šta je more, te kako u Trgovištu ima djece koja nikad nisu otišla ni do Vranja ili Bujanovca, udaljenih tek nekoliko desetaka kilometara.

'Ne živimo - mremo'

Izlog dućana prekoputa, smještenog tik uz oronulu i napuštenu kuću, nestvarno se šareni. Bolje je opremljen od Mileninog, ali vlasnica kaže da je to samo varka, da više robe ne znači i više mušterija.

Diže s pulta rokovnik s crnim koricama, lista gusto popunjene stranice, i kaže: “Ova knjiga veresije - sve vam govori. Dajem ljudima na poverenje - neko vrati na penziju, neko na platu, neko za mesec, neko za pet, a neko nikad”, i brzo ga zatvori.

“Ne smem da mi vidi inspekcija, a neću ni imena da vam govorim, sramota je, naljutiće se mušterije, ionako ih je jadne stid”.

Dok slaže tek pristiglu robu, priča kako djeca rijetko kupuju kesicu bombona ili paket žvaka, nego uglavnom na komad, te kako u cijelom Trgovištu nema jaja u paketićima po tuce-dva, nego isključivo na komad.

“Traže mi često jedno-dva jajeta, pa se pravdaju kako im je zafalilo, a ja se pravim da je sve u redu, a znam da ništa nije. Dođu ponekad i traže jednu glavicu luka, kao - prave ručak, u brzini su. Ja im dam i samo Boga molim da ne dođu i ne traže da tu glavicu sečem na pola”, kaže i nestaje iza pulta.

U memljivom prolazu koji vodi do još jedne oronule kuće, 50-godišnji Jovan cijepa drva.

“Kako se živi?”, pitamo ga, a on se okrene polukružno prema zgradi prekoputa i cjepanicom što je drži u ruci, pokaže na zid izlijepljen čituljama i kaže:  “Ne živimo, mremo. Onako će svi da završimo – vrlo skoro.”

Jovan je, kaže, bijesan na vlast – lokalnu i državnu. Pokazuje na zgradu općine, jednu od rijetkih koja ima svježu fasadu.

“Idite tamo, pa će vidite kako oni žive.”

Skoro isto to, rekao nam je i Branimir Stojančić, zadužen za socijalna pitanja u Pčinjskom okrugu.

“Tamo dobro žive samo oni što su na budžetu, a njih je najviše od svih zaposlenih. U Trgovištu nema male privrede. Često sam toj opštini nudio projekte za razvoj, ali oni ili ih neće ili ih upropaste, dosta su tvrdoglavi i leni. Inače, to je veoma bogat kraj po prirodnom bogatstvu, mogli bi samo od šume i šumskih plodova da žive kao kraljevi”, kaže Stojančić, dodajući kako je opštinska administracija  neodgovorna, kako ne plaća struju niti vanjsku rasvjetu, pa je čak opštinska zgrada jedno vrijeme struju uzimala kablom sa nekog granapa.

Odlaze i djeca

Predsjednik opštine Nenad Krstić ne krije da je opština Trgovište, sa 5.500 stanovnika, jedna od najsiromašnijih u Srbiji. Veli da od tog broja radi samo 900 osoba, od čega je trećina na budžetu, trećina u maloj privredi i trećina u privatnom sektoru, sa prosječnim primanjima od 23.000 dinara (191 euro), te da je u tako sumorno stanje došla uglavnom zbog loše provedene privatizacije, koja je ugasila mnoge velike kompanije.

Pitamo ga zašto ljudi kupuju povrće na komad i zašto, ako već nemaju plate, bar ne zasade bašte, a on odgovara: “Moram priznati da je malo u ljude ušao nerad, nemar.”

Ipak, veli kako su pokrenuli projekte sadnje borovnice i drugog voća, te da su stabilizirali električnu energiju i da je općenito optimističan što se tiče budućnosti Trgovišta, pa nabraja kako za svaki novosklopljeni brak daju 200.000 dinara (1.660 eura), svakom novorođenom djetetu 15.000 dinara (125 eura) mjesečno dok ne napuni godinu i svakoj nezaposlenoj majci 10.000  (83 eura) do godinu dana.

Na te riječi, Jelena, radnica u trećem gradskom dućanu, hvata se za glavu i kaže: “Leleee, leleee. Pa da je tako, niko ne bi išao odavde, svi bi ostali. A verujte, odavde idu i deca. Videli ste one prazne kuće što zjape, sve je to ostalo od sveta što se iselio, otišao, samo što dalje odavde. Ko ode odavde, taj se ne vraća. Pa ovde nema ni banke, nekad su bile dve. Sada, svakog dana moram da putujem u Vranje da predam pazar i onda potrošim sve što pazarim. Nema ovde ni kino, ni kafić, ni hotel, nema ni mesara, nema ništa”, priča Jelena.

Pokazuje na nekadašnju vojnu kuhinju koja je sada pretvorena u narodnu i kaže da se tamo najbolje vidi rad opštine.

Međutim, vrata narodne kuhinje su zaključana. Ispred se mota troje djece. Jedna starija djevojčica, koja kaže da se zove Anđela, zna sve o radu kuhinje.

“Kujna radi do 11 ujutro. Ko je sam, dobije pola hleba, dvoje dobiju jedan, četvero dva. Dobije se i čorba, i onda se nosi kućama.”

Pitamo je kako sve to zna, a ona odgovara: “Pa zato što i mi uzimamo ovde hranu”, dok ono ostalo dvoje djece, dječak i djevojčica, uglas govore: “I mi, i mi…”

Anđela kaže da joj otac radi u rudniku, a majka nigdje, sjeda na ohrndani dječiji bicikl i nestaje.

'Gori smo do izbjeglica'

U Crvenom krstu neće da daju podatke o broju korisnika narodne kuhinje. Vele da nema direktorice, a bez nje ne mogu davati informacije, te da ona nema telefon, pa je ne mogu ni pozvati.

Ipak, ispred prodavnice u kojoj radi Jelena, nalazimo kakav-takav odgovor. Tu, na drvenoj klupi, sjede dva muškarca i ispijaju pivo.

Stojadin, 63-godišnjak, koji se još vodi kao zaposlen u Pčinji, fabrici koja je propala i u kojoj radi samo minimum radnika, ali čeka da mu se uveže staž da bi mogao u penziju, veli:

“Sve što vam kažu o siromaštvu u Trgovištu je istina. I više od toga. Mi nismo najsiromašniji u Srbiji, nego na Balkanu, to vam odgovorno tvrdim. Pa samo ovde ima da penzioneri dobijaju penziju iz dva dela, tu jadnu penziju od 13.000 dinara (108 eura). Što se tiče narodne kuhinje, tamo se hrane svi ovi što ne rade, čak i deca koja idu u školu, jer im ne daju užinu. Samo gospoda koja radi u opštini tamo se ne hrani i oni retki zaposleni”, kaže s ironijom u glasu.

Dok to govori, nailaze dva mlađa muškarca.

“Evo, gospode”, govori Stojadin, a jedan od njih mu odgovara: ”Ne da me zafrkavaš”.

Predstavljaju se: “Mi smo Gorani”, a onda Stojadin objašnjava kako je i jednom i drugom ime Goran.

“Nemoj da me pitaš za platu, će se bacim s mosta”, kaže jedan od njih, dok drugi dodaje kako, iako radi, mora ići u planinu da bere pečurke, kako bi dodatno zaradio.

Stojadin dobacuje kako im je gore nego izbjeglicama iz Sirije i iz Afganistana te da bi se zamijenio s njima, jer bi bar imao besplatnu hranu.

“Ako ostanete ovde duže, će se ubijete”, dodaje kroz smijeh drugi Goran i iz džepa vadi sendvič.

I mi odlazimo.

A Stojadin, umjesto pozdrava, dobacuje: “ Slobodno napišite da ste bili tamo gde je Bog davno rekao laku noć. To je sva priča o Trgovištu”.

Izvor: Al Jazeera

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 317


« Reply #199 on: October 25, 2015, 03:58:44 pm »

Све написано је тачно, а најтачније да питање сиромаштва пре свега питање духа. Има ли воље да се нешто покрене и ради? Тамо сви нешто чекају да им држава или већ ко зна ко нешто донесе и да. Нису они баш толико лењи колико  је то локална власт лења. Она их предводи у нераду и уместо да покреће иницијативе, да се бори они само крчме буџет који добију од републике. Слично је и у другим општинама на југу. Важно је да су на власти и да сами добијају паре, за народ их није пуно брига.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #200 on: October 25, 2015, 04:42:58 pm »

Sve bi se to promenilo kada bi bio izgradjen medjunarodni aerodrom.  Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 317


« Reply #201 on: October 25, 2015, 04:48:10 pm »

То је "карика која недостаје" за бржи развој laugh.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #202 on: October 25, 2015, 05:04:22 pm »

Pa da, onda bi nagrnuli investitori koji bi gradili fabrike visoke tehnologije.

Sad ozbiljno.

Pre par dana citam da Srbija godisnje proizvede oko 24.000 tona oraha i da to ne pokriva ni polovinu potreba. Orah kazu posle druge ili trece godine ne zahteva nikakav poseban rad - mozda malo pokositi da bi se lakse sakupljao i da se otrese. Cena konstantno visoka.
Kazu da je lesnik takodje veoma pozeljan.
Pa onda med koji ima jako dobru cenu i garantovan otkup kompletne proizvodnje.

I da ne nabrajam dalje.
Ali ne svi bi neki drzavni posao, svi bi neke fabrike visoke tehnologije, aerodrome i sta ti ja znam. A u tom cekanju vreme prolazi i boljitak se ne nazire.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 317


« Reply #203 on: October 25, 2015, 05:07:28 pm »

Па ти Кузма као да ниси са села Cheesy. Па ораси морају да се посаде, па негују док не дају род. А онда мора и да се скупљају, па крцају, па љуште, па пакују, продају, па чека наплата и сл. Ма, ко ће то да ради кад државни посао и дотације за неразвијене функционише (још увек) по систему "радио не радио свира ти радио".
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #204 on: October 25, 2015, 05:11:19 pm »

Jes, ali kad das oglas - imam plantazu oraha, potrebna zena za tucanje.
Jos ako se samesaju sa medom ihiii Bog da te vidi.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #205 on: October 25, 2015, 08:06:10 pm »

кузмо, има ту један проблем са орасима. врло често затекнеш празно дрво, јер има "неки" који "раде" са орасима па те претекну, а оће и да бију ако покушаш да их истераш из сопственог орашара. било ономад на више места по околини ниша, па било и по новинама. у питању су људи припадници "дискриминисане" нације. лешник се не исплати (има мој колега). мед се исплати ако имаш најмање 50 кошница, али захтева скоро свакодневно ангажовање. дакле да се ради само то. а онда остаје проблем накупаца са "дођем ти".
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #206 on: October 25, 2015, 09:00:29 pm »

E pa ok, onda sta se zale da im je lose. Svaki posao ima neku svoju prednost ali i manu.

Kako bese ono - Ko hoce taj nadje nacin, ko nece taj trazi izgovor.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #207 on: October 26, 2015, 07:00:20 am »

Veliki deo našeg naroda još uvek nezna da je Tito umro, pa čekaju da im neko reši problem. Kako reče drug Bevc:
"Čoveku sreću nemože doneti nijedna organizacija ili udruženje, već on sam sebi svojim radom i zalaganjem".

Mnogo se uzdamo da će nam oni koje smo birali omogućiti porsperitet moramo da priznamo postali smo lenj i neradan narod spreman
da zarad lake i brze zarade zažmuri na mnoge stvari za koje su naši pretci bili spremni da ubiju.

Možda je ovo plod silnih pogibija u raznim ratovima u kojima je uglavnom ginuo cvet mladosti i poštenja a kod kuće su uglavnom
ostajali škartovi koji su kasnije produžavali naciju.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #208 on: November 13, 2015, 11:33:29 am »

Прокупље, 11/13/ 2015. Новембарска идила: Хисар и црква Св. Прокопија.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Прокупље.jpg (193.26 KB, 960x720 - viewed 94 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 317


« Reply #209 on: November 13, 2015, 10:45:29 pm »

Добра ти је ова слика!
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.