PALUBA
April 26, 2024, 09:34:56 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk Degman M-95  (Read 102040 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« on: December 10, 2011, 09:30:40 pm »

Malo sam pogledao ovaj dio foruma o oklopu i ne mogu vjerovati da ovako dobar forum nema temu,nema ništa o hrvatskom tenku Degman. Tim više da ima tema i temica o nekim tipovima tenkova ,odnosno varijati slova /oznaka tog tipa tenka.
Ne ulazeći posebno u razloge, ne sporeći ničije mišljenje o bilo čemu pa i ovom derivatu T-72/M-84, ali ipak stoji činjenica da je ovaj projekt zapravo najdalja točka u razvoju u nekoj od zemalja ex. SFRJ započet na kraju 1993. godine..
Prvo javno prikazivanje ovog tenka je bila ona prvom sajmu opreme za zaštitu u Zagrebu ,dan nakon prvog vojnog mimihoda 1995,zadnjeg dana svibnja te godine.

Evo ja častim slikom dobre rezolucije.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* s kacigama VISOKA.jpg (192.33 KB, 1689x1126 - viewed 2029 times.)
« Last Edit: December 10, 2011, 09:58:03 pm by pp5d6 posejdon » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1 on: December 10, 2011, 09:50:31 pm »

Hvala pp5d6 posejdon na sliki, odlična je.

Ako se ne varam, na prvom prikazanom prototipu bio je zanimljivo rasporeden ERO oklop.

Ako možda znaš, koliko komponenta sa Virora je upotrebljeno u Degmanu?

LPB
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #2 on: December 10, 2011, 10:19:37 pm »

Koliko znam komponenata gotovo ništa, jer su tada bile tek u razvoju.
Ali prevažnih sustava za tenk da. I to dva vrlo važna-transmisija i motor, .
Njih je vodio i u Hrvatskoj primjenio dr. Živko Ilijevski i sigurno je baštinio istraživanja i razvoj pogona za Vihor.Zapravo je on napravio koncept novog hrvatskog tenka ,zajedno sa suradnicima iz BI.
Novu do tada ne primjenjenu transmisiju je razradio sa suradnicima "sustav upravljanja transmisijom HT-95"(1993) i povećanje snage motora turboprednabijanjem(1994). Time riješio ključan ograničavajući problem pokretljivosti tenkova M-84 vezanih za transmisiju ,bez obzira na moguću snagu motora.
Naravno da je on značajno sudjelovao u razvoju  novog tenka Vihor u SFRJ ,ali kad je 1992.godine stigao u Zagreb uhvatio se posla,napravio studije izvidivosti,okupio tim stručnjaka, patentirao rješenja i od 1993. Hrvatska je nastavila razvoj tenkovskog programa potpisivanjem ugovora između MORH-a i ĐĐSV.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3 on: December 10, 2011, 10:22:35 pm »

Hvala za odgovor.

Razlog, zašto je HV usvojila M-84a4 umesto Degmana je finansijski? Verovatno je Degman velik napredak u odnosu na M-84 D.


Ako dobro vidim, postoje 3 variante. M-84A4, M-84D i M95?

LPB
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #4 on: December 10, 2011, 10:34:05 pm »

Da lova je ključan problem, jer je Degman skuplji .
Drugo,2004,promjenom vlasti (HDZ) odblokirali su se pregovori s NATO-om (do tada su neki mudraci Hv podjelili na korpuse Roll Eyes (koalicijska šesteroglava vlast i savjetnici predsjenika) i tada su prihvaćeni MAPovi,a i napravljeniu su auditi stanja potreba od strane Francuza i SAD.
Tako se iskristaliziralo da nama trebaju BOV, i da nam ne trebaju podmornice ,niti borbeni zrakoplovi.
Te činjenice su zapravo prvi put gurnule Degman s proizvodnih linija jer su koncem lipnja 2003. izašla dva posljednja nova M-84 A4 Snajper iz ugovora koji je predviđao 20 komada za HV.

Negdje 2005. dok je još program BOV-a bio misaona imenica iz MORH-a su rekli da će vjeroajtno napraviti nultu seriju (14 komada) a da bi se lova iz razvoja vratila.
Ali od toga nije bilo ništa ,te se prionulo prototipnoj modernizaciji tenkova M-84 na standard D, koji je uključivao i generalni remont za sve tenkove koji su ga trebali.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #5 on: December 10, 2011, 10:34:37 pm »

Na samom početku čestitam na novoj temi.
Samo da naglasim da ja pojma nemam o tenkovima i tu mi se može pričati do mile volje bilo šta
jer sam na ovom polju "nepismen". Ali dobro...
Interesujeme, proizvodi li se taj tenk. Ako da, koliko je proizvedeno dosad, jeli ga Hrvatska usvojila u
svoje OS i da li je kome još  prodan u inostranstvo. Čista znatiželja i ništa više. Drugo šta neznam
ni da pitam, jer mi je strano područje... Wink
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #6 on: December 10, 2011, 10:45:06 pm »

Također ,moram naglasiti da i ja nemam pojma o tenkovima,,ovo samo rekreativno o proizvodu kao takvom. Smiley
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #7 on: December 10, 2011, 10:46:10 pm »

pp5d6 posejdon, imaš možda slike od M84D i M95? Po netu su jedne slike i za jedan i drugi tip.

LPB
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #8 on: December 10, 2011, 10:46:43 pm »

Mora se reći da je motor V46-TK1 sa novom transmisijom ostao u VTI radi ispitivanja. Na forumu ima slika ovog motora i transmisije u VTI. Tako da nije baš tačno da ta transmisija i motor nisu korišteni do pojave Degmana.
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #9 on: December 10, 2011, 10:55:16 pm »

Nitko niti jednom rjiečju nije spomenuo motor od 1200 KS.Govorimo o modifikaciji motora  od 574 Kw na 735Kw ,a koja se  radila od tada u Hrvatskoj,konkretno na obali.
Ja što se transmisije tiče i one koju je patentirao Ilijevski vjerujem autoru.Kakva je VTI to znaju oni,ali sigurno nije niti u jednom operativnom tenku.
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #10 on: December 10, 2011, 11:00:30 pm »

pp5d6 posejdon, imaš možda slike od M84D i M95? Po netu su jedne slike i za jedan i drugi tip.

LPB

Naravno da imam ,bit će. Da bi se vidjela razlika trebaju bočne slike   .
Za one koji znaju može i sa čela ,ali takvih je vrlo malo. Bar na forumima.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #11 on: December 10, 2011, 11:04:10 pm »

Ali jih ima... Wink (ja ne spadam u te)

Logged
EXIT78
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #12 on: December 10, 2011, 11:16:12 pm »

Degman je produkt velikih zelja i malih mogucnosti i kao takav je bio osudjen na propast i pre pocetka. Zasto? Zato sto je to pokusaj kopiranja Vihora ali bez VTI-ja koji ga je razvijao i bez velikog dela fabrika bivse SFRJ i sta se dobilo jedan frankestajn koji ima donji deo u originalu preuzet od Vihora i varene kupole bez umetka od keramike kakva je trebala da bude po originalnom konceptu. Zasto varena kupola...pa jednostavno....hrvatska nije imala tehnoloske mogucnosti da proizvede originalnu kupolu iako je imala dokumnetaciju pa je ostala jedina varijanta da se malo vari...uostalom pravljenje kupole nije uspelo ni srbiji u nekadanjoj Loli. Druga stvar zasto je projekat propao je da u to vreme ucesce HR firmi u proizvodnji tenka M-84 je bilo ispod 20% a uz maximalne napore mogao je doci do 40% sto ne dozvoljava ekonomsku isplativost cele ideje. Motor, celik, cev, SUV, periskopi, senzori, gusenice, ERO...sve je uvozno pa bi cena bila previsoka i za domaceg kupca. Trece, taj jedan prototip tzv. Degman je zapravo tenk Vihor koji je ostao za vreme rata u ĐĐ sa novom varenom kupolom.
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #13 on: December 10, 2011, 11:38:52 pm »

@ Božo13 evo Degmana s boka. jasno se vidi izdužena zavarena kupola ,jasnih bridova.Na toj poziciji lijevana kupola na M-84 je zaobljena oblika i kraća sa metalnim kutijama a na M-84D je SLAT, rešetkasta košara.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Degman start visoka pp5d6.jpg (223.74 KB, 1036x685 - viewed 2431 times.)
« Last Edit: December 11, 2011, 12:08:22 am by pp5d6 posejdon » Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #14 on: December 11, 2011, 12:33:20 am »

Mada, ako bi odmislili ploče reaktivnog oklopa, šasija, a delimično i kupola su približno iste Vihoru. Znan je podatak da je par oklopnih tela ostalo u ĐĐ pre rata... Sad, mene zanima, sve da je i oklopno telo originalan proizvod, gde se proizvodi u Hrvatskoj? Proizvodnja tenka je bila težak zalogaj i za veliku Jugoslaviju, nekako mi ne ide u glavu da bi proizvodnja SVIH delova mogla biti pokrenuta samo za 1 prototip.


Koliko me sećanje služi, video sam (negde, ne znam ni da li je bilo na palubi, ali znam da je bilo od uvaženog pp5d6 Posejdona) slike od Degmana iz ĐĐ, kako se na njega instaliraju ploče. Oklopno telo je identično Vihoru. Ono što ja, kao laik zaključujem je, da je ta 2 Degmana zaista izradjeno na oklopnim telima Vihora koji su ostali na hrvatskoj teritoriji. Možda je i ostalo koje. A, da razjasnimo, ta oklopna tela nisu ni slična M84ki.

Da razjasnimo, ne bih nikako da se svadjam sa uvaženim kolegama sa foruma, ovde izražavam samo svoje mišljenje, ukoliko grešim, volio bi da budem ispravljen. Mir, ljudi. Smiley
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.