PALUBA
April 29, 2024, 01:49:43 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk Degman M-95  (Read 102098 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #30 on: December 11, 2011, 11:13:50 pm »

Ali postoji toliko laserskih daljinara i u civilnoj upotrebi... sigurno postoji stvar koja može zbuniti ovaj sistem.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #31 on: December 11, 2011, 11:21:28 pm »

Ako bi se i mogao raznim laserskim obeleživačima i pointerima ovaj sistem "zafrkavati", ne znam ko bi bio toliko hrabar, da ne kažem lud, tako nešto probati u borbenim uslovima. Ti njega laserskim pointerom, a on tebe PKT-om ili topom 125 mm.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #32 on: December 11, 2011, 11:22:25 pm »

Ali postoji toliko laserskih daljinara i u civilnoj upotrebi... sigurno postoji stvar koja može zbuniti ovaj sistem.
Postoje neke razlike imeđu civilnih daljinara "za široku upotrebu" i onih vojnih. Različite su energije, talasne dužine i što-šta još. A oni koji prave ove sisteme za upozoravanje imaju to u vidu.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #33 on: December 12, 2011, 12:40:08 am »

Posmatraj te to ovako što bi ja koristio "vojni laser strogo propisane frekvencije i jačine" bolje da koristim neki za civilnu upotrebu koji će mi odraditi posao i još me neće detektovati uređaj za detekciju lasera.
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #34 on: December 12, 2011, 01:54:52 am »

  I ja sam također "nepismen" što se tiče tenkova ali me živo interesira koliko je Hrvatska proizvela M-84 tenkova i koliko ima inačica M-84 A4 te da li ta inačica bolja u odnosu na Jugoslovenke inačice.Nažalost jedino imam ove podatke sa wikipedia,unaprijed hvala na odgovoru.

http://en.wikipedia.org/wiki/Military_of_Croatia



pp5d6 posejdon,pa evo da ponovim pitanje Huh?
Logged
cerepovec
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 196


« Reply #35 on: December 12, 2011, 04:01:54 am »

hm...to da sam okrece kupolu ako je laserovan bojim se da bas i nije dobro. sta ako je nisandzija bas bio spreman da unisti protivnicki tenk ili sta god drugo..i neki sistem mu okrene kupolu. mozda bi bolje bilo da umesto okretanja kupole sistem potrazi zaklon.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #36 on: December 12, 2011, 07:58:23 am »

Da se pita mene, ja bi povezao LIRD sa bacačem dimnih kutija i alarmom u tenku.

Negde imam u glavi, da je bitna razlika u "laserovanju" cilja. Laserski daljinomer pošalje 3x kratak signal, a raketa koja se vodi laserom zahteva konstantno osvetlenje. Preko toga bi bio i različit alarm za posadu.

U svakom slučaju prvo ispaljivanje dimnih kutija i brzo pomeranje tenka bar za dužinu njega.

LPB


Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #37 on: December 12, 2011, 08:08:55 am »

Ako bi se i mogao raznim laserskim obeleživačima i pointerima ovaj sistem "zafrkavati", ne znam ko bi bio toliko hrabar, da ne kažem lud, tako nešto probati u borbenim uslovima. Ti njega laserskim pointerom, a on tebe PKT-om ili topom 125 mm.

Rusi su dokazali koliko je efikasan top 125 mm protiv solitera u Groznom. Nula. To me je samo zanimalo, vezano na urbanu borbu. Recimo sa jedne strane ulice neko osvetli laserom tenk, sa druge strane 3 zolje lete u bok. Tako recimo. A u slučaju laserski navodjenog projektila... zar ne bi mogao sistem da "pročita" modulaciju lasera, i da recimo uputi kontra-zrak, i s tim skrene projektil?

Inače, automatska aktivacija dimnih kutija (ali ne svih odjednom - da tenk ispuca sve kutije na 1 alarm, čim se dim razidje, opet je ranjiv) mi se čini daleko smislenija. I, umesto okretanja kupole, bolje bi bilo na nekom displeju prikazati izvor lasera. Pa tek onda da se pritisne "dugme" za rotaciju kupole.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #38 on: December 12, 2011, 09:39:50 am »

Da se pita mene, ja bi povezao LIRD sa bacačem dimnih kutija i alarmom u tenku.

Negde imam u glavi, da je bitna razlika u "laserovanju" cilja. Laserski daljinomer pošalje 3x kratak signal, a raketa koja se vodi laserom zahteva konstantno osvetlenje. Preko toga bi bio i različit alarm za posadu.

U svakom slučaju prvo ispaljivanje dimnih kutija i brzo pomeranje tenka bar za dužinu njega.

LPB




Bar u današnje vrijeme se sve može prepraviti modfikovat...




U onoj PDF prezentaciji što je Solaris postavio kaže ovako

Quote
by providing the crew with a
visual and audio warning that their vehicle / ship / gun post etc is being
irradiated by a pulsed laser rangefinder or laser designator/illuminator
or that a laser beam-riding missile is being aimed at.
Znači sistem daje vizuelno i zvučno upozorenje, na ozračenost pulsirajućim daljinomjerom, laserskim "obilježačem" ili laserskim ozračenjem vođene rakete.

Ali ima ovde i boljih poznavalaca engleskog koji bi me mogli ispraviti ako sam u krivu.
« Last Edit: December 12, 2011, 10:02:38 am by trifko86 » Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #39 on: December 12, 2011, 12:06:59 pm »

Rusi su dokazali koliko je efikasan top 125 mm protiv solitera u Groznom. Nula. To me je samo zanimalo, vezano na urbanu borbu. Recimo sa jedne strane ulice neko osvetli laserom tenk, sa druge strane 3 zolje lete u bok. Tako recimo. A u slučaju laserski navodjenog projektila... zar ne bi mogao sistem da "pročita" modulaciju lasera, i da recimo uputi kontra-zrak, i s tim skrene projektil?

Inače, automatska aktivacija dimnih kutija (ali ne svih odjednom - da tenk ispuca sve kutije na 1 alarm, čim se dim razidje, opet je ranjiv) mi se čini daleko smislenija. I, umesto okretanja kupole, bolje bi bilo na nekom displeju prikazati izvor lasera. Pa tek onda da se pritisne "dugme" za rotaciju kupole.

Prvo, tenk nema šta da traži u urbanoj borbi. U takvoj situaciji svaki tenk je ranjiv, ma koliko on bio dobro oklopljen i opremljen. Druga stvar je da očigledno nisi imao prilike da vidiš dejstvo topa 125mm. Da si video, ne bi ovo pisao. Ako te je neko laserovao, ti u tom trenutku ne znaš i nemaš vremena da znaš da li je u pitanju zafrkancija ili neko namerava da te gađa. Zato je važno da što pre otkriješ-uočiš odakle laser dolazi, pa mu pošalješ jedan pozdrav trenutno-fugasnim projektilom, a on neka vidi šta će i gde će.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #40 on: December 12, 2011, 01:55:48 pm »

I niko da ubaci barem TT podatke od Degmana?

Inače više puta sam pitao šta je sa ovim projektom, opet u temi M-84 ali kao da me niko nije čuo.

U temi M-84, na prvoj strani u postu Reply #2, treća u tom postu slika unutrašnjosti tenka, komandirsko mesto prve verzije M-84D.

Usput, šta znači reč Degman?


Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #41 on: December 12, 2011, 02:01:58 pm »

  I ja sam također "nepismen" što se tiče tenkova ali me živo interesira koliko je Hrvatska proizvela M-84 tenkova i koliko ima inačica M-84 A4 te da li ta inačica bolja u odnosu na Jugoslovenke inačice.Nažalost jedino imam ove podatke sa wikipedia,unaprijed hvala na odgovoru.

http://en.wikipedia.org/wiki/Military_of_Croatia



pp5d6 posejdon,pa evo da ponovim pitanje Huh?

I ja po treći pu ponavljam pitanje,Degman je tenkovski poligon pokraj Slavonskoga Broda. pravilo
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #42 on: December 12, 2011, 02:10:21 pm »

Ne znam engleski, i nije poenta da mi daš link, ako bi tako radili mogli bi da stvaimo link ka Vikipediji i da zatvorimo forum.
A i ovde nemaju TT podaci.
Možda se varam, stvarno ne znam engleski.
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #43 on: December 12, 2011, 02:22:41 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/f4Gp1bWs0i0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Video link pogledaj na 40 sekundi jesu li to M-95 ili M-84 D??

Ne na žalost nema TT podataka,ja sam nešto našao na Srpskom oklopu pa malo pogledaj interesanto je!ako treba staviti ću link! Grin





« Last Edit: December 12, 2011, 07:36:02 pm by Bozo13 » Logged
EXIT78
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #44 on: December 12, 2011, 02:31:40 pm »

I niko da ubaci barem TT podatke od Degmana?

Inače više puta sam pitao šta je sa ovim projektom, opet u temi M-84 ali kao da me niko nije čuo.

U temi M-84, na prvoj strani u postu Reply #2, treća u tom postu slika unutrašnjosti tenka, komandirsko mesto prve verzije M-84D.

Usput, šta znači reč Degman?




Postoji brdo iznad Slavonskog Broda koje se zove Degman. Inace, tacne njegove specifikacije ne postoje jer projekat nikada nije ozbiljno radjen pa prema tome nikad se nije znalo koji motor (MTU, SFRJ ili ruski) ce da ima, koju optoelektroniku (Thales, Fotona, Elbit), koji ERO...cak se nije znalo ni koji kalibar cevi da stave a o punjacu i municiji( dvodelna ili jednodelna) da ne pricamo. Onaj prototip Degmana koji se prezentovao pred novinarima je tenk Vihor sa varenom kupolom pa mozemo da pretpostavimo da ima karakteristike tog SFRJ projekta kada je u pitanju motor i automatska transmisija. Sve ostalo je u magli...
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.046 seconds with 22 queries.