PALUBA
April 29, 2024, 08:33:09 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk Degman M-95  (Read 102136 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #75 on: December 12, 2011, 06:20:16 pm »

Iz knjige M i I , BB Dimitrijevića

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.


* vihor 1.jpg (196.06 KB, 1250x1024 - viewed 588 times.)

* vihor 2.jpg (82.83 KB, 800x365 - viewed 456 times.)
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #76 on: December 12, 2011, 07:12:44 pm »

Ma meni ne trebaju TT podaci jer se ne razumijem u njih ja sam vječiti pješak doduše sada u pozadini,naravno da bih volio pročitati o samom razvoju tenka.Ja sam postavio jednostavo pitanje koliko je Hrvatska proizvela tenkova M-84 i da li je verzija M-84A4 bolja u odnosu na bivše Jugoslavenske modele i to je sve ništa složeno pravilo


Ofvo je zadnji put! Hvala
Da bolja je od modela M-84,M-84A i M-84AB koje sve HV imala.Prezetiran 1996. a maloserijski se proizvodio do lipnja/srpnja 2003. Zadnji maloserijski proizveden tenk u Hrvatskoj.
Sad Hrvatska službeno ima 78 tenkova  inačica obitelji M-84 ( malo ukradu na manje službeni podaci) a od tog broja oduzmeš broj zarobljenih u Domovinskom ratu i to ti je broj  koji tražiš.
I spremi se na negiranje-tj. da je to nemoguće bez "250  fabrika i 1000 kooperanata" iz SFRJ

Hvala na odovoru
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #77 on: December 12, 2011, 08:07:29 pm »

Ja vidim da ljudi slabo citaju tudje postove na ovoj temi.

pp5d6 posejdon je rekao:

"Sad Hrvatska službeno ima 78 tenkova  inačica obitelji M-84 ( malo ukradu na manje službeni podaci) a od tog broja oduzmeš broj zarobljenih u Domovinskom ratu i to ti je broj  koji tražiš."

Znaci Hr nema 78 degama a bogami nije ni proizvela 78 komda M84. U broj zarobljenih treba uracunati i one od VRSK koje je HV zarobila `95.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #78 on: December 12, 2011, 08:38:49 pm »

Inače oko VIhora imamo odličnu temu i slike tu.

Inače društvo, ajmo na pivo i malo ohladimo temu. Tema je Degman, ne politika a niti čiji "ego" je veči. Na projektu Kapela, M-84 i Vihor, radili su ljudi iz cele Juge. Iako su nas granice podelile, prijateljstva, poznanstva i iskustva su ostala.

LP Božo13
Global moderator




Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #79 on: December 13, 2011, 07:13:19 am »

Nije bitno koliko je komada nekog tenka napravljeno. Pa zar mislite da su prve verzije tenka T72 pravljene u hiljadama komada. Ali u svakom poslu, makar to bio pokušaj, ima dobrih stvari. Napraviš nešto, pa proizvod analiziraš, pa onda pokušavaš da napraviš nešto bolje. Tako smo radili i sa M84. Doduše, M84 je imao veće tržište i veću podršku za proizvodnju, te podršku zemlje sa više para. Ono što se pokaže kao dobro ide dalje, a ono što je loše se odbaci ili dorađuje do upotrebljivosti.

Koliko su sami Rusi napravili verzija tenkova na osnovu početne verzije T72. Uvijek se nešto analizira i popravlja, te prilagođava kupcima, bilo po pogledu modućnosti samog tenka ili po platežnim mogućnostima kupca. I nakon raspada SSSR-a svoje verzije tekova je počeo da pravi Zavodi Fomorozov u Harkovu u Ukrajini, a svoje verzije Uralvagonzavod u Njižnjem Tagilu u Rusiji. Sve su to varijacije na osnovnu temu T72. Sitne modifikacije koje vremenom prerastaju u novu verziju tenka, kojoj se kasnije dodaje neko slovo na osnovno ime tenka.

Nakon izvjesnog broja modifikacija pravi se nova verzija tenka, pa opet iz početka. Pa se onda toj novoj verziji nakon nekoliko modifikacija dodaje neko slovo iza osnovne oznake. Koliko ima različitih slova iza oznake T72 ili M84.

Bitno je da je nešto napravljeno. Hrvatska je nešto napravila. Ostatak SFRJ nije ništa, iako je imao veće tehničko, tehnološke i finansijske mogućnosti. U Srbiji su Rusi modifikovali jedan M84 koji je nabudžen i ponuđen Kuvajtu, a Poljaci su napravili tenk za izvlačenje, TZI, u Kruševcu.

Drago mi je da je ekipa koju su vodili Bartol Jerković i Borislav Pecić napravila taj tenk. Ljudi su pokazali da znaju napraviti tenk, ali su nastali problemi na drugoj strani, na političkoj i finansijskoj strani posla na koju ova dvojica nisu mogli uticati.

Pozdrav

Vlado
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #80 on: December 14, 2011, 04:45:09 pm »

Šta je bilo. Prije neko veče odjednom 12 i više članova foruma na ovoj temi, živa rasprava, a sad ništa. Pišite momci, gdje je zapelo.

Ako šta nije jasno, pišite. Ima nas koji ćemo pomoći ako zapne.



vladimir_16, Broker, mrvica78, pp5d6 posejdon, rasho, pigeon, treci puk, tuljo, m12brk, seawind, arhiv i 0 gostiju pregledaju ovu temu.


Vlado
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #81 on: December 14, 2011, 05:27:09 pm »



Inače društvo, ajmo na pivo i malo ohladimo temu. ....................

LP Božo13
Global moderator


Кад се огласио Глобални, свака дискусија је замрла. Сви су почели да пребиру, по постовима, да нађу где је ко шта застранио....

Шалим се. Можда је друг "pp5d6 posejdon" могао да нас почасти са још неким подацима, типа "ексклузива".

Наиме, мене ето интересује купола, њена основа. Интересује ме и тип мотора.
Ако се добро сећам, куполе су ливене у железари "Шторе", (или "Равне"). Можда сам и заборавио.

Некако ми се чини да су све компоненте бивиших коопераната могле бити конвертоване другим добављачима, али са куполом је био нерешив проблем.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* M.95 & M.92.jpg (39.97 KB, 504x345 - viewed 381 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #82 on: December 14, 2011, 05:42:32 pm »

Ja uglavnom samo citam teme u kojima smatram da nemam cak ni elementarno znanje da diskutujem.
Prvo da pohvalim gospodina VLadimira, covek ima stosta da kaze i napise i mi manje strucni mozemo dosta nauciti.
Kao sto rekoh imao sam priliku da vidim VIhor sa kupolom od M 84 nekada davno,a da nisam ni znao sta je,tj koliko je to velika cast videti.
Koliko je Degman kopija toga ili nije,pa moje skromno miljenje je da jeste u najvecoj meri, sa kojekakvim dodatcima koji su u skladu sa danasnjim tehnoloskim vremenom,mjdjutim primetio sam jednu,veoma veliku manu koju imaju svi derivati T72 familije- Autoloader.
U clanu 12. je pokazana ranjivost M84 tenka pri proboju kuppole,i nije retka slika gde kupola lezi odvaljena od tela tenka, sto je posledica pogotka u municiju koja se nalazi u autoloaderu.
Sa obzirom da Degman nosi naziv M95 kontam da bi u njegovom razvoju bila koriscena iskustva iz ratnih dejstava svuda po SFRJ, pa ne vidim racionalno koriscenje istog sistema autoloadera na tenku novije generacije,tj nastalom (ako je tako) posle clana 12.
Moje skremno misljenje je da drugacije nije moglo,jer su sve tehnologije bile iz/ili usko naslonjene na M84/vihor tako da je M95 cisto propagandni projekat,no ruku na srce,i u Srbiji je bilo puno takvih projekata,pogotovu su mi bili interesantni PVO sistemi tipa "pracka" i slicno napravljeno cisto za dizanje morala ljudima.
Uglavnom, evo  da konkretno formulisem pitanje,koja je prednost autoloadera na degmanu u odnosu na M84, dali je isti,ili slican,dali skladiste municije ima "blast door", ili "wet ammo rack" (izvijnavam se zbog izraza na engleskom,ali ne bih se usudio da prevodim),koliko je pojacana oklopna zastita na kupoli (bez ERO) ,tj konkretne cifre o debljini bile savrsene da to lepo uporedimo.
« Last Edit: December 14, 2011, 06:16:13 pm by SOLARIS 1972 » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #83 on: December 14, 2011, 06:13:21 pm »

Do nekih novih TT podataka, evo dvije slike od mene.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.


* degman 1.jpg (114.22 KB, 912x1280 - viewed 440 times.)

* degman 2.jpg (182.04 KB, 899x1280 - viewed 268 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #84 on: December 14, 2011, 06:20:41 pm »

Po mom skromnom mišlenju, največi pomak na M-84D i M-95 je ERO, koji pokriva širi bočni deo kupole (više nego 30°). Ako se ne varam, večina proboja dolazila je bočno, znači neka iskustva su ipak upotrebljena.

Nadam se, da slike pokazuju šta mislim

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Zanimljiva slika, verovatno zadnja verzija M84-D sa lancima ispred, RWS-jem..
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/6qOcTA_Nmfs?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/Jd9edBAJceA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/aLv-KSQuRUY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


* t-72b-line.gif (16.98 KB, 863x401 - viewed 167 times.)

* M-84AS_mbt_2.JPG (375.03 KB, 2816x2112 - viewed 211 times.)

* m84d10.jpg (134.88 KB, 800x600 - viewed 195 times.)

* M-84Dtestiranjepp5d6.jpg (150.03 KB, 800x558 - viewed 188 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #85 on: December 14, 2011, 06:34:18 pm »


  ERO, je u principu jeftin nacin da se poveca zastita od kumulativnih projektila,ali je daleko od toga da je savrsena,i moze se ugraditi i na stare T 55 tenkove,tako da to ne vidim kao konstrukcijski iskorak. Morlio sam na sam kompozitni oklop (ukoliko je uopste kompozitni).
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #86 on: December 14, 2011, 06:51:01 pm »

Tihi, nisam mislio da je ERO "warp" tehnologija, nego pokrivanje večeg dela bokova sa njim ( u odnosu na M84AS i T72-B).
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #87 on: December 14, 2011, 07:52:21 pm »

...jednu,veoma veliku manu koju imaju svi derivati T72 familije- Autoloader.
U clanu 12. je pokazana ranjivost M84 tenka pri proboju kuppole,i nije retka slika gde kupola lezi odvaljena od tela tenka, sto je posledica pogotka u municiju koja se nalazi u autoloaderu.
Sa obzirom da Degman nosi naziv M95 kontam da bi u njegovom razvoju bila koriscena iskustva iz ratnih dejstava svuda po SFRJ, pa ne vidim racionalno koriscenje istog sistema autoloadera na tenku novije generacije,tj nastalom (ako je tako) posle clana 12.


 Kad bi to bilo tocno, sva ta vrsta tenkova je katastrofalna. Ali, nije tako bilo. Svi ti uslikani tenkovi su bili totalno unisteni nakon napustanja od strane posada, postavljanjem ili najjednostavnijem ubacivanjem razno-raznih MES u unutrasnjost tenka.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #88 on: December 14, 2011, 08:43:30 pm »

...jednu,veoma veliku manu koju imaju svi derivati T72 familije- Autoloader.
U clanu 12. je pokazana ranjivost M84 tenka pri proboju kuppole,i nije retka slika gde kupola lezi odvaljena od tela tenka, sto je posledica pogotka u municiju koja se nalazi u autoloaderu.
Sa obzirom da Degman nosi naziv M95 kontam da bi u njegovom razvoju bila koriscena iskustva iz ratnih dejstava svuda po SFRJ, pa ne vidim racionalno koriscenje istog sistema autoloadera na tenku novije generacije,tj nastalom (ako je tako) posle clana 12.


 Kad bi to bilo tocno, sva ta vrsta tenkova je katastrofalna. Ali, nije tako bilo. Svi ti uslikani tenkovi su bili totalno unisteni nakon napustanja od strane posada, postavljanjem ili najjednostavnijem ubacivanjem razno-raznih MES u unutrasnjost tenka.

  Nisi u pravu, svakako je bilo i toga,medjutim u raznoraznim sukobima sirom sveta,svi tenkovi T72 generacije imali su istu boljku-slaba zastita municije u kupoli. Svi zapadni tenkovi imaju "sigurno" spremiste municije i cetvrtog clana posade koj je punioc, (Abrams,Leopard 2,CHallenger) i u slucaju da dodje do penetracije kupole sa pogotkom u municiju,velike su sanse da bi tenk ostao u jednom komadu. Kada pogledas kako stoji municija u autoloaderu,i gde se to nalazi jasno je o cemu pricam,no mene zanima sta je uradjeno povodom toga na Degmanu?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #89 on: December 15, 2011, 08:00:14 am »

Na Degmanu je Ante Tipura napravio da se obrtni transporter vrti u obe strane tako da je vrijeme dolaska zrna na mjesto za izdavanje zrna kraće. U stvari, Ante je to već prije napravio za Vihor, te je to samo primjenjeno ovdje.

NA M84 i T72 obrtni transporter se vrti samo u jednu stranu, CCW, ili kontra od kazaljke na satu, a Ante je napravio da automat punjenja traži bliže zrno otvoru za izdavanje i u tu stranu vrti transporter. CW ili CCW.

Razmještaj municije je isti kao u M84.

http://en.wikipedia.org/wiki/Clockwise
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.