PALUBA
April 29, 2024, 05:00:50 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk Degman M-95  (Read 102122 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #90 on: December 15, 2011, 09:59:09 am »

Pozdrav,Vladimir 16  imao bih jedno pitanje kolika je ozbiljnost projekta M-84 D,naime nedavno prilikom nadzora (kontrole) vojarne,bili su visoki časnici HV te smo u nevezanom razgovoru smo došli i to tenkova, te su mi oni potvrdili da je modernizacija tenkova sigurna te da je već gotova priprema modernizacije na standard M-84 D,moj drugi dio pitanja koliko HV ima M-84 D,jedan mladi poručnik  mi tvrdi (koji je bio do nedavno u oklopnoj bojni) da ih je u Đuri Đakoviću vidio šest M 84-D te da je jedan na pola gotov,da li je isplativo modernizirati naše tenkove ili jednostavno kupimo polovne na primjer Leopard 2.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #91 on: December 15, 2011, 10:37:35 am »

To pitanje uputi u ĐĐ. Ja sam iz Banja Luke, i nikad nisam radio na novim hrvatskim tenkovima. Zadnji put sam bio u ĐĐ u januaru 1991 godine, nekoliko dana prije odlaska u Saudi Arabiju, u Pustinjsku oluju. Kad sam se vratio iz rata iz Kuvajta, već se raspala država, a ja sam otišao da radim tenkove u svijet.

Pozdrav

Vlado
Logged
maxo
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 753


« Reply #92 on: December 15, 2011, 11:52:28 am »

Ok,ali se nečeš izvući bez pitanja, koje je tvoje mišljenje o M-84D.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #93 on: December 15, 2011, 12:12:28 pm »

Nisi u pravu, svakako je bilo i toga,medjutim u raznoraznim sukobima sirom sveta,svi tenkovi T72 generacije imali su istu boljku-slaba zastita municije u kupoli. Svi zapadni tenkovi imaju "sigurno" spremiste municije i cetvrtog clana posade koj je punioc, (Abrams,Leopard 2,CHallenger) i u slucaju da dodje do penetracije kupole sa pogotkom u municiju,velike su sanse da bi tenk ostao u jednom komadu. Kada pogledas kako stoji municija u autoloaderu,i gde se to nalazi jasno je o cemu pricam,no mene zanima sta je uradjeno povodom toga na Degmanu?

T-72 i derivati nemaju municiju smeštenu u kupoli. Municija se nalazi na podu tenka, ispod kupole u obrtnom transporteru. Drugi deo municije je smešten u nekoliko odeljaka borbenog odeljenja. Do aktiviranja barutnih punjenja (ne projektila) dolazi pri pogotku u bok tenka (u predelu gde se nalazi obrtni transporter), ili dejstvom na pod tenka takođe u predelu obrtnog transportera. Do samozapaljenje barutnih punjenja ne dolazi svaki put kada je tenk pogođen, niti kupola leti odmah u vis. U tenku postoji i automatski PP uređaj, tako da nije sve onako kako na zapadu vole da pišu. Druga stvar je ako posada podmetne požar pri napuštanju tenka.
Logged
cerepovec
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 196


« Reply #94 on: December 15, 2011, 12:23:14 pm »

Nisi u pravu, svakako je bilo i toga,medjutim u raznoraznim sukobima sirom sveta,svi tenkovi T72 generacije imali su istu boljku-slaba zastita municije u kupoli. Svi zapadni tenkovi imaju "sigurno" spremiste municije i cetvrtog clana posade koj je punioc, (Abrams,Leopard 2,CHallenger) i u slucaju da dodje do penetracije kupole sa pogotkom u municiju,velike su sanse da bi tenk ostao u jednom komadu. Kada pogledas kako stoji municija u autoloaderu,i gde se to nalazi jasno je o cemu pricam,no mene zanima sta je uradjeno povodom toga na Degmanu?

T-72 i derivati nemaju municiju smeštenu u kupoli. Municija se nalazi na podu tenka, ispod kupole u obrtnom transporteru. Drugi deo municije je smešten u nekoliko odeljaka borbenog odeljenja. Do aktiviranja barutnih punjenja (ne projektila) dolazi pri pogotku u bok tenka (u predelu gde se nalazi obrtni transporter), ili dejstvom na pod tenka takođe u predelu obrtnog transportera. Do samozapaljenje barutnih punjenja ne dolazi svaki put kada je tenk pogođen, niti kupola leti odmah u vis. U tenku postoji i automatski PP uređaj, tako da nije sve onako kako na zapadu vole da pišu. Druga stvar je ako posada podmetne požar pri napuštanju tenka.

izmedju cetvrtog i petog potoprnog tocka. u pitanju je jako mala povrsina
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #95 on: December 15, 2011, 12:24:26 pm »



.................................. Do samozapaljenje barutnih punjenja ne dolazi svaki put kada je tenk pogođen, niti kupola leti odmah u vis. U tenku postoji i automatski PP uređaj, tako da nije sve onako kako na zapadu vole da pišu. Druga stvar je ako posada podmetne požar pri napuštanju tenka.
Оваква сазнања и ја имам. Откуд сад одједном, да је аутоматски пуњач негативност.
Обе концепције тенка, са 3 и 4 члана посаде имају своје оправдање, своје слабости и предности.
Не бих да се сада изјашњавам којој сам наклоњен.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #96 on: December 15, 2011, 12:56:31 pm »

@tihi
Savremeni ruski ERO pruzaju odredjen nivo zastitu i od pancirnih projektila (stariji Kontakt-5 (trebalo bi da pruza zastitu od hvaljenog americkog M829 i to po njihovim ispitivanjima), novi Relikt (pruza zastitu od novih verzija A2 i A3 M829) i Kaktus).
Imam vise o ovome na temi o M-84 ili T-72.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #97 on: December 15, 2011, 03:17:20 pm »

@tihi
Savremeni ruski ERO pruzaju odredjen nivo zastitu i od pancirnih projektila (stariji Kontakt-5 (trebalo bi da pruza zastitu od hvaljenog americkog M829 i to po njihovim ispitivanjima), novi Relikt (pruza zastitu od novih verzija A2 i A3 M829) i Kaktus).
Imam vise o ovome na temi o M-84 ili T-72.

  ERO je tehnologija koja se moze nadograditi na svaki tenk cak i na T34! Ja sam namerno postavio pitanje koliko je oklopna zastita tenka unapredjena mimo ERO,bas zbog toga sto to ne vidim kao kvalitet nekog tenka,kada ga moze biti na svakom tipu tenka.

 Sto se autoloadera tice,nije uredjaj sam po sebi problem vec je njegova lokacija. Dok tenkovi T72 familije imaju autoloader ispod kupole,japanski Type 90 i francuski Leclerc imaju autoloader smesten u zadnjem delu kupole,sa sve zastitom (blast door) u slucaju da dodje do penetracije. Sto se tice pogotka u municiju,ma koliko sanse bile male,ukoliko je to slaba tacka za katastofalnu stetu na MBT gde dolazi do potpunog gubitka tenka i posade to je velika stvar. Cak je i VLadimir pricao kako je po Kuvajtu ili Iraku gledao tenkove sa odvaljenim kupolama. Na zapadnim tenkovima se to ne desava,cak ni kad se tenk zapali od strane posade.

 I,sto se autoloadera tice,dobio sam potvrdu da je smestaj municije potpuno isti,i da ja najverovatnije koriscen autoloader razvijan za Vihora,tako da i Degman ima istu boljku kao i ostali tenkovi familije T72.

  Izvinite ako nkad u necemu pogresim,rekoh da sam tanak kad su u pitanju OMJ,prihvatam sve ispravke.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #98 on: December 15, 2011, 03:38:51 pm »

 Mozda nisam bio najjasniji. Ne znam za slucaj da je posada unistila vlastiti tenk. Onesposobljavala, da, iz najbanalnijih razloga. Tenkove je unistavala suprotna strana nakon zarobljavanja zbog nemogucnosti upotrebe zbog "vise od nekoliko razloga".
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #99 on: December 15, 2011, 03:55:46 pm »

@milena braco

Tenk je nepokretan usled pogotka ili kvara neprijatelj dolazi a nema mogucnosti da se tenk izvuce - sta uraditi nego unistiti tenk da nepadne neprijateljima u ruke.

Inace nije tacno da i abramsima nije spadala kupola u Iraku - ali nije letela i zabijala se topovska cev kao kod T-72 porodice tenkova (sto sbog municije tacno ispod kupole a delimicno i zbog toga sto je kupola abramsa mnogo teza od one na T-72).

Ima na palubi lepa galerija abramsa u Iraku.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #100 on: December 15, 2011, 04:05:58 pm »

Negde sam čitao razlog, zašto je autopunjač na tom mestu kod ruskih tenkova.

Ti tenkovi su planirani za frontalni napad, a tu kod smeštaja municije ispod ili iza kupole nema večih razlika.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #101 on: December 15, 2011, 04:09:38 pm »


  ERO je tehnologija koja se moze nadograditi na svaki tenk cak i na T34! Ja sam namerno postavio pitanje koliko je oklopna zastita tenka unapredjena mimo ERO,bas zbog toga sto to ne vidim kao kvalitet nekog tenka,kada ga moze biti na svakom tipu tenka.

 Sto se autoloadera tice,nije uredjaj sam po sebi problem vec je njegova lokacija. Dok tenkovi T72 familije imaju autoloader ispod kupole,japanski Type 90 i francuski Leclerc imaju autoloader smesten u zadnjem delu kupole,sa sve zastitom (blast door) u slucaju da dodje do penetracije. Sto se tice pogotka u municiju,ma koliko sanse bile male,ukoliko je to slaba tacka za katastofalnu stetu na MBT gde dolazi do potpunog gubitka tenka i posade to je velika stvar. Cak je i VLadimir pricao kako je po Kuvajtu ili Iraku gledao tenkove sa odvaljenim kupolama. Na zapadnim tenkovima se to ne desava,cak ni kad se tenk zapali od strane posade.

 I,sto se autoloadera tice,dobio sam potvrdu da je smestaj municije potpuno isti,i da ja najverovatnije koriscen autoloader razvijan za Vihora,tako da i Degman ima istu boljku kao i ostali tenkovi familije T72.

  Izvinite ako nkad u necemu pogresim,rekoh da sam tanak kad su u pitanju OMJ,prihvatam sve ispravke.

Tihi al ga lupi (izvini na izrazu)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* American tank devastated by an IED in Afghanistan.jpg (370.76 KB, 600x450 - viewed 354 times.)
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #102 on: December 15, 2011, 06:04:53 pm »

Tihi al ga lupi (izvini na izrazu)
Трифко,
ово је слика експлозија јаке мине испод тенка (види се кратер у коме је тенк).
Постоје слике Абрамса који су изгорели изнутра. Иако изгледају пристојно споља, види се да је вешање "клецнуло".
Имају и снимци где су се упалила пуњења у ниши куполе, где су заштитна врата заштитила посаду, али се неплански мотор упалио.
Нисам видео слику где су експлодирале гранате у ниши, али и без тога је тенк био за отпис и у претходним случајевима.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #103 on: December 15, 2011, 06:10:49 pm »

  Boze moj nisam rekao da su neunistivi. Postoji lepo groblje abramsa koliko se secam,oko 35 ih je unisteno u iraku. Koliko je posada poginulo je pravo pitanje. I sada nalazim sebe u za meni nepojmljivu situaciju da branim zapadne tenkove (po prirodi pristalica istocnog naoruzanja) ,medjutim pregledao sam na tone slika unistenih tenkova,i mislim svaki zapadni tenk koj je fotografisan i nisam se bas nagledao otpalih kupola...Sto se ovog abramsa tice unisten je ukopanim IED, najverovatnije 122 ili 152mm projektili naslagani na PO minu. Nijednom nije otala kupola od pogotka zoljom,ili slicnim oruzijem.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #104 on: December 15, 2011, 06:20:39 pm »

Moram da ponovim. Kada dođe do samozapaljenja barutnih punjenja, kupola ne leti odmah u vis. Odradi PP sistem, pa je potrebno određeno vreme da se vatra rasplamsa i zahvati veći broj barutnih punjenja, e tada tek dolazi do eksplozije i letenja kupole u vis. Uglavnom, posada ima vremena da se evakuiše iz tenka, pod uslovom da nisu teže izranjavani.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.