PALUBA
March 28, 2024, 03:30:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Moj pokušaj  (Read 83050 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« on: December 20, 2011, 07:34:47 pm »

Napisao sam moj pokušaj, ali sam siguran da ću projekt dovesti do kraja.

Odluka za izradu modela je pala, skupili su se najosnovniji nacrti, doduše za drukčiji način izrade i krenuo sam.Model je dosta složen radi se o SMS Novara, mora ću još pronaći  poneke detalje.
Prvi problem koji sam morao riješiti je način izrade trupa.Svidio mi se način koji upotrebljava  @Minolovac sa stirodurom, lak je za obradu i kasnije ga nije problem finalizirat. Osnovni problem je po nacrtima pogoditi linije, brzo se pokvari započeto itd. Kao način za riješenje ovog problema, a i postizanja u potpunosti egzaktne linije trupa, upotrijebio sam izrezan kostur broda koji je kasnije zapunjen stirodurom. Sirodur se zalijepi u kampove i obradi grubim šmirgl papirom. Kako nam rebra diktiraju dubinu nema omačke.
Kostur sam izrezao od 2mm plastike za reklamne plakate, reže se kao maslo.
Trup ču odraditi u dva dijela, prvo podvodni dio, i kasnije nadgrađen nadvodni dio sa palubom.
Podvodni dio je ugrubo urađen, premazan drvofiksom i čeka nastavak.
Drugi dio ću odraditi vijerojatno u subotu i nedelju. Nadam se da neće biti suviše hladno. Žena me izbaci iz kuće kada počnem obradu šmirgl papirom.
Trup mislim kada bude gotov prekitovat akrilnim kitom za drvo i prebrusiti ( vidio kod @Minolovca)
Kako nisam u penziji sve će potrajati, ali nastojat ću izvještavati o radovima i svom napredku.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 03.JPG (40.85 KB, 795x271 - viewed 488 times.)

* DSCF7333.JPG (60.82 KB, 800x600 - viewed 500 times.)

* DSCF7335.JPG (45.25 KB, 800x600 - viewed 466 times.)

* DSCF7336.JPG (69.84 KB, 800x600 - viewed 488 times.)

* DSCF7338.JPG (56.47 KB, 800x268 - viewed 476 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1 on: December 20, 2011, 07:37:23 pm »

Odlično, čekamo napredak.. Wink
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: December 20, 2011, 08:10:16 pm »

Sjajno ML, sjajno. Samo napred druže, držimo ti fige. :supe
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #3 on: December 20, 2011, 08:52:35 pm »

Dobar izbor, krasan brod. Preporučam ti da palubu i dio oplate na kojem dolaze prozori napraviš od jačeg materijala, radi kasnijih učvršćenja. mnogo uspjeha u radu.
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #4 on: December 20, 2011, 10:21:17 pm »

UUUAUUUUU!!!!
samo napred!
zaraza od minolovca se širi!!!!
koji je razlog podele trupa?
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #5 on: December 21, 2011, 06:21:50 pm »

Trup je podijeljen radi što tačnijeg odrađivanja linije, mada možda nije trebalo.
Palubu ću napraviti iz 2mm tvrde plastike, tako da će i razma samim tim biti ojačana.
Da ne zaboravim, hvala na riječima podrške. Pre svega če mi dobro doći svaka sugestija@Minolovca.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #6 on: December 21, 2011, 08:00:03 pm »

"SMS Novara", о којем је броду реч.

Видим да гугл даје два брода са тим назовом. Једрењак и онај што није Grin
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #7 on: December 21, 2011, 08:15:47 pm »

Studiozni pristup, ML. Zelim uspjeha.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #8 on: December 21, 2011, 09:17:57 pm »

Krstarica, vrlo uspjeli tip Admiral Spaun iz prvog svjetskog rata, s time što je prva imala 4 propelera, a Saida, Helgoland i Novara po dva. Koje je mjerilo?
Logged
marin.serbedic
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #9 on: December 22, 2011, 04:12:40 pm »

Pozdrava ljudi cestitke za kolegu i pohvale za snalazljivost samo imam jednu sugestiju da ne koristite drvofiks u kombinaciji sa plastikom jer to iz iskustva ne moze da drzi! marinero
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #10 on: December 22, 2011, 06:12:27 pm »

Mjerilo je 1:200, znači maketa je oko 65 cm.
Drvofiks mi služi kao i @Minolovcu za impregnaciju stirodura, odnosno pologa za kasnije kitovanje akrilnim kitom. Plastiku lijepim običnim ljepilom tipa neostiks, isto tako i stirodur, s tim što premazujem što tanje preko stirodura, samo ovlaš i drži kao grom. Doduše ponegdje ga pojede, ali to nije takav problem, eventualnu rupu začepim komadićem stirodura sa drvofiksom. Kako se kasnije sve obrusi i kituje to i nije neki problem.
Danas sam izrezao palubu. na tvrdu plastiku sam nalijepio foto print, on mi koristi samo da dobijem pozicije nadgrađa oružja i palubnih mehanizama.
Znači nije ništa finalno nego za lakšu orijentaciju.
Stirodur sam ispunio do glavne palube i sad čeka brušenje.
Kao što sam rekao neću žuriti, polako.
Trup planiram završiti sve osim izdanaka, koje bih montirao zadnje. Kada trup bude obrušen moram bočno dodati vojeve oklopa, a muči me pomalo razmišljanje o ljuljnoj kobilici, kako je učvrstiti. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Prljava faza.


* DSCF7350.JPG (124.3 KB, 600x800 - viewed 202 times.)
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #11 on: December 22, 2011, 07:08:49 pm »

Kod lijepljenja privjesaka moraš biti oprezan jer stirodur, čime god bio premazan ne daje dovoljnu površinsku čvrstoću. Imao sam problema kod minolovca i torpedaša baš kod bočnih pojačanja i ljuljnih kobilica jer ako radiš od drveta, a ono je živo, digne ti površinski sloj kita. Nedavno mi je palo na pamet za ljuljnu kobilicu (nisam probao u praksi, ali mislim da bi bilo OK) da se na njenom mjestu pilom zareže trup, ubaci komad materijala (stirodur ili furnir) zalijepi i na kraju obradi po liniji trupa. Lakše nego ju oblikovati, zakriviti pa lijepiti na trup (kako sam ja radio). marinero
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #12 on: December 23, 2011, 06:13:41 pm »

Već se u potpunosti vidi lijepota podvodnog dijela trupa ovog izuzetnog broda, izdužene elegantne linije, projektovane za maksimalne brzine. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

@Minolovac, za ljuljnu kobilicu ću poslušati tvoj prijedlog, znači zarezati trup na mjestu ljuljne kobilice i istu upasovati cca 2mm u dubinu.
Malo me čudi  da drvofiks ne drži. Kad sam probao brusiti podvodni dio kao da je kamen. Istina ja sam podvodni dio premazao sa Neostik Extra Aqua Bond. Izašla je čvrsta i glatka površina. Treba još kitovati manje popravke.
Ne znam ni koju boju da upotrijebim za brod, iako ima vremena. Ne znam šta misliš o akrilnim bojama?


* DSCF7352.JPG (84.06 KB, 472x800 - viewed 232 times.)

* DSCF7354.JPG (105.85 KB, 680x600 - viewed 199 times.)
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #13 on: December 23, 2011, 09:19:38 pm »

Drvofix drži, mislio sam na površinsku čvrstoću/tvrdoću. Za bojanje koristim akrilni auto-spray, neki talijanski, nije skup, nijansa je grigio medio (to bi valjda bilo srednje sivo). Nemam sad tu kantice, pogledat ću sutra u garaži koja je točna nijansa i proizvođač. Dok sam bio na brodu, koristio sam alkidne boje i kist i rezultat je bio OK. Modelarske ne kupujem jer su mi one male kantice niti za posoliti. Koristim još luxal i hempelsove boje. treba samo paziti kad koristiš razne vrste njihovo međusobno podnošenje.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #14 on: December 26, 2011, 04:59:11 pm »

Da baš ne ispadne kako ništa ne radim. Trup sam kitovao akrilnim kitom i prebrusio.
Stavio sam bočne okopne ploče i montirao ljuljnu kobilicu.
Po savjetu@Minolovca, zarezao sam trup i upasovao ljuljne kobilice tako da su sada čvrsto postavljene.
Sada se mučim izradom propelera.
A za stiropor sam pronašao solidno lijepilo. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSCF7356.JPG (121.29 KB, 600x748 - viewed 197 times.)

* DSCF7357.JPG (100.3 KB, 800x440 - viewed 168 times.)

* DSCF7400.JPG (130.44 KB, 800x600 - viewed 186 times.)

* DSCF7416.JPG (114.77 KB, 800x426 - viewed 180 times.)

* DSCF7413.JPG (103.88 KB, 800x600 - viewed 176 times.)
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.