PALUBA
April 28, 2024, 09:07:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 40   Go Down
  Print  
Author Topic: Ratno vazduhoplovstvo i PVO Vojske Srbije- aktivnosti  (Read 161963 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #195 on: December 24, 2012, 10:26:10 pm »

blagodarim Smiley
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #196 on: April 04, 2013, 09:32:24 pm »

Prasak iz Beograda čuo se do Zrenjanina: Vojne vežbe izazvale probijanje zvučnog zida

04. 04. 2013.

Beograđane je danas oko 16.20 sati uznemirio jak prasak i podrhtavanje tla. Kako "Blic" saznaje, prasak je posledica probijanja zvučnog zida koji se dogodio u okviru redovnih vežbi Vojske Srbije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U MUP-u kažu da je zvučni zid probijen najverovatnije zbog redovnih vežbi Vojske Srbije. Kako javlja RTS, jake detonacije u široj okolini Beograda izazvao je vojni avion Mig-21.

- U pitanju je bila tehnička proba vazduhoplovnog tipa "Mig 21" izvedena u zoni rezervisanoj za izvršavanje takvih proba i došlo je do probijanja zvučnog zida - rekao je Tanjugu portparol Ministarstva odbrane Jovan Krivokapić.

On je dodao da će uskoro iz istih razloga doći do još jednog probijanja zvučnog zida, jer je poleteo još jedan avion.

Informacije sa društvenih mreža kažu da se prasak čuo u svim delovima Beograda oko 16.20 sati, a građani Zrenjanina tvrde da se mogao čuti čak i u tom gradu.

Sugrađani sa Novog Beograda javljaju i da su se tresla stakla, a na Dorćolu su se upalili alarmi na automobilima.

Izvor:Blic


* 273148_mig-21-01-foto-shutterstock_f.jpg (19.26 KB, 470x270 - viewed 205 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #197 on: April 04, 2013, 09:37:23 pm »

Ево, ја живим на Новом Београду и нисам ништа чуо, сигурно не такав пуцања који би ме "узнемирио". И не знам никога кога је тај пуцања узнемирио.  Лично мислим да је ово узнемирило доконе новинаре који прво по "друштвеним мрежама" пусте "вест", а онда на конто реаговања наивних читалаца пишу овакве вести.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #198 on: April 04, 2013, 09:43:52 pm »

Ja sam ga čuo, ali nisam obratio pažnju. Više sam obratio pažnju na 4 Gazele i jedan Mi-8 koji su mi preleteli preko zgrade u pravcu VMA, pre jedno pola sata.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #199 on: April 04, 2013, 11:16:55 pm »

беспотребна драматизација...
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #200 on: April 05, 2013, 09:44:24 am »

Da li je možda rađeno tehničko opitovanje posle remonta?
Mada bi neko od nas već saznao da je do toliko željenog remonta došlo.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #201 on: April 05, 2013, 09:51:09 am »

Ја мислим да смо тек на етапи процене да ли је ремонт могућ, па бих и пробијање звучног зида повезао с тим.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 929



« Reply #202 on: April 06, 2013, 02:24:18 pm »

Ево, ја живим на Новом Београду и нисам ништа чуо, сигурно не такав пуцања који би ме "узнемирио". И не знам никога кога је тај пуцања узнемирио.  Лично мислим да је ово узнемирило доконе новинаре који прво по "друштвеним мрежама" пусте "вест", а онда на конто реаговања наивних читалаца пишу овакве вести.
Pozdrav komšija, ni ja ništa nisam čuo.
Logged
airsuba
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 207


« Reply #203 on: April 06, 2013, 10:54:26 pm »

Koliko sam ja čuo od upućenih ruska ekipa je bila ovde nekih mesec i po dana da uradi detaljnu analizu i procenu migova (iz određene serije) za koje se računa da bi se mogla remontovati na duži period.

Takođe najverovatnije nije probijan zvučni zid, pogotovo ne iznad Beograda, već su u pitanju bili 'efekti' agresivnije vožnje i vremenskih uslova.
Letenje do kritičnih brzina i sl. stvari, tako nekako...

Na temi za hrvatske avione nekako je istog dana i tamo 'probijan zvučin zid'... možda je bila neka trka u pitanju  Grin
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #204 on: April 07, 2013, 07:37:13 pm »

Ministarstvo obrane RH redovito na svojim službenim internet stranicama najavljuje probijanje, odnosno mogućnost probijanja zvučnog zida za vrijeme ispitnih letova koji se obavljaju nakon izvršenih radova na avionima MiG-21.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #205 on: April 07, 2013, 08:44:47 pm »

A stanovnistvo samo sedi pored kompijutera i ceka kada ce MO da objavi vest?
Doduse zahvaljujuci Palubi za probijanja zvucnog zida se zna i izvan granica zone letova.

E sad malo ozbiljno. Avioni lete toliko koliko lete. U svakom slucaju daleko manje nego pre 25-30 godina. Pa mene interesuje da li je u to vreme neko izdavao saopstenja da ce avioni probijati zidove, da ce leteti ovde ili onde itd.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 884



« Reply #206 on: August 02, 2013, 03:39:52 pm »

На аеродромима Војске Србије данас је прослављен Дан рода авијације – 2. август, у знак сећања на 1893. годину када се први пут званично помиње ваздухопловство у војсци на овим просторима.

На аеродрому „Батајница“, командант 204. ваздухопловне бригаде бригадни генерал Предраг Бандић, честитајући празник свим припадницима рода авијације, подсетио је на богату традицију авијације на овим просторима која ове године бележи 120 година постојања.

- Много ентузијазма, знања, младости, и нажалост не мало живота уграђено је и дато у одбрани слободе и развој рода авијације. Бројне генерације пилота и техничара, као и осталих специјалности су пружале и пружају свој максимум, како би у свим приликама били на висини свог задатка – истакао је генерал Бандић.

Према његовим речима, комплексни задаци стављани су пред припаднике тог рода током целог века који је за нама, али навикнути на то кроз историју, доказивали су се и оправдавали своје постојање небројено пута.

- Дан рода авијације, у првој години другог века постојања српског војног ваздухопловства, дочекујемо свесни својих могућности и ограничења, одлучни и способни да из постојећих ваздухоплова извучемо максимум, и да сваки задатак у границама могућег извршимо безбедно – поручио је генерал Бандић.

Припадницима рода авијације честитке поводом Дана рода упутили су министар одбране и начелник Генералштаба Војске Србије.

Дан авијације прославља се 2. августа, у спомен на дан када је, 1893. године, наређењем краља Александра Обреновића предвиђено да се у свакој дивизији образују ваздухопловна одељења. До 1941. године тај дан се традиционално прослављао као слава свих пилота и летача.

Preuzeto sa sajta Srpske vojske
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 148



« Reply #207 on: August 02, 2013, 07:09:57 pm »

Ваздухопловци, срећна вам слава Свети Илија!
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #208 on: August 02, 2013, 07:43:52 pm »

Srećan praznik, kolege vazduhoplovci...
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 884



« Reply #209 on: December 23, 2013, 10:29:44 pm »

Живак: Гарантујемо безбедност српског неба

понедељак, 23. дец 2013, 09:05 -> 13:35

Пише Горан Јанићевић

Ваздухопловство Војске Србије гарантује суверенитет ваздушног простора Србије, каже за РТС генерал мајор Ранко Живак, командант Ваздухопловства и противваздухопловне одбране. Уколико ускоро не добијемо ново наоружање плашим се да ту безбедност нећемо моћи да гарантујемо, указује генерал Живак. Ако изгубимо континуитет у обуци пилота, то је беспотребно трошење средстава, каже први човек српске авијације.

Суверенитет ваздушног простора Србије не доводи се у питање, али указујем на потребу да се улаже у технику и људе како би ту способност могли да одржимо и у наредних пет до десет година, рекао је генерал мајор Ранко Живак, командант Ваздухопловства и противваздухопловне одбране Војске Србије.

Живак је у емисији Дозволите... на РТС-у рекао да је српско ваздухопловство у 101. години свог постојања испунило задатке и да је остварено све оно што је реално у датим условима.

"Систем контроле и заштите суверенитета ваздушног простора у сарадњи са надлежном контролом летења функционисао је беспрекорно. Ми штитимо и контролишемо свој ваздушни простор", рекао је Живак.

Као важна постигнућа у претходној години генерал Живак је навео вежбу српског ваздухопловства и противваздухопловне одбране "Ватрени удар 2013", заједничку вежбу са румунским ваздухопловством "Ер солушн", затим гађање ракетним системима ПВО на полигону Шабла у Бугарској, и транспорт опреме за припаднике ВС у мировним мисијама.

Транспортни авиони Војске Србије Ан-26 летели су на Кипар и у Либан, а недавно и у Џибути на Рогу Африке (удаљен више од 4.000 километара од Србије).

Говорећи о стању наоружања и војне опреме које је старо и по више деценија, Живак је истакао да је оно одређено годином производње и техничким карактеристикама.

Први човек српског ваздухопловства истиче да за сваки авион, радар, хеликоптер или ракетни систем постоји тачан податак о животном веку, до када може да се користи за борбене задатке, а да истовремено и људи који на њима раде буду безбедни.

"Ми тачно знамо шта ћемо од технике имати за годину дана, две или пет година. Међутим, указујемо на потребу да се улаже у технику и људе како бисмо могли да одржимо способност да контролишемо свој ваздушни простор и у наредних пет до десет година", рекао је генерал мајор Ранко Живак.

На питање да ли мали број сати налета српских војних пилота представља проблем, Живак је одговорио да се број сати налета разликује код пилота у зависности на ком ваздухоплову лете, који су им задаци и колика је потрошња горива.

"Тај налет није на оном нивоу који сам ја имао на почетку каријере или колико имају пилоти у неким другом ваздухопловствима", рекао је Живак и додао да су, без обзира на то, српски војни пилоти способни да изврше све задатке, што показују међународне војне вежбе и транспорт опреме за специјалце авионима до Џибутија у Африци.

Модернизација упркос кризи

Одржавање и задржавање нивоа способности ваздухопловства у наредних пет до десет година највећи је изазов за В и ПВО Војске Србије, истакао је генерал Живак.

"Уколико не дође до неког знатнијег опремања, можемо доћи у тешку ситуацију - да не можемо гарантовати за безбедност ваздушног простора. Ваздушни саобраћај у експанзији, а посебно истичем превоз опасних материја и летове посебне намене, које са посебном пажњом пратимо", рекао је генерал Живак.

Ове године Министарство одбране је, и поред ребаланса буџета, уложило новац у модернизацију радара, ракетног система КУБ, школско-борбеног авиона "супер галеб Г-4" на ниво МД, а поново је после паузе од краја 2012, почео да се производи и школски авион "ласта 95".

"Ласта" ће ускоро ући у оперативну употребу, модернизација ракетног система КУБ сада је у току, а за "супер галеб" је израђена документација, модернизација ће почети 2014. године, највероватније у сарадњи са страним партнером и средства су испланирана за наредних неколико година.

За 2014. годину није планиран аеро-митинг на Батајници, а претходна два 2009. и 2012. била су везана за јубилеје.

Селекција пилота за нови авион

Говорећи о припремама за увођење у наоружање нових вишенаменских борбених авиона, Живак је рекао да се тренутно ради на изналажењу економско-финансијског модела за набавку авиона.

"Конкретних припрема ће бити када буду извесно који ћемо ваздухоплов купити, у којој количини и онда су потребне припреме. Ми већ имамо јасно дефинисан план шта те припреме подразумевају", рекао је генерал Живак и додао да је већ направљена селекција пилота који би могли да лете на новим авионима.

Када се донесе одлука који ће авион бити набављен, кренуће се са редовном процедуром припреме за коришћење новог ваздухоплова, која подразумева упознавање са техником, обуку на земљи и преобуку за летове на савременом авиону.

"Код нас је битно обезбедити континуитет, јер без тога нема ни ефикасности. Једноставно, доведемо пилота на неки ниво оспособљености, извршимо преобуку и ако немамо услове да наставимо његово борбено оспособљавање, после извесног времена његова способност пада и онда морамо све испочетка, што је нерационално трошење средстава", закључио је генерал мајор Ранко Живак.

Извор: www.rts.rs
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 40   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.