PALUBA
April 29, 2024, 12:46:22 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Skladištenje aviona B-52  (Read 5040 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« on: August 02, 2008, 07:02:15 pm »

1. avgust 2008. godine

Prvi od osamnaest aviona B-52H je penzionisan. Planirano je da se 18 aviona izbaci iz operative i stavi na čuvanje do proleća. Tako će u operativi ostati 76 aviona ovog tipa. Povučeni avioni su se nalazili u operativi čitavih 47 godina. Ovi avioni su mogli da se koriste još desetak godina, ali je na snagu stupio dogovor izmedju Kongresa i RV SAD da se novac koji bi se inače utrošio na održavanje ovih aviona "pametnije" iskoristi... možda za bespilotne bombardere?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 800pxb52stratofortressttf1.jpg (56.99 KB, 640x402 - viewed 74 times.)
« Last Edit: August 07, 2010, 01:16:01 pm by trpe grozni » Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #1 on: August 02, 2008, 09:47:50 pm »

ali je na snagu stupio dogovor izmedju Kongresa i RV SAD da se novac koji bi se inače utrošio na održavanje ovih aviona "pametnije" iskoristi... možda za bespilotne bombardere?

BUFF je jednostavno preskup za održavanje. U ovom povlačenju ne leži ništa drugo nego smanjivanje troškova. Što se tiče bespilotnih bombardera... Lično mislim da smo decenijama od toga, ne zato što tehnologija ne postoji, nego što je to preveliki rizik još uvek.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2 on: August 03, 2008, 02:40:39 pm »

Pošto si dokazani znalaz kako naših tako stranih ratnih vazduhoplova, baš me zanima (verujem da ima još zainteresovanih), zašto misliš da bi upotreba bespilotnih bombardera predstavljao rizk. Možda zato što bi eventualnim obaranjem i padom na neprijateljske teritorije takvog vazduhoplova, njegova tehnologija bila ukradena i kopirana. Da ne bih ja nagađao, najbolje bi bilo da ti pojasniš šta smatraš pod rizikom upotrebe bespilotnih bombardera.

Unapred havala na odgovoru.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #3 on: August 03, 2008, 07:59:03 pm »

Stvar nije baš tako jednostavna za objašnjavanje pošto uključuje mnogo teoretisanja i razmatranja.

Prva i osnovna stvar je da je bespilotna letelica jedna ultra-jeftina naprava u odnosu na svoje mogućnosti. Ona ima svoje prednosti u određenim situacijama, ali čisto sumnjam da će ikad zameniti aparat sa živim čovekom.

Ako posmatramo bespilotne letelice koje kontroliše čovek, u samom startu se nameće problem kontrole. Ovo je rešeno uvođenjem satelita kao medijatora, a kasnije je delimično rešen i problem kašnjenja u komandama. Ipak i dalje se samim dronom upravlja pomoću daljinskih komandi. Ovo ne predstavlja problem kad za protivnika imate vojsku koja se praktično nalazi u kenozoiku u odnosu na vaše snage (Amerika vs. Avganistan, Amerika vs. Irak, Izrael vs. Libija, pa čak donekle i NATO vs. mi), ali ako za protivnika imate vojsku koja kasni do jedne generacije za vama, onda je to ogroman problem. Dron mora da ima kontrolu, a ako ta kontrola na bilo koji način bude ometana ili presretnuta, dron u većini slučajeva postaje beskorisna mašinerija u vazduhu. Neke priče tvrde da Rusi upravo iz ovog razloga i ne razvijaju svoje operativne dronove, pošto su već krajem 80-ih razvili veoma dobru kontrameru.

Drugi najveći problem kod kontrolisane letelice je - čovek. Živi operater je verovatno mnogo veća prepreka upotrebnoj vrednosti bespilotne letelice nego što je verovatgnoća ometanja. Za ovaj problem još uvek ne postoji lek. Naime, operater se nalazi veoma daleko od zone dejstva letelice i kad takav je skoro kompletno indifirentan šta će sa njom desiti. Ljudski mozak jednostavno ne daje percepciju da je čovek životno ugrožen (kao što je to slučaj sa pravim živim pilotom), te se adrenalin mnogo manje pumpa. Ako nema adrenalina nema ni kompletne posvećenosti operatera. Na ovom problemu je dosta rađeno, a operaterima je često davana i doza sporo lučećeg adrenalina do nekih psihotika kako bi se povećala povezanost između operatera i drona. Kada se vojska obratila NASA-i za ovaj problem, oni su rekli da je jedino rešenje varanje operatera da se stvarno nalazi u dronu, što uključuje veoma jake psihotike, kao i smeštanje kontrole sobe u simulator slično onim u NASA-i. Koliko je meni poznato, testiranja na ovim osnovama nisu vršena, mada je američka vojska poznata da odobrava (u nekim slučajevima i postiče) upotrebu raznih sredstava od psihotika do anabolika. Ko ne veruje, nek pogleda dokumentarac "Bigger, Stronger, Faster", gde američki pilot kaže da vazuhoplovstvo obezbeđuje pilotima amfetamine (koji pored dosta negativnih efekata, podižu nivo koncetracije i pažnje na apsolutno najviši nivo), kao da je to najnormalnija stvar.

Što se tiče stvarne upotrebivosti drona, sve priče iz američkih ratova su blago rečeno smešne i propagandno obojene. Verovatno najpoznatija upotreba Predatora je bila kad je u Avganistanu spasao grupu rendžera koju je sa vrha uzvišenja prikovalo jedno mitraljesko gnezdo. Navodno su F-15 i F-16 omašili, ali je zato Predator sa Helfajerom završio zadatak. Sumnju je izazvala jedna novinarka koja je na konferenciji za štampu pitala kako se to moglo desiti kada vojni Predatori nemaju naouružanje u Avganistanu. Vojni predstavnici nisu znali šta da odgovore, da bi posle 2 dana stigao odgovor da je to ustvari bio CIA-in Predator (!?!). Što je još tužnije, sve herojske priče o upotrebi Predatora plasiraju ljudi iz GAAS-a preko novina ili vojnih lica i obaveštajavca koji su direktno povezani sa projektom Predator (slučaj jedne emisije sa Discovery Channela-a gde su sva vojna lica koja su govorila u nekom ugovornom odnosu na GAAS-om).

Posebnu podrgupu čine samostalni dronovi, koji su tek decenijama daleko od upotrebe. Američka vojska je pre dosta godinama implicitno priznala da su se totalno zaglibili sa veštačkom inteligencijom, te da je procena da bi možda neki drugi genijalac ili grupa genijalaca pomogla. Zbog toga DARPA redovno organizuje takmičenja mašina sa veštačkom intelginecijom, a sve sa nadom da će neko ponuditi izlaz iz trenutnog decenijskog ćorsokaka.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #4 on: August 03, 2008, 09:21:42 pm »

Auu koliko se daleko ide, razumem dati operatoru dozu sopro lučećeg adrenalina, ali davati im psihotike, pa to je sasvim bolesno. Čak i taj projekat NASE, nekog placebo efekta, da je operator životno ugrožen, a on se nalazi bezbedan u nekom sumulatoru, sve to mogu da prihvatim, ali davati operatoru psihotike, pa to je van svake ljudske etike. I koliko li su planirali, jedna do najviše dve misije, u zavisnosti koliko prođe od jedne misije do druge, i posle operator može na psihijatriju i u penziju, trajno oštećenog i narušenog mentalnog zdravlja.

Čak i upotrebu amfetamina mogu da odobrim (kada kažem odobrim, mislim da se složim sa tim da neko, pa i ja sam budem izložen njegovom dejstvu). Pa razoren Japan posle WW II je upravo tako jako brzo izgrađen, masovnim deljenjem afetamina iz kasarni, mada se i tu baš mnogo preterivalo.

Ne znam koliko si upoznat, i naša vojska ima tablete, ili je imala (nigde nisu zavedene u službenim knjigama civilnih lekova) stimulanse koje u sebi imaju dozu atfetaminskih derivata. Baš kao za inat ne mogu da se setim naziva tog "leka". U službenim knjigama lekova pod stimulansima možeš naći da nema zavedenih lekova u našoj zemlji. U SNK-19 ih ima. Imaju isto dejstvo kao što si opisao, manje sna, konstriktivna hiperaktivnost, duže se izdrži bez hrane, teže se zamaraš, dobra volja u ekstremno stresnim situacijama. Najveća uloga je pojačano lučenje serotonina. Ovo što nam nabrojao važi i davalo se u tabletama pomoću kojih niko nije mogao da se npr. drogira, jer nivo anfetamina nije bio visok, i nije ih svako mogao dobiti, samo ko je bio izložen izuzetno ekstremnim i dugim naporima i stresu i to samo u ratu. Drugo, jako malo ljudi je bilo svesno da su izloženi uticaju tog stimulansa, koji je obično bio deljen u vodi ili hrani. I treće kao što sam već napomenuo, nivo anfetamina je bio jako mali, tako da posledica ili nekih nuns pojava nije bilo nikada.

Sve u svemu, kada se sve činjeni iznesu, potpuno si upravu što imaš takvo razmišljanje, da čovek ne treba da bude zamenjen bespilotnim bombarderima, to bi bila baš skupa cena.

I hvala još jednom na iscrpnom odgovoru.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #5 on: August 03, 2008, 10:20:14 pm »

Nisam znao da i naša vojska ima svoje tabletice. Kad je po PS predviđena njihova upotreba?

Što se tiče psihotika u vojsci, moram da kažem nešto i u njihovu odbranu. Današnji psihotici nisu ono što su nekad bili. Radi se o relativno testiranim supstancama, ali i dalje ostaje nepoznanica kako će koji psihotik delovati na svakog pojedinca. Primera radi, čuveni efedrin (koji je pre par godina skoro potpuno zabranjen) se dobija iz kineske biljke ma huang iliti efedre. Šta god pričali i pisali o njemu, u određenim kontrolisanim količinama je apsolutno najbolji simulator za fizičku aktivnost, tj. vežbanje, a pored toga odlično uništava masne naslage. Međutim, kod određenog broja ljudi stvara izuzetno negativne efekte - povišeni pritisak, ubrzan rad srca, povećanje temperature, gubitak apetita, drhtavicu i u izuzetno retkim slučajevima smrt.

Nekada su se sintetički psihotici (npr. LSD) testirani u vijsci na krajnje nehumane načine. Najbolji primer su američka i britanska vojska. Video klipove možeš da pronađeš na YouTube-u.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #6 on: August 04, 2008, 01:16:42 am »

U SNK-a 19 je postojala jedna tabla (slicno kao andol pakovana), u opštem PS-u o tome nema ništa, isto važi i što se tiče nekih internih pravilnika. To se određivalo verovatno na višem nivou (i ako mi je npr pomenuti sanitetski komplet stajao u tenku bukvalno na dohvat ruke) niko to nešto izričito nije zabranjivao, ali nije ni sugerisao da se podeli. Tako da sam ja to delio posadi (po nekada i sam uzimao) po nekom svom nahođenju, i dogovoru sa drugim kolegama. Uz tablete je išla receptura gde je objašnjeno ono što sam već pominjao, delovanja, količina koja je bila ograničena na jednu do tri tabletice dnevno po čoveku. To je ono što znam sigirno.
Ono što je rekla kazala to se dešavalo kasnije 1999. kada je to dal`namerno ili slučajno izustio oficir za moral i informisanje da će nam kroz hranu ili vodu biti deljeno neka stimulitavna sredstva, usput objašnjavajući nam šta imamo od naoružanja i da se možemo nositi sa NATO-om i više godina ako treba (pravi politički komesar Smiley). Tada sam bio u rezervi, pola to nije ni razumelo, ona druga polovina je već bila pod stimulansom zvana "šljivovica" mrtva pijana, tako da je to kod mnogih prošlo nezapaženo. Nešto kasnije sam osećao efekte slične kao kada sam radio. Mada to ne mogu sa sigurnošću da tvrdim, jel`to nisam video rođenim očima.

Što se tiče efedrina, pa da i to je stimulans, koji ne može izazvati trajnu psihozu. Može izazvati toksičnu psihozu koja traje svega nekoliko dana, ali toksična psihoza se može doživeti npr. i kod preterivanjima sa alkoholom, i jako retko se dešava.

Ja kada se pomene psihotik, na prvom mestu mislim baš na LSD, i on jako često može izazvati i izaziva trajne duševne poremećaje. To je ono što je izuzuetno opasno i nije za igru. To sam najviše gledao u filmovima kako je LSD zloupotrebljavan u američkoj vojsci. E da toga da ima i na YouTube-u nisam znao, i baš ću rado da odgledam.
« Last Edit: August 04, 2008, 01:31:23 am by Broker » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #7 on: August 04, 2008, 09:57:50 am »

Primera radi, čuveni efedrin (koji je pre par godina skoro potpuno zabranjen) se dobija iz kineske biljke ma huang iliti efedre. Šta god pričali i pisali o njemu, u određenim kontrolisanim količinama je apsolutno najbolji simulator za fizičku aktivnost, tj. vežbanje, a pored toga odlično uništava masne naslage. Međutim, kod određenog broja ljudi stvara izuzetno negativne efekte - povišeni pritisak, ubrzan rad srca, povećanje temperature, gubitak apetita, drhtavicu i u izuzetno retkim slučajevima smrt.
Kad smo već u OT, da pomenem da je Efedrin verovatno jedini doping koji se može kupiti u apoteci.
Većina ostalih nedozvoljenih sredstava se ne može naći u slobodnoj prodaji.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #8 on: August 04, 2008, 03:49:54 pm »

Jeste otišli smo u debeli offtopic, ali mislim da smo imali debeo razlog za to, ipak to nije opravdanje.

Izvinjavam se, ako je neko eventualno hteo nešto da doda ili iskomentariše na temu o povlačenju 18 bombardera B-52, evo to može da uradi u nastvaku topica.

Još jednom, moje lično izvinjenje svima, jel`sam ja inicijator offtopica.
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #9 on: August 10, 2008, 11:25:55 am »

Quote
Baš kao za inat ne mogu da se setim naziva tog "leka".


Da nije mozda brom???Kad se samo setim  logorovanju na peskovima 2001. kada nam je komandir voda objavio tu radosnu vijest da je doslo s kuhinjom vreca broma i da to nevracaju nazad!!!



No, da se vratimo na big old Buff,koji se proslavio u Vijetnamu i cak uknjizio dva mig kill.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Score Two for B-52 Gunners

With the resumption of Linebacker operations,USAF fighter aircrews and-for the first time in the air war-gunners aboard B-52 bombers, accounted for five MIG21 kills.*The first victory credited to a gunner came on the night of 18 December. S/Sgt. Samuel 0. Turner,normally stationed at March AFB, California, but on temporary duty with the 307th Strategic Wing based at U-Tapao airfield, Thailand, was the tail gunner aboard a B-52D, part of the heavy bomber force hitting targets in the Hanoi area. Turner describes
the engagement:

We were a few ships back from the lead aircraft.As we approached our target area, numerous surface-to-air missiles began coming up and exploding around us. We did not divert or turn back. We had our target and planned to hit it,regardless.As we drew nearer to the target the intensity of the SAM'S picked up. They were lighting up the sky. They seemed to be everywhere. We released our bombs over the target and had just proceeded
outbound from the target when we learned that there were MIG aircraft airborne near a particular reference point.Our navigator told us the reference point was in our area and before long we learned the enemy fighter had us on its radar. As he closed on us I
also picked him up on my radar when he was a few miles from our aircraft.A few seconds later, the fighter locked on to us.As the MIG closed in, I also locked on him. He came in low in a rapid climb. While tracking the first MIG, I picked up a second enemy aircraft at 8 o’clock at a range of about 7% miles. He appeared stabilized-not attacking us, obviously allowing the other fighter room to maneuver and conduct his run first.As the attacking MIG came into firing range, I fired a burst. There was a gigantic explosion to the rear of the aircraft. I looked out the window but was unable to see directly where the MIG would
have been. I looked back at my radar scope.Except for the one airplane out at 8 o’clock, there was nothing. And within 15 seconds, even he broke away and we lost contact with him.

Turner’s MIG kill was witnessed by another gunner,M/Sgt. Lewis E. LeBlanc, who confirmed the kill. LeBlanc saw a fireball at the MIG-21’s approximate range and azimuth.



Kada je u pitanju zivotni vijek strukture B-52 evo jedan zanimljiv prikaz

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvori:
1.ACES and AERIAL VICTORIES -The United
 States Air Force in SoutheastAsia    1965-1973
2.Mig kill markings from the Vietnam war
3.B-52 ageing Buff`s
4.U.S. Air force white paper on long range bombers


____________________________________



* v7e4us.jpg (147.73 KB, 633x1600 - viewed 68 times.)

* 2cfz4h5.jpg (65.74 KB, 736x615 - viewed 77 times.)
« Last Edit: August 07, 2010, 01:17:12 pm by trpe grozni » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #10 on: August 10, 2008, 06:45:42 pm »

Offtopic

Quote from: 80sBoy
Da nije mozda brom???Kad se samo setim  logorovanju na peskovima 2001. kada nam je komandir voda objavio tu radosnu vijest da je doslo s kuhinjom vreca broma i da to nevracaju nazad!!!

Nije brom sigurno, on se ranije delio u mirnodopskim uslovima, ali izaziva sasvim drugi efekat, ne znam zašto ste se radovali tome.
Siguran sam da ime našeg stimulansa počinje na slovo -R-, a dalje baš nikako ne mogu da se setim.

/Offtopic
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #11 on: August 10, 2008, 07:46:56 pm »

Ma cuo sam kakav bi trebao biti efekat broma,ali nisam mislio za ozbiljno da je taj za koji ti trazis.





Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.