PALUBA
April 27, 2024, 09:28:11 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19   Go Down
  Print  
Author Topic: Brodolom krstaša Costa Concordija  (Read 161345 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #75 on: January 18, 2012, 10:55:37 am »

Ono o tonjenju s brodom je figurativno jasno.. ali moram priznati da, nakon što sam čuo snimku razgovora između kapetana i voditelja službe spašavanja, u biti to više nije ni važno.
Evo par postavki koje ako budu dokazane postavljaju bitno pitanje, ma jel postoji ikakva kontrola psihičkih/psiholoških predispozicija za takvu funkciju?
1. Brod je zakačio hrid na 90 metara od kraja !
2. Navodno dok se brod naginjao i promao vodu keptn je naručio večeru na komandni most za sebe i neku ženu
3. Manevar koji je (vrlo vjerovatno) spasio puno života (obaranje sidara i zaokret s nasukavanjem) nije potekao od njega već dijelom slučajnost - brod ostao bez pogona a dijelom rezultat "pobune" posade koja je shvatila da kepten ima važnijeg posla
4. Kulmin/vrhunac/kap koja preliva čašu je ponašanje pri "evakuaciji",
  a) kasni s davanjem alarma na brodu!!
  b) kasni s obavještavanjem službi spašavanja
  c) ne organizira evakuaciju već napušta brod.
  d) kad ga kapetan oblne straže koji kojem se javio upozorava da se vrati na brod i izvjesti o stanju (žene, djeca, nemočni) odgovara da ne može jer je brod nagnut i je rmu smeta drugi brod!
 e) kapetan obalne straže, shvativši situaciju,  javlja da je napustivši brod izgubio komandu broda te ju preuzima on (obalna straža) i naređuje mu da se vrati i organizira evakuaciju i javi stanje!!

sažeto ali to je po meni bit, e sad zašto je pušten iz pritvora.
Pritvor ima svrhu da sprijeći ili bijeg ili ometanje istrage a objektivno mislim da ni jedno ni drugo nije više moguće.
Ono što se ne navodi službeno a to je da se pritvor koristi za smekšavanje osumnjičenika pogotovo kad nije iz kriminalnog okruženja tj navikao na zatvor.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #76 on: January 18, 2012, 11:01:27 am »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/VhMhkXwrqtc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Posle ovog snimka, bolje mu je bilo da je otišao sa svojim brodom.
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 936


« Reply #77 on: January 18, 2012, 11:27:54 am »

Mislim da je Schettino kompletno izgubio glavu nakon što je shvatio da je prouzročio onakvu nesreću, otuda i pomalo iracionalno ponašanje.

Naravno, treba još izaći na vidjelo o čemu je u više navrata razgovarao sa svojim "superintendantom" u vremenu od udara u stijenu do trenutka (zakašnjelog) početka evakuacije...
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #78 on: January 18, 2012, 11:42:38 am »

               Aktuelna je jos jedna teorija, a to je, da je kruzer potopljen zbog osiguranja. Sumnja se da je kapetan nasukao brod, kako bi njegova firma dobila ogromnu odstetu. Brod je osiguran kod nemackog Allianz-a, italijanskog Generali-ja kao i engleskih Xl-a i RSA. Iako kompanije ne zele da objave kolika je cifra, koju ce na ime osiguranja isplatiti, procenjuje se da je u pitanju cifra od 550 miliona pa sve do milijardu dolara, prema nekim prvim procenama. Schettinu je naovodno obecan ogroman novac, ukoliko to uradi, sto je on pokusao da uradi vozeci vrlo blizu grebena. Inace Costa Concordia, nalazi se u vlasnistvu najvece svetske kompanije Carnival Corp, koja je istovremeno i vlasnik 16% akcija u firmi Royal Caribean. Koliko je sve to tacno pokazace dalja istraga.
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #79 on: January 18, 2012, 12:12:15 pm »

glede osiguranja govori se o cifri od oko 470 mil eura.. što je tu negdje.
Samo pitanje je koliko ta teorija drži ili bolje pije vodu jer će, po pisanju novina, morati isplatiti ogromne iznose na račun odštete putnicima..

i da je to bilo tako zašto odmah po oštećenju nije odveo brod u plitko i nasukao ga uz poziv za pomoć, spriječio bi žrtve?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #80 on: January 18, 2012, 12:17:58 pm »

Zadnje vjesti su da se ponovo prekinula akcija spašavanja zbog pomicanja trupa.

Od zanimljivosti iskopali su i da je već ranije prolazio istom rutom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.


* ruta.JPG (77.69 KB, 800x501 - viewed 194 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #81 on: January 18, 2012, 03:21:51 pm »

 Roll Eyes

Quote
Francesco Schettino :
- Putnici su trčali svuda po palubi, pokušavajući se ugurati u čamce za spašavanje. Nisam imao čak ni pojas za spašavanje jer sam ga dao jednom od putnika. Pokušavao sam ih jednog po jednog ubaciti u čamac. Odjednom, brod se nagnuo za oko 60-70 stupnjeva i ja sam se zaglavio, da bih na kraju upao u jedan od čamaca za spašavanje. Tako sam tamo završio - ispričao je na saslušanju.

  JL
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #82 on: January 18, 2012, 04:32:42 pm »

I to mi je barba. Sam pada u čamac, onako gravitacijski. No, iočigledno nije se ni pokvasio, nimalo.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #83 on: January 18, 2012, 04:58:37 pm »

Što je kapetan skrivio vidjeti će se na kraju za par godina. Duboko sam uvjeren da je napravio samo ono što se od njega tražilo. Sad neka to dokažu. Kriv je onaj tko je podvodni greben stavio tamo gdje mu nije mjesto. Brod zaparan na livoj strani a tone na desnu. Tu triba biti sam svoj majstor. Tko je stavio podvodni greben?
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #84 on: January 18, 2012, 06:49:32 pm »

Što je kapetan skrivio vidjeti će se na kraju za par godina. Duboko sam uvjeren da je napravio samo ono što se od njega tražilo. Sad neka to dokažu. Kriv je onaj tko je podvodni greben stavio tamo gdje mu nije mjesto. Brod zaparan na livoj strani a tone na desnu. Tu triba biti sam svoj majstor. Tko je stavio podvodni greben?

Da se nadovezem, zamisli drskosti jos ucrtati hridi na kartu i to ne jucer, vec cijelo stoljece..
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #85 on: January 18, 2012, 06:54:55 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Lijepe slike, vidi se tačno pozicija udara. Obzirom da prednji dio broda nije oštećen, več je oštećenje već na dijelu gdje se trup polako šteluje prema krmi, jasno je da je udario okrećući brod, a što opet opovrgava scenario namjernog nasukanja.
O kapetanu ne bi previše sudio, jasno je da nije postupao  pametno, a sve što se dešavalo kasnije pokazuje da psihički nije dorastao situaciji.
Treba samo pogledata tikove na licu kada govori.


* 3Reuters2.jpg (87.33 KB, 940x580 - viewed 192 times.)

* 6Reuters2.jpg (59.47 KB, 940x580 - viewed 188 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #86 on: January 18, 2012, 08:42:49 pm »

18.01.2012.

Kapetan Schettino: Nisam htio bježati, slučajno sam upao u čamac za spašavanje


Francesco Schettino, 52-godišnji kapetan kruzera Costa Concordia koji se u petak kasno navečer nasukao na stijenje otoka Giglio, na u srijedu je na saslušanju izjavio kako nije bio među prvima koji su pobjegli s broda nego je 'upao u čamac za spašavanje' dok je pomagao putnicima tijekom evakuacije, prenosi Jutarnji list.

Dodao je kako se pokušao vratiti na brod, no nije uspio i da je svojim manevrom nakon sudara uspio 'spasiti tisuće života'.

- Putnici su trčali svuda po palubi, pokušavajući se ugurati u čamce za spašavanje. Nisam imao čak ni pojas za spašavanje jer sam ga dao jednom od putnika. Pokušavao sam ih jednog po jednog ubaciti u čamac. Odjednom, brod se nagnuo za oko 60-70 stupnjeva i ja sam se zaglavio, da bih na kraju upao u jedan od čamaca za spašavanje. Tako sam tamo završio - ispričao je Schettino na saslušanju.

Unatoč njegovom svjedočenju iz zapisa crne kutije posve je jasno da je Schettino svjesno i svojevoljno napustio brod koji tone te na kojem se nalazi 4200 ljudi. On i njegov prvi časnik pobjegli su s mjesta nesreće.

No, sud je odredio kako će Schettino, trenutačno najomraženiji čovjek u Italiji, umjesto u zatvor ići u kućni pritvor. Iz svojeg će doma u gradiću Meta sa suprugom i kćerkom pratiti tijek istrage nesreće u kojoj je poginulo najmanje 11 osoba, 67 povrijeđeno, a još se 24 smatraju nestalima.

Glavni tužitelj u Grossetu Francesco Verusio priznao je za talijanski dnevnik Corriere della Sera da je iznenađen odlukom suda te da mu nije jasno zašto milanski sud nije samo Schettinu produžio pritvor.

Iako je Schettino proveo tri sata na saslušanju pred sucem, Verusio navodi kako kapetanova rekonstrukcija događaja tog petka nimalo ne mijenja optužnicu.

Izvor: Slobodna Dalmacija
« Last Edit: January 18, 2012, 10:31:33 pm by leut » Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #87 on: January 18, 2012, 10:04:02 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/VhMhkXwrqtc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Posle ovog snimka, bolje mu je bilo da je otišao sa svojim brodom.

natisnili su več i majice sa
"vada a bordo, cazzo!"  (vratite se na brod, k___c!)
biznisu nema kraja
a kapitan, ko album od Azre: ravno do dna
sa mosta luksuznog kruzera do poslednjih pajola srama i bede
bemti život, kako se može okrenuti....
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #88 on: January 19, 2012, 03:12:03 pm »

           Bivsi Hrvatski premijer Ivo Sanader, imao je cast da 2010.god. sa svojom suprugom krstari brodom, kojim komandovao barba Schettino i to celih sedam dana za nekih 3 800 dolara. Barba je tada navigavao Costa Atlanticom.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #89 on: January 19, 2012, 03:30:43 pm »

Tim brodom su plovili i moji susjedi za 400 eura po putovanju. Iz Šibenika ide organizirani autobus s putnicima i putuju 18 sati do luke ukrcaja. Prijatelj mi je bio 2 puta na tom brodu.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.