Italija: putnici u panici skakali s broda, poginulo osam osoba, 14 ozlijeđenoJoš nije poznat konačan broj mrtvih u brodolomu krstaša „Coste Concordije“, jednoga od tri identična najveća talijanska putnička broda, u petak uvečer nedaleko toscanskoga Ljiljanova otoka (Isola del Giglio).
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U subotu ujutro prefekt u Grossetu Giuseppe Linardi izvijestio je o šest mrtvih i više nestalih, ali Carmen Bartolomeo, jedna od novinarki među putnicima govori da na popisu spašenih manjka tridesetak članova kuhinjskog osoblja, više od dvadeset članova posade itd. Po posljednjim vijestima oni su zarobljeni o nedostupnom dijelu trupa, još pod morem.
Prema posljednjim informacijama agencije poginulo je osam osoba, a 14 je ozlijeđeno.
Na „Costi Concordiji“ je, tvrdi Rai, bilo ukupno 4229 osoba.
Istražiteljska ekipa Lučke kapetanije u Livornu pretražuje brod, prostor po prostor, što je dug posao budući da je „Costa Concordia“ duga 292 metra i ima 13 paluba, te je (bila) kapaciteta 3780 putnika uz 1100 članova posade. Pretraživanje otežava to što je brod jako nagnut na desni bok, gotovo do dimnjaka, a u jedan dio je prodrlo more.
Brod je isplovio iz Civitavecchie prema Savoni u petak na sedmodnevno krstarenje po zapadnome Sredozemnom moru. Udario je vjerojatno o podvodnu hrid uvečer u toku večere, odmah se opasno nagnuvši. To je izazvalo scene panike među putnicima, među kojima su bile i obitelji s malom djecom.
Po tvrdnjama nekih spašenih putnika, posada divovskog broda reagirala je sa zakašnjenjem i neorganizirano. Putnicima je dozvoljeno da idu u kabine. Naredba za okupljanje na sabirnim mjestima i za odlazak prema čamcima za spašavanje navodno je dana kasno.
Novinarka Bartolomeo tvrdi da osoblje zaduženo za čamce za spašavanje nije bilo ni osposobljeno ni uvježbano te da je u čamcu kojim je ona evakuirana zapovjedništvo i upravljanje morao preuzeti putnik, mornarički časnik.
Mrtvi izvučeni iz mora su uglavnom putnici koji su se bacili u more s pojasima za spašavanje, vjerojatno obuzeti panikom da će brod potonuti. Uz temperaturu zraka oko ništice nisu mogli dugo izdržati na životu .
Nasukanoj i oštećenoj „Costi Concordiji“ odmah su pritekli u pomoć svi pogodni brodovi iz okolnih luka, ponajprije putnički trajekti, koji su preuzimali putnike iz čamaca za spašavanje i prevezli ih uglavnom u Porto Santo Stefano, ljetovalište sa solidnim hotelskim kapacitetima.
Operacija spašavanja trajala je svu noć, tako da su putnici noć proveli budni, neki i pothlađeni te im je tek u subotu ujutro svima osiguran privremeni smještaj. Među njima su i mnogi stranci. Mnogim putnicima su osobne isprave ostale u kabinama. U subotu ujutro, gotovo 12 sati nakon nesreće, nastavljeno je evakuiranje članova posade.
Talijanske vlasti su kao glavni zadatak uzele identificiranje spašenih i usporedbu imena s popisima putnika i posade. Tek nakon završetka tog posla, koji također traje nerazumno dugo, smjet će Lučka kapetanija u Livornu ili prefekt Linardi objaviti broj i imena poginulih i nestalih (vjerojatno utopljenih).
Tek kasnija istraga će moći objasniti kako je moguće da relativno nov brod (u prometu od 2006), opremljen najsuvremenijim navigacijskim instrumentima, naleti brzinom od 21,5 čvora na hrid te tko je kriv da se zapovjednik nije snašao i da posada nije bila dovoljno osposobljena i uvježbana za spašavanje putnika, iako je sigurnost putnika glavni zadatak u pomorskom i zračnom prometu.
Ovo je najteža nesreća u talijanskoj putničkoj mornarici otkako je u bok prekooceanskoga putničkog broda „Andrea Doria“ 25. srpnja 1956. nedaleko od New Yorka udario ojačani pramac švedskog ledolomca „Stockholm“, ubivši 46 putnika u zdrobljenim kabinama.
Inoslav Bešker/jl, psd
foto: ap
Izvor :
SD