PALUBA
April 30, 2024, 07:54:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Evolucija vojničke zakletve u Srba  (Read 3060 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« on: November 26, 2007, 03:55:56 pm »

,,Ја . . . заклињем се Богом Свемогућим, да ћу служити Отечеству нашем Сербии честно и верно; да ћу њему и његовои ползи истино душом и срдцем предан бити; да ћу га чувати и бранити од свакога непријатеља до последње капи крви; да ћу Устав земаљскии у сваком случају бранити и Књазу Србском веран и послушан бити, и заповести  предпостављении Начелника и Старешина слушати и тачно испуњавати, и да се њима никада противити нећу; да ћу и дању и ноћу, у боју, и на стражи као воиник храбро се држати, и од срамоте воиску нашу и барјак оставити никад нећу, и да ћу свагда законе воене точно набљудавати и добровољно њима покоравати се, и да ћу се свагда онако владати, како правом, верном и храбром Србском воинику пристои, како да с честију и похвалом живим и славно умрем.
-   Тако ми Господ Бог помогао -.’’

•Закон о устројству војске (1886. године)
Ја (име и презиме) заклињем се Богом свемогућим, да ћу Краљу Србије, Милану Првом свагда и у сваком случају бити веран и послушан; да ћу заповести свију претпостављених ми старешина слушати и верно испуњавати; да ћу отаџбину јуначки бранити и да нашу заставу нигда нећу оставити! Тако ми Бог помогао!

•Правилo службе  I. део (1888. године)
Ја (име и презиме) заклињем се свемогућим Богом, да ћу Краљу Србије, Милану Првом свагда и у сваком случају бити веран и послушан; да ћу заповести свију претпостављених  ми старешина слушати и верно испуњавати; да ћу отаџбину јуначки бранити и да нашу заставу нигда нећу оставити! Тако ми Бог помогао!

•Правилo службе  I. део (1901. године)
Ја (име и презиме) заклињем се Богом свемогућим, да ћу Врховном заповеднику све земаљске оружане силе Краљу Србије, Петру I, свагда и у свим приликама бити веран, свом душом одан и послушан; да ћу заповести свију претпостављених  ми старешина слушати и верно извршавати; да ћи Краља и Отаџбину јуначки бранити , и војничку заставу нигда нећу изневерити! Тако ми Бог помогао! (чл. 1. закона о устројству војске)
 
•Правилo службе  I. део (1913. године)
Ја (име и презиме) заклињем се Богом свемогућим, да ћу Врховном заповеднику све земаљске оружане силе Краљу Србије, Петру Првом, свагда и у свим приликама бити веран, свом душом одан и послушан; да ћу заповести свију претпостављених  ми старешина слушати и верно извршавати; да ћи Краља и Отаџбину јуначки бранити , и војничку заставу нигда нећу изневерити! Тако ми Бог помогао! (чл. 1. закона о устројству војске)

•Правилo службе  I. део (1919. године)
Ја (име и презиме) заклињем се Богом свемогућим, да ћу Врховном заповеднику све земаљске оружане силе Краљу Срба, Хрвата и Словенаца Петру Првом свагда и у свима приликама бити веран, свом душом одан и послушан; да ћу заповести свију претпостављених  ми старешина слушати и верно извршавати; да ћи Краља и Отаџбину јуначки бранити, и војничку заставу нигда нећу изневерити! Тако ми Бог помогао! (чл. 1. закона о устројству војске) 

•Правилo службе  II. део (1925. године)
Ја (име и презиме) заклињем се свемогућим Богом, да ћу Врховном заповеднику све војне силе,  Краљу Срба, Хрвата и Словенаца Александру Првом, свагда и у свим приликама, бити веран, свом душом одан и послушан; да ћу се за Краља и Отаџбину јуначки борити; да Војничку Заставу нигда и никад нећу изневерити и да ћу заповести свих претпостављених ми старешина слушати и верно извршавати. Тако ми Бог помогао!
 
•Правило службе,  II део (1940. године)
Ја, (име и презиме), заклињем се свемогућим Богом, да ћу Врховном заповеднику све војне силе, Краљу Југославије Петру Другом, свагда и у свима приликама, бити веран, свом душом одан и послушан; да ћу се за Краља и Отаџбину јуначки борити; да Војничку Заставу нигда и никад нећу изневерити и да ћу заповести свих претпостављених ми старешина слушати и верно извршавати. Тако ми Бог помогао!

•Правило службе оружаних снага (1985. године)
Ја (име и презиме) свечано се обавезујем да ћу бранити независност, уставни поредак, неповредивост и целокупност Социјалистичке Федеративне Републике Југославије и да ћу чувати и развијати братсво и јединство наших народа и народности. Увек ћу свесно и дисциплиновано Извршавати обавезе и дужности браниоца Своје социјалистичке самоупрвне домовине И бити спреман да се борим За њену слободу и част, Не жалећи да у тој борби Дам и свој живот.

•Правило службе Војске Југославије (1996. године)
Ја (име и презиме) заклињем се чашћу и животом да ћу бранити сувереност, територију, независност и уставни поредак Савезне Републике Југославије.

•Правило службе Војске Србије и Црне Горе (СВЛ 8/2003. год.)
Ја (име и презиме) заклињем се чашћу и животом да ћу бранити Србију и Црну Гору.

•Правило службе Војске Србије ( 30. октобар 2006. године)
Ја (име и презиме) заклињем се чашћу да ћу бранити Републику Србију.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #1 on: February 17, 2008, 06:51:19 pm »

Rade 2.000 godine septembarska klasa:

Ja, taj i taj, zaklinjem se cascu i zivotom da cu braniti i cuvati Saveznu Republiku Jugoslaviju!

Ono iz 1996 godine smo ucili ko budale do skoro zadnjeg trenutka pred zakletvu i mozda nedelju dana pre zakletve dobili smo ovaj tekst, ne pitaj me zasto.

A sad jedno pitanje:

Ko je izbacio ovu najnoviju verziju gde se zemlja samo brani cascem a ne i zivotom?

Voleo bih da znam da li jos uvek vazi zakon po kojem je vojnik cak i obavezan da prekrsi naredjenje staresine kada je u pitanju kapitulacija kao i gazenje Zenevske Konvencije?

U svakom slucaju razliciti ljudi imaju razlicito shvatanje o casti pa ce prema tome i braniti zemlju a onaj ko je izmislio ovu zakletvu, pa nek mu sluzi na cast!
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.02 seconds with 22 queries.