PALUBA
April 29, 2024, 02:44:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22   Go Down
  Print  
Author Topic: Žestoke borbe u Južnoj Osetiji  (Read 99895 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 036


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #180 on: September 23, 2008, 08:29:13 pm »

U Gruziji oborena ruska letelica?


23. septembar 2008.

 
Tbilisi - U Gruziji je saopšteno da je oborena
mala ruska bespilotna izviđačka letelica iznad
njene teritorije, zvanična Moskva demantuje.


Bespilotna letelica oborena je juče ujutru u blizini grada Gori, oko 30 kilometra od "de fakto" granice sa Južnom Osetijom, potvrdio je potparol gruzijskog Ministarstva unutrašnjih poslova Šota Utiašvili, prenela je agencija Rojters.

"Letela je iznad teritorije između sela Kurvaleti i Sitelutani. Mislimo da je nagledala oblast gde se nalazi Baku-Supsa naftovod", rekao je Utiašvili dodajući da se radilo o letelici malog dometa i da se pretpostavlja da je upućena sa ruskih položaja koje drže u bezbednosnoj zoni, samo nekoliko kilometra severno od Gorija.

Rusko Ministarstvo odbrane demantovalo je danas tvrdnje Gruzije da je oborena ruska bespilotna špijunska letelica nad gruzijskom teritorijom. Moskva optužuje Tbilisi za provokaciju, navodi Rojters.

"To je poslednja medijska provokacija iz Gruzije sa ciljem da se destabilizuje situaciju u regionu. Letilica ruskog ministarstva odbrane nije izvodila letove u bezbednosnoj zoni", potvrdio je potparol Ministarstva odbrane Aleksandar Drobiševski.


Izvor: Tanjug
Logged
staywhite
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36



« Reply #181 on: September 28, 2008, 03:28:19 am »

Pozdrav svima,

jasam iz gruzije i pazlivo citam ovu temu. izvinite za moj srpski jezik,ali mislim ipak mozede da me razumete. hvala vam, sto pazlivo sledovali situaciju u gruziji od pocetla rata u augustu i mnozina iz vas korektno ocenio sve to.narocito zahvalujem ZastavnikDjemo i vathra za objektivnost. gruzini uvek stojali uz srba i jos uvek u nasim forumama mnozina gruzina imaju avatar sa "Kosovo je Srbija". mi za teritorialnu celnost srbje i ostace to za uvek. na zalost, ista podrzka od vas nema u istim masstabama, ali ipak ima i medju vama, ko zna istinu i ko ceni istoriju i geopoliticku istinu.

sto tice rata, nasi vojniki ratovali svrlo junacki, ali visi oficeri i "glavnokomandujushi" "otkazali", politika izgubila, ne vojska, kao i kod vas. dodjice vreme, kad bicemo nazad vratili nasu zemlju, treba samo vreme, kao i vama.

SailorCG

Quote
Ако амери не реагују брзо и не доставе им неке значајно јаке системе за борбу, грузијци ће да беру кожу на шиљак.Иза Руса остаје пустош, то је давно изучена историјска лекција. Јужна Осетија као ускоро и Абхазија одоше у Русију гдје им је и мјесто.

vidi se, sto nemas predstavu o nasu istoriju i teritorije gruzije. t.n. "juzna osetija" ima inace svoje pravo ime i nikad nje bila osetija, osetija je preko kavkazskog brda na severu. oba zemlja: afxazija i t.n. JO od postojanja gruzije pripada gruzije i ako vi simpatirizujte rusa, ne znaci da imate pravo recite tako nesto da afxazije i JO mesto u rusiji. gruzini nikad ne kazu , da kosovu mesto u albaniji ! nje lepo od vas tako pricati. ne zelim vam da vidite kako izgleda ruska cizma, ipak znate i vi od II SR-a ili od 1999 g. kako vam "pomogli" rusi. da i pomogli, i onda niko ne smee da okrivi istorijsku istinu. mi vise drugo nesto ocekali od srba u ovom pitanju...

zelim vam sve najbolje i nadam se da budete diskutirovati vise objektivno, nego do sada.

hvala za paznju.

meni puno interesuje vojna tematika i sa interesom citam i znam o srpskoj vojski. opet izvinjavam se za jezik. hvala puno!
« Last Edit: September 28, 2008, 03:32:10 am by staywhite » Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #182 on: September 28, 2008, 06:37:04 am »

               Прво добродошао на форум и ову тему!

 
Quote
gruzini nikad ne kazu , da kosovu mesto u albaniji ! nje lepo od vas tako pricati. ne zelim vam da vidite kako izgleda ruska cizma, ipak znate i vi od II SR-a ili od 1999 g. kako vam "pomogli" rusi. da i pomogli, i onda niko ne smee da okrivi istorijsku istinu. mi vise drugo nesto ocekali od srba u ovom pitanju...

             Ја сам само ту изнио моје лично мишљење а не став читавог српског народа пријатељу.Неће брате људи из Јужне Осетије и Абказије са вама па шта ћеш, гађати их ВБР и газити тенковима?

           Искрено не симпатизирам Грузине које наоружавају исти они који су наоружавали албанске терористе на Косову, Муџахедине у Босни и који су били војни савезници Хрвата за вријеме "Олује" у Хрватској.Ваши војни савезници и подстрекачи на онај непромишљени ратни потез су исти они који су бомбардовали моју земљу и убијали недужне становнке, те према вама не могу имати баш никакве симпатије, то си и осјетио вјероватно у мојим постовима.

           Мој став није став српског народа, и не треба генерализовати ствари.Ето за разлику од мене имам пријатељицу која обожава Грузију из сасвим других разлога, али она има своје а ја своје разлоге зар не?!

             
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #183 on: September 28, 2008, 10:43:34 am »

Pozdrav svima,

jasam iz gruzije i pazlivo citam ovu temu. izvinite za moj srpski jezik,ali mislim ipak mozede da me razumete. hvala vam, sto pazlivo sledovali situaciju u gruziji od pocetla rata u augustu i mnozina iz vas korektno ocenio sve to.narocito zahvalujem ZastavnikDjemo i vathra za objektivnost. gruzini uvek stojali uz srba i jos uvek u nasim forumama mnozina gruzina imaju avatar sa "Kosovo je Srbija". mi za teritorialnu celnost srbje i ostace to za uvek. na zalost, ista podrzka od vas nema u istim masstabama, ali ipak ima i medju vama, ko zna istinu i ko ceni istoriju i geopoliticku istinu.

sto tice rata, nasi vojniki ratovali svrlo junacki, ali visi oficeri i "glavnokomandujushi" "otkazali", politika izgubila, ne vojska, kao i kod vas. dodjice vreme, kad bicemo nazad vratili nasu zemlju, treba samo vreme, kao i vama.

SailorCG

Quote
Ако амери не реагују брзо и не доставе им неке значајно јаке системе за борбу, грузијци ће да беру кожу на шиљак.Иза Руса остаје пустош, то је давно изучена историјска лекција. Јужна Осетија као ускоро и Абхазија одоше у Русију гдје им је и мјесто.

vidi se, sto nemas predstavu o nasu istoriju i teritorije gruzije. t.n. "juzna osetija" ima inace svoje pravo ime i nikad nje bila osetija, osetija je preko kavkazskog brda na severu. oba zemlja: afxazija i t.n. JO od postojanja gruzije pripada gruzije i ako vi simpatirizujte rusa, ne znaci da imate pravo recite tako nesto da afxazije i JO mesto u rusiji. gruzini nikad ne kazu , da kosovu mesto u albaniji ! nje lepo od vas tako pricati. ne zelim vam da vidite kako izgleda ruska cizma, ipak znate i vi od II SR-a ili od 1999 g. kako vam "pomogli" rusi. da i pomogli, i onda niko ne smee da okrivi istorijsku istinu. mi vise drugo nesto ocekali od srba u ovom pitanju...

zelim vam sve najbolje i nadam se da budete diskutirovati vise objektivno, nego do sada.

hvala za paznju.

meni puno interesuje vojna tematika i sa interesom citam i znam o srpskoj vojski. opet izvinjavam se za jezik. hvala puno!

Dobrodosao, i gamarjoba gentatsvali  Grin
Nadam se da ces uzivati "krstareci" po nasem forumu!
Da predjemo na stvar, da li je bilo ikakvih pomorskih okrsaja izmedju VMF Gruzije i VMF Rusije?
Pozdrav!
Logged
staywhite
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36



« Reply #184 on: September 28, 2008, 02:03:06 pm »

Dobrodosao, i gamarjoba gentatsvali  Grin
Nadam se da ces uzivati "krstareci" po nasem forumu!
Da predjemo na stvar, da li je bilo ikakvih pomorskih okrsaja izmedju VMF Gruzije i VMF Rusije?
Pozdrav!

gamarjoba Smiley

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/hU9N0CzNsWw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

ovaj ruski izvor, ali ipak Smiley

p.s. mozete da mi kazete odakle ste napisali u pred. stranicama hronologiju rata ? vise lici na istinu i treba mi izvor. hvala .

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 455fc9547eb6ou6.jpg (84.54 KB, 640x469 - viewed 80 times.)

* db7ff651e0a8bd2.jpg (86.04 KB, 640x469 - viewed 68 times.)
« Last Edit: August 07, 2010, 02:23:23 am by dexy » Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #185 on: September 28, 2008, 04:18:21 pm »

Ja sam se oslanjao na Strategic Forecasting Inc., a, evo i link: www.stratfor.com
Takodje, pretplacen sam i na Interfax (www.interfax.ru), a povremeno pogledam i sajt Debka: http://debka.com
Da li se nalazite u Tbilisiju? Ako ste tamo, da li nam mozete reci, kakvo je stanje u narodu, ko je krivac za iznenadjujuce brzi krah otpora Gruzijske vojske? Ja sam cuo da je bilo jako puno nepotizma i stranackih postavljenja u najvisim esalonima Gruzijske vojske.
« Last Edit: September 28, 2008, 04:24:34 pm by ZastavnikDjemo » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #186 on: September 28, 2008, 04:19:41 pm »

jasam iz gruzije i pazlivo citam ovu temu. izvinite za moj srpski jezik,ali mislim ipak mozede da me razumete. hvala vam, sto pazlivo sledovali situaciju u gruziji od pocetla rata u augustu i mnozina iz vas korektno ocenio sve to.narocito zahvalujem ZastavnikDjemo i vathra za objektivnost. gruzini uvek stojali uz srba i jos uvek u nasim forumama mnozina gruzina imaju avatar sa "Kosovo je Srbija". mi za teritorialnu celnost srbje i ostace to za uvek. na zalost, ista podrzka od vas nema u istim masstabama, ali ipak ima i medju vama, ko zna istinu i ko ceni istoriju i geopoliticku istinu.
Pozdrav i hvala na komplimentu!

Ja sam ovaj sukob pratio čisto sa vojne strane.
Politička situacija je prilično komplikovana, ali je jasno da sadašnje strukture u Rusiji i Gruziji nisu one koje su zakuvale ovo pre 15-ak godina. Verujem da im je obema u interesu da se ovo reši, jer je ovakva teritorija izvor nestabilnosti i kriminala u regionu.
Kako sam i napisao, odluka da se vojnički zauzmu ove teritorije, protivpravno i sa žrtvama u civilnom stanovništvu je potpuno pogrešna, i nanela je mnogo štete Gruziji. Verujem da su stvari išle drugim tokom, da bi se ova kriza rešila kroz koju godinu mirnim putem i sa najmanje štete svim stranama.

Možeš li nam reći nešto informacija iz Gruzije? Kakvo je raspoloženje u Gruziji prema ovoj situaciji?
Ima li nekih priča o samim borbama?
Sa naše strane se činilo da se Gruzijska vojska posle prvih borbi raspala. Kako je to moglo da se desi sa dobro opremljenom vojskom koja se dosta obučavala? Kako su Rusi uspeli da uđu u nebranjen Gori, a da Gruzini ne mogu da uđu u Cinhvali?
« Last Edit: September 28, 2008, 04:44:16 pm by vathra » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 036


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #187 on: September 28, 2008, 04:25:31 pm »

Quote from: Vathra
Ja sam ovaj sukob pratio čisto sa vojne strane.

Tako neka i ostane, bez politike, kako to već nalaže Pravilnik.
Logged
staywhite
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36



« Reply #188 on: September 28, 2008, 05:03:31 pm »

Pozdrav i hvala na komplimentu!

Možeš li nam reći nešto informacija iz Gruzije?
Kakvo je raspoloženje u narodu o rukovodstvu vojnom i državnom, vojsci, Rusiji, JO i Abhaziji?
Ima li nekih priča o samim borbama?
Sa naše strane se činilo da ee Gruzijska vojska posle prvih borbi raspala. Kako je to moglo da se desi sa dobro opremljenom vojskom koja se dosta obučavala? Kako su Rusi uspeli da uđu u nebranjen Gori, a da Gruzini ne mogu da uđu u Cinhvali?

ja imam prjatelja iz vojske, ko su ratovali u prvom liniju u augustu u cXinvali. mnozina iz nih momentaljno imaju fazu cutnje, sto ja podpuno razumem Sad serjant, ko sa svojm cetom heojski vojeval na frontu protiv legendarne ruske 58.brigade i doneo nima veliku stetu, moj najbolj prjatelj,ali on jos ne govori nista Sad

saakasvili naredio moratorium u sredini bitke, nasa vojska trebalo da se vrati nazad bez vatre, rusi nih pucali ,a oni nisu smeli da vrate. onda je poginuo vise nasih soldata. govori se isto na forumama (forum.ge -> arsenal i army.ge) , sto ovaj dogadjaj dovodio vojsku do xaosa, nje radila veza, mobinlim telefonama trebali da se savetuju oficiri. otkazali visi oficiri, serjanti i vodniki sami donjeli resenja sta i kako. nisu davali da gadjaju tunel roki, a mnogo iz nih pita i danas, zasto nje bilo to u strategiji prje rata ? naravno, protiv rusa nismo imali veliku sansu, ali ako bi organizacija u visih eselonama bila bi na dobrom stanju, ipak nibi pali toliko vojnika.

i armija i narod kritikuje komandira i vladu ,hvala Bogu, ipak nisu izgubili motivaciju, treba da se bori jos, i koliko ja znam, gotovi su moralno jos uvek .

sto tice rezerva: u gruziji ima institut rezerva, 18 dana godisni momci idu u rezervu i obucavaju nih vojinim delom . vo vreme rata mobilizirovali i rezervu, i toje bila velika greska : rezervisti  ostali su bez komandira, ganjali nih od jednog mesta na drugo, bez organizacije, kao ovaca, posle vratili nazad po kucama. nekoliko rezervista i dobrovolca napisali dnevniki i opublikovali po forumama, sad oni imaju probleme i indirektno ganjau nih odredjene sluzbe.

i naselenja osim zone komplikta (ko su ipak navikli situaciji i bili spremleni nekako) nje bila gotova za rat, nisu znali elementarni pravila ponasanja u ratnom situaciji. nje radila vozdusna sirena i nisu imali bunkeri, tacnje: nisu znali gde su bunkeri. prje- vo vreme savetskog saveza u skolama nas 2 godina obucavali "vojennuju podgotovku", sad nema toga i nova generacija nema ni minimalnu predstavu o vojnnim delom i ponasanjem u ratu.

narod , i te, kosu bili "mishisti" (od mixeil saakashvili, misha=mixeil) i oni poceli da veruju, sto toliko zrtva trebalo da kako u vladi kazu : dokazu svetu ko su rusi ! za ovo zao mije svaki kapel krvi mojh braca Sad

mislenje naroda i vojske: prevarili nas i djaba poginuo narod.

policija hapse danas teh rezervista, ko nisu znali kuda treba da idu i za sto, jer bili bez komandira, a nagradjuju nekih visih oficira, ko su dovodili vojsku do takvog rezultata.

nasa vojska bila vrlo dobro obucena, oni su ratovali heojski, koliko mogli i kako mogli i mnogo iz nih ostavili svoj zivot. artelerija je radila odlicno, bez PVO isto uspevali da oborimo 19 aviona, rusi kriju ,ali to istina. takodje pokazalo svoju vrednos specijalna brigada. iz iraka izvukli nasih slavnih kontraktcika , morotvorca , ali kad su stigli vec presednik bio naredio moratorium i nisu ratovali realno.

ruska vojska ponasala odvratitelno, izuvali mertvaca cizme i opreme, plackali mirnog naselenja i skupljali smecu, sramota bilo.

p.s. posle cu jos drugi materijal,treba da prevodim.

« Last Edit: August 07, 2010, 02:26:32 am by dexy » Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #189 on: September 28, 2008, 05:25:53 pm »

               
             Ја сам само ту изнио моје лично мишљење а не став читавог српског народа пријатељу.Неће брате људи из Јужне Осетије и Абказије са вама па шта ћеш, гађати их ВБР и газити тенковима?

'Ebi ga Sailor, onda isto mozes da kazes i za Kosovo... Razmirice velikih sila se skoro uvek resavaju preko ledja malih naroda... Tako bilo sa nama, tako i sa Gruzinima...
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #190 on: September 28, 2008, 06:38:35 pm »

Quote
'Ebi ga Sailor, onda isto mozes da kazes i za Kosovo...

      То је сасвим друга прича, сличнија је ситуација оној из 95 и Крајином, али да не потежемо политику, то је као и укус свако има своја мишљења и ставове.Мени су много ближи они који су крварили за Србе много пута до сада, чак и у последњем рату, али рекох нећемо политику него чињенице.

Quote
nasa vojska bila vrlo dobro obucena, oni su ratovali heojski

      Мислим да је коментар сувишан...

               
Logged
staywhite
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36



« Reply #191 on: September 28, 2008, 06:56:56 pm »

Quote
'Ebi ga Sailor, onda isto mozes da kazes i za Kosovo...

      То је сасвим друга прича, сличнија је ситуација оној из 95 и Крајином, али да не потежемо политику, то је као и укус свако има своја мишљења и ставове.Мени су много ближи они који су крварили за Србе много пута до сада, чак и у последњем рату, али рекох нећемо политику него чињенице.

Quote
nasa vojska bila vrlo dobro obucena, oni su ratovali heojski

      Мислим да је коментар сувишан...

               

zao, sto moj prezadni posting izbrisan. odgovorila sam vam , ali nazalost niste stigli da procitate.

i ne trebate komentari naravno, vojnici su ratovali vrlo junacki i oni nisu krivi ako komandiri zbog nesto nisu brinuli za nih. vasi postingi unizava mojeg naroda i molim vas, ako imate nesto protiv , ne trebate u pabliku da pisete, sa forom da ovde politika zabranena i ne dobjate ispravan odgovor!

primer, kako su bili obuceni  redovni soldati, na lico ! i kako siromasna bila i dusa i materjalnost u ruskoj armiji, pokazuje nihovo maradjorstvo i plackanja mertvaca.

u zapadnoj gruziji , u zugdidi , kad su ulazili rusi , gladni i zedni, ipak nas narod zaleo nih i dobrovolno davali da jedu i piju. ko mertvaka placka, ne mozemo mi sa takvima pricati o moralnim vrlinama. sam obicnij ruski narod nema veze sa tim, i ja licno imam prjatelja rusa i oni i danas  dolazi kuci kod mene.

vojniki ucinili nemoguce, neplaslivo pokusavali da brane svoj narod od separaticke bande, koj su zadno vreme mesicama maltretirali gruzina u cxinvalskom regionu , dok nima dozvolili to (mislim, visi komandiri). srbi imali 5 puta bolje voruzanje nego mi u 1999 g. , ali ipak izgubili kosovo. a ni jedan gruzin ne kaze da srpski vojnici nisu bili obuceni ili bili su kukavice. cast svima, ko se borio za svoju domovinu i istinu !

p.s. nadam se, ovaj post nece biti markirovan kao politika, jer tice cast nasih vojnika i bitke u regionu.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #192 on: September 28, 2008, 07:10:48 pm »

Quote
u zapadnoj gruziji , u zugdidi , kad su ulazili rusi , gladni i zedni,

         Како ли вас побиједише тако гладни и жедни а? Grin

   
Quote
dok nima dozvolili to (mislim, visi komandiri). srbi imali 5 puta bolje voruzanje nego mi u 1999 g. , ali ipak izgubili kosovo.

         Косово Срби нијесу изгубили војнички, за разлику од вас, ми смо се борили против 27 западних држава пуних 78 дана, мада додуше увијек бих прије изабрао кад бих морао за противника свих тих 27 армија него једну руску. Wink

            Наоружање је и нама било јадно,али смо имали некога ко је знао са њиме да рукује и имао срце. И још једна велика разлика је између нас...ми смо се бранили а ви нападали.

          Ја не мрзим грузијски народ, то је погрешан утисак, али шта вам ја могу када вас догађаји и ваша сама војска демантују...доживјели сте прави војни слом поред толико година улагања у вашу армију.
Logged
staywhite
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36



« Reply #193 on: September 28, 2008, 07:20:33 pm »

Quote
Наоружање је и нама било јадно,али смо имали некога ко је знао са њиме да рукује и имао срце. И још једна велика разлика је између нас...ми смо се бранили а ви нападали.

ja ne vidim razliku: i mi branili, nismo napadali tudju zemlju Wink branili naselenja , koje ubjali separatisti u oci ruskih "mirotvorca". ali ne vredi vise sa tobom da diskutujem, jer rusofilima tezko ima ko gruzina da prica, jer nas narod nikad nje bio podanik rusa i nece to neće ni biti. kad rusi bosom u sumu trcali, mismo imali crkva i evangelej prevodili Wink

a da kazes, sto vi branili i mi napadali, mislim vise nedostaje ti logika i ne nameravam ja pokusavati da ispravim vasu nelogicnost i 0 znanja istorje. ko kaze "kosovo je srbija" i "sloboda 'juzne osetije' "  izvinite no strada od ekstremalne stete logike.

jos nema gruzina 5 miliona, i koliko ima vas ili rusa, ako ne znas, ima izvori gde to pise i konsultirujite.
« Last Edit: September 28, 2008, 08:22:35 pm by Broker » Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #194 on: September 28, 2008, 07:30:44 pm »

Quote
u zapadnoj gruziji , u zugdidi , kad su ulazili rusi , gladni i zedni,

         Како ли вас побиједише тако гладни и жедни а? Grin

   
Quote
dok nima dozvolili to (mislim, visi komandiri). srbi imali 5 puta bolje voruzanje nego mi u 1999 g. , ali ipak izgubili kosovo.

         Косово Срби нијесу изгубили војнички, за разлику од вас, ми смо се борили против 27 западних држава пуних 78 дана, мада додуше увијек бих прије изабрао кад бих морао за противника свих тих 27 армија него једну руску. Wink

            Наоружање је и нама било јадно,али смо имали некога ко је знао са њиме да рукује и имао срце. И још једна велика разлика је између нас...ми смо се бранили а ви нападали.

          Ја не мрзим грузијски народ, то је погрешан утисак, али шта вам ја могу када вас догађаји и ваша сама војска демантују...доживјели сте прави војни слом поред толико година улагања у вашу армију.

Kao prvo, Gruzija i nije bas previse ulagala u svoju vojsku, za vreme vlade Sevarnadzea, vojni budzet im je bio jako nizak, evo, na primer poslednje godine njegove vladavine, 2003., budzet je iznosio svega 27 miliona dolara, a najvisa plata u OS (cin general-pukovnik) je bila 250 Evra (454 Lari). Shodno tome, vojska im je bila u rasulu. Saakashvili je stanje dosta popravio, ali ne dovoljno da bi ta vojska bila u stanju da ratuje protiv Ruske vojske. Kako su se Gruzini borili? U pocetku, cini mi se jako dobro, uostalom, procitaj izvestaj jedne ruske novinarke koja je bila sa stabom 58. armije, koja je upala u zasedu. Tom prilikom je ranjen njen komandant general Anatoly Khrulyov. Vecinu pripadnika ruskog kontigenta su cinili kontraktniki, uglavnom sa Kavkaza (Ingusi, Ceceni, Dagestanci), i vecina njih nije bas bila odusevljena ovom akcijom. 
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.