PALUBA
April 29, 2024, 11:05:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 22   Go Down
  Print  
Author Topic: Žestoke borbe u Južnoj Osetiji  (Read 99883 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #75 on: August 09, 2008, 10:51:13 pm »

Ако је ово истина, могло би да буде врло вруће ускоро на планети земљи.Мислим да лаје напразно али ипак треба бити опрезан...

LATEST GEORGE BUSH SPEECH!

Russians, our enemies, have threatened and attacked us by attacking Georgia!

We take each threat seriously and now we have evidence of credible threats and real attack, we’ll respond vigorously and we’ll issue appropriate alerts!

Americans!
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #76 on: August 09, 2008, 11:23:24 pm »

Uopšte se ne slažem da je scenario kao na Kosovu. Više je kao RSK / Hrvatska - odnosno operacija Bljesak.

Razmisli...
Gruzijci su akcijama protiv Oseta "isprovocirali" Ruse. Naleteli su na jačeg od sebe.
Našim akcijama protiv Šiptara, "isprovociran" je NATO. Mi smo naleteli na jačeg od sebe.
Hrvatskim akcijama protiv Srba iz Krajine nije isprovociran niko (što su i znali da neće biti), a još su Hrvati imali (in)direktnu pomoć Američke vojske. Hrvati nisu naleteli na jačeg od sebe, već su jačeg od sebe imali uz sebe Smiley

Po mom mišljenju, Amerika prstom neće mrdnuti da podrži Gruziju delima. Ovaj konflikt će se vratiti na status quo, a potom će političari srediti nešto.


Russians, our enemies, have threatened and attacked us by attacking Georgia!
We take each threat seriously and now we have evidence of credible threats and real attack, we’ll respond vigorously and we’ll issue appropriate alerts!

Ma kakva istina pobogu Smiley Buš je samo dao podršku teritorijalnom integritetu Gruzije, ma koliko ovo "teritorijalni integritet" sarkastično zvučalo iz američkih usta Roll Eyes
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #77 on: August 09, 2008, 11:47:28 pm »

Ако је ово истина, могло би да буде врло вруће ускоро на планети земљи.Мислим да лаје напразно али ипак треба бити опрезан...

LATEST GEORGE BUSH SPEECH!

Russians, our enemies, have threatened and attacked us by attacking Georgia!

We take each threat seriously and now we have evidence of credible threats and real attack, we’ll respond vigorously and we’ll issue appropriate alerts!

Americans!

Mislim da mrse...da ne kazem sta! Nego bedara im sad da tek tako ispale Gruziju, pa sad rade ovo sto sam reko! Wink
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #78 on: August 09, 2008, 11:54:56 pm »

Quote
Gruzijci su akcijama protiv Oseta "isprovocirali" Ruse. Naleteli su na jačeg od sebe.
Našim akcijama protiv Šiptara, "isprovociran" je NATO. Mi smo naleteli na jačeg od sebe.
Hrvatskim akcijama protiv Srba iz Krajine nije isprovociran niko (što su i znali da neće biti), a još su Hrvati imali (in)direktnu pomoć Američke vojske. Hrvati nisu naleteli na jačeg od sebe, već su jačeg od sebe imali uz sebe

       Лоша анализа другар Wink

         Ми смо били на својој територији сво вријеме, нијесмо никога враћали под своје окриље.

           Шиптари су ратовали герилски, терористичким акцијама на сувереној територији, док су Осети имали своју државу по узору на САО Крајину.

             И Срби и Осети су заокружили своје државе грађанским ратом  распадом матице државе (СССР и СФРЈ).И једни и други су тражили независност са своје територије коју су држали силом оружја упркос признатим границама од стране ОУН.
               
               И Срби и Осети су имали своје матичне државе којима су тежили.

             Као и у случају Хрватске, амери су били савезници Грузије и логистички, и војно их помагали.

             Албански терористи никада нијесу владали читавом теириторијом Космета, и НАТО помоћ је била фингирана због циљева који су сада јасно видљиви.

            Ми нијесмо никога "провоцирали" већ бранили свој народ на својој територији.

               Грузина на територији Ј.Осетије је занемарљиво мало.

             Једина разлика Срба и Осета је нажалост у томе што Београд није имао слуха за своју браћу, док како видимо Москва јесте.

         Упоређивати Шиптаре и Осете није умјесно.

            Срби нјесу изводили никаве офанзивне акције типа "Олује" јер су они владали својим границама, док су Хравати то урадили да би "побуњено" подручје вратили под "окриље" суверености.Иста ситуација је била и у Ј.Осетији и Абхазији.

             Једина разлика је у томе што Москва није попут Београда гледала олимпијаду или славила 1. мај као што је то радила Србија за вријеме "Бљеска".

               

             
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #79 on: August 10, 2008, 12:36:06 am »

Ovako: kao prvo, Gruzija nije Hrvatska. Hrvati su 1995. imali vojni budzet od 5,3 milijardi tadasnjih dolara, sto mu dodje otprilike isto u Evrima, a gruzijski vojni budzet je ove godine iznosio oko 900 miliona US$ (i to danasnjih, znaci realno vredi znatno manje). Gruzija danas ima BDP/st od oko 1300 US$/st, dok je Hrvatska 1995. imala oko 5000. Sto se Gruzijaca tice, pa nemojte da ni za trenutak da pomislite da u Tbilisiju stoluju retardi! Znaju oni sa kim imaju posla! Nisu oni pokusali nista ni nalik "oluji", vec su ih Oseti "navukli", a Ruje to iskoristile da bi unistili naftovod TBC... Borbe jos uvek traju, jer su neke gruzijske trupe opkoljene, a Rusi i Oseti su vec neke jedinice koje su se opkoljene predale masakrirali, pa su ovi ocajni da se probiju do linije razdvajanja, da bi preziveli. Inace, po svemu sudeci, stvar je gotova...
 
« Last Edit: August 10, 2008, 12:39:44 am by ZastavnikDjemo » Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #80 on: August 10, 2008, 01:01:08 am »

Quote
Sto se Gruzijaca tice, pa nemojte da ni za trenutak da pomislite da u Tbilisiju stoluju retardi! Znaju oni sa kim imaju posla! Nisu oni pokusali nista ni nalik "oluji", vec su ih Oseti "navukli"

         Сам себе негираш.Да нијесу ретрди како би их онда навукли као будале.Ја наравно не мислим да је било навлачење од стране Руса, већ класичан покушај блицкрига и довођења руса пред свршен чин док је руска администрација на одморима и љетовањима, а Путин на олимпијади.Мало су се захебали чини ми се. Wink

           
Quote
Borbe jos uvek traju, jer su neke gruzijske trupe opkoljene, a Rusi i Oseti su vec neke jedinice koje su se opkoljene predale masakrirali, pa su ovi ocajni da se probiju do linije razdvajanja, da bi preziveli.

              Други пут неће покушавати ни да улазе ни да излазе.Наравоученије не дирај руског медвједа, јер кад се пробуди то тако изгледа, нимало пријатно за цивилне желуце. Grin

                 

             
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #81 on: August 10, 2008, 07:43:16 am »

Ovako: kao prvo, Gruzija nije Hrvatska. Hrvati su 1995. imali vojni budzet od 5,3 milijardi tadasnjih dolara, sto mu dodje otprilike isto u Evrima, a gruzijski vojni budzet je ove godine iznosio oko 900 miliona US$ (i to danasnjih, znaci realno vredi znatno manje). Gruzija danas ima BDP/st od oko 1300 US$/st, dok je Hrvatska 1995. imala oko 5000. Sto se Gruzijaca tice, pa nemojte da ni za trenutak da pomislite da u Tbilisiju stoluju retardi! Znaju oni sa kim imaju posla! Nisu oni pokusali nista ni nalik "oluji", vec su ih Oseti "navukli", a Ruje to iskoristile da bi unistili naftovod TBC... Borbe jos uvek traju, jer su neke gruzijske trupe opkoljene, a Rusi i Oseti su vec neke jedinice koje su se opkoljene predale masakrirali, pa su ovi ocajni da se probiju do linije razdvajanja, da bi preziveli. Inace, po svemu sudeci, stvar je gotova... 
Moram da te pitam za podatke za Hrvatski vojni budžet, ja sam našao da je 95-te bio 12,4mlrd kuna, što nije puno veće od današnjeg. Druga stvar, tad su Hrvati bili pod sankcijama i veći deo naoružanja su skupo plaćali preko posrednika. Gruzijci nisu pod sankcijama, ostalo im je daleko više teškog naoružanja iz SSSR, trebalo je samo remontovati ga.
Daj i neki izvor za masakre, trenutno je malo informacija sa terena, očigledno da se preteruje sa obe strane. U svakom slučaju, sudeći po stradanju civila u Južnoj Osetiji, takva vest nije iznenađenje.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #82 on: August 10, 2008, 09:40:27 am »

Sto se Gruzijaca tice, moglo bi se slobodno reci da su kaputt. Sto se Osetijskih provokacija tice, one traju od kraja Jula. Pre nekoliko sati je bombardovana fabrika aviona TAM u Tbilisiju, ostecenja su teska. Kako javlja Interfax, Abhazi napreduju preko linije razdvajanja, a grad Zugdidi je spreman za evakuaciju, prepun policijskih vozila sa razglasima, koja obavestavaju stanovnistvo da je evakuacija pocela...
Na TV Rustavi 2 se pustaju filmovi i serije... Hahaha, sada pustaju Top Gun...  Grin
« Last Edit: August 10, 2008, 09:45:01 am by ZastavnikDjemo » Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #83 on: August 10, 2008, 10:06:37 am »

Грузијци су добили по носу, али би Руси требало ако не напредују преко линије раздвајања да авијацијом униште све виталне тачке и енргетске центре како би Грузију потпуно уништили економски и војно.Требало би се највише усресредити на уништавање фабрика, и нафтовода онога што је најболније за економију земље.

             Наравно требало би гађати војне базе и кампове за обуку, и покушати уништити што више модерне технике ако  је имају. Јер ће ако Руси не униште Грузију амери поново да роваре и наоружавају ту државу.Овако ако их добро клепе требаће им доста времена да се опараве, а вријеме ради и за Русију која рапидно јача задњих година.

            Кад се већ уђе у рат, онда га треба завршити тако да противник више никада не устане.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #84 on: August 10, 2008, 10:18:49 am »

Nece, ne brini... Wink
Posle proglasenja nezavisnosti Juzne Osetije i Abhazije a la Kosovo, Saakashvili ce da ode sa vlasti, i Rusi ce da postave nekog svog, a, kao sto sam rekao ranije, krajnji cilj im je kontrola naftovoda BTC... Boli njih krasni qrac i za Gruzine i za Osete i za Abhaze, njih interesuje isterivanje Amera iz svog komsiluka, i kontrola naftovoda.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #85 on: August 10, 2008, 10:30:03 am »

Quote
Boli njih krasni qrac i za Gruzine i za Osete i za Abhaze, njih interesuje isterivanje Amera iz svog komsiluka, i kontrola naftovoda.

          Наравно, али да би то добро обавили треба да их добро напраше, да им за дуго слична авантура не падне на памет.

           Чак су у Њемци отворено подржали Русе и осудили Грузију за идиотско понашање.
Logged
dejina81
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #86 on: August 10, 2008, 02:50:18 pm »

ako zanemarimo politiku... gruzija je u pocetku postigla odlican uspeh, brzom akcijom zausela je gotovo celu ostiju. probelem koji ih je izgleda navise unazadio je sto odmah nisu potpuno zauseli onaj cimbali ( ako sam dobro napisao ).  ovo sam vec negde napisao... mislim da je odgovor rusa bio odavno spreman za ovo... 150 tenkova i transportera, 76 divizija vdv-a, plus avijacija... za mene impresivno.

ono sto mi je nejasno, je da su se gruzijci tako brzo povukli, dali nisu ocekivali... ili sam spremaju kontranapad, videcemo. vracaju ceo kontigent iz iraka. ali ono sto mi se cini da je predsednik gruzije poprilicno nervozan, rekao bih da je i uplasen... cini mi se da ovakav odgovor moskve nije ocekicao. a ameri su mu okrenuli ledja, pa sad sta bude bice, a kako stvari stoje rusima se ne pregovara.

druga stvar koje me impresionirala je orema gruzijaca... otokar kobre, uniforme, cak sam na jednom ak-74 video i montiranu optiku malog uvecanja. tojote... rm-70... moram da priznam lepo su se spremili. sto se tice t-72-ojki, mislim da smo svi videli da je dodatno oklop slaba vajda za odbranu.

sto me razocaralo... ocekivao sam sace udare ruske avijacije po gruziji. ali dobro, ubedjen sam posle poslednjih vesti i posle spiska jedinica koje dolaze u osetiju da ovo nije kraj.



toliko od mene...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #87 on: August 10, 2008, 03:03:43 pm »

Pitanje je šta je Gruzinima obećano... mislim da nisu mogli da imaju tako loše procene o ruskim aktivnostima nakon početka napada. Pre da im je obećano da jurnu i zauzmu, a u svetu će dobiti toliku podršku da Rusi neće moći da odreaguju.

Kad tamo, a ono medjutim...
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #88 on: August 10, 2008, 04:39:59 pm »

ako zanemarimo politiku... gruzija je u pocetku postigla odlican uspeh, brzom akcijom zausela je gotovo celu ostiju. probelem koji ih je izgleda navise unazadio je sto odmah nisu potpuno zauseli onaj cimbali ( ako sam dobro napisao ).  ovo sam vec negde napisao... mislim da je odgovor rusa bio odavno spreman za ovo... 150 tenkova i transportera, 76 divizija vdv-a, plus avijacija... za mene impresivno.

ono sto mi je nejasno, je da su se gruzijci tako brzo povukli, dali nisu ocekivali... ili sam spremaju kontranapad, videcemo. vracaju ceo kontigent iz iraka. ali ono sto mi se cini da je predsednik gruzije poprilicno nervozan, rekao bih da je i uplasen... cini mi se da ovakav odgovor moskve nije ocekicao. a ameri su mu okrenuli ledja, pa sad sta bude bice, a kako stvari stoje rusima se ne pregovara.

druga stvar koje me impresionirala je orema gruzijaca... otokar kobre, uniforme, cak sam na jednom ak-74 video i montiranu optiku malog uvecanja. tojote... rm-70... moram da priznam lepo su se spremili. sto se tice t-72-ojki, mislim da smo svi videli da je dodatno oklop slaba vajda za odbranu.
Rusi su prvog dana uveli relativno mali kontingent - oko 150 oklopnih vozila i 2500 vojnika. Ono što je bitnije je da su preuzeli kontrolu nebo, i da gađaju vojne ciljeve u dubini teritorije, čime otežavaju podizanje gruzijske rezerve i slanje pojačanja.
Gruzijska teška oprema je većinom ostala od Sovjeta, ali su nešto nabavili sa strane. Po brojevima se ne vidi da su se puno naoružali, ali im je oprema verovatno u dobrom stanju, odnosno remontovana.
A najviše su uložili u obuku i opremu pešadije, što se vidi po slikama.
Za T-72 koje koriste, na nekoliko snimaka se vidi eksplozija municije - stara boljka, ali na svim slikama su ta vozila u ulici, šumi i sl, pa je moguće da su pogođeni sa strane, iz vazduha i sl. - pa se ne može oceniti odakle efikasnost reaktivnog oklopa.
Logged
dejina81
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #89 on: August 10, 2008, 07:03:46 pm »

pa ako se vidi karta... teren je dosta brdovit, i velika kolicina vojske je neefikasna... uz to gruzija je imala svega oko 15 borbenih aviona, sto i nije neka velika sila i mislim da rusima i nije bio problem da prizemlje to malo aviona.

ako se nevaram vec sam spomenuo otokar kobre, rm-70... koji su nabavljeni sa strane i koji se jasno pojavljuju... tu su i tojotini pick-up-ovi, uniforme, modernizovani t-72. nista to nije spektakularno, ali sam ocekivao veci borbeni moral gruzijaca... ne tako brzo povlacenje. ovo i nije mesto za polemiku o t-72, ima tema!!
uz sve to... rusi su ubacili 76 diviziju vdv-a... iskusni profesionalci, dokazali se posebno u ceceniji gde je teren slican.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 22   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.