PALUBA
April 29, 2024, 10:24:07 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 22   Go Down
  Print  
Author Topic: Žestoke borbe u Južnoj Osetiji  (Read 99879 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #90 on: August 10, 2008, 09:48:56 pm »

Evo i jedna morska vest...

Quote
Potopljen gruzijski brod

Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je da su brodovi ruske mornarice potopili gruzijski brod s raketnim lanserima nakon okršaja na moru, javljaju ruske novinske agencije.

Gruzijski brodovi dva puta su pokušali da napadnu ruske brodove koji su "uzvratili vatru", a jedan od gruzijskih brodova koji su počeli napad je potonuo.

U izveštajima agencija se ne navodi koji su brodovi učestvovali u okršaju niti gde se okršaj dogodio.

Brodovi ruske mornarice ranije danas stigli su do gruzijske obale u Crnom moru i naređeno im je da spreče da oružje stigne u tu kavkasku zemlju, javila je danas agencija Interfaks, pozivajući se na izvore u ruskoj mornarici.

"Mornarici je naređeno da ne dozvoli da zalihe oružja i vojne opreme stignu u Gruziju preko mora", rekli su ti izvori.

Rusija je optužila Zapad i Ukrajinu da naoružavaju Gruziju.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #91 on: August 10, 2008, 09:55:47 pm »

Rusi potopili gruzijski raketni čamac. Prema Rusima, Gruzijci su danas dva puta pokušali napad na ruske brodove koji su uzvratili vatru i potopili jedan....

Inače, Gruzijci imaju dva raketna čamca Tbilisi (bivši sovjetski Tip 206MR) i Dioskuria (francuski La Combattante II iz 1971. godine). Ostalih 17 plovila su većinom patrolni čamci.


Dioskuria


Tbilisi
« Last Edit: August 10, 2008, 09:58:13 pm by Rade » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #92 on: August 10, 2008, 10:01:32 pm »

Smotra gruzijske mornarice



Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #93 on: August 10, 2008, 10:18:46 pm »

Krstarica Moskva je odlično naoružan brod.
http://cruiser-moskva.info/arms/

Za protivbrodsku borbu na većem dometu od skora ima rakete P-1000 Vulkan, kao i dvocevni top od 130mm.
Ostaje pitanje čime je dejstvovano po nesrećnom gruzijskom čamcu...

U svakom slučaju, Gruzijski brodovi nisu imali nikakve šanse protiv ovako jakog neprijatelja, i bolje da su ostali u luci.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #94 on: August 10, 2008, 10:23:27 pm »

Navodno su Rusi poslali patrolne brodove da patroliraju duž obale. Izaći će uskoro i koji su brodovi bili u okršaju.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #95 on: August 11, 2008, 08:22:19 am »

Stvar je malo komplikovanija nego sto izgleda... Tshinkvali je okruzen Gruzijskim selima, gde su njihove snage bile vec prisutne. Citava situacija je nastala kontinuiranim okrsajima izmedju Gruzijaca i Oseta, koji su trajali nedeljama pre eskalacije sukoba. Saakashvili je mozda umisljen, ali znam sigurno da nije budala, i da ne bi krenuo u napad tek tako.
Malo vesti:
U 02.07, po lok. vremenu, RM RF je potvrdila potapanje jednog Gruzijskog raketnom camca (kojeg?)
04.20, po lokalnom vremenu, ruski avioni bombarduju radar i kasarnu u blizini Tbilisija
Evo i ruske mape, nek' mi moderatori oprtoste na velicini (mogu i da je smanje, ako zele):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* osetiyakartafi0.jpg (245.86 KB, 822x865 - viewed 81 times.)
« Last Edit: August 07, 2010, 01:59:45 am by dexy » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #96 on: August 11, 2008, 09:26:17 am »

Saakashvili je mozda umisljen, ali znam sigurno da nije budala, i da ne bi krenuo u napad tek tako.
Drugi ne dele tvoje mišljenje:
"But James Nixey, an analyst at the Royal Institute of International Affairs in London, said Saakashvili had worried Western capitals with his tendency to overreact when provoked.
That was shown when he used force last year to quash anti-government protesters and again now in the conflict in South Ossetia, he said.
"He is in big danger of losing the cachet he built up for himself in being pro-Western and the restraint he has often shown in the face of provocation by Russia," Nixey said.
"If he is going to start a war, he is going to lose the support of a lot of friends in the West." "
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #97 on: August 11, 2008, 10:28:20 am »

Biće zanimljivo saznati kako se odigrao okršaj na moru i čime su "odradili" gruzijski brod. Jedini brod u Crnomorskoj floti koji ima primereno oružje za dejstvo po malim ciljevima iza horizonta (SS-N-25 "Uran") je stari razarač "Smetlivy" (klase Kashin) - jedini ruski razarač na Crnom moru (ne računam Kerch i Ochakov koji su protivpodmornički brodovi). Sve ostalo što Rusi imaju na Crnom moru naoružano je raketama koje bi takav brod dezintegrisale na atomske čestice, u slučaju direktnog pogotka.

U geopolitičkom smislu - ne razumem ovo oduševljenje potezom Rusije, kada Čurikin već 2 dana na Ist Riveru ponavlja zapadu - vi ste bombardovali Beograd i uzeli mu Kosovo - i mi možemo Tbilisi i Gruziju. Faktički, Rusi u vlastitom interesu legalizuju Kosovski presedan. Kako neko može da shvati da to ide nama na ruku? Da se razumemo - meni je Rusija mnogo biliža nego većini vas, čak i rodbinski, ali ja na ovo sve gledam s bojazni da nas tek sada niko neće fermati ni 5 para. Rusiji - kao i uvek do sada - mi smo zadnja rupa na svirali. Da je drugačije, danas bi i Rusi imali svoju vojsku na Kosovu, jednako kao što je imaju u Gruziji.

Pozdrav!
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #98 on: August 11, 2008, 11:31:50 am »

U geopolitičkom smislu - ne razumem ovo oduševljenje potezom Rusije, kada Čurikin već 2 dana na Ist Riveru ponavlja zapadu - vi ste bombardovali Beograd i uzeli mu Kosovo - i mi možemo Tbilisi i Gruziju. Faktički, Rusi u vlastitom interesu legalizuju Kosovski presedan. Kako neko može da shvati da to ide nama na ruku? Da se razumemo - meni je Rusija mnogo biliža nego većini vas, čak i rodbinski, ali ja na ovo sve gledam s bojazni da nas tek sada niko neće fermati ni 5 para. Rusiji - kao i uvek do sada - mi smo zadnja rupa na svirali. Da je drugačije, danas bi i Rusi imali svoju vojsku na Kosovu, jednako kao što je imaju u Gruziji.
Rusi ne traže odvajanja Južne Osetije, nego samo poštovanje prethodnih ugovora i dogovora, dok podsećaju amerikance da su oni igrali protiv prava.
Naša vlast, kao i Gruzija, ide ka Partnerstvu za mir, tako da smo sami izabrali da Rusi odu sa Kosova.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #99 on: August 11, 2008, 11:53:49 am »

Quote
Naša vlast, kao i Gruzija, ide ka Partnerstvu za mir, tako da smo sami izabrali da Rusi odu sa Kosova.

Nema veze sa stvarnošću. Vlast u Srbiji je tek 2006. godine pristupila "Parterstvu za mir" dok su Rusi s Kosova otišli, ako se dobro sećam 2003. Inače, Rusija je istoj organizaciji pristupila još 1994. i dan-danas je punopravni član iste. Nismo mi izabrali da Rusi idu s Kosova, već oni sami - procenili su da im to nije više od velike važnosti i mislim  da imaju potpuno pravo na to, a sada su to u punoj meri iskoristili na primeru Gruzije i imaju sve argumente u svojim rukama - ne može im niko ništa prigovoriti - jednostavno su iskoristili američki scenario. Sudbina Gruzije je u tom smislu slična sudbini Srbije. Niti će Amerikanci vratiti Gruzinima njihove otcepljene teritorije, niti će Rusi nama naše. To je toliko očigledno...
Logged
dejina81
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #100 on: August 11, 2008, 06:16:13 pm »

mislim da se svadjate oko pogresne stvari... ono sto se desava ovde je vracanje rusije na svetsku scenu.

da se narodnim jezikom izrazim... rusi su upravo pljunuli busa u lice a ovaj ne sme nista nego da "preti" pogorsanjem odnosa, a i sam zna da do irana, s. koreje, venecuele i slicnih zemalja moze samo preko rusa. ono sto me je iznenadilo sto se evropljani pale... izgleda da od ukrajine nisu nista naucili, malo se pravis pametan pa ode gas 100 dolara gore... moga bi i evropa rako da prodje, a mislim da i treba. nisam rusofil, ali je potreban odgovarajuci balans sila. a gruzija se sama nacratala. kvazi demkrata sakasvili propagira demokaraiju na americki nacin ( samo sto nije shvatio da nije amerika ), i to na metar od rusije... pa ne ide to tako... jos bi bata i gasovod da gradi... he he Smiley... bice i to ( jednom ).

ono sto je po meni neverovatno da ruse primirje ni ne zanima. kao da sledi jedno vracanje u XIX vek gruzije, ili bar proterivanje sakasvilija i novi "demokratski" izbori.

i da privedem kraju... mozda rusi nemaju suptilnosti u tome sto rade... ali rade!!


zaboravis nesto... neko je ovde za rojters rekao da je ozbiljna novinska agencija... Smiley), i ja kazem da su ozbiljni... toliko objektivnosti na malom prostoru da covek odmah provali gde naginju!!!

« Last Edit: August 11, 2008, 06:18:43 pm by dejina81 » Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #101 on: August 11, 2008, 06:40:55 pm »

Како су кренули Руси ће се зауставити тек у Тбилисију.Грузијске јединице бјеже главом без обзира из Стаљиновог родног мјеста Горија.

               Грузијци су за собом у Чинвалију оставили само пустош и мртве.Сада се са тиме морају суочити и на својој територији.

         А знали су да се мечка не чачка....

             
Logged
dejina81
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #102 on: August 11, 2008, 07:07:16 pm »

zapadni mediji javljaju da je gori vec pao u ruske ruke... i da gruzijci spremaju odbrambene limije na oko 25 km od tbilisija!!!

vidi se na snimcima da su rusi zaplenili i nesto otokar kobri i da su ih odmah obacili u akciju, iste se vide i unistene...!!!
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #103 on: August 11, 2008, 07:43:59 pm »

zapadni mediji javljaju da je gori vec pao u ruske ruke... i da gruzijci spremaju odbrambene limije na oko 25 km od tbilisija!!!

vidi se na snimcima da su rusi zaplenili i nesto otokar kobri i da su ih odmah obacili u akciju, iste se vide i unistene...!!!

Au, ovo ponovo postaje interesantno. Ocigledno je da su Ruje ovo dugo i pazljivo pripremale, jer im akcije ide "k'o po loju"!
Gori je strateski najvazniji grad u Gruziji, jer lezi na glavnoj saobracajnoj osovini zemlje, i tu se ukrstaju glavna zel. pruga iz Tbilisija ka lukama u Potiju i Batumiju, put, i, koje li koincidencije, crpna stanica za naftovod BTC, gasovod Shadeniz i naftovod Baku-Tbilisi-Supsa. Ukratko, Gori lezi na pravcu koji predstavlja saobracajnu "kicmu" Gruzije, i njegovim zauzimanjem, Gruzija je de facto podeljena na dva dela.
Ali, to nije sve; naime, pao je i grad Senaki, koji je samo na jedan sat laganog marsa udaljen od grada Samtredia, koji takodje lezi na gore pomenutoj pruzi, i time bi Gruzija bila prakticno izolovana od svojih luka, Turske, i prakticno, podeljena na tri dela.
Evo i stratforove mape:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* 121707.jpg (43.63 KB, 400x247 - viewed 62 times.)
« Last Edit: August 07, 2010, 02:01:18 am by dexy » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #104 on: August 11, 2008, 07:55:21 pm »

Au, ovo ponovo postaje interesantno. Ocigledno je da su Ruje ovo dugo i pazljivo pripremale, jer im akcije ide "k'o po loju"!
Gori je strateski najvazniji grad u Gruziji, jer lezi na glavnoj saobracajnoj osovini zemlje, i tu se ukrstaju glavna zel. pruga iz Tbilisija ka lukama u Potiju i Batumiju, put, i, koje li koincidencije, crpna stanica za naftovod BTC, gasovod Shadeniz i naftovod Baku-Tbilisi-Supsa. Ukratko, Gori lezi na pravcu koji predstavlja saobracajnu "kicmu" Gruzije, i njegovim zauzimanjem, Gruzija je de facto podeljena na dva dela.
Ali, to nije sve; naime, pao je i grad Senaki, koji je samo na jedan sat laganog marsa udaljen od grada Samtredia, koji takodje lezi na gore pomenutoj pruzi, i time bi Gruzija bila prakticno izolovana od svojih luka, Turske, i prakticno, podeljena na tri dela.
Ova vest je prilično čudna. Rusima je trebalo ceo dan da idu po prijateljskoj zemlji i nekoliko dana da ovladaju Cinhvalijem (što verovatno još nisu uradili), a sad se za jedno popodne samo ušetaju u 2 velika gruzijska grada?
Pride, Gruzija trenutno ima možda i 100.000 vojnika, a Rusija ima do 25.000 vojnika u Gruziji.
Ako je istinita vest, značilo bi da je Gruzijska vojska u totalnom rasulu. Mada pre mislim da je novinarska buva, kako bi pokušali da od Gruzijaca naprave žrtve. Postoji i opcija da su se Gruzini povukli iz tih mesta i pokušavaju provokacijama da navuku Ruse da uđu u gradove i krenu u gradsku borbu, koja im više odgovara. Videćemo uskoro šta je od ovoga istina...
« Last Edit: August 11, 2008, 07:57:55 pm by vathra » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 22   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.