PALUBA
April 27, 2024, 08:30:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Bermudski trougao  (Read 6410 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: August 08, 2008, 07:28:56 pm »

Tajna Bermudskog ili kako ga neki zovu i Đavoljeg trougla je bila i ostala večita misterija. Pokušaji da neko objasni ovaj fenomen gledajući ga sa naučne strane uvek ostaju polovični.
Ako se objasni da instrumenti na brodovima i avonima otkazuju, kompas poludi, radio veze nema i na kraju posada izgubu kontrola nad brodom ili avonom te ih proguta okean sve usled vremenskih nepogoda, to bi bio samo jedan deo objašnjenja, jer niko do sada nije dao neko racionalno objašnjenje (bez Moldera i dr. Skali Smiley) gde su ostaci brodova i aviona. Da je reč o nekoliko slučajeva verovatno se ne bi ni pričalo o tom području.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Bermudski trougao

Bermudski trougao zauzima površinu od 1140 kvadratnih kilometara. Nalazi se u Atlanskom okeanu, tačnije između Bermudskih ostrva, južne Floride i Portorika. Priče o misterizonim nsetancima brodova datiraju još iz XV veka. Negde od 1851. godine se vode pisane zabeleške, i po njima je do sada u Bermudskom trouglu nestalo gotovo 9.000 hiljada ljudi. Neki su se posle nepovređeni pojavljivali na drugim mestima, posle izvesnog vremena, ali se oni ne sećaju ničega. Verovatno će se neko pitati zašto tema o Bermudskom truglu na forumu koji se bavi vojnim pitanjima. Povoda ima više, evo jednog od njih.

Petog decembra 1945. godine pet američkih bobardera i nešto kasnije jedan spasilački avion nestaju u Bermudskom truglu. Taj dan su za zadatak imali rutinsku vežbu u oblasti Bermudskog trougla. Vreme je tog dana bio idealno za let, bez oblaka i vetra. Vođa leta je bio iskusan pilot mornarički poručnik Čarls Tejlor, Sa vežbom se započinje tj. poleće u 15:00 časova, da bi nešto kasnije kontrolni toranj preko radio veze dobio poruku od vođe leta poručnika Tejlora da su u velikoj nevolji. Tu se javlja prva nelogičnost, poručnik Tejlor je preko radio uređaja tornju preneo poruku da se oni nalaze u Meksičkom zalivu, što je bilo sasvim nelogično. Njihova trasa leta je bila istočno od obale Floride, svi se i dan danas slažu da je to područje bilo veoma lako istažiti i pronaći ako bi se neko izgubio, a svaki amter ako bi došao u takvu sutuaciju da se izgubi, je mogao odrediti prema suncu pravac istok-zapad i leteti prema zapadu dok se ne bi pojavilo kopno, ali do toga nije došlo. To naravno nije moglo da važi za poručnika Tejlora, iskusnog mornaričkog pilota. Poručnik je tornju više puta ponavljao da mu kompas ne radi, a radio veza je bila sve slabija i slabija da bi se u 19:00 časova skroz prekunula. Zatim se više niko nije oglašavao od posade leta 19 na instrukcije sa kontrolnog tornja.

Posle tri sata poleće spasilački avion u potragu za bombarderima leta broj 19. Jako brzo po poletanju i spasilački avion gubi radio kontakt sa tornjem, i nestaje bez ikakvog traga.

Tog dana nestalo je 6 vojnih aviona i 16-storo uglavnom oficira američke vokske. Ni traga ni glasa, ni jedan deo krhotine aviona, niti bilo šta drugo, nikada nije nađeno. Kasnija detaljna istraga i potraga nije pronašla ništa što bi ukazalo na to da su avioni eventualno doživeli pad u okean, jednostavno nisi našli ni jedan jedini trag. Zvanična izjava glasi da su bombarderi leta 19 doživeli nesreću i pali u okean, usled nedostatka goriva.

Sve do tada nestanci brodova i aviona nad predelom Bermidskog trougla su se pripisivali izmišljotinama mornara i usamljenih pilota, koji su imali sreće da se izvuku. Od tada na nestanak pet bombardera i spasilačkog aviona se gleda kao na jednu od najvećih misterija u američkom vazduhoplovstvu, a na područje Bermudskog trougla se počelo gledati dosta ozbiljnije. Pojam “Bermudski trougao” je uveo u upotrebu jedan naučnik 1964. godine.

Svake godine njihove kolege se okupljaju u Fort Loderdeju kako bi odali počast posadi leta broj 19, nazvanom i "Izgubljena patrola".

Šta Vi mislite o ovim (i ostalim) misterioznim dodađajima u predelu Bermudskog trougla. Ako imate neku teoriju iznesite je, ma koliko ona izgledala čudno i nesvakidašnje.


* trianglebv9.jpg (18.37 KB, 412x265 - viewed 452 times.)
« Last Edit: August 04, 2010, 12:35:38 am by leut, Reason: slika ubačena u attachment » Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #1 on: August 09, 2008, 12:10:22 am »

Petog decembra 1945. godine pet američkih bobardera i nešto kasnije jedan spasilački avion nestaju u Bermudskom truglu...

Za spasilački avion ne znam, ali je "nestanak" ovih pet aviona objašnjen nekoliko meseci po njihovom padu. Pažljivom analizom, utvrđeno je da je došlo do greške u navigaciji, te je vođa grupe pogrešno identifikovao ostrva koja je nadletao. Od tada kreće čitav niz događaja koji je za posledicu imalo da su avioni bukvalno lutali pokušavajući da dođu do obale. Sve se složilo u red, čak i nervozne rečenice vođe grupe koje je upućivao komandi. Čovek je jednostavno mislio da je u pravu što se tiče navigacije i samog sebe i sve ostale pilote je ubedio da se nalaze tamo gde se ne nalaze. Njegov vrhunac je bio kad je javio komandi da mu se kompas pokvario, pošto nije pokazivao stranu sveta ka kojoj je mislio da leti. Ova pojava ne verovanja "sopstvenim očima", a verovanje u svoju pretpostavku, je inače poznata u psihijatriji, ali sam joj zaboravio ime.

Inače, avioni su pronađeni 1986. godine, dok je trajalo traganje za ostacima spejs-šatla Čelendžera.

Malo više o ovome slučaju ima na History.net-u i na Wikipedia-i.

Inače, ovaj "tajanstveni" nestanak je kriv za celu histeriju oko "Bermudskog trougla". Slično je bilo i sa Rozvelom 1947. godine. Iako je avijacija objavila o čemu se radilo (mada je kompletni izveštaj predstavljen javnosti tek polovinom 90-ih godina), svi su verovali da ima veze sa vanzemaljcima. Po meni je mnogo tajanstvenija eksplozija u Tunguski 1908. godine.

Što se tiče samog Bermudskog trougla... Mislim da se radi o klasičnoj ubranoj legendi. Koliko turističkih, trgovačkih, ličnih i raznih drugih brodova prolazi tuda danas pa se ništa ne dešava.
« Last Edit: August 09, 2008, 12:16:20 am by Bane » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2 on: August 09, 2008, 11:12:37 am »

Jeste kasnijom detaljnom istragom utvrđeno da je vođa leta poručnik Tejlor pre toga imao čak tri napuštanja (katapultiranja) aviona, što zbog loše navigacije, što zbog nekih čudnih samo njemu poznatih kvarova. Ali ako je bio bolestan, a izgleda da jeste, što ukazuje na čestu dezorijentisanost (naručito dok leti), čudno da je on bio vođa leta, bilo je u posadi leta i nekoliko oficira višeg čina, moranaričkih kapetana isto iskusnih pilota. Pa je čudno da je njemu povereno vođenje leta, i ako je bila reč o rutinskoj vežbi. Čudno je uopšte što mu je dozvoljeno da leti, ali kada malo bolje razmislim to je bila davna `45. godina.

Postoje i neke priče da su oni ustavri baš totalno promašili kurs, negde nestali, i onda se pojavili malte ne sa sasvim drugoj strani (navodno se na radaru moglo očitati nešto što je ukazivalo na 5 bombardera), negde severo-istočno, moram da pogledam na nekoj mapi ili na Google Earthu, neka močvarna oblast, ima neko smešno ime, mislim da se zove Okifinoki. Ali ni tamo nije ništa nađeno od ostataka aviona.

Samo jedna stvar stoji, mnogi brododvi su u tom predelu doživeli nesreću zbog loših vremenskih uslova, ta oblas koja je bila kobna za mnoge brodove je ustvari trapezastog a ne trouglastog oblika. Kada kažem vremenske nepogode mislim da razne oluje koje prave talase i po 7-8 metara, toga ima i dan danas, i tu nije ništa čudno.

Quote from: Bane
Po meni je mnogo tajanstvenija eksplozija u Tunguski 1908. godine.

Nego daj malo pojasni u nekoliko rečenica šta se dogodilo u Tunguski i neko tvoje mišljenje ili teorija, šta je moglo biti. Samo ne ostavlja linkove Smiley, (slab sam ja sa engleskim, naručito kada je reč o nelogičnim stvarima) bolje prepričaj sve u dve-tri rečenice šta se izdogađalo.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #3 on: August 10, 2008, 04:08:48 am »

Što se tog famoznog trougla tiče, nije zaista ništa neobično u tim nestancima, jer je to područje poznato po naglim promenama vremena i iznenadnim pojavama uragana koji tu nastaju i (uglavnom) se šire ka Floridi.

A to što se desilo u Tunguski 1908. je (zvanično) bio pad povećeg meteora koji je uništio ogromnu površinu sibirske šume. Srećom, čitava ta oblast je divlja i nenaseljena, pa nije bilo žrtava.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #4 on: August 10, 2008, 07:05:37 pm »

Najčudnije je to što delovi nekih npr. većih brodova, npr. tankera po nesreći nikada nisu pronađeni, ajde avion može da odleti i prema kopnu i da padne bilo gde (u zavisnosti koliko je imao goriva za let), ali bord kada potone on mora biti na dnu okeana. Ima naučnika koji to objašnjavaju kao posledici da u tom predelu pri dnu okeana ima veoma jakih strujanja, te ostaci brodova budu odnešeni tom strujom ko zna gde, te zato ne budu nađeni nikada.

Jedna stvar stoji, čovečanstvo je odavno počelo da istražuje svemir kao jednu nepoznanicu, ja mislim da čovek još nije istražio i ispitao ni svoju platenu kako terba, naručito velike i duboke vodene površine kao što su okeani.

Aha, sada sam se setio toga što se desilo u Tunguski 1908. godine. Vidim da mi je poznato, mada nisam upućen u sve detalje.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 22 queries.