PALUBA
March 29, 2024, 07:26:07 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Mala škola za Oklop  (Read 104378 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #135 on: February 11, 2012, 07:48:44 am »

Usporilo je nešto. Slažem se.

Obaveze, obaveze, posao, $$$, ...


Vlado
Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #136 on: March 01, 2012, 06:04:12 pm »

Vlado zanima me koliko bi pomogla ograda oko oklopnog vozila kao sto su to uradili   koalicione snage u iraku i avganistanu protiv RPG-a . Zanimaju me tvoja iskustva sobzirom da sam pretrpeo neke kritike u vezi postova na temi vozilo LAZAR . Mozes da poledas moje postove na toj temi posle prvog dela ovog pitanja.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #137 on: June 07, 2012, 05:59:43 pm »

Ovdje je Boštjan napisao da su slike o tenku M84. A ja sam naveo da je ovo crtež topa tenka T72.

https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=6432.msg214349#msg214349

te ih je Boštjan prebacio.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Zna li ko gdje su razlike.

 

Vlado

PS

Neka neki stručnjak smanji sliku.

Još jedan PS (PPS)

Ovaj top je bio na tenku, pa demontiran. Onda ga je prenio na papir neki tehnički crtač. Po čemu se vidi da je bio ugrađivan.

Ima još pitanja, ali za sad ovoliko.



* Top 2A46.jpg (519.04 KB, 3000x1688 - viewed 421 times.)
« Last Edit: June 07, 2012, 06:29:18 pm by SOLARIS 1972 » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #138 on: June 07, 2012, 06:31:11 pm »

Dali je razlika u tome, da je na M84 drugačiji SUV, te sa tim vezani senzori i postolja za to drugačija? Nagađam.

LPB
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #139 on: June 07, 2012, 06:56:05 pm »

Boštjane, nije ti ime bez veze drugačije boje.  

Na ovome topu se vide dva detalja koja ovaj crtež dodjeljuju tenku T72.

Postoje dva ograničavača hoda topa na tenku. Top može ići dole - gore do tačno određenih uglova. Taj hod je ograničen električnim ograničavačima hoda, a ako oni ne rade mehaničkim ograničavačima hoda. Mekim i tvrdim.

Na ovome topu se vide ograničavači hoda koji aktiviraju prekidače limitera, te gase pogon topa gore - dole. Na tenku M84 električno ograničenje hoda topa se rješeva sa elevacionim senzorom koji stoji na paralelogramu nišanske sprave, te nema limitera. Elevacioni senzor  daje podatke o položaju topa u odnosu na kupolu, dok senzor uzdužnog nagiba tenka, a koji se nalazi u žirobloku, daje položaj topa u odnosu na zemlju.  Ovdje se vide ta dva ograničavača hoda.

Drugi detalj je spoj elevacionog senzora i topa. Na ovoj slici je spoj sa tenka T72. NA M84 je spoj sa žljebovima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A po čemu se vidi je top demontiran sa tenka.

Vlado


* Top 2A46 detalj.JPG (299.22 KB, 3000x1688 - viewed 406 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #140 on: June 07, 2012, 07:03:45 pm »

Verovatno je na njemu još koji deo, koji nije skinut, a deo je tenka, ne topa. Ali pojma nemam koji. MOžda deo 12?

Inače, top se izvlači iz kupole sa termo obologom ili brez nje?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #141 on: June 07, 2012, 07:24:18 pm »

Dio koji sam označio sa spoj topa i nišanske sprave se u tenku po završenoj ugradnji, podešavanju i ispitivanju buši u sklopu i čivija sa minimalno dvije čivije. Ovdje su vidljive rupe od tri čivije, a koje su nastale po završenom postupku ugradnje i ispitivanja.

Postoje dva sistema, načina, vađenja topa iz kupole.

Jedan je dugotrajni, trodnevni, četvorodnevni postupak vađenja, a gdje kod dizanja kupole ležaj kupole ostaje na šasiji i gdje se sva kablaža iz kupole demontira i spušta u šasiju. Ovo je način rada po knjizi T72.

Drugi sistem je jednodnevni, gdje se ležaj kupole diže sa kupolom. Tu se originalni alati, šine, spone i podupirači, za zamjenu topa moraju prepraviti, a i napraviti novi. Kablaža se ne skida sa kupole i diže se zajedno sa kupolom. Ovo je način rada po sistemu Vlado. Od ujutru do naveče dignuta kupola, zamjenjen top, spuštena kupola i posao završen.

Termo obloge nisu bitne u ovom postupku.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #142 on: June 08, 2012, 12:16:00 pm »

Ako se još dobro sećam nekada davno demonstrirao sam vađenje topa po ruskom upustvu pomoću šina postavljenih na poklopac MTO ge je kupola otkačena, napred stavljeni šarniri a pozadi podizači, normativa se ne sećam.
Sećam se da su orginalni ruski normativi nama bili retko dostižni, u našem TU ja sam ih korigovao, trebalo bi da je u TU-2 ostala ruska metoda zamene topa koju sam gore opisao.
Na zahtev Kuvajta još u ĐĐ napravio sam jednu brošuru za korištenje specijalnog alata mislim da još uvek imam neku radnu verziju pogledaću dal je tamo dat ovaj alat.
Imao sam dobru ličnu arhivu jedna je ostala u ĐĐ druga u 14 oktobru. U Kuvajtu sam bio dosta toga sakupio ali sam sve to ostavio kod poslodavca, postojala je mogućnost da se obnovi ugovor.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #143 on: June 09, 2012, 10:55:34 am »

Ispravka mog teksta.

Na gornjoj slici detalji za koje sam naveo da su ograničavači hoda, na tenku T72, poluge koje aktiviraju prekidač na limiteru hoda topa gore - dole pogriješio sam u tekstu. Treba zamijeniti tekst na slici međusobno gore - dole.

Limiter hoda topa na dole onemogućava hod topa na dole, električnim putem, ali dozvoljava hod topa na gore, i obrnuto.

Pozdrav
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #144 on: October 18, 2012, 06:27:30 pm »

Neznam gde da postavim, pa neka ovde stoji.

Hummer H2 vs Leopard 2A6. ništa spektakularnog do 4:13, kada na ušče topa stavlja čaša vode, i voze se. NEznam dali je to moguče. ali impresioniran sam podvozjem i stabilizacijom.
Leopard 2 je znan po vrhunskom podvozju. Dali bi i na M-84 nešto takvo bilo moguče izvesti?

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/0et5e3fGoto?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

LPB
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #145 on: October 18, 2012, 06:46:51 pm »

Prije bi rekao da je fazon u mehanizmu za stabilizaciju topa nego u vješanju.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/LUzSfGc2VqY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Ovaj vozač na 31sek nije ni sekunde normalan, ako bi preživili neprijatelja ostali članovi posade sigurno nebi vožnu...
« Last Edit: October 19, 2012, 04:12:57 am by Bozo13 » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #146 on: October 18, 2012, 09:44:12 pm »

Otprilike je ovo pitanje upućno na prepoznatljivu adresu.  Grin Grin

Da li nešto ovakvo može da se uradi sa tenkom M84. Ne može. Svako sredstvo NVO ima svoje TTZ. Zavisno od namjene. Za naš tenk, za dio oko stabilizacije topa, nisu dati zahtjevi kao za Leopard. Za naš tenk je traženo da vjerovatnoća pogodka prvim zrnom bude ne manja od 50 %. Dakle, vjerovatnoća pogodka, a ne kvalitet stabilizacije. Doduše, bez dobre stabilizacije topa, a na osnovu nje i stabilizacije optičkih linija, ne može ni biti ova vjerovatnoća pogodka. Sa dobrim kvalitetom stabilizacije, a koji se može lako izmjeriti, sa standardnim metodama, odziv na step funkciju, te odrađivanjem ostalih zahtjeva, dolazimo do kapije vatre. Sa čestom kapijom vatre dobijamo dobru vjerovatnoću pogodka. A naš sistem je definisan na vjerovatnoću pogodka, a ne na držanje topa i kupole u stabilisanom položaju. Top i kupola su uvijek oko kapije ili u kapiji vatre, a to su milimetri oko zadanog položaja. Izuzev, u situaciji koja se dešava na 2,46 na drugom snimku. Propadanje tenka brzinom većom od 17,9 hiljaditih u sekundi. Tada dolazi do hidrokočenja topa, a što je vidljivo na snimku u tom trenutku. A i ako top uđe u limite položaja prema gore ili dole. Tad takođe dolazi do hidrokočenja topa, te tad nema stabilizacije topa.

Ovdje su data neka klasična ispitivanja tenka, na oba snimka. Nailazak i savlađivanje vertikalne prepreke od 1 metar, ubrzanje tenka, vožnja uzbrdo i nizbrdo, bočni nagib tenka, kočenje, itd.

Ako treba detaljniji odgovor može i još detaljniji. Ali ovo je forum, a trudim se da pišem dostupno  (razumno) svima.

Postoji definisana kapija vatre po elevaciji i po azimutu, a zavisno od daljine cilja. Postojanje kapije po elevaciji i azimutu daju jednu od dozvola za opaljenje. Takođe je i jako bitna brzina približavanja sistema kapiji vatre. U svakom sistemu postoje kašnjenja. Ovdje postoji kašnjenje nišandžije, njegovo reagovanje, kašnjenje mehanizma opaljenja topa (mora biti manje ili jednako od 55 ms), vrijeme opaljenja zrna, te vrijeme prolaska zrna kroz topovsku cijev. Tako da sistem mjeri brzinu približavanja kapiji vatre po elevaciji i azimutu, te se kapija vatre daje zavisno od toga, a i prije stvaranja stvarnih uslova za opaljenje, i to u vremenu koliko iznose ova sva nabrojana kašnjenja.

Pozdrav

Vlado
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #147 on: October 19, 2012, 04:20:59 am »

Vlado, samo da sam 100% da razumem pojam "kapija vatre". To je "time frame" ili kako da nazovem vreme, kada je moguče otvoriti vatru na cilj sa verovatnočom pogotka u cilj večom od 50%?

Hvala na detalnom objašnjenju.
LPB

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #148 on: October 19, 2012, 06:19:44 am »

Da se nebi ja i ti dopisivali preko Palube, evo jedna moja slika. Ovdje držim nastavu na engleskom. O tenku. Pored mene je kapetan Adnan iz komande oklopnih snaga Pakistana, iz Multana. Prevodi na Urdu. Pakistankim vojnicima i starješinama. Pakistanski Esperanto.
Na tabli sam nacrtao neke detalje, pa ih objašnjavam.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ako ima koji tenkista da prepozna o čemu pričam. Vezano je za tvoje pitanje.

A ovo bi bio dio za one koji se bave naukom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Radi se o istom.

Pozdrav

Vlado


* Nastava u pustinji.jpg (232.92 KB, 1213x775 - viewed 198 times.)

* 300px-High_accuracy_settling_time_measurements_figure_1.png (10.19 KB, 300x219 - viewed 284 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #149 on: October 19, 2012, 06:36:57 am »

Hvala puno Vlado na tome.

Recimo da mi je sve jasno. "Error band" je "kapija vatre".


LPB
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.