PALUBA
April 29, 2024, 07:25:11 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Опасно укрштање  (Read 9473 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #15 on: August 28, 2008, 06:23:22 pm »

Лудаци возе пуном брзином и не обазиру се да ли ће некога самљети под собом.У луку се улази под пуним гасом и исто тако из ње излази.

Mene je pre desetak dana zamalo zakačio skuter u Budvi. Ne znam pravila, ali sam i sam preterao što sam otplivao malo dalje od obale. Obično povremeno "pljusnem" nogama kako bih bio vidljiv vozačima, ali tad kao zainat sam se zaboravio. Dečko je toliko naglo skrenuo skuterom da je i sam sleteo sa njega Sad Posle mi se izvinjavao dok sam ja plutao u šoku.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #16 on: August 28, 2008, 06:29:06 pm »

Quote
. Dečko je toliko naglo skrenuo skuterom da je i sam sleteo sa njega  Posle mi se izvinjavao dok sam ja plutao u šoku.

           Јефтино си прошао...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 001


« Reply #17 on: October 10, 2009, 10:34:50 pm »

Kasnim u ovu diskusiju više od godinu dana, ali obzirom na lično iskustvo, ipak ću se uključiti. Imam lične odgovore šta mogu gliser i skuter plivaču:

Prvo skuter: jula 1989, kod Rovinja, vadio sam na dah (u kupaćim gaćicama) prstace na 3 - 4 metra od obale. Tip sa skuterom me gađao pravo u čelo, nisam imao kud nego da zaronim. Uspeo sam tako da mu pobegnem, ali mi je zakačio i iscepao levu peraju u dronjke. I otišao!

Drugo, gliser: 14.06.1990., vadim prstace na rtu Punta križa iznad Rovinja, u ronilčkom odelu (bez plovka, moja greška - zbog policije), na oko 50 metara od obale. Na oko 200 m od obale stari trabakul vozi turiste, njegov motor tutnji i pokriva mi sve druge zvukove. Slučajno (ili instiktivno, ko zna?) pri izronu okrenem glavu u levo, i vidim na 10-ak metara kobilicu glisera, ide u mene, nema šanse da promaši. Nema vremena za pravi zaron i izmenu vazduha u plućima, samo se "gurnem" pod vodu, pređe preko mene i sabljom propelera me zakači u desno rame, a propelerom dva puta u desnu stranu glave. Tada sam najduže u životu ronio na dah... Nisam izgubio svest, ali nisam znao gde je površina, samo sam nekud ronio... Nakon nekog vremena more me izbaci na površinu, gliser na metar od mene (vratio se, našao me i ugasio motor). U gliseru mladi Nemac, 16-ak godina. Uhvatim se levom rukom za nešto u gliseru i pomislim "Sad imaš šansu da ostaneš živ". Nemac me vuče za desno, otkinuto rame u čamac. Urlam od bola, pitam ga zna li engleski, zna, ali to je neki Tarzan English, sam počinjem da plivam ka obali. On ukapira, skoči u vodu i pomogne mi do obale. Knez Zdravko, kolega koji je ronio samnom, inače pilot na MIG 21 u to vreme, čuo je moj krik pod vodom i udarac glisera u moje telo na 200-300 metara i stigao upravo u to vreme do nas. Nemac mi nudi nešto dinara, pitam zašto to, kaže "For your blood", ja mu kažem da moja krv nema cene i odbijem to. Jedva smo odbranili Nemca da ga kupači ne linčuju.  U Vojnoj bolnici Pula, svi dežurni došli da vide ko je to preživeo udarac glisera. Dobijem 16 kopči na glavi, a rame mi operišu i ugrade vijak od 12 cm koji sam nosio skoro godinu dana. Srećom oporavio sam se potpuno. Inače, bio je mali gliser, 5 -6 metara, sa Mercury - jem od 60 KS...

U to vreme, oko Pule je svake godine ginulo nekoliko ljudi od glisera...

Eto, mala lična ispovest. Od tada, 14. juni slavim kao drugi rođendan.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #18 on: October 10, 2009, 10:38:34 pm »

Naravoučenije.... ne ići u krivolov.... Grin
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 001


« Reply #19 on: October 10, 2009, 10:48:51 pm »

Naravoučenije.... ne ići u krivolov.... Grin

Naravoučenije je O.K, ali to za krivolov se ne slažem. Nisam hteo preopširno, ali u to vreme sam vadio prstace na dah, bez čekića, samo lekarskim peanom, tako da su i istim, celim rupama, novi rasli mnogo brže. Ovo sam lično proverio kod hotela Delfin u Poreču: stene potpuno prazne od prstaca 1984., 1990 ponovo su bile pune... Mislim da je to bio pre sportski lov, nego krivolov...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #20 on: October 10, 2009, 10:53:22 pm »

Zar prstaci nisu zabranjeni za izlovljavanje, bez obzira na alat?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 001


« Reply #21 on: October 10, 2009, 10:59:37 pm »

Zar prstaci nisu zabranjeni za izlovljavanje, bez obzira na alat?

Sada jesu, i to koliko znam svuda. Ali u to vreme nisu bili, do 1988. si mogao da na dah izvadiš do 5 kg ispred policije bez brige. 1989. počinje primena novog zakona u Hrvatskoj po kojem je to prekršaj. Jednom (maj 1990) uhvatili su me na rtu Damjan kod Rovinja policajci koji su i sami vadili prstace, sudija za prekršaje me iako nije imao dokaza (sakrio sam prstace i pean dublje od 15 m pa ih nisu mogli naći) kaznio novčanom kaznom u vrednosti jedne kutije cigareta Lord. Imam tu presudu, apsurdna je do kraja. Inače, uzimao sam dozvolu za lov puškom, koju sam i nosio na desnoj butini, ponekad ubio neku ribu za masku i tako.

U Crnoj Gori sam ih vadio od 1993/4 do 2002 - prekomande u GŠ bez problema, nije bilo zabranjeno, sretala me policija više puta i nakon što im kažem šta ću raditi, pitaju imam li dinamita i odu. Inače, dinamitaši prave lom pod površinom, trebalo bi da vidiš na šta liči dno posle eksplozije... Mislim da su i alge mrtve...
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 22 queries.