PALUBA
April 27, 2024, 06:10:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: M53 vs M84  (Read 76783 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #45 on: February 26, 2012, 08:29:48 pm »

Ljuba, tacno je da ne pise nista od razlicitim zatvaracima ili opruznom potiskivacu, ali zato se po pravilu u RAP-u nosi jos jedan celi zatvarac pored ostalih delova koje spadaju u sam zatvarac.  Wink Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pravilo iz 1971 godine.  Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.JPG (161.21 KB, 1408x940 - viewed 397 times.)

* 2.JPG (160.28 KB, 605x780 - viewed 386 times.)
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #46 on: February 26, 2012, 08:45:51 pm »

Trpe, rezervni zatvarač je tu zato što je mitraljez nekvalitetno rađen. Stalno se nešto lomilo. Imao sam i ja pravilo za M 53 u kome je bila umetnuta knjižica-dopuna, koja se odnosila na opružni potiskivač, ali pošto je mitraljez ''mrtav'' pravilo sam dao kolegi. U kompletu M 84 se nalazi samo udarna igla. Nisam primetio da se ista ikad ikome slomila. Ponekad je stručnjaci izgube. Koliko se sećam u TU-1 za M 84 piše da je u kompletu i izvlakač sa osovinom i oprugom te neki limeni umetak za manevarsku municiju, što nije tačno. U kompletu mitraljeza M 86 A ima kpl. izvlakač, a taj limeni umetak nikad nisam video, mada po nekom razmišljanju to i nije tako loša stvar pošto ima mitraljeza koji uopšte neće da rade sa manevarskom municijom. Metak-dva pa zastoj. Verovatno im je ili cev postavljena malo niže, ili uvodnik malo više. Sa špicastom-bojevom municijom štekću besprekorno, ali ćorci imaju spljošten vrh, pa udaraju u obod na zadnjem preseku cevi.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #47 on: February 26, 2012, 09:10:53 pm »

Nepravedno zapostavljeni. Jedina mana je punjenje okvirom. Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* zb26_2.jpg (16.05 KB, 650x266 - viewed 289 times.)

* zb30.jpg (16.54 KB, 650x245 - viewed 688 times.)
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #48 on: February 26, 2012, 09:14:04 pm »

Kažu da je ta Zbrojovka bila ozbiljno dobar mitraljez (puškomitraljez). Čak su je i Britanci kopirali.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #49 on: February 26, 2012, 09:18:50 pm »

Kažu da je ta Zbrojovka bila ozbiljno dobar mitraljez (puškomitraljez). Čak su je i Britanci kopirali.

Pokojni deda se kleo u nju. Wink
Logged
kaiser0591
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267


« Reply #50 on: February 26, 2012, 09:39:39 pm »

Trpe, rezervni zatvarač je tu zato što je mitraljez nekvalitetno rađen. Stalno se nešto lomilo. Imao sam i ja pravilo za M 53 u kome je bila umetnuta knjižica-dopuna, koja se odnosila na opružni potiskivač, ali pošto je mitraljez ''mrtav'' pravilo sam dao kolegi. U kompletu M 84 se nalazi samo udarna igla. Nisam primetio da se ista ikad ikome slomila. Ponekad je stručnjaci izgube. Koliko se sećam u TU-1 za M 84 piše da je u kompletu i izvlakač sa osovinom i oprugom te neki limeni umetak za manevarsku municiju, što nije tačno. U kompletu mitraljeza M 86 A ima kpl. izvlakač, a taj limeni umetak nikad nisam video, mada po nekom razmišljanju to i nije tako loša stvar pošto ima mitraljeza koji uopšte neće da rade sa manevarskom municijom. Metak-dva pa zastoj. Verovatno im je ili cev postavljena malo niže, ili uvodnik malo više. Sa špicastom-bojevom municijom štekću besprekorno, ali ćorci imaju spljošten vrh, pa udaraju u obod na zadnjem preseku cevi.

Rezervni zatvarač jeste jednim dijelom zbog lošijeg kvaliteta, pa i u WW2 su Njemci imali rezervni zatvarač, uvodnik, cijevi i sl....
Mana našeg zatvarača u odnosu na Njemački je u tolerancijama prilikom izrade i obrade, pogotovo valjčića na zatvaraču što je uticalo da M53 puca manje municije od MG42, tj. ima manju kadencu.....
M53 u svom priboru takođe ima i nastavak za manevarsku municiju, bez kog neće da puca, opali 1 i neće dalje.... I pravio se samo 1 tip zatvarača, nije bilo lakih i težih.
Iako volim ovog "dedicu" prednost bi ipak dao savremenijem i jednostavnijem M84, prvenstveno radi lakšeg rukovanja i održavanja na terenu i zbog toga što kako neko reče ovdje "guta svaku municiju"  Grin
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #51 on: February 26, 2012, 11:49:36 pm »

Ljuba, tacno je da ne pise nista od razlicitim zatvaracima ili opruznom potiskivacu, ali zato se po pravilu u RAP-u nosi jos jedan celi zatvarac pored ostalih delova koje spadaju u sam zatvarac.  Wink Grin

Pravilo iz 1971 godine.  Wink

Друже мој, пре свега молим за поштовање у коментарима. Због осталих, да не помисле, како ја незнам шта има у РАП.

Прво користимо исто правило. Мислим да сам га већ цитирао.

Друго, ја сам ово средство материјално дужио као ПМФО IV степена, па би било коректно да то прихватиш као чињеницу.

Врло добро се сећам, шта се све дужило и које су муке биле да га раздужим, када је тамо давне, неке, 1982. дошла наредба да се он замени са 7,62мм М.72

Да ли да истакнем да је овај ПМ М.53 поседовао и маневарску цев, док је маневарски метак 7,9мм био са дрвеним зрном.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Љуба

П.С. Нисам љут, само да се зна ниво којим расправљамо


* Clip_2.jpg (139.52 KB, 522x823 - viewed 260 times.)

* Clip_5.jpg (59.27 KB, 617x311 - viewed 575 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #52 on: February 26, 2012, 11:52:07 pm »

Uh, Ljubo, pa zato sam ja ovde, da naucim nesto vise od ljudi koji znaju. Wink
Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #53 on: February 27, 2012, 12:10:58 am »

E pa osveziste mi secanje na mitraljez M-53, hvala svima. Najcesci problem zastoja je imao zbog zazora zatvaraca odnosno istrosenosti. neki su imali toliko zastoja da su nam se smucili. Puskari nikad nisu uspeli da otklone taj problem.
 Nego zna li neko sta je znacilo na mitraljezu a vidim niko se nije toga setio do sad     "  0    6    4,5  "  ? 
 Setih se davno je bilo posle gadjanja naucise nas napamet jednu brzalicu:  ZATVARAC NAZAD ,RUCICA NAPRED,UKOCI,POKLOPAC GORE,REDENIK VANI,CEV VANI, 2 KORAKA NAZAD, RAPORT S DESNA!!!
« Last Edit: February 27, 2012, 12:17:32 am by rvi » Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #54 on: February 27, 2012, 12:28:36 am »

E pa osveziste mi secanje na mitraljez M-53, hvala svima. Najcesci problem zastoja je imao zbog zazora zatvaraca odnosno istrosenosti. neki su imali toliko zastoja da su nam se smucili. Puskari nikad nisu uspeli da otklone taj problem.
 Nego zna li neko sta je znacilo na mitraljezu a vidim niko se nije toga setio do sad     "  0    6    4,5  "  ? 
 Setih se davno je bilo posle gadjanja naucise nas napamet jednu brzalicu:  ZATVARAC NAZAD ,RUCICA NAPRED,UKOCI,POKLOPAC GORE,REDENIK VANI,CEV VANI, 2 KORAKA NAZAD, RAPORT S DESNA!!!
Ајде друже, не држи ме у неизвесности, немогу да се сетим тих "бројкица"

Проверам меморију, па се сетих да сам увек тражио "..........., РАПОРТ С ЛЕВА". Да ли зато што су увек постављали редне бројеве с лева у десно. Али тако беше. Grin

Љуба
Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #55 on: February 27, 2012, 12:37:46 am »

Pa gde je rukovaoc trazio raport na tu stranu smo izvestavali po zavrsenom gadjanju ali ta "pesma" se ucila da se izbegne slucajno opaljenje.
Mitraljez je sigurno tada bio prazan.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #56 on: February 27, 2012, 03:04:16 pm »

Нисам баш сигуран јер је било врло давно, али чини ми се да је, за гађање маневарском муницијом (а ми смо као питомци већ тада, половином 70-тих, користили модернију маневарску муницију, без дрвеног метка) са ПМ М-53 требало променити водећу чауру (не знам тачно како се зове тај део, могуће и појачник трзаја), која је на средини имало мањи профил отвора ("Ф"). Тај део је био у прибору (РАП-у). Када се то стави ПМ је дејствоваво аутоматски, доста добро, мада је код дужих рафала (преко 30-40 метака) било застоја.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 837


« Reply #57 on: February 27, 2012, 04:25:58 pm »




   Još jedan sitan detalj u korist M 84! Prošle godine sam prisustvovao školskom gađanju OJ u kojima se dosta koristi tenkovska varijanta ovog mitraljeza M 86 koja je potpuno identična pešadijskoj varijanti što se tiče cevi i osnovnih delova tj. potpuno identičnih TT karakteristika kao i M 84. Razlikuju se samo u kundaku, nišanima, mehanizmu za okidanje ali su što se tiče uslova eksploatacije isti. Iz jednog mitraljeza je ispaljeno oko 3000 metaka prvog dana, a drugog iz tog istog oko 5000. Bez i jednog zastoja, a mitraljez je očišćen tek drugog dana po završenom gađanju. Mislim da ovo dosta govori o pouzdanosti i upotrebljivosti M 84 nasuprot M 53 .


Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #58 on: February 27, 2012, 04:39:30 pm »

без дрвеног метка
nisam baš stručnjak,daj pojasni ovo malo,o čemu se točno radi??
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #59 on: February 27, 2012, 04:57:48 pm »

Nekada je korištena manevarska municija sa drvenim zrnom, koje se raspadalo nekoliko metara po napuštanju cevi.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.