PALUBA
April 28, 2024, 10:34:12 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: M53 vs M84  (Read 76799 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #90 on: April 02, 2012, 11:57:54 pm »



Muskarcine su svi.

Naime, fotografija je uradjena u SROP Bileca.
Ако је ШРО-Билећа у питању, прихватам допуну.

Љуба
Logged
KPoV
desetar
*
Offline Offline

Posts: 139


« Reply #91 on: April 03, 2012, 02:25:22 am »


Ако је ШРО-Билећа у питању, прихватам допуну.

Љуба

100% jeste, tzv. "velika pista"
« Last Edit: April 03, 2012, 07:03:31 am by trpe grozni » Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #92 on: April 03, 2012, 09:35:29 am »

@Ljuba
"Muskarcine" su u prvom redu jer nose M53 ovi u drugom su sa M72 a to je ipak AP sa duzom cevkom Smiley

Mada stric mi je bio u Bileci (SROP) jos 60-i neke i bas ju je zapamtio (a to nije bila bas mekana generacija a tek on nije "mekan") tako da bi se slozio KPoV.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #93 on: November 29, 2012, 12:20:59 am »

Ispravno gadjanje s ramena
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* s ramena.jpg (152.46 KB, 840x888 - viewed 257 times.)
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #94 on: November 29, 2012, 09:57:30 am »

Auh... Lips Sealed
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #95 on: November 29, 2012, 11:11:59 am »

Stare čuturice, staro šatorsko krilo preko ramena, baš su ovi agresori "plavi" (uoči traku na rukavu pomoćnika) bili loše opremljeni  Grin Grin Wink.

Jel bio predviđen i neki čep za desno uvo pomoćnika za ovaj ispravi stav za gađanje?
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #96 on: November 29, 2012, 01:21:44 pm »

Da li je kod pomocnika nisandzije iznad cuturice opticki nisan za mitraljez ?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #97 on: November 29, 2012, 04:48:30 pm »

Ispravno gadjanje s ramena
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kakva je ovo kutija u pomoćnika, čini mi se da ovo prvi put vidim ?

poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #98 on: November 29, 2012, 08:02:12 pm »

Личи на кутију за нишанску справу минобацача 82мм (НСБ-1). Колико знам М-53 у ЈНА није имао оптички нишан.

Иначе, код оваквог става за гађање (користи се за гађање циљева у ваздушном простору) овај што држи цев ПМ на рамену треба да користи азбестну рукавицу из комплета ПМ како би цев што више притиснуо на доле (да буде "слепљена" уз његово раме) и тако спречио померање и одскакање. Лично сам ово пробао на обуци у ВА (маневарском муницијом) и заиста ти уши после тога "звече", али не битни више јер што више главу проближиш цеви то се лакше пдоноси. Опасност вреба од пламена са врха цеви, па ту треба водити рачуна да скривач пламена буде бар 10-15 цм даље од твог врата и рамена. Изгореће ти и огаравити одећу. У сваком случају ово је нешто за нужду, а не нешто што треба стално радити (гађати).
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #99 on: November 29, 2012, 08:33:07 pm »

Zar nije na slici nemački original? (smeđi kundak)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #100 on: November 29, 2012, 09:09:28 pm »

Тешко је то рећи. Чак и да је тако нисам га нигде видео у трупи (што никако не значи да тих нишана није било). Осим тога користио се (оптички нишан) и у немачкој војсци у варијанти митраљеза. По слици бих рекао да је овде у питању варијанта ПМ јер митраљез има посебан додатак за гађање циљева у ваздушном простору који "замењује" човека.

Снимак је негде с краја 60-тих или почетка 70-тих година, бар по опреми војника.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #101 on: November 29, 2012, 09:15:01 pm »

Dali bi to mogla biti ova mala kutija za nišan pored 2xkutija za municiju i 2xdoboš?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Možda ovaj "MGZ"?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* mg42_stehend.jpg (81.71 KB, 1005x753 - viewed 168 times.)

* images.jpg (5.67 KB, 180x240 - viewed 394 times.)

* mgzbox3.jpg (63.26 KB, 799x597 - viewed 158 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #102 on: November 29, 2012, 09:21:30 pm »

По габариту кутија код војника ЈНА одговара овој код немачког митраљеза али не и по начину копчања (затварања) и рекао бих да је она код војника дрвена, а ова код митраљеза је метална.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 235


« Reply #103 on: May 31, 2014, 04:19:37 am »

Пошто сам служио у митраљеској пешадији (*103) са М53, пар детаља из личног искуства. Дрвена кутија би могао да буде низач метака, никада га у животу нисам видео али знам да је постојао. За оптичке нишане су нам такође рекли да постоје, али их нисмо видели. (За утеху. имали смо у четном магацину и М76 пушке које је војска видела два пута, мада смо требали да имамо 9 снајпериста у чети)
У одељењу смо имали 2 М-53 и један немачки, на ножицама је стајала ознака Вермахта. Тај немачки је са маневарском муницијом био неупоредиво бољи, наши су редовно заглављивали. Када је дошло до бојевог гађања, он је заглављивао, а домаћи су пуцали без проблема.
Ја сам у митраљеску пешадију дошао са 58 кг, грешком (општински ”ћата” из војног одсека ми је рекао да њима за ТО требају митаљесци, који ће им к***ц тенкисти када ТО нема тенкове). Током целог војног рока постоље сам ставио на леђа само једном, рекли су да то није за мене. Био сам ”кутијаш”, односно доносилац муниције. Одмах након заклетве сам уместо паповке добио М70, тако да сам сам себи био смешан са борбеним ранцем, ашовчићем, прибором за јело, маском, РУП-ом (мислим да се она торбица с оквирима за пушку тако звала), 4 кутије муниције и резервним цевима које су саме по себи биле 6 кг. Можете претпоставити како је то изгледало када добијемо ”јаку артиљеријску”. Муницијске кутије су се по правилу отварале, а дрвени поклопац на резервним цевима је пуцао сваки пут када би кутију са цевима окренуо наопако и скочио 2-3 пута. Кутије за цеви и муницију су више времена провеле на поправкама него у јединици.
Наравно, са кутијама су на сервис ишли и реденици и цеви...
Након пешадијске обуке сам остао у чети као ”ћата”, а нишанџије је радио у кухињи, митраљез је и даље био задужен на њега. Када је дошло време да се раздужујемо, чекало нас је непријатно изненађење. Једна резервна цев је отишла на сервис кутије без чишћења, чаура је била заглављена у њој. Мислили смо да ће нагриженост цеви бити ужасна, јер је у таквом стању провела бар пола године. Када смо очистили цев, на процени је све било у реду, не 5% него 0%. Толико о квалитету материјала.
Да се вратим на пушкомитраљез. Пошто су се мериле секунде, цело одељење је било увежбан тим у коме се знало шта је ко ради. Циљ је био бити бржи од оних у другом воду и добти похвалу која је понекад значила и излазак у град. Тако се десило да нисам дотакао сам пушкомитраљез док нас нису послали на зимско логоровање и батаљон у нападу. Тада је неко из команде бригаде постројио командире чете и вода и поставио врло логично питање, шта мисле да раде ако им нишанџија погине. Тако сам на -10 научио да растављам и састављам М-53, а на крају смо имали и бојево гађање. На гаћању су нас натерали да кутијаши и нишанџије замене места. Ја који сам са М70 на 100 метара имао 1 погодак сам на митраљезу (све са постољем) имао неких 90% и похваљен.
Зашто све ово говорим? Ако сам за 2 недеље зимског логоровања успео да савладам М-53, не мислим да је био толико компликован. Осећај када повучеш обарач на постољу је био веома моћан. Оно тешко постоље га до те мере учврсти да нема померања. Мењај цеви и не бој се... Са друге стране, за шест месеци моје обуке кутије су биле на поправкама 3-4 пута и техничка служба их није оспособила да издрже 100 метара трчања. Шта би се десило да је сам пушкомитраљез морао да иде њима у руке, нисам сигуран.


Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #104 on: May 31, 2014, 08:38:30 am »

Tek sam sam primjetio ovu temu. Ne znam jeste li je iscrpili, no na Youtube postoji usporedba između MG-42 (M-53) i PKM (M-84). Bez obzira što mi je M-53 (kojega i imam) ljepši, PKM/M-84 je ipak konstrukcijski noviji. Upoznao sam ga doduše kao PKT na tenku T-55, no očita je razlika u odnosu na PKM jedino u tome što PKT ima električna vrataoca sa sistemom za okidanje, nešto dužu cijev i nema kundaka te mehanične nišanske sprave. PKM/PKT/M-84 koriste rusku municiju 7,62x54mmR, dakle nema govora o tome da je ista municija kao za MG-42/M-53 koji koristi 7,92x57mm (C.I.P. oznaka 8x57IS).

Kalibar municije 7,62x54mmR je stari ruski kalibar koji postoji još iz 19 stoljeća od puške Mosin-Nagant i vjerojatno je najuspješniji kalibar ikad napravljen. O uspjehu tog kalibra/čaure govori i podatak da je NATO kalibar 7,62x51mm NATO (civilni kalibar je .308 Winchester) tek nešno slabijeg punjenja (zbog dužine čaure), no balistički su vrlo usporedivi.

PKM a vjerujem da i M-84 koriste jednak redenik koji prilikom ispaljenja municije raspada na pojedine članke, za razliku od MG-42/M-53 koji se rastavlja na pojedine segmente od 50 članaka te je redenik moguće koristiti ponovo (moguće i skupljati one članke od PKM ali nije baš praktično). Na oružje se kod PKM/M-84 može pričvrstiti kutija od 100 metaka, dok je maksimalni kapacitet doboša kot MG-42/M-53 50 metaka. Veće kapacitete se ispaljuju iz kutije iz koje se dodaje samo redenik, s time da posluživanje PKM/M-84 ide s desne strane (prazne čaure lete na lijevo), a MG-42/M-53 se dopunjuje s lijeve strae dok se prazne čaure se izbacuje nadolje. Za ispaljenje metka mora PKM/M-84 posve izvući pojedini metak unazad, te ga ubaciti u cijev, dok MG-42/M-53 u jednom potezu zubom potiskuje metak iz redenika unaprijed i u cijev.

Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.