PALUBA
April 28, 2024, 08:13:11 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Utva Kobac  (Read 80546 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #30 on: April 05, 2012, 07:29:00 pm »

Posto sam jedini postavio neka pitanja koja se mogu tretirati kao  ‚‚cemu razvoj ovako necega‚‚ onda i da odgovorim na prethodnu konstataciju da je neverovatno da neko postavlja takva pitanja".

1. Ovde smo da postavljamo pitanja i dajemo odgovore. Pitanje postavi onaj koga nesto interesuje a ne zna, odgovor daje onaj koji zna ili misli da zna
2. Ne vidm zbog cega bi se neko iscudjavao na takvo i slicna pitanja, ali potpuno shvatam iscudjavanje ako bi neko pitao koliko je npr pritisak u gumama tog aviona ili npr koliko je srafova M8 upotrebljeno kod sklapanja.
3. Ima ovde i nas koji znamo da se ono sto leti po nebesima zove: ptica, avion, helikopter ili mozda spejs satl (koji smo videli na slikama i TV) i koji mnoge stvari o letelicama ne znamo posto smo profesionalno bili usmereni u nekom drugom pravcu. Isto tako i piloti, vazduhoplovno-tehnicko osoblje i drugi poznavaoci avijacije tesko da znaju mnoge stvari koje znamo mi prasinari pa se koliko se secam niko nije iscudjavao na takva i slicna pitanja u delu KoV ili Mornarica.

Prema tome kolega Exit78, meni je licno jasno da razvoj novog sredstva neminovno dovodi do usvajanja nekih novih tehnologija i sistema koji svakako mogu da doprinesu razvoju i nekih kopnenih "igracki", medjutim moje se pitanje odnosilo na to da li npr. Lasta uz neke manje modifikacije moze da ispunjava iste zadatke, koliki je period upotrebe tog aviona u npr VS da bi kroz razliku u ceni pocelo da se oseca da je jeftiniji od drugih aviona kojima VS raspolaze? Koliko je neophodno proizvesti i prodati aviona da bi proizvodjac poceo da zaradjuje? I na kraju koliko je ovo ustvari realno a koliko samo marketinski predizborni trik?
Pod realno mislim na to dokle se uopste stiglo sa ovim avionom i koliko ce mu jos vremena biti potrebno da postane operativan?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #31 on: April 05, 2012, 07:58:58 pm »

Nisam ovu temu odmah uočio, inače bih i ja pitao. Nama jeste potreban protivpobunjenički avion (COIN), ali koliko košta takav razvoj i koliko će biti cena koštanja jednog aviona? Da li će po karakteristikama i ceni biti povoljniji od inostranih rešenja? Nemojmo tradiciju da petljamo u ovo, od tradicije se ne živi.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #32 on: April 05, 2012, 08:53:59 pm »

Ako mogu i ja da se nadovežem.

Druga bitna stvar je da sa Kobcem imamo mogucnost da razvijama nove sisteme i avioniku koju do sada nismo imali u proizvodnji kao sto je nastavak na razvoju FBW sistema, HUD(made in Cajavec) ciji projekat je otkupljen od strane Yugoimporta, letnog racunara, crne kutije i registratora leta, autopilota, radarskih detektora, laserskih obelezivaca ciljeva i ostale elektrooptike, sistem detektovanja laserskog ozracenja...

Zašto izumljati toplu vodu? Svi ti proizvodi več postoje, i da se jih kupiti na tržištu. Problem je da se jih uklopi u celinu.

Znam stanje iz telekomunikacija, gde je firma, koja je dugogodišnji svetski lider u TDM tehnologiji, uprkos znanju koje ima za novu opremu kupila čipe koji rade to na tržištu. Jednostavno se ne isplati. Ista kineska fabrika radi te čipe za čitav svet. Svoje znanje i potenciale uklopili su u to, da su iz 10 čipova stvorili proizvod.

Nekada su sve sami razvijali, sada kupuju i pišu SW da uklope. Sve se na kraju svede u ekonomsku isplativost.

Inače ta oprema se razvija tako, da se prvo preispita tržište, da se vidi kakav proizvod treba i kolika je max cena, po kojoj možeš produkt prodati. Pa se onda preispita koliko košta razvoj, i koliku seriju treba proizvesti i prodati, da se isplati. Tek onda ide tehnika, da kaže dali je u mogučnosti to za te pare da naprave.
A i istina je, da sa 20% uloška dobijemo 80% rezultata. Problem je to, da se onda daje 80% uloška da se dobije 100% proizvoa (kod Lazara se to lepo videlo).

Mislim, da isti princip važi i za ostale grane. Kobcu želim sve najbolje.

LPB

Logged
EXIT78
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #33 on: April 05, 2012, 09:37:55 pm »

@KUZMA®

Kolega Kuzma nisam mislio samo na tebe jer mnogi postavljaju pitanje cemu ovo...a ja cu da pitam sta dalje posle Laste? Razvijati nesto potpuno novo iz pocetka? Posle zavrsetka serije za Irak i nase VS i mozda jos kojeg kupca Utva nema sta da proizvodi to neminovno znaci da mora da se razvijaju novi projekti ili kljuc u bravu. Ovo je najpametnija stvar koju su mogli da urade a to je na osnovu vec postojeceg programa izvrsiti nadogradnju i reprojektovanje cime se dobija ne samo nov proizvod vec i nova kategorija letelica koju do sada Utva nikada nije proizvodila a to sve po relativno maloj ceni. Ovo ce da bude najbolji, najkomplikovaniji i tehnoloski najzahjtevniji avon i proizvod koji je izasao iz Utve a posle ugasenog(preseljenog) Ikarusa i prva "ozbiljna" letelica nastala u Srbiji.

Lasta 95 nije predvidjena za nosenje naoruzanja ni za program obuke a kamoli za neka borbena dejstva. Iraku je isporucena Lasta sa instalacijama za naoruzanje ali je nosivost mala i korisna samo za gadjanje skolskim sredstvima. I ovakav Kobac sa turboprop motorom od 1000ks ce biti i dalje samo light verzija COIN aviona...

Lasta zamenjuje Utvu-75 kojoj su istekli resursi a koja nikada nije bila pravi trenazni avion vec se koristio vise kao iznudjeno resenje tako da osim Laste u VS ne postoji drugi avion te namene tako da se njena isplativost ne dovodi u pitanje. Kada je u pitanju isplativost posla to niko ne moze da ti kaze precizno jer ako uzmemo da je razvoj trajao skoro 30 godina, pa obnavljanje vec postojece fabrike i njene tehnologije, obuka kadrova to je nemoguce sracunati. Uostalom, utva ne posluje samostalno tako da gubitke placa drzava a ne fabrika ako do njih dodje...

Ovaj projekat postoji dugo u glavama ljudi u VTI-u a mozda i na nekom papiru(CD-u) ali verovatno tek na mig inostranog kupca je Yugoimport pokrenuo pricu oko svega ovoga i zato i mislim da je upitno da li ce ikada Kobac i doci u srpsko vazduhoplovstvo.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #34 on: April 05, 2012, 09:46:04 pm »

Inostrani kupac sa kešom "migne" Srbiji da napravi COIN letelicu? Pored živih Pilatusa, Tukana i ostale bratije - već proverenih.

Ajte molim vas.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #35 on: April 05, 2012, 09:53:01 pm »

Pilatus i Tukano već više godina imaju cenu od više miliona $ po komadu, dok bi ovaj Kobac bio znatno jeftiniji, ne više od 2-3M$. Ipak prva dva aviona su proverena, pouzdana i prodata u velikom broju primeraka, a ovaj je samo u nekakvoj maketi.
Logged
EXIT78
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #36 on: April 05, 2012, 10:06:06 pm »

@Bozo13

To sto si ti naveo je delimicno tacno kada su vojni proizvodi u pitanju... Nekog Peru Perica ne zanima da li Sony u svoje proizvode ugradjuje kineske, tajvanske ili delove iz singapura ali za nekog Al Arabija je vrlo bitno da zna da u Kobcu nema izraelske elektronike ili  Mebrevasvili iz Gruzije sigurno ne bi bio srecan da ima ruske delove jer je ovo vojnopoliticki proizvod. Zato je bitno da imas sto vise svojih delova kojima opremas vazduhoplov i zbog mogucnosti da sutra uradis kompletan remont za klijenta a ne da te neko ucenjuje. Ono sto sam naveo ne kosta puno a znaci mnogo...  Da sam rekao da se razvija turboprop motor to bi bilo bacanje para a ovo je sve sitnica a mogucnost kasnije ugradnje svega toga u buduci G-4MD ili G-5 je vrlo vazna. Pozz
« Last Edit: April 05, 2012, 10:19:24 pm by EXIT78 » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #37 on: April 05, 2012, 10:09:08 pm »

Tako je. Bolje da se ugrade naši delovi, kojih trenutno nemamo, pa ako Bog da, firme neće biti u stečaju kad budu trebali da se rade remonti.
Ne pije vodu ova priča. Kolika je inače bila cena Laste?
Logged
EXIT78
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #38 on: April 05, 2012, 10:10:42 pm »

Inostrani kupac sa kešom "migne" Srbiji da napravi COIN letelicu? Pored živih Pilatusa, Tukana i ostale bratije - već proverenih.

Ajte molim vas.

Ti mislis da je VS narucila ovaj avion? Ti mislis da je neko pokrenuo Utvu a pre nje pola VTI-ja bez naznaka da ce da bude nesto od ovog posla ili mislis da je sve ovo zbog izbora kao sa Lastom pre 4 godine?

Ajte' molim vas!
« Last Edit: April 05, 2012, 10:20:35 pm by EXIT78 » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #39 on: April 08, 2012, 10:00:54 am »

Članak iz današnje SD.

Srbi prouzvode vojne avione za nesvrstane.

Denis Krnić

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* kobac.jpg (167.97 KB, 403x1024 - viewed 342 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #40 on: April 08, 2012, 10:31:50 am »


 " Novinari" Zar Kobac nije razvijen iz Laste?
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #41 on: April 08, 2012, 01:54:40 pm »

I "Švedski Pilatus"
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #42 on: April 08, 2012, 01:58:13 pm »

Pa dobro Dexy nije im zameriti, i GSP Beograd je nadlezno za spanske tramvaje pa nista.

P.S

Spanski tramvaj - tramvaj koji se vozi po Spaniji
Tramvaj koji funcionise po Beogradu je valjda beogradski
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #43 on: April 08, 2012, 02:01:54 pm »

Ma da, lako se pogreši, Švedska, Švajcarska, ko će popamtiti sve te dalekoistočne zemlje Cheesy
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #44 on: April 08, 2012, 02:05:13 pm »

Kao u ovoj ediciji Borbeni avioni (sa maketama) sto su preveli da je Hartman isporucen Srbiji. Sibir, Srbija, Sirija... ma isto je to.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.