PALUBA
April 20, 2024, 06:38:55 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Tehnologija izrade broda i trasiranje  (Read 17784 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« on: May 02, 2012, 04:50:22 pm »

                                                         

                                                                            Tehnologija Izrade Broda

  Brod je plovno sredstvo koje svojim oblikom, veličinom i uređajima služi za prevoz tereta, ljudi ili u neke druge svrhe.
 S obzirom na složenost strukture broda, raznovrsnost materijala od kojih je izgrađen, ugradnje opreme i njegove izloženosti velikim opterećenjima može se zaključiti da se gradnja broda sastoji od niza aktivnosti, od same gradnje pa do čina primopredaje novoizgrađenog objekta. Skup tih raznorodnih aktivnosti može se nazvati: Tehnološki Proces Gradnje Broda.
Pod tehnološkim procesom gradnje broda podrazumevamo deo tehnološkog procesa koji se odnosi na promene oblika i svojstva materijala od kojih se prave pojedini elementi trupa broda, promena dimenzija,  ugradnja opreme i raznoraznih potrebnih uređaja, itd, koji međusobno spojeni u celinu daju brod kao proizvod.

 Glavni tehnološki problem kao što su : dimenzije, konstrukcije, tehničke i tehnološke mogućnosti brodogradilišta, rešavaju se u fazi projektovanja i pre početka obrade materijala.

 Osnovno pravilo organizacije i procesa gradnje broda u brodogradilištu je: povoljna cena potrebnog materijala, jeftinija izrada brodskog trupa i što minimalniji troškovi gradnje i ugradnje pripadajuće opreme. Pri tome se moraju sve navedene aktivnosti pridržavati tačno određenih  rokova. Najvažnije je da se svaki deo ili podsklop nađe u pravo vreme na svom mestu, u zavisnosti od tehnološkog procesa ugradnje, kako ne bi dolazilo do raznoraznih zastoja u proizvodnji. Svi ovi zahtevi su sadržani u dinamičkom planu izgradnje broda, takozvanom mrežnom dijagramu. Gantogramu.
 Tehnološki proces određuje radni postupak i vreme izrade pojedinih elemenata i sklopova, odnosno njihovu ugradnju u trup broda. Brodski trup je zaokružena tehnološka Celina a izrađujese u niz brodograđevnih hala i radionica raspoređenih tako da se proizvodnja segmenata odvija nezavisno, ali dinamički usklađeno. To znači da materijal, obrada materijala delovi i sekcije, moraju kroz proizvodni proces do trupa broda na navozu proći najkraćim putem.

   Sprcifičnosti tehnološkog procesa

  Brodogradnja je industrija u kojoj je dugo preovladavao( pa i danas) zanatski način rada. Mladi radnici su učili od starijih, učili na sopstvenim greškama i posle svoje znanje prenosili na mlađe radnike  kad se sami obuče .
 Pojavom tehnološkog procesa gradnje broda, odnosno planiranjem gradnje broda uočene su i određene specifičnosti kojima se brodogradnja izdvaja od ostalih industrijskih grana.
 Specifičnosti zavise od: dimenzija proizvoda, radnog prostora, sredstava rada i proizvodnje a dele se na:
-   Jedinstvenost proizvoda
-   Dimenzije proizvoda
-   Odvojenost rada i montaže
-   Raznovrsnost poslova i zanata
-   Kretanje materijala u proizvodnom procesu različitost proizvoda, poluproizvoda i sirovina

  1.    Jedinstvenost proizvoda:
Brod kao proizvod se negradi u serijama. Svaki brod je proizvod za sebe, može ličiti nekom brodu ali nikada nije isti. Dva ili više brodova iz jedne serije nisu jednake plovne jedinice. Ovo se može porediti sa ljudima, blizancima, čiji je lik isti u osnovi ali se po karakteru razlikuju. Prema tome, ni dva ili više brodova iz serije ne mogu biti ista, jer tehnologija proizvodnje u brodogradilištu to donekle onemogućava. Za izradu jednog ili više brodova, u svim fazama gradnje učestvuje veliki broj radnika raznorodnih struka i zanimanja.

  2.   Dimenzije proizvoda:
Dimenzije i težina proizvoda ( delovi broda) u brodogradnji danas dostižu ogromne razmere ( naročito vidljivo u morskoj brodogradnji). Ovakvi proizvodi predstavljaju posebne teškoće kod transportovanja sekcija od mesta izrade do montaže trupa na navozu. Ovde spadaju sekcije bokova, palube, dvodna, krme, pramca, itd...S obzirom na činjenicu o kakvom se poslu radi, na brodu postoji stalna opasnost za život radnika.

  3.   Odvojenost rada i montaže:
Izrada elemenata i delova brodskog trupa najčešće se odvija nezavisno od navoza, odnosno mesta montaže. Mesto izrade ne mora biti u brodogradilištu ili čak ni u istom mestu. Vreme završetka izrade delova brodskog trupa zavisi od termina početka montaže, takozvanog polaganja kobilice. To znači da se tehnološki proces izrade sekcija mora poklopiti sa vremenom početka izrade brodskog trupa. Dinamičkim planom izrade i montaže postiže se neprekinut tehnološki proces izrade samog brodskog trupa.

  4.   Raznovrsnost poslova i zanata:
Na brodu, obradi materijala, izradi elemenata i sekcija, izradi opreme i samom opremanju broda, rade radnici različitih struka i zanimanja raznih stepena stručne spreme( monteri, rezači, zavarivači, mehaničari, električari, cevari, farbari, itd, itd) To se jedino može porediti sa gradnjom velikih građevinskih objekata, industriji aviona i slično.

  5.   Kretanje materijala u procesu proizvodnje:
Materijal u tehnološkom procesu gradnje broda prolazi kroz razne faze obrade u kojima menja svoj oblik, od osnovnog oblika sirovine do opremljenog broda. Prema tome materijal prolazi faze u kojima prema nameni i obliku elemenata menja prvobitni oblik, što opet uslovljava međusobni odnos radnika i meterijala u procesu obrade, pred montaže i montaže.
   
        U fazi Obrade:
  Materijal se kreće, prolazi radna mesta obrade na kojima se reše i oblikuje prema tehnološkom redosledu a radnik stoji na svom radnom mestu. Materijal se kreće transportnim sredstvima.

       U fazi Predmontaže:
Radnici nisu vezani striktno za svoja radna mesta . Kreću se i materijal i radnici.

      U fazi Montaže:
Sekcije, mašine ,oprema, materijal itd., dolazi na brod transportnim sredstvima a radnici se kerću prema potrebi i u zavisnosti od napredovanje montaže trupa i opreme. Takav odnos radnika i materijala u tehnološkom postupku karakterističan je za pojedinačnu proizvodnju. Za sve elemente broda i opreme dispozicija se skoro uvek određuje na licu mesta na osnovu brodograđevnih pravila. Samim time svaki brod je specifičan i predstavlja majstorsku umešnost i osećaj estetike radnika koji su radili na njemu.


  6.   Različitost prizvoda , poluproizvoda i sirovina:
Brod je skup različitih poluproizvoda, proizvoda i sirovina pri čijoj izradi učestvuju različite grane industrije. Ovde se pojavljuje niz nedostataka i poteškoća kao što su: nabavka raznog materijala i opreme, neorganizovanost i nedostatci tih industrijskih grana, itd. To se mora uzeti u obzir kod Tehnološkog procesa i planiranja izgradnje broda. Sve navedena specifičnosti treba uzeti u obzir kod projektovanja i gradnje broda.

 Ovim sam dao samo osnovne smernice dok ću kasnijim tekstovima razraditi samo trasiranje na stari način, na patosu u merilu 1x1. Ova metoda je pojavom računara i novih mašina zaboravljena. Danas se brod uradi u nekom od programa za crtanje ( Auto Cad; Auto ship,.. ) program se daje na disketama ili na CD-u mašini za rezanje  i proizvodnja počinje.

 
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #1 on: May 06, 2012, 05:40:20 pm »

                                       

                                                                    Potrebe trasiranja u prirodnoj veličini


   Crtež brodskih linija predstavljen je u onoj razmeri u kojoj projektant može na listu da nacrta u uobičajenim razmerama( 1:100; 1:50; 1:25; 1:10 ) sve brodske linije bez prekida i ograničenja tako da se može imati bolji pregled prilikom crtanja u sve tri projekcije. Nakon nacrtanih linija projektant vrši očitavanje ordinate i pravi Tabelu Očitavanja. Pošto je praktično nemoguće postići tačnost kod crtanja i očitavanja crteža u datoj razmeri, zbog raznih okolnosti ( neprecizno crtanje, neprecizno očitavanje, debljine linija, male razmere, itd, itd) javlja se potreba za crtanjem u prirodnoj veličini 1:1, tojest za geometrijskim trasiranjem svih elemenata broda. Crtanje linija i elemenata broda u prirodnoj veličini zove se Trasiranje broda i vrši se na podu Trasernice. Ustvari, to nije ništa drugo nego iscrtavanje svih linija i elemenata  budućeg broda u prirodnoj veličini.

 Preciznost trasiranja je neophodna: bez nje se nemože održati skladni kontinuitet površina plovila. Ucrtane linije su podvrgnute svestranom ispitivanju i preciznom korigovanju među sobom. Ovo je neophodno stoga jer će se kasnije odatle raditi šabloni i davati Folije ( za rezanje na Pantografu) od kojih će se izrađivati elementi broda.

   Traserska sala

 Za tresiranje i razvijanje brodskih elemenata u razmeri 1:1 potrebno je po logici stvari imati i pogodnu prostoriju sa dosta svetla i ravnim , glatkim podom.
Ovakva prostorija se naziva Trasernica. Trasernica bi trebalo da bude veličine dimenzija plovila koje treba trasirati kako bi sve linije i elementi broda mogli da budu nacrtani prema datom projektu.
 U slučaju da ne raspolažemo takvom prostorijom , služimo se primenom preklapanja , uzdužnog preseka broda, tlocrta i trase rebara. U takvom slučaju zauzimamo mnogo manji površinski proctor.
 Ispravna trasernica mora imati potpuno gladak pod, uglancan i premazan mat sivom ili zelenom bojom. Pod je izrađen najčešće od borovih dasaka. Racionalna i dobra rasveta u trasernici je jedan od glavnih uslova za pravilno razvijanje i očitavanje linija. Najpovoljnije je kada svetlo pada okomito na pod , u tom slučaju su senke najmanje. Prema tome, najpovoljnije je svetlo koje pada sa vrha sale. Da li kroz otvore na krovu ili je to veštačka rasveta . U slučaju otvora preporučljivo je premazivanje stakala lakom ili koristiti mat staklo kako sunčevi zraci nebi direktno padali na pod.  U slučaju veštačkog svetla, najbolje su se pokazale u upotrebi neonske lampe u dovoljnom broju raspoređene po tavanici. Ako slučajno imamo trasernicu sa prozorima na bočnim zidovima, onda ovi moraju biti postavljeni u visini, kako bi dnevna  svetlost padala na pod sa visine da nebismo zbog nisko postavljenih prozora imali izdužene senke koje smetaju optičkom proveravanju linija.
 Smeštaj trasernice je po mogućnosti u, ili,  ušto većoj blizini brodograđevnih radionica gde se vrši odbrada delova broda i podsklopova kako bi stalne i direktne veze trasera i kontrolnih organa davale racionalno obavljanje zadataka, a i zbog lakšeg prenosa šablona i kalupa do mesta obrade materijala.
 Osim površine za trasiranje , sala treba da ima  skladište metrijala i prostoriju za izradu šablona od drveta.

                 Alati za trasiranje:

      Traserski kanap

  Da izvučemo pravu liniju po podu potreban nam je kanap. Isti namažemo kredom i kroz date tačke zategnemo( oko sredine ga povlačimo na gore, zatim ga pustimo( opucamo) na pod) gde on ostavlja trag krede. Trag krede pošto nije Trajan moramo odmah pojačati olovkom a potom tuširati. Kanap je namotan na špulni, nesme imati čvorove i biti bilo kako oštećen.
Lenjiri

 Lenjiri moraju biti tačni i neoštećeni  jer od njih zavisi kvalitet izvučenih linija. Za trasiranje u Sali se obično koriste čelični lenjiri manje debljine od 0,5 do 2 m. sa milimetarskom podelom. Lenjiri većih dužina se izrađuju od dobro osušenog i tvrdog drveta. Drvene lenjire moramo dobro čuvati od vlage i obavezno moramo da ih kontrolišemo jer su podložni deformacijama.

      Šestari

 Pored školskih šestara za manje krugove, u trasernici koristimo i veće  letvaste šestare. Letvasti šestar se sastoji od: drvene( hrastove ) letve raznih dužina i pomičnog dela. Ove šestare koristimo kod većih kružnica i za razvijanje spoljne oplate pomoću dijagonala. Na jednoj letvi su dva pomična dela, jedan ima metalni vrh a u drugi pomični deo se stavlja grafitna olovka kako nebismo parali pod trasernice

     Trouglovi

 U praksi se obično koriste za trasiranje dva tougla: jedan od 30 i 60 stepeni a drugi s uglom od 45 stepeni. Pomoću ovih trouglova koji su celuloidni izvlačimo na podu prave i kose linije . Treba ih imati u različitim veličinama. Time nesmetano crtamo razne elemente koji se trasiraju. Treba ih kontrolisati pošto se prilikom upotrebe habaju.

     Uglomeri

 I pored uglova koje dobijamo konstruisanjem ima uglova koje radimo uglomerima. Oni mogu biti od 180 ili od 360 stepeni drveni-školski, ili celuloidni. Tačnost ugla kojeg smo odredili možemo prekonntrolisati na sledeći način:
Sa pravcem na koji smo naneli odgovarajući ugao povlačimo paralelno još jedan pravac, ugao koji zaklapa linija koja seče oba pravca  mora biti paralelna na oba pravca.

      Prenosivi( sklopljivi) ugaonik

 Da bi preneli ugao sa poda tresernica na šablon koristimo ovaj pomoćni ugaonik. Može biti običan stolarski, drven ili metalni

    Pored opisanih alata u upotrebi su i sledeći:
  Visak obični zidarski
  Libela
  Ugaonik sa naslonom ili bez
  Čekići raznih težina
  Ručne testere za izradu šablona
  Celuloidni ugaonik za beleženje letvica

 Prema potrebi a pri izradi šablona koristimo i bušilicu ubodnu testeru i ostali alat koji je potreban .

    Letvice za izvlačenje linija

   Letvice za izvlačenje linija moraju biti elastične, dovoljne dužine, bez čvorova( jer u suprotnom pucaju) i suve
Izrađuju se od borovine ili ariša Mogu biti raznih poprečnih preseka. Moraju biti dobro čuvane od vlage da nebi došlo do deformacija. Čuvaju se na podu opružene kako bi zadržale elastičnost i ostale prave.

     Tegovi za fiksiranje letvica

 Tegovi nam služe kao pomoćno sredstvo za pridržavanje letvica. Kada obeležimo tačke neke krive linije, onda postavimo letvicu po tim tačkama. Da bi fiksirali letvicu na nju stavljamo tegove. Tegovi se postavljaju uvek iznad date tačke. Postavljaju se ravno s letvicom da nam nebi smetali kod izvlačenja linija. Trasernica bi trebala da raspolaže većim brojem tegova.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2 on: May 13, 2012, 11:34:40 am »


  1.    Jedinstvenost proizvoda:
Brod kao proizvod se negradi u serijama. Svaki brod je proizvod za sebe, može ličiti nekom brodu ali nikada nije isti. Dva ili više brodova iz jedne serije nisu jednake plovne jedinice. Ovo se može porediti sa ljudima, blizancima, čiji je lik isti u osnovi ali se po karakteru razlikuju. Prema tome, ni dva ili više brodova iz serije ne mogu biti ista, jer tehnologija proizvodnje u brodogradilištu to donekle onemogućava. Za izradu jednog ili više brodova, u svim fazama gradnje učestvuje veliki broj radnika raznorodnih struka i zanimanja.


To nisam znao, da je tolika razlika u "blizancima". Uvem sam mislio, da je to manje očito.

Znači svaka od 2710 "Liberty" brodova bio je unikat? Kako su tada rešavali razlike u dimenzijama prilikom sklapanja raznik sklopova broda?

Inače odlična tema. Polako i oko toga učlimo.

LPB
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #3 on: May 13, 2012, 01:55:05 pm »


 Evo nekih slika da proprate tekst. Izvinjavam se što nisu ranije postovane.
 
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 Slika špulne za kanap i crtež rada s istim prilikom " opucavanja " linije

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 Pomični šestar

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 Pomični ugaonik

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 Trouglovi

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 Tegovi


* Kanap i rad.jpg (39.97 KB, 1157x504 - viewed 518 times.)

* Šestar.jpg (57.11 KB, 1099x465 - viewed 597 times.)

* Ugaonik.jpg (39.23 KB, 1043x483 - viewed 670 times.)

* Trouglovi.jpg (23.18 KB, 841x367 - viewed 549 times.)

* Tegovi.jpg (40.47 KB, 1095x484 - viewed 576 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #4 on: May 13, 2012, 08:00:05 pm »


 Nikad nisu neke velike razlike među "blizancima" radi se o sitnicama. Međutim, razlika ima i to je činjenica. Neko iz predmontaže ne stavi rebro na liniju za par milimetara, na montaži se zbog simetrale sekcija malo zakrene i već se međurebarni razmak povećava na tom brodu . Na drugom se sve uradi kako treba i oni onda nisu isti. Kod prvog je međurebarni razmak 500 mm., a kod drugog 510 naprimer. Onda se kod postavljanja oprema pojavi ta razlika i opet to nisu dva ista broda. Isto je sa opremanjem. Nešto zafali pa se kupi drugačije, drugih dimenzija, pa smeštaj onada bude drugi, itd, itd. Ima jako mnogo razloga da bude sve tako. Nije to precizna mehanika pa da je sve isto.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #5 on: May 13, 2012, 08:05:38 pm »


  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 090119-23_800x600.jpg (89.78 KB, 800x600 - viewed 516 times.)

* 090119-27_800x600.jpg (72.43 KB, 800x600 - viewed 464 times.)

* 090119-31_800x600.jpg (72.66 KB, 800x600 - viewed 498 times.)

* 090126-134_800x600.jpg (95.14 KB, 800x600 - viewed 399 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #6 on: May 13, 2012, 08:17:51 pm »

To nisam znao, da je tolika razlika u "blizancima". Uvem sam mislio, da je to manje očito.

Ma "kile..", šta zna "Boža.." šta je brod, obični planinar... Grin

"Boža..", ne se ljutiš,  Wink ti si moj drugar kao i "Duje". 
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #7 on: May 13, 2012, 08:20:10 pm »

Ma kako da se ljutim. Ja sam znani antitalent za brodove. Tek mi je Boro razložio razliku između brodova Wink
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #8 on: May 13, 2012, 08:21:30 pm »

 Valjda neće! No, ja sam mislio pošto se niko ne oglašava da ovo čudo niko ni ne čita  
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #9 on: May 13, 2012, 08:27:44 pm »

Čita se, Kile. Ovu temu sam ostavio do tada, dok nisam imao dovolno vremena da je u miru prečitam.

Dali se trasira sve brodove? Kako to izgleda kot supertankera ili sličnih velikih brodova? Znam da se rade odseci, i to mi je jasno, ali u kompletu sve?

LPB
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #10 on: May 13, 2012, 08:36:08 pm »


 Već sam na početku rekao da se više ne radi trasiranje. Sada to rade kompjuteri koji sve nacrtaju( odnosno ljudi). Mada, kada se desli neki problem oko ne uklapanja linija, provera se najbolje može izvršiti crtanjem na patosu. Tako se uporede linije, vidi se gde je greška pa se ide u otklanjanje.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #11 on: May 13, 2012, 08:40:16 pm »


  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 090126-173_800x600.jpg (70.31 KB, 800x600 - viewed 336 times.)

* 090126-174_800x600.jpg (70.66 KB, 800x600 - viewed 324 times.)

* 090126-175_800x600.jpg (75.42 KB, 800x600 - viewed 529 times.)

* 090126-170_800x600.jpg (87.68 KB, 800x600 - viewed 592 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #12 on: May 14, 2012, 07:20:53 pm »

 
  "Obavezan" pribor ili alat za majstore!
 Metar; igla za beleženje; kreda školska za mazanje kanapa pri " opucavanju " linija ( meka, briše se) i tvrda kreda koja se ne briše

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_5405.jpg (369.04 KB, 683x1024 - viewed 377 times.)

* IMG_5406.jpg (333.01 KB, 1024x683 - viewed 319 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #13 on: May 14, 2012, 08:25:38 pm »

Ne koristiš onu "puc" špagu koja ima već boju u sebi ?
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #14 on: May 15, 2012, 05:58:32 pm »


 Ne, nisu se pokazale baš !Preglomazno, hoće da zaglavi kanap pa se otkine, itd.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.