PALUBA
April 16, 2024, 02:23:16 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 [75] 76 77 78 79 80 81 82 83   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornarica Vojske Crne Gore  (Read 472218 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Prota1159
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #1110 on: September 19, 2015, 10:06:26 pm »

Porodicno sam na odmoru za vreme vezbe bio u HNovom, naravno primetio istu i smarao suprugu nepotrebnim njoj pojedinostima..Primetio sam i ulaz i  izlaz brodovlja koje naravno nisam prepoznavao sem onih koji su svojevremeno bile dok sam sluzio u JRM-u ranih 90-tiih..
Na trenutak sam se prisetio ulaska flote u Boku u maju 92...dozivljaja koje tada mlad mornar sa mola u Zelenici necu nikad zaboraviti..
Posle sam u nekom trenutku emotivne krize  Smiley popio 3 hladna Niksicka piva i prisetio se svih lepih momenata, svih prijatelja, oficira i podoficira..i mojih klasica iz 110.Klase MNC-a dislociranih u Baosice(PKB-ovo odmaraliste).
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1111 on: September 26, 2015, 08:43:54 pm »

Počelo rušenje lansirne stanice u Kumboru

U Kumboru je počelo rušenje torpedno lansirne rampe ili kako su je popularno u Boki zvali, "lansirne stanice", simbola jednog vremena.

Stanica, koju je u krugu bivše vojne kasarne služila za ispitivanje torpeda, koju je prije Drugog svjetskog rata konstruisao pomorski kapetan Miroslav Štumberger nestaje pod čekićima jakih mašina. Na njenom mjestu biće izgrađena nova marina u sklopu budućeg kompleksa "Portonovi".

Izgrađena je između dva rata za potrebe testiranja torpeda, okrenuta je u pravcu Tivta, jer je tu širina zaliva najveća i bilo je dovoljno mjesta za testiranja. Stariji mještani Kumbora pričali su da bi se znalo desiti da torpedo (naravno bez aktivne glave) “zaluta” i završi po okolnim plažama.

U doba Austrougarske monarhije i Kraljevine Jugoslavije kasarna u Kumboru bila je kolijevka razvoja torpednog naoružanja. Na “mostu” su postojale šine za vagonete, koje vode do torpednih radionica u kasarni. Kada je vojska prestala koristiti za te namjene služila je kao privezište za brodove JRM koji bi dolazili u Kumbor.

Iako je bilo obećanja da će simbol jednog vremena biti sačuvan i poslužiti kao atrakcija, za koju su se uvjek turisti interesovali, pogotovo oni sa kruzera, lansirna stanica pomalo, ali sigurno nestaje.

Izvor: Bokanewes

LINK
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1112 on: September 26, 2015, 09:29:02 pm »


Iako je bilo obećanja da će simbol jednog vremena biti sačuvan i poslužiti kao atrakcija, za koju su se uvjek turisti interesovali, pogotovo oni sa kruzera, lansirna stanica pomalo, ali sigurno nestaje.

LINK

Ne znam koji je naivac mogao poverovati da će u kompleksu Porto Novi biti mesta za lansirnu stanicu?
I koga to uopšte interesuje?

Porto Novi je zamišljen kao apartmanski kompleks sa marinom za veoma bogatu klijentelu, koja nema nikakve veze i dodirnih tačaka sa Kumborom kao naseljem i sa njegovom istorijom. Zato je i Jadransko brodogradilište dovedeno pod stečaj!

Porto Novi je veoma velika investicija. Meni kao običnom čoveku nezamislivo je da li će biti isplativa, jer u Herceg Novom gde trenutno ima  više od 3500 neprodatih stanova i apartmana - tu će se graditi novi, i još luksuzniji apartmani i stanovi za prodaju.

Čini mi se da je to ogromno pranje para, uz blagonaklonost CG moćnika.

Izvinite za off topic, pošto ovaj moj i prethodni topic nemaju nikakve veze sa moraricom VCG.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1113 on: September 27, 2015, 07:40:18 am »

Čini mi se da je to ogromno pranje para, uz blagonaklonost CG moćnika.

Naravno kada su i oni dobili svoj deo.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #1114 on: September 27, 2015, 12:02:56 pm »


Šteta. Francuzi ga na ulazu u TOULON vode kao spomenik tehničke kulture.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1115 on: September 27, 2015, 06:08:47 pm »

Kod nas u Cg je tehnička kultura potisnuta u pozadinu, niko se za nju ne pita, niko ne zna šta je to.
Jednostavno, nema se para za ''takvu glupost''!

još jednom izvinjenje za off T.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1116 on: September 27, 2015, 06:21:37 pm »

У реду је. Нисам знао где да ставим вест...
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #1117 on: September 27, 2015, 06:31:01 pm »


Iako je bilo obećanja da će simbol jednog vremena biti sačuvan i poslužiti kao atrakcija, za koju su se uvjek turisti interesovali, pogotovo oni sa kruzera, lansirna stanica pomalo, ali sigurno nestaje.

LINK

Ne znam koji je naivac mogao poverovati da će u kompleksu Porto Novi biti mesta za lansirnu stanicu?
I koga to uopšte interesuje?

Porto Novi je zamišljen kao apartmanski kompleks sa marinom za veoma bogatu klijentelu, koja nema nikakve veze i dodirnih tačaka sa Kumborom kao naseljem i sa njegovom istorijom. Zato je i Jadransko brodogradilište dovedeno pod stečaj!

Porto Novi je veoma velika investicija. Meni kao običnom čoveku nezamislivo je da li će biti isplativa, jer u Herceg Novom gde trenutno ima  više od 3500 neprodatih stanova i apartmana - tu će se graditi novi, i još luksuzniji apartmani i stanovi za prodaju.

Čini mi se da je to ogromno pranje para, uz blagonaklonost CG moćnika.

Izvinite za off topic, pošto ovaj moj i prethodni topic nemaju nikakve veze sa moraricom VCG.

Mislim da je arhitekta moga uklopiti u ambijent i lansirnu rampu, funkcionalno je preurediti ali da izvorno ostane uz modifikacije, siguran sam da bi ta prica mogla proci..
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #1118 on: September 28, 2015, 07:57:59 am »

Da tako je arhitekti mogu odlično sudjelovati u očuvanju takvih objekata. I na kraju ako se takvi objekti obnove i možda dobivaju neku dodatno ulogu mogu se i na kraju djelomično sami financirati.
Još če nekoga boljeti glava zbog toga što se događa sa tornjem na Katarini u Puli, i još ima toga.
Šteta što se ne razmišlja o očuvanju te vrste thničko, arhitetske i kulturne baštine.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #1119 on: November 26, 2015, 04:18:24 pm »

Prvi put još od 2003, VPBR 33 je prekjuče imao bojeva gađanja glavnom artiljerijom od 76 mm. Rezultati su, koliko čujem bili prilično dobri....
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 278



« Reply #1120 on: November 26, 2015, 04:25:03 pm »

Lepa je to vest makar da je svo artiljerisko naoruzanje u funkciji kada nista od raketnog nije.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1121 on: February 25, 2016, 11:16:10 pm »

Punim jedrima promovišu Mornaricu i CG

Crnu Goru su, na desetinama jedriličarskih regata na Jadranu, predstavljale "Bojana" i "Milena". Tim tridesetogodišnjim motornim jedrilicama upravljaju iskusni pripadnici Mornarice Crne Gore, promovišući našu Vojsku i zemlju, rame uz rame s kolegama iz cijelog svijeta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"Za dobre rezultate u jedrenju, jako je bitna sinhronizovanost i vještina posade. Svako ima svoj zadatak i ulogu tokom jedrenja, a najvažniji i najiskusniji član tima je skiper jedrilice. Naravno, i pored navedenog i u ovom sportu važi pravilo da primjena novih tehnoloških postupaka u izradi jedrilica i jedara donose i još bolje rezultate," istakao je zastavnik.

 Osim takmičarskih uspjeha, „Mornar“ je važan za promociju naše zemlje van njenih granica.

Sve svjetske mornarice imaju i njeguju jedriličarske klubove i to su svojevrsni predstavnici države i njene Vojske u svijetu. Osim što podstiču očuvanje pomorske tradicije, oni razvijaju sportski i takmičarski duh kolektiva, tj. tima", rekao je za naš Portal kapetan korvete Mornarice Vojske Crne Gore i član "Mornara" Željko Peković.

Ipak, jedriličarstvo nije samo dobra prilika za promociju van granica, već i naše Mornarice i sporta građanima Crne Gore.

Kroz jedrenje i u kontaktu sa našim građanima, nastojimo da promovišemo Mornaricu i Vojsku Crne Gore. Takođe, trudimo se da doprinesemo i razvitku svijesti o tom sportu i široj crnogorskoj javnosti", istakao je Peković.

Filip Rakonjac

RTCG


* u orcu.jpg (104.25 KB, 900x598 - viewed 117 times.)
Logged
Kumboranin29
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 567



« Reply #1122 on: March 15, 2016, 06:07:11 pm »

U Kotoru održana velika interresorna vježba spašavanja na moru
Ucestvao PR41 LR77 Barza eko2 i eko1

http://www.bokanews.me/vijesti/28047/
 
Ministarstvo saobraćaja i pomorstva priredilo je danas u Luci Kotor veliku redovnu godišnju interresornu vježbu spašavanja i reagovanja u incidentnim situacijama na moru. Po scenariju vježbe, došlo je do eksplozije i požara na jednom o kruzera u Luci Kotor, a unesrećeni brod „glumio“ je mini-kruzer „Artemis“ pod malteškom zastavom. Po pozivu u pomoć koji je brod poslao Obalnoj radio stanici „BARRADIO“, stavljen je u pogon kompletan državni mehanizam reagovanja u ovakvim vanrednim situacijama.

Svojim tehničkim sredstvima i ljudstvom u saniranje posljedica incidenta u kotorskoj luci uključili su se Uprava pomorske sigurnosti (UPS), Mornarica VCG, Služba zaštite i spašavanja Kotor, Dobrovoljno vatrogasno društvo „Bogoljub Brezić“ iz Perasta, Granična pomorska policija, sve službe preduzeća „Luka Kotor“, Lučka kapetanija, Zavod za hitnu medicinsku pomoć i Regionalni centar za obuku ronilaca za podvodno deminiranje iz Bijele.

Dok su vatrogasci i službe Luke Kotor gasili požar na brodu sa kopna, a sa mora je vatru gasio vojni remorker PR-41 „Orada“, pripadnici Odreda za spašavanja MVCG su, koristeći tek remontovani mali remorker LR-77, baržu „EKO-2“ i specijalni ekološki brod „EKO-1“ reagovali spriječavajući širenje maftne mrlje koja je isticala u more iz oštećenog kruzera. Brod je okružen plutajućom branom, ekipa sa kopna upotrebila je asporbente za sakupljanje razlivene nafte, a u more je sa barže „Eko-2“ spušten i poseban uređaj-skimer koji je sa površine vode usisao zauljene materije.

Spasilačke ekipe evakuisale su jedno povrijeđeno lice sa broda, a ronioci RCUD-a iz Bijele „spasili“ su iz mora utopljenika i sanirali oštećenja brodskog trupa pod vodom, spriječavajući dalji prodor mora u kruzer „Artemis“. Pored menadžmenta Luke Kotor, i učenika Srednje pomorske škole iz Kotora predvođenih direktorom Veljkom Boticom, vježbu su pratili predstavnici UPS Crne Gore, Direktorata za vanredne situacije MUP-a, gradonačelnik Kotora dr Aleksandar Stjepčević i komandant MVCG, kapetan bojnog broda Darko Vuković.

„Vježba je danas pokazala da je Crna Gora institucionalno spremna da odgovori na sve izazove koji se tiču zaštite mora od zagađenja u ovakvim incidentnim situacijama. Svjedoci smo bili da osim obučenog ljudstva, imamo i pristojnu opremu i sredstva za zaštitu mora od zagađenja, ali i kapaciteta za uspješne akcije traganja i spašavanja na moru. Još jednom smo potvrdili dobru saradnju nosilaca ove vježbe – UPS, MVCG i Sektora granične pomorske policije koji smo inače, krunisali posebnim Sporazumom o saradnji koji je potpisan krajem prošle godine.“- istakao je Predrag Ratković, načelnik Sektora za zaštitu mora u UPS Crne Gore, koji je kao tzv. „nacionalni zapovjednik na mjestu nezgode“, rukovodio vježbom. On je dodao da je cilj vježbe bio da se testiraju procedure, uvježbanost ljudstva i funkcionalnost opreme i sredstava, ali i utvrde nedostaci u radu cijelog sistema interventnog reagovanja kako bi se oni na vrijeme otklonili.

Vatrogasci predmet kritika

Iako je nezaobilazni dio nacionalnog sistema za suočavanje sa ovakvim situacijama, Služba zaštite i spašavanja (SZS) Opštine Kotor juče je „mlako reagovala“ poslavši na vježbu samo jednu ekipu svojih vatrogasaca sa jednim od najstarijih svojih kamiona, dok je drugu ekipu poslalo DVD „Bogoljub Brezić“ iz Perasta. Ne sačekavši da se okončaju sve spasilačke aktivnosti, vatrogasci su se „pokupili“ i otišli prije kraja vježbe na kojoj se njihov komandir Maksim Mandić uopšte nije ni pojavio, Niko iz SZS nije ostao ni na završnoj konferenciji i analizi vježbe. Učesnici vježbe koja je bila državnog značaja sa involviranim kompletnim sistemom hitnog reagovanja, nisu krili zaprepašćenje i kritike zbog ovakvog ponašanja SZS Kotor, a gradonačelnik Aleksandar Stjepčević je kako nezvanično saznajemo, najavio da će tražiti objašnjenje i odgovornost nadležnih u toj opštinskoj službi.
Logged
Kumboranin29
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 567



« Reply #1123 on: October 11, 2016, 09:31:57 am »

Jutros je iz pristana isplovio LR prema Baru . jel to onaj brod sto je dugo lezao izvadjen iza dve podmornice ? jesu li ga to sredili i osposobili za plovidbu ?
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #1124 on: October 11, 2016, 01:24:42 pm »

Jeste, LR 77.
Logged
Pages:  1 ... 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 [75] 76 77 78 79 80 81 82 83   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.