PALUBA
April 28, 2024, 06:13:58 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 83   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornarica Vojske Crne Gore  (Read 473914 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #135 on: February 05, 2010, 09:07:48 am »

@marinero
Nije valjda da nema ni rakete za RBU-6000. Mislim da bi CG trebala da sacuva protivpodmornicke kapacitete jer to ide uz nameru da ovi brodovi budu patrolci za otvoreno more.

Cak i kad bi ih jednog dana rekonstruilsali da mogu da nose PP helikoptere ponovo bi im trebali sonari i PP brodsko oruzje. (mada sam skeptican jer ovo kosta mnogo pogotovu oprema).

Zapalo mi je za oko i konstatacija da F-33 vredi samo desetak miliona USD. Mislim da i u ovom momentu taj brod vredi vise. Druga je stvar da li ima kupaca za takav brod. A novi takav brod ima cifru od koje boli glavu barem nas ovde na siromasnom balkanu Smiley
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #136 on: February 05, 2010, 09:22:09 am »

Kako se u RM CG zove RF 34?
Logged
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #137 on: February 05, 2010, 09:54:32 am »

Svakako je aktivnost RF 33 zanimljiva vijest.

Međutim, osobno i dalje mislim da ti brodovi neće dugo kao što sam u prethodnim postovima prorekao. Ne zato što ne valjaju  nego iz razloga financiranja i još više - održavanja koje je praktično gotovo nemoguće.

Da budem uvjerljiviji, neka se čitači ovdje malo nasmiju ali istina je: jučer he Hrvatska vojska - zbog štednje - raspustila i poslala kućama "u status pripravnosti" gardijske (elitne) jedinice a vojarne rade na "hladnom pogonu" što znači praktično da eventualno radi jedan vojnik na kapiji tek toliko.

E to je realnost. Financijska. Ono što trenutno nije neophodno - adio...



Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #138 on: February 05, 2010, 12:46:54 pm »

Pvanja, ovako stoje stvari sa RBU-6000: sve rakete RGB-60 su poskidane sa brodova i složene su u improvizirano skladište na Pristanu, praktično bez ikakovog nadzora. Sve raketne dubinske bombe su oglašene suvišnim i prediđene su za uništavanje. Zašto do sada nisu uništene leži u prostom razlogu da je delaboracija tih sredstava relativno složen tehnološki poduhvat, obzirom da se radi o raketnoj bombi, koja u sebi sadrži i bojevu glavu sa eksplozivnim punjenjem i raketni motor na čvrsto gorivo. Bez aparature posebne tehnologije (sečenje trupa rakete na hladno - mlazom vode pod velikim pritiskom), koju CG ne poseduje, ove bombe se ne mogu delaborisati - osim detoniranjem. Poseban problem predstavlja sastav eksplozivnog punjenja bojeve glave: nije u pitanju čisti TNT, već njegova mešavina sa RDX i aluminijskim prahom, tako da se produkti delaboracije ne mogu koristiti kao privredni eksploziv.

Što se tiče priče o RF-33 i RF-34, i njihovog isplovljenja na pučinu, stvari stoje ovako: pre neki dan je doneta odluka (ko zna koja po redu, ali čini se da je ovoga puta definitivno) da se ta dva broda i još neki (DBM, PO, jedan PR) ustupe Turskoj i da se umesto njih dobiju dva patrolna broda prilagođena zadacima koje će CG mornarica imati u okviru NATO okruženja. Stoga isplovljene tih brodova pre neki dan treba posmatrati u ovom kontekstu.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #139 on: February 05, 2010, 01:49:22 pm »

@Lovac
To ce biti novi patrolni brodovi iz Turske Huh?
Inace malo mi je cudno da se otstupe toliki brodovi (neki daleko vece klase) da bi se dobili druga dva stara broda.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #140 on: February 05, 2010, 02:24:37 pm »

@lovac
Tuzan dan za RM CG ali srecan za brodove jer ce ih novi vlasnik sigurno koristiti i odrzavati i plovice.

Znaci isplovljavanje je bilo testiranje brodova za put u Tursku. Da li ce mozda CG dobit jos nesto u ovoj "trampi" (oprema, obuka ...).

Znaci ovo je definitivno odose VPBR-ovi na dobos. Da li je u RM CG zavrseno i kadrovsko restruktuiranje ili ...?

Da li imas mozda neku informaciju bare o kakvom tipu patrolin borodova se radi tj klasi brodoav ili sl koj ce se dobiti od Turaka.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #141 on: February 05, 2010, 03:47:06 pm »

Još se ništa ne priča o tome javno, ali će (obzirom da je ovo mala država i da se sve sazna u vrlo kratkom vremenskom intervalu), verujem u najskorije vreme sve ovdašnje novine biti pune bombastičnih naslova o novoj trgovini ......
Logged
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #142 on: February 05, 2010, 04:28:31 pm »

Lovac@
Quote
Što se tiče priče o RF-33 i RF-34, i njihovog isplovljenja na pučinu, stvari stoje ovako: pre neki dan je doneta odluka (ko zna koja po redu, ali čini se da je ovoga puta definitivno) da se ta dva broda i još neki (DBM, PO, jedan PR) ustupe Turskoj i da se umesto njih dobiju dva patrolna broda prilagođena zadacima koje će CG mornarica imati u okviru NATO okruženja. Stoga isplovljene tih brodova pre neki dan treba posmatrati u ovom kontekstu.



Naravno,sve sto je dobro treba prodati ili unistiti....Kasnije ce i odrzavanje tih "novih" patrolaca biti skupo za CG,jer boze moj,a sta ce to nama (Vama).
« Last Edit: February 05, 2010, 04:32:36 pm by dreadnought » Logged
Saxum
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20



WWW
« Reply #143 on: February 06, 2010, 08:13:02 pm »

Ako se ovo s Turskom ostvari, oće CG dobit novogradnje ili?
Logged
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #144 on: February 07, 2010, 10:09:18 am »

Pa ako ne dobiju dva kvalitetna nova novcata broda, onda je to loš posao.

Iako i nema puno izbora tj. manevarskog prostora, ovim RF-ovima vrijeme je kao u pješčanom satu koji neumoljivo curi bez da će ga itko okrenuti iznova.

Međutim, logika kaže da bi to trebali biti novi brodovi. I logično, prema NATO standardima, a uz CG u NATO paktu, oni će se održavati u Šibeniku.
Dakle, i to pitanje se time rješava.

Varam li se, doznat ćemo uskoro.
Logged
Wllashe
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #145 on: February 10, 2010, 02:54:50 pm »

Da,doznacemo uskoro,-ali ako se pazljivo procita ovih deset strana moze se pored obilja korisnih informacija i lepih fotografija uociti i momenat da se cesto sve u vezi Crnogorske Mornarice gleda negativno-:sve ce u topionicu,duzni smo brodove Hrvatima,prodacemo sve Gruziji,Egiptu,Turskoj,-ne moze se bez Hr i Sr,-i takve stvari.Izgleda da to sve nije i nece biti tako,sudeci prema citanju izmedju redova ovih deset strana!Mozda u MN ima i neko ko nije glup,pa ce naci nacin da sacuvaju i upotrebe mogucnosti svoje Mornarice.Dakle,dva najveca broda plove zajedno posle mnogo godina...i odmah se "prodaju" ovog puta Turskoj,dodushe uz "nadoknadu".Jbg
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #146 on: February 10, 2010, 04:20:47 pm »

@Wllashe

Na zalost situacija u vojsci CG uopste nije vesela. Mornarica kao izrazito tehnicki rod je tu u jako losoj poziciji jer zahteva velika ulaganja koja drzava jednostavno ne moze da pokrije cak i da su politicari spremni da izdvoje za vojsku tolike pare. To je cinjenica na zalost.

Kad na to dodas stanje u CG i ako znas kako se tamo radi, onda sam stvarno pesimista a voleo bih da se makar to sa tom trampom ostvari i da RM CG dobije dva broda koja moze da odrzava i da upotrebljava i da se plovi redovno. Jer brod nije napravljen da stoji na vezu u luci.

Nadam se da ce barem pod pritiscima sa strane da se nesto pokrene - bilo bi mi to veliko zadovoljstvo da vidim.
Logged
kopriva
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 285


« Reply #147 on: February 22, 2010, 10:34:50 am »

Pozdrav svima
Ovdje se spominje kako če RM CG dobiti dva broda od Turske za sve ove polovne.
Sada jedno pitanje koje klase bi bili ti brodovi i još jedno najvažnije koje su operativne mogučnosti RM CG ima li ona ljudstva koje bi opsluživalo recimo dvije korvete.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #148 on: February 22, 2010, 11:04:02 am »

Kadar imaju. To nije upitno. Što će dobiti u zamjenu i u kakvom su stanju ti brodovi, to je drugo pitanje. Kadar će se uvježbati i brodovi će ploviti koliko bude novca. Ova zamjena brodova miriše mi na neko NATO posredništvo.
Logged
suponik
desetar
*
Offline Offline

Posts: 137


« Reply #149 on: February 22, 2010, 11:36:49 am »

Sto se tice razvoja RM u CG,i ja sam vrlo skeptican.I to iz dva razloga.
1.Pare,novci,euri ili kako god hocete.CG ih jednostavno nema.A zasto ih nema ne bih sada da objasnjavam jer ovo nije politicki sajt.CG budzet za odbranu-vojsku je premali(ne vise od 40-50 miliona EUR) za bilo sto u vezi mornarice koja je sama po sebi izuzetno skup vid vojske.Znaci sa recimo nekih 5 miliona eura godisnje predvidjenih za RM malo se sto moze uraditi.
2.Nedostatak bilo kakvih remontnih-servisnih kapaciteta.Gubitkom-gasenjem RMTZ S.Kovacevic-Arsenal,CG je izgubila sve kapaciteta za i najmanje i najosnovnije odrzavanje vojnih brodova(to nikako ne moze da radi Bijela).A u vezi sa ovim bih dodao i problem sa kadrom,koji je danas na izuzetno losem nivou.
Mislim da sve ovo,uz jos neke stvari,nezainteresovanost vlasti za vojsku-odbranu povezana sa postupcima korupcije i licnog bogacenja na bazi unistavanja i prodaje preostalih resursa bivse vojske zatecenih na prostoru CG,stavlja omcu na vrat i,izmedju ostalog,mornarici-mornarickoj bazi CG.
Sapienti sat.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 83   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.