PALUBA
March 28, 2024, 04:43:42 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornarica Vojske Crne Gore  (Read 470207 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #1215 on: November 30, 2021, 09:13:00 pm »

Tribala je navodno ić i kompenzacija sa fregatama klase Kotor koje bi navodno Škver prinamjenija i proda na treća tržišta, ali to je već naučna fantastika.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1216 on: November 30, 2021, 09:28:01 pm »

Nema od toga ništa. Ko bi kupio stare fregate?
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 602


« Reply #1217 on: November 30, 2021, 09:45:09 pm »

Nebi se one prodavale kao ratni brodovi, nego kao nešto drugo.
I to je bio samo dio mogućeg posla.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1218 on: December 01, 2021, 07:17:29 pm »

O tome se priča već skoro 20 god.
Dok su vredile - mogle su se prodati, sada više ne vrede ništa - osim kao staro gvožđe.

Sudbina RF u CG mornarici je tužna priča. Ima tu pomalo i enigmatike: njihov status je menjan nekoliko puta. Kao da je neko namerno hteo da odugovlači sa prodajom, dok brodovi potpuno ne izgube svoju vrednost.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1219 on: December 02, 2021, 12:37:28 am »

Nema od toga ništa. Ko bi kupio stare fregate?

33 i 34 jesu po godinama stari (1986. i 1988. godine prijema u stroj), ali su plovili malo i mogli bi se remontovati da ima mozga, ljudi i para. Skinuti rakete P-21/22 i Osa-M, konzervirati ili izvaditi turbine DT-59, remontovati dizele i sonar. S tim bi mogli biti upotrebljivi offshore patrolni brodovi.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1220 on: December 02, 2021, 07:28:37 am »

To jedino onda da se uvali nekoj afričkoj zemlji.
Logged
Kumboranin29
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 567



« Reply #1221 on: December 11, 2021, 03:54:58 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prije par mjeseci kroz Kumborski tijesnac "Durmitor"


* IMG_20210525_162924.jpg (136.24 KB, 1010x758 - viewed 21 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 457



« Reply #1222 on: June 02, 2022, 07:16:25 pm »

DIVERZANTSKA PODMORNICA POSTAĆE MUZEJSKI EKSPONAT: Postavka planirana na hercegnovskoj rivijeri

DIVERZANTSKA podmornica P-916 koju je Herceg Novi dobio na poklon na osnovu ugovora između Ministarstva odbrane Crne Gore i opštinskog Sekretarijata za kulturu i obrazovanje, još je na Pristanu, na Luštici, ali će uskoro biti premeštena na hercegnovsku rivijeru, verovatno u Đenoviće i biće pretvorena u muzej na otvorenom.

Đenovići su predloženi jer je ovo mesto u vreme Austougraske bilo sidrište za ovakva plovila, kaže sekretarka za kulturu i obrazovanje Ana Zambelić Pištalo.

– Podmornica bi u budućem muzeju na otvorenom trebalo da bude centralni deo, a oko nje će biti postavljeni još neki elementi koji svedoče bogatu istoriju pomorstva i podmorničarstva u Herceg Novom - kazala je Zambelić Pištalo.

Saradnik na realizaciji ovog zanimljivog projekta je Dragan Gačević, profesionalni ronilac i autor knjige „Podmorje Crne Gore".

Prema njegovim rečima, podmornica je izrađena u periodu od 1979. do 1988. godine, u brodogradilištu u Splitu. Bila je prilagođena za zaron na dubinu od 109 metara. Crna Gora je dve podmornice, koje su bile deo plovne flote nekadašnje jugoslovenske narodne armije, donirala Sloveniji i Srbiji.

– Ova tri primerka zadržana su kao muzejski eksponat, poput nekih sličnih podmornica koje su sačuvane kao muzejske i turističke atrakcije u svetu, u Laspeci, Špajeru, Veneciji, Đenovi. Dobro će biti da i Herceg Novi kao primorski grad i grad nekadašnje bivše Austougarske kraljevske mornarice i bivše Kraljevske jugoslovenske ratne mornarice, ima sličnu muzejsku postavku - kaže Gačević.

Izvor

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 233044_podmornica_f.jpg (84.3 KB, 906x513 - viewed 8 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 457



« Reply #1223 on: August 04, 2022, 09:37:50 pm »

Odbrana s mora bez ijednog ispravnog broda: Vlada odlučila da proda i raketnu topovnjaču 406

Resor odbrane i Vlada priznaju da je država proteklih godina Mornaricu ostavila i bez važne logističke podrške u vidu adekvatnih brodoremontnih kapaciteta na obali

Mornarica Vojske Crne Gore u očajno je lošem stanju, a Vlada je prošle sedmice donijela odluku da proda još jedan ratni brod - raketnu topovnjaču 406.

To se, pored ostalog, navodi u “Informaciji o rješavanju statusa raketne topovnjače RTOP-406”, koja je prošle sedmice usvojena na sjednici Vlade.

Iz dokumenta se indirektno vidi kako je aktuelno stanje u Mornarici loše i koliko je u materijalnom, kadrovskom i organizacionom smislu taj vid oružanih snaga nazadovao u posljednjih pet-šest godina.

Dugoročnim planom razvoja odbrane Crne Gore predviđeno je da se dvije od tri raketne topovnjače tipa “Rade Končar”, sa koliko ih trenutno raspolaže MVCG, rekonstruišu u patrolne brodove. Za najstariji od ta tri broda, RTOP-404, nije bila predviđena rekonstrukcija, već prodaja na tržištu što, međutim, do danas nije realizovano, pa taj ratni brod godinama truli i propada na mrtvom vezu u Baru.

Prema projektu koji je uradio Brodarski institut iz Zagreba u periodu od 2016. do 2019. završena je rekonstrukcija RTOP-405 u patrolni brod, i ona je, nakon ulaganja od ukupno 1.050.000 eura, prije tri godine zaplovila kao patrolni brod P-105 “Durmitor”, koji je na papiru najveće i najsposobnije borbeno plovilo MVCG. Međutim, taj posao se, kako piše u Informaciji koju je usvojila Vlada, pokazao vrlo manjkavim.

“Nakon završenih radova na konverziji RTOP-405 u patrolni brod P-105 konstatovano je da brod nije doveden u u funkcionalno ispravno stanje, što je uzrokovalo pokretanje sudskog postupka. Naime, pojedini uređaji na brodu, kao dio tehnički složenog sistema, ne mogu da izvršavaju namjenski predviđene zadatke u svakom trenutku. Takođe, kada je u pitanju osnovno održavanje i tehnički pregledi brodskih uređaja i mehanizama (dnevni, sedmični i mjesečni pregledi), na ovim brodovima se sprovode veoma otežano zbog nedostatka potrebnih rezervnih djelova, nedovoljne količine potrošnih sredstava za održavanje, ali i stručnog kadra. U skladištima MVCG postoje određene količine rezervnih djelova za ove brodove, koji se mogu koristiti još jedno izvjesno vrijeme, dok je mnogim djelovima istekao rok upotrebe (npr. gumene brtve, zaptivni materijali i drugo). Rezervni djelovi koji se kupuju na tržištu nijesu zadovoljavajućeg kvaliteta koji je potreban za ugradnju na tehnički složenim i skupocjenim sistemima koji se nalaze na navedenim brodovima. Na pojedinim uređajima i sistemima već godinama se ne izvode radovi koji spadaju u domen godišnjih i tehničkih pregleda, zbog nedostatka stručnog kadra i tehničkih kapaciteta. Najveći problem u održavanju predstavlja nepostojanje specijalizovanih remontnih ustanova ili firmi u Crnoj Gori koje imaju kapacitete za održavanje i remont brodskih oružnih sistema i sistema za upravljanje vatrom, što značajno, već duži period, utiče na ispravnost, pouzdanost i upotrebu ovih sistema. Takođe, za upravljanje i održavanje ovih brodova, potrebno je znatno veće brojno stanje posade nego što je sada, što ne korespondira s projektiovanim budžetom i razvojem Mornarice VCG”, piše u Informaciji.

Time Ministarstvo odbrane, na čijem je čelu Raško Krivokapić (SDP), i Vlada priznaju da je država proteklih godina Mornaricu ostavila bez važne logističke podrške u vidu adekvatnih brodoremontnih kapaciteta na obali, koji su nestali nakon zatvaranja i prodaje tivatskog Arsenala i brodogradilišta u Bijeloj.

Posljednji remonti i dokovanja više brodova MVCG obavljeni su u periodu od 2013. do 2015, zahvaljujući zalaganju tadašnjeg komandanta, kapetana bojnog broda Darka Vukovića koji je iskoristio zadnje mogućnosti da se to obavi u Bijeloj, prije zatvaranja brodogradilišta. Vuković je tada, pored ostalog, dokovao dvije topovnjače (405 i 406), kao i velike patrolne brodove (fregate) P-33 i P-34, te pučinski remorker PR-41 i školski brod “Jadran”.

Oni koji su došli poslije njega na čelo Mornarice nisu više ništa učinili da iole adekvatno održavaju te brodove, pa MVCG nema apsolutno nijedan potpuno ispravan brod koji je u stanju da na datu uzbunu, momentalno isplovi i obavi zadatak na moru. Naime, manje ili više neispravni su i patrolni brod P-105 “Durmitor” i remorker PR-41 “Orada” i školski brod “Jadran”, a Vlada je sada odlučila i da odustane od ranije planirane rekonstrukcije RTOP-406.

Na more mogu tek male jedrilice “Milena” i “Bojana”. Plovnoj dizalici LDI-18 odavno je istekao atest da može bez strijepnje dizati projektovani teret od 100 tona, a upitno sposobni za plovidbu su i preko pola vijeka stara drvena ronilačka barkasa BRM-85 i oko 70 godina star mali lučki remorker LR-77.

Vojni dio luke u Baru više liči na groblje brodova, nego na urednu i operativno sposobnu mornaričku bazu, jer tamo uz gatove godinama potpuno zapušteni i nepaženi, propadaju pomoćni transportni brod PO-91 i tanker PN-27, kojima se od prije nekoliko godina na mrtvom vezu pridružila i RTOP-404, te fregate P-33 i P-34.

U Boki u blizini Pristana isti je slučaj s godinama napuštenim starim vojnim tankerom za vodu PV-16 i još prilično modernim, ali bukvalno do uništenja zapuštenim desantnim brodom-minopolagačem DBM-241.

Koliko je stanje u MVCG loše govore i nezvanične informacije da aktuelno rukovodstvo Ministarstva odbrane i Generalštab VCG sa brigadnim generalom Zoranom Lazarevićem na čelu, imaju i veliki problem da motivišu bilo koga od malobrojnih preostalih starijih i iskusnijih mornaričkih oficira da se prihvate dužosti komandanta tog vida vojske.

Trenutno kao v.d. tu funkciju obavlja kapetan fregate Milan Jevtović, ali se on sprema na odlazak u vojnu diplomatiju da bude predstavnik Crne Gore u Vrhovnom štabu snaga NATO-a u Evropi (SHAPE), u Monsu, u Belgiji, dok kapetan fregate Goran Pajović, koji treba da se vrati sa generalštabnog usavrašavanja u Velikoj Britaniji, nije zainteresovan da se vraća na dužnost komandanta MVCG, koju je ranije obavljao, već pledira da dobije namještenje u Generalštabu ili Ministarstvu odbrane.

U međuvremenu, načelnik Generalštaba, brigadni general Lazarević, za šefa svog kabineta imenovao je prošle godine smijenjenog komandanta MVCG, kapetana fregate Gorana Đurkovića, za vrijeme čijeg se mandata rapidno ubrzalo opšte propadanje i degradacija Mornarice. Đurkovićevu smjenu je inicirala bivša ministarka odbrane dr Olivera Injac, ali je aktuelni ministar Raško Konjević odlučio da “revitalizuje” Đurkovićevu i karijere još nekolicine kontroverznih oficira, koji su se ranije istakli po brojnim kršenjima propisa i neodgovornom odnosu prema službenoj dužnosti.

Ratni brod je Vojsci “balast”

U Informaciji Vlade se, nakon navoda o stanju P-105 i MVCG uopšte, ističe da je “suočen sa svim identifikovanim problemima konverzije raketne topovnjače u patrolni brod P-105, Generalštab VCG predložio, a Ministarstvo odbrane prihvatilo stav da ovako dobijeni patrolni brod ne može da odgovori zahtjevima MVCG, pa se shodno tome, odustalo od konverzije RTOP-406”.

”Predmetni plovni objekat je duži niz godina bez posade i održavanja i kao takav, u trenutnom stanju, sa zastrajelim brodskim sistemima, ne može naći primjenu i upotrebu u složenim i zahtjevnim zadacima koji se stavljaju pred Mornaricu i VCG, pa je s tim u vezi potrebno regulisati status navedenog plovnog objekta”, piše u Informaciji, uz napomenu da na RTOP-406 “nema posade koja bi se o njoj brinula i ukoliko se u kratkom vremenskom periodu ne reguliše status tog plovnog objekta i ne realizuje njegova prodaja, isti će zbog vremenskih uticaja i neodržavanja propadati sve više i u krajnjem izgubiti svoju vrijednost”.

Konstatuje se da bi se “oglašavanjem suvišnom topovnjače RTOP-406, riješio balast koji opterećuje VCG, a s druge strane bi se prihodovala određena sredstva koja bi se koristila za opremanje jedinica vojske”.

Navodi se da je takvu inicijativu Ministarstva odbrane podržalo i Ministarstvo finansija, kao i da ona “dobija na značaju ako se uzme u obzir da je Zakonom o budžetu za 2022. Ministarstvu odbrane odobreno kreditno zaduženje u cilju nabavke novih patrolnih brodova”.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor


* RTOP 406.jpg (70.08 KB, 1000x666 - viewed 5 times.)
Logged
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #1224 on: August 05, 2022, 04:56:30 am »



Na more mogu tek male jedrilice “Milena” i “Bojana”. Plovnoj dizalici LDI-18 odavno je istekao atest da može bez strijepnje dizati projektovani teret od 100 tona, a upitno sposobni za plovidbu su i preko pola vijeka stara drvena ronilačka barkasa BRM-85 i oko 70 godina star mali lučki remorker LR-77.


To nije vise ikakva mornarica.  Sta placaju sve ove oficire za?!?
Logged
Kumboranin29
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 567



« Reply #1225 on: August 05, 2022, 06:44:17 am »

Sramota je na sta su dovedeni Brodovi.
Mornarica koja ima samo operativan remorker Oradu !
Jadran na vezu u Bar a ne u svoj maticni Tivat, Durmitor vise u kvaru nego na moru ne zna se kad je poslednji put plovio , 33,34 nisu zaplovile vise od 4,5godina. Tako je to kad na rukovodeca mijesta postave ljude koji more nisu gledali a kamoli plovili.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #1226 on: August 05, 2022, 07:24:23 am »

Odbrana s mora bez ijednog ispravnog broda: Vlada odlučila da proda i raketnu topovnjaču 406

Resor odbrane i Vlada priznaju da je država proteklih godina Mornaricu ostavila i bez važne logističke podrške u vidu adekvatnih brodoremontnih kapaciteta na obali

Mornarica Vojske Crne Gore u očajno je lošem stanju, a Vlada je prošle sedmice donijela odluku da proda još jedan ratni brod - raketnu topovnjaču 406.

To se, pored ostalog, navodi u “Informaciji o rješavanju statusa raketne topovnjače RTOP-406”, koja je prošle sedmice usvojena na sjednici Vlade.

Iz dokumenta se indirektno vidi kako je aktuelno stanje u Mornarici loše i koliko je u materijalnom, kadrovskom i organizacionom smislu taj vid oružanih snaga nazadovao u posljednjih pet-šest godina.

Dugoročnim planom razvoja odbrane Crne Gore predviđeno je da se dvije od tri raketne topovnjače tipa “Rade Končar”, sa koliko ih trenutno raspolaže MVCG, rekonstruišu u patrolne brodove. Za najstariji od ta tri broda, RTOP-404, nije bila predviđena rekonstrukcija, već prodaja na tržištu što, međutim, do danas nije realizovano, pa taj ratni brod godinama truli i propada na mrtvom vezu u Baru.

Prema projektu koji je uradio Brodarski institut iz Zagreba u periodu od 2016. do 2019. završena je rekonstrukcija RTOP-405 u patrolni brod, i ona je, nakon ulaganja od ukupno 1.050.000 eura, prije tri godine zaplovila kao patrolni brod P-105 “Durmitor”, koji je na papiru najveće i najsposobnije borbeno plovilo MVCG. Međutim, taj posao se, kako piše u Informaciji koju je usvojila Vlada, pokazao vrlo manjkavim.

“Nakon završenih radova na konverziji RTOP-405 u patrolni brod P-105 konstatovano je da brod nije doveden u u funkcionalno ispravno stanje, što je uzrokovalo pokretanje sudskog postupka. Naime, pojedini uređaji na brodu, kao dio tehnički složenog sistema, ne mogu da izvršavaju namjenski predviđene zadatke u svakom trenutku. Takođe, kada je u pitanju osnovno održavanje i tehnički pregledi brodskih uređaja i mehanizama (dnevni, sedmični i mjesečni pregledi), na ovim brodovima se sprovode veoma otežano zbog nedostatka potrebnih rezervnih djelova, nedovoljne količine potrošnih sredstava za održavanje, ali i stručnog kadra. U skladištima MVCG postoje određene količine rezervnih djelova za ove brodove, koji se mogu koristiti još jedno izvjesno vrijeme, dok je mnogim djelovima istekao rok upotrebe (npr. gumene brtve, zaptivni materijali i drugo). Rezervni djelovi koji se kupuju na tržištu nijesu zadovoljavajućeg kvaliteta koji je potreban za ugradnju na tehnički složenim i skupocjenim sistemima koji se nalaze na navedenim brodovima. Na pojedinim uređajima i sistemima već godinama se ne izvode radovi koji spadaju u domen godišnjih i tehničkih pregleda, zbog nedostatka stručnog kadra i tehničkih kapaciteta. Najveći problem u održavanju predstavlja nepostojanje specijalizovanih remontnih ustanova ili firmi u Crnoj Gori koje imaju kapacitete za održavanje i remont brodskih oružnih sistema i sistema za upravljanje vatrom, što značajno, već duži period, utiče na ispravnost, pouzdanost i upotrebu ovih sistema. Takođe, za upravljanje i održavanje ovih brodova, potrebno je znatno veće brojno stanje posade nego što je sada, što ne korespondira s projektiovanim budžetom i razvojem Mornarice VCG”, piše u Informaciji.

Time Ministarstvo odbrane, na čijem je čelu Raško Krivokapić (SDP), i Vlada priznaju da je država proteklih godina Mornaricu ostavila bez važne logističke podrške u vidu adekvatnih brodoremontnih kapaciteta na obali, koji su nestali nakon zatvaranja i prodaje tivatskog Arsenala i brodogradilišta u Bijeloj.

Posljednji remonti i dokovanja više brodova MVCG obavljeni su u periodu od 2013. do 2015, zahvaljujući zalaganju tadašnjeg komandanta, kapetana bojnog broda Darka Vukovića koji je iskoristio zadnje mogućnosti da se to obavi u Bijeloj, prije zatvaranja brodogradilišta. Vuković je tada, pored ostalog, dokovao dvije topovnjače (405 i 406), kao i velike patrolne brodove (fregate) P-33 i P-34, te pučinski remorker PR-41 i školski brod “Jadran”.

Oni koji su došli poslije njega na čelo Mornarice nisu više ništa učinili da iole adekvatno održavaju te brodove, pa MVCG nema apsolutno nijedan potpuno ispravan brod koji je u stanju da na datu uzbunu, momentalno isplovi i obavi zadatak na moru. Naime, manje ili više neispravni su i patrolni brod P-105 “Durmitor” i remorker PR-41 “Orada” i školski brod “Jadran”, a Vlada je sada odlučila i da odustane od ranije planirane rekonstrukcije RTOP-406.

Na more mogu tek male jedrilice “Milena” i “Bojana”. Plovnoj dizalici LDI-18 odavno je istekao atest da može bez strijepnje dizati projektovani teret od 100 tona, a upitno sposobni za plovidbu su i preko pola vijeka stara drvena ronilačka barkasa BRM-85 i oko 70 godina star mali lučki remorker LR-77.

Vojni dio luke u Baru više liči na groblje brodova, nego na urednu i operativno sposobnu mornaričku bazu, jer tamo uz gatove godinama potpuno zapušteni i nepaženi, propadaju pomoćni transportni brod PO-91 i tanker PN-27, kojima se od prije nekoliko godina na mrtvom vezu pridružila i RTOP-404, te fregate P-33 i P-34.

U Boki u blizini Pristana isti je slučaj s godinama napuštenim starim vojnim tankerom za vodu PV-16 i još prilično modernim, ali bukvalno do uništenja zapuštenim desantnim brodom-minopolagačem DBM-241.

Koliko je stanje u MVCG loše govore i nezvanične informacije da aktuelno rukovodstvo Ministarstva odbrane i Generalštab VCG sa brigadnim generalom Zoranom Lazarevićem na čelu, imaju i veliki problem da motivišu bilo koga od malobrojnih preostalih starijih i iskusnijih mornaričkih oficira da se prihvate dužosti komandanta tog vida vojske.

Trenutno kao v.d. tu funkciju obavlja kapetan fregate Milan Jevtović, ali se on sprema na odlazak u vojnu diplomatiju da bude predstavnik Crne Gore u Vrhovnom štabu snaga NATO-a u Evropi (SHAPE), u Monsu, u Belgiji, dok kapetan fregate Goran Pajović, koji treba da se vrati sa generalštabnog usavrašavanja u Velikoj Britaniji, nije zainteresovan da se vraća na dužnost komandanta MVCG, koju je ranije obavljao, već pledira da dobije namještenje u Generalštabu ili Ministarstvu odbrane.

U međuvremenu, načelnik Generalštaba, brigadni general Lazarević, za šefa svog kabineta imenovao je prošle godine smijenjenog komandanta MVCG, kapetana fregate Gorana Đurkovića, za vrijeme čijeg se mandata rapidno ubrzalo opšte propadanje i degradacija Mornarice. Đurkovićevu smjenu je inicirala bivša ministarka odbrane dr Olivera Injac, ali je aktuelni ministar Raško Konjević odlučio da “revitalizuje” Đurkovićevu i karijere još nekolicine kontroverznih oficira, koji su se ranije istakli po brojnim kršenjima propisa i neodgovornom odnosu prema službenoj dužnosti.

Ratni brod je Vojsci “balast”

U Informaciji Vlade se, nakon navoda o stanju P-105 i MVCG uopšte, ističe da je “suočen sa svim identifikovanim problemima konverzije raketne topovnjače u patrolni brod P-105, Generalštab VCG predložio, a Ministarstvo odbrane prihvatilo stav da ovako dobijeni patrolni brod ne može da odgovori zahtjevima MVCG, pa se shodno tome, odustalo od konverzije RTOP-406”.

”Predmetni plovni objekat je duži niz godina bez posade i održavanja i kao takav, u trenutnom stanju, sa zastrajelim brodskim sistemima, ne može naći primjenu i upotrebu u složenim i zahtjevnim zadacima koji se stavljaju pred Mornaricu i VCG, pa je s tim u vezi potrebno regulisati status navedenog plovnog objekta”, piše u Informaciji, uz napomenu da na RTOP-406 “nema posade koja bi se o njoj brinula i ukoliko se u kratkom vremenskom periodu ne reguliše status tog plovnog objekta i ne realizuje njegova prodaja, isti će zbog vremenskih uticaja i neodržavanja propadati sve više i u krajnjem izgubiti svoju vrijednost”.

Konstatuje se da bi se “oglašavanjem suvišnom topovnjače RTOP-406, riješio balast koji opterećuje VCG, a s druge strane bi se prihodovala određena sredstva koja bi se koristila za opremanje jedinica vojske”.

Navodi se da je takvu inicijativu Ministarstva odbrane podržalo i Ministarstvo finansija, kao i da ona “dobija na značaju ako se uzme u obzir da je Zakonom o budžetu za 2022. Ministarstvu odbrane odobreno kreditno zaduženje u cilju nabavke novih patrolnih brodova”.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor
Da li je ovo zvaničsn tekst iz MO CG ili ga je pisao suvremenik Ben Akibe
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #1227 on: August 05, 2022, 02:10:46 pm »

Колико сам схватио из постављеног текста и цитата званичног извештаја о стању у РМ ЦГ јасно је да Црној Гори не треба ратна морнарица.  О томе да ли треба или не треба морнарица одлучује Влада. И она је одлучила свидело се то нама или не. Како видим предвиђено је "кредитно задужење " за 2022. годину за набавку нових патролних бродова. Дакле, ти нови (ако су опште нови) бродови биће "нова" морнарица. Да ли је то оно што стварно (објетивно) треба Црној Гори, о томе можемо дискутовати.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #1228 on: August 05, 2022, 06:33:40 pm »


 Navikli su oni da trguju s Albanijom i Turskom . Koliko je trenutno cena starog gvožđa??? Na to se računa. Ionako su sve što je vredelo iz RM SFRJ prodali .
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 457



« Reply #1229 on: November 01, 2022, 01:07:12 pm »

Vojska Crne Gore i kraljevski marinski korpus Velike Britanije izvode zajedničku vežbu "Odlučni odgovor 2022"

Bording tim patrolnog broda P-105 "Durmitor" Mornarice Vojske Crne Gore, uz podršku kolega iz Pomorskog odreda, sprovodi zajedničku obuku sa komandosima Kraljevskog marinskog korpusa u sklopu obuke "Odlučan odgovor 22" koja se sprovodi u Baru i široj okolini Pljevalja.

Iskusni instruktori iz redova britanskih marinaca razmjenjuju znanja sa crnogorskim kolegama o načinima prilaska plovilu, taktikama pretrage prostorija i drugim procedurama.

Sjutra (danas, prim. Kubovac) u Luku Bar uploviće brod britanske ratne mornarice HMS "Albion". Dva britanska broda, "Argus" i "Mount's Bay" uplovili su u Bar 28. oktobra.


Izvor


* Odlučan 1.jpg (243.8 KB, 1600x1066 - viewed 3 times.)

* Odlučan 2.jpg (87.81 KB, 993x657 - viewed 4 times.)

* Odlučan 3.jpg (149.68 KB, 1195x793 - viewed 5 times.)

* Odlučan 4.jpg (144.91 KB, 1193x791 - viewed 4 times.)

* Odlučan 5.jpg (127.38 KB, 1193x791 - viewed 3 times.)
Logged
Pages:  1 ... 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.043 seconds with 25 queries.