PALUBA
April 18, 2024, 08:14:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Treba li Srbiji podmornica muzejski eksponat  (Read 20790 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #30 on: May 26, 2012, 09:28:19 pm »

Čiro, a da jih podelimo na dobre i one "koji žive u svojem svetu" umesto po nacionalnosti? Ne verujem da su se zvali "onaj Srbin u mašini" i "onaj Hrvat kot periskopa" i na "Slovenca kod sonara" nego po imenima i nadimcima.

Stvarno bi trebalo da ovakve teme diskutujemo pored piča. Lepše tada reči sednu.

LPB

Logged
MiGac
desetar
*
Offline Offline

Posts: 140



« Reply #31 on: May 26, 2012, 09:28:35 pm »

Srbija i Hrvatska su ekstremno nekulturne zemlje u pogledu kulturoloških davanja i značaja prema svojoj baštini, tako da ova dilema "dati 20k eura za povijesni unikat samo takav ili ne" je sasvim razumljiva.
Hrvatska se ponaša strašno diplomatski kada se spominje sukcesija ovakvog tipa, a kada se postavi pitanje vezano za stambene objekte i privatno vlasništvo exYU ekipe koja nije više tu onda "glava u pijesak".

Uostalom ovo ne čudi, samo treba pogledati stanje navedenih zemalja i sve je jasno. Slovenija je majka samo takva za Srbiju i Hrvatsku, kamo sreće da nam Slovenci budu tutori za kulturu i ponašanje...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #32 on: May 26, 2012, 09:41:50 pm »

Čiro, a da jih podelimo na dobre i one "koji žive u svojem svetu" umesto po nacionalnosti? Ne verujem da su se zvali "onaj Srbin u mašini" i "onaj Hrvat kot periskopa" i na "Slovenca kod sonara" nego po imenima i nadimcima.

Stvarno bi trebalo da ovakve teme diskutujemo pored piča. Lepše tada reči sednu.

LPB
Moram ti priznati "boža..." da te nisam najbolje shvatio. Na samom početku sam rekao da mi je ovo nabrajanje po nacijama strano.
Morao sam ga navesti kao jedan od priloga za pojašnjenje tradicije ili ne, sa prostora Balkana. Naravno, nama kojima smo buli u JRM
nikakava podjela ili oslovljavanje u nacionalnom smislu nije padala ni na kraj pameti. Taman posla.

Slažem se da bi uz piće bilo i ljepše.   Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #33 on: May 26, 2012, 10:07:47 pm »

Ћиро, мислим да си промашио тему. Небитно је колико је Срба, Хрвата и осталих било по подморницама. Уосталом, верујем да је из Србије било и људи других националности које овде живе (на пример Мађара, Словака и др.) Овде се ради о томе да Србија као држава нема и не може имати поморску традицију. Има људе који су служили на ратним бродовима југословенских морнарица. Али то није традиција (обичај, преношење знања), то је у најбољем случају сећање.

Раде је добро уочио. Овде се ради о подморници као техничком средству. Каkо време буде одмицало њена изузетност и занимљивост за грађане једне континенталне земље биће све већа. Многи ће пожелети да то виде. За 30-40-100 година ( а може сигурно да потраје толико) многи ће се питати откуда она ту у Србији. Е, тада ће им неко, (надам се) испричати како је на тој и сличним подморницама било људи из ових крајева.
« Last Edit: May 27, 2012, 01:34:27 pm by dzumba » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #34 on: May 26, 2012, 10:15:11 pm »


 Moj komentar nije prošao. Da, treba da se postavi u Muzej Tehnike. Za svakave gluposti smo davali pare, pa brate možemo i za (najzad) nešto pametno!
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #35 on: May 26, 2012, 10:23:57 pm »

ovo je vec pametan predlog. mislim da bi mnogo bolje bilo da se msesti u muzej tehnike iz prostog razloga sto ce tamo biti dostupna svakome, a studenti bi eventualno mogli i da zavire u nju.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #36 on: May 26, 2012, 10:24:12 pm »

Quote
Ћиро, мислим да си промашио тему. Небитно је колико је Срба, Хрвата и осталих било по подморницама.
Čudo jedno, kako čovjek pokušava jedno, a većina shvati drugo. Bilo kako bilo ja sam slikom i
tekstom dao do znanja da je moja generacija, bar jedan deo poreklom sa prostora Srbije dao svoj obol
podmorničarstvu na tlu nekadašnje Jugoslavije, a stime bar mali prilog ovoj temi o kojoj danas
raspravljamo. Ja sam priložio sliku i to činjeničnu i nisam kriv što je sadržaj na njoj onakav kakav je.
Ja to nemogu promjeniti niti bilo ko na ovome svijetu.
Ako smatrate to pogrešnim i nepotrebnim to je bar lako, obrišite i mirna Bačka....
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #37 on: May 26, 2012, 10:39:46 pm »

Tema ide u pogrešnom pravcu.

Nadležni neka brišu ono što se ne tiče podmornice.

Nemojte ovako. Molim Vas.   

Vlado
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #38 on: May 27, 2012, 09:59:48 am »

Vlado je u pravu-vratimo se temi
Pre 30-tak godina,brod Jugolinije,"Skopje" je zavrsio svoje putovanje i otisao na  rezaanje.
Dobrom voljom uprave jedno sidro sa broda i brodsko zvono su poklonili gradu cije je ime nosio toliko godina.Gradske vlasti su prihvatili dar,i postavili sidro i zvono na keju pokraj reeke,Vardar i mnogo ljudi znatizeljnika i namjernika su ibisli eksponate i slikali su se uz njih ,jer za kontinentalce to je prava egzotika(i ja sam se slikao,ako nadjem-postavicu)
Ja bih toliko pa ko voli neka shvati kako zeli marinero
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #39 on: May 27, 2012, 10:12:22 am »

pa znas kako, jesi u pravu. vecini ljudi ovde je desantni camac najvece sto su u zivotu vidli. mene mornarica nikad nije specijalno zanimala, i brodovi su mi se delili na "svidja mi se - ne svidja mi se", jedrenjake i nosace aviona. medjutim, 1989. sam (mislim da bese) u kumboru imao prilike da vidim izbliza podmornicu, i ne mogu da kazem da mi nije bila zelja da udjem u nju i  da vidim sta tamo ima. obzirom da smo bili na moru preko skole, odobreno nam je kao skolarcima da pridjemo, pa cak i da udjemo donegde. za mene debeljana tesno, fala lepo Grin ali treba da se ima i da nam deca ne ostanu nepismena. mozda neko i ode u mornare (doduse pod tudjom zastavom :'()
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #40 on: May 27, 2012, 11:50:42 am »

Glupog li pitanja iz naslova. Treba ne treba, ne može se sve svoditi na tu prostu jednačbu, inače bi mogli hodat okolo u jednakoj robi, vozit se istim avtima i živjet pod sviječama. Ako se nekom muzeju pruža prilika dobit takav eksponat, nema dvojbe, da ga treba oberučke prihvatit i da mu treba pri tome pomoči. Pogotovo ako je to podmornica a Srbija nema mora. Niti da ulazimo u to, da je to kompleksan i sofisticiran uređaj, koji je več zbog toga zanimljiv ljudima, koje to zanima.

Dal se neko pita, treba li muzej prihvatit neko umijetničko dijelo, treba li Nacionalnoj biblioteci kodeks iz 16 stolječa pisan na jeziku zelje? Ne tu nema pitanja treba ne treba.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #41 on: May 27, 2012, 12:31:10 pm »

Quote
Овде се ради о томе да Србија као држава нема и не може имати поморску традицију. Има људе који су служили на ратним бродовима југословенских морнарица. Али то није традиција (обичај, преношење знања), то је у најбољем случају сећање.

Svakako, kako da ne, što gajiti iluzije,...

A gledaj ove naše blesave komšije Mađare, oni čitave brodove iz predprošlog veka restauriraju i vraćaju u plovno i upotrebivo stanje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da ne spominjem ogromnu muzejsku građu i predmete iz vremena Austro-Ugarske mornarice, koju čuvaju, održavaju i izlažu u besprekornom stanju. Blesav neki narod, vodili krvav rat protiv prisjedinienja Habzburzima, izgubili, a sa ponosom se sećaju KuK morske sile čiji su i oni deo bili pre više od jednog veka. A nemaju ni more. Eh ti Mađari, kad bi bili pametni kao mi, gde bi im bio kraj ...  Roll Eyes

p.s. O Austriji da ne pričam!!! Oni su tek blesavi, kad je reč o pomorskoj tradiciji.


* S.M.S. LEITHA.jpg (397.94 KB, 800x600 - viewed 166 times.)
« Last Edit: May 27, 2012, 12:37:06 pm by FF » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #42 on: May 27, 2012, 12:33:30 pm »

Svaka čast FF. Šta znaju Madjaroni....
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #43 on: May 27, 2012, 01:43:31 pm »

Тако је. Мађари (а ни Аустријанци) не гаје илузије, већ одржавају сећање. А традицију гаје на ономе што и јесте њихово - пловљење рекама. Брод на слици је речни, није морски.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #44 on: May 27, 2012, 01:47:49 pm »

Radi se o tome da u Srbiji niko ne postavlja pitanje što je u pitanju podmornica, već što se radi o cifri od 20000 eura! Madjari, pa i ostale normalne nacije, daju mnogo više za muzejske eksponate...

Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.