PALUBA
March 29, 2024, 02:53:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Konjičke jedinice "KONJICA"  (Read 64368 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #75 on: August 31, 2013, 12:40:36 pm »


1.konjicka armija (Soviet Union)

1.konjicka armija (ruski: Первая конная армия) je najistaknutija vojna formacija Crvene armije.
Kada je 1918.g. izbio Ruski gradjanski rat, vojnik po imenu Budjoni organizovao je malu jedinicu konjanika u regionu Dona od lokalnih Kozaka. Ova jedinica je brzo brojcano narasla, stala na stranu boljsevika i na kraju postala 1.konjicka amrija. Od gerile transformisala  se u pravu vojnu formaciju pod komandom Semjona Budjonija i politickim vodjstvom Klimenta Vorosilova.

1920, Buđonijeva konjička armija je učestvovala u invaziji na Poljsku tokom Poljsko-boljševičkog rata. Isprva je bila prilično uspešna, izbacivši poljske snage iz Ukrajine i kasnije se probivši kroz poljske južne linije fronta. Međutim, kasnije su boljševičke snage pretrpele težak poraz u bici za Varšavu, uglavnom zato što se Buđonijeva armija zaglavila kod Lavova. Nakon što je njegova armija poražena u Komarovskoj bici (jedna od najvećih konjičkih bitaka u istoriji), Buđoni je poslat na jug da se bori protiv belogardejaca u Ukrajini i na Krimu.

U zavrsnoj fazi Ruskog gradjanskog rata 1.konjicka armija je premestena u Sibir, Altaj kraj i Mongoliju, da bi svoje putovanje zavrsila u Mandzuriji i na Kamcatki. Poslednja borba 1.konjicke armije je bilo osvajanje poluostrva Cukci u septembru 1924.godine.


Semjon Buđoni


Semjon Mihajlovič Buđoni je bio sovjetski vojni komandant, i saveznik sovjetskog vođe, Staljina.

Građanski rat je izbio 1918, i Buđoni je organizovao snage Crvene konjice u donskom regionu. Ove snage će kasnije postati 1. konjička armija. Ova armija je bila značajna za pobedu Boljševika u ratu.
1920, Buđonijeva konjička armija je učestvovala u invaziji na Poljsku tokom Poljsko-boljševičkog rata. Nakon što je njegova armija poražena u Komarovskoj bici, Buđoni je poslat na jug da se bori protiv belogardejaca u Ukrajini i na Krimu. Uprkos porazu u Poljskoj, na kraju građanskog rata je postao jedan od vojnih heroja sovjetske Rusije.

Buđoni je smatran hrabrim konjičkim oficirom, ali je malo znao o modernom ratovanju, pogotovo o uticaju tenkova. Bio je na poziciji konjičkog inspektora Crvene armije, i na sličnim dužnostima.
1937, tokom Sovjetsko-finskog rata je komandovao armijom, sa katastrofalnim rezultatima. Pa ipak, 1940, Buđoni je postavljen za zamenika narodnog komesara za odbranu.

Od jula do septembra 1941. Buđoni je bio glavnokomandujući sovjetskih oružanih snaga na Jugozapadnom pravcu suočivši se sa nemačkom invazijom na Ukrajinu. Ove snage su na kraju opkoljene tokom Umanske i bitke za Kijev. Ove katastrofe su koštale Sovjetski Savez 1,5 miliona vojnika poginulih ili zarobljenih, što je jedan od najvećih debakala u vojnoj istoriji

Staljin je u septembru razrešio Buđonija dužnosti, a zamenio ga je Semjon Timošenko. Uprkos činjenici da je bio odgovoran za neke od najkatastrofalnijih sovjetskih poraza tokom Drugog svetskog rata, nije pretrpeo nikakvu kaznu. Nakon rata je penzionisan kao heroj Sovjetskog Saveza.

Semjon Mihajlovič Buđoni je takođe stvorio novu rasu konja, koja se i dalje gaji u Rusiji: Buđoni konj, koji je poznat po dobrim učincima u sportu i izdržljivosti.




* Semjon Buđoni.jpg (21.73 KB, 240x265 - viewed 759 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #76 on: August 31, 2013, 12:45:25 pm »

Konjicka divizija (Sovjetski savez)

Jedna od prvih kojnickih jedinica formirana u Crvenoj armiji bila je 1.konjicka divizija, nastala 1922.godine. 1938.godine, jedinica je preformirana u 32.konjicku diviziju.

Divizija je imala cetiri konjicka puka, art.divizion, bataljon tenkova BT serije, protivavionski divizion, cetu veze, cetu poljske inzinjerije i jedinice za podrsku. Brojno stanje je bilo: 8.968 ljudi, 7.625 konja.

U pocetku rata, vecina tenkova Crvene armije bili su zastareli,pored toga nisu bili organizovani u tenkovske jedinice, kao u nemackoj vojsci, ali su bili u sastavu pesadijskih divizija kao podrska. Jedine mobilne trupe u Crvenoj armiji bile su konjicke jedinice. Mali stepski konj mogao je da se krece skoro 80 km u noci, po snegu, blatu, po brdsko-planinskim predelima, gde su tenkovi i kamioni bili beskorisni. Mobilne jedinice mogu da se krecu preko najgorih terena, dobro maskirane. Tokom hladne ruske zime, sibirski poniji mogli su da izdrze temperature daleko ispod nule. Iako je konjica u direktnim susretima sa oklopnim i tesko naoruzanom pesadijom trpela teske gubitke, ipak se pokazala kao koristan elemenat zbog brzog manevrisanja.

U konjicu Crvene Armije uglavnom su regrutovani Kozaci, narod koji je provodio ceo svoj zivot u sedlu. Vojnici konjice obucavani su da se bore kao pesadija, ali su mogli da prevale velike razdaljine i po losem terenu, pri tome vukuci artiljeriju sa sobom.

Nemacki generalfeldmarshal Erich von Manstein izuzetno je cenio sovjetske konjicke jedinice.

Ruske konjicke jedinice imale su veoma vaznu ulogu u obrucu oko nemacke 6.Armije u Staljingradskoj bici.

Za vreme nemacke invazije na Sovjetski savez u sastavu Crvene armije bilo je 4 konjicke divizije. Brzo unistenje sovjetskih mehanizovanih snaga u leto i jesen 1941.godine, dovelo je do uvecanog koriscenja konjickih jedinica kako bi se Crvenoj armiji povecala mobilnost. Ova ekspanzija je dovela do toga da je do pocetka 1942.godine, formirano oko 87 konjickih divizija, od kojih su mnoge kasnije rasformirane kada je Crvena armija obnovila svoje mehanizovane i tenkovske jedinice. Konjicke divizije brojale su oko 9000 ljudi.

Listu konjickih divizija Sovjetskog Saveza od 1917.-1945.godine mozete pogledati na http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Soviet_Union_divisions.






* Sovjetska konjica 1939.g..jpg (19.04 KB, 252x166 - viewed 754 times.)

* Sovjetska konjica 1943.g..jpg (39.05 KB, 321x235 - viewed 825 times.)

* Sovjetska konjica u operaciji Bagration.jpg (22.81 KB, 274x202 - viewed 910 times.)

* Konjica Crvene armije.jpg (26.34 KB, 292x224 - viewed 823 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #77 on: August 31, 2013, 12:56:34 pm »

Madjarske konjicke jedinice

Madjarska 1.konjicka divizija

U aprilu 1944.godine, pod pritiskom Nemaca, madjarska je mobilisala 1.konjicku diviziju.Admiral Horti, regent i sef drzave je zeleo da zadrzi ovu jedinicu za odbranu Madjarske. Ljudstvo je mobilisano, intenzivno proslo obuku tokom aprila i maja, i u period 10.-18.maja 1944.g. poselo granicu.

Jedinica je trebala biti na levom krilu madjarske Prve armije, medjutim Nemci ne postuju dogovor i diviziju odmah salju u Prijepetske mocvare.

Iako je dobila potvrdu da je jedinica u rezervi, ona je zapravo potcinjena 1.nemackom konjickom korpusu. U pocetku je divizija ucestvovala u anti-partizanskim operacijama, ali je 30.06. zbog uspeha sovjetske operacije “Bagration” prebacena na front. Madjarska konjica je marsirala 150 km na istok. Odmah su je bacili u borbu, uprkos obecanju Nemaca Hortiju da konjicu nece upotrebljavati protiv sovjetskih tenkova. Uprkos nerealnim uslovima, i praznini izmedju nemackih jedinica, madjarska 1.konjicka divizija je uspela da nekako stabilizuje front.

Nastupaju teske borbe sa sovjetskim tenkovskim jedinicama. Madjari trpe velike i posle dve nedelje teskih borbi veci deo konjanika, posto je izgubio svoje konje, nastavio je da se bori kao pesadija. Uprkos naredjenjima Nemaca da se bore do poslednjeg coveka, Madjari se pod borbom povlace. Dolazi do prekida i problema u snabdevanju, nestasici municije a i gubitaka u ljudstvu. Konacno Nemci vrse smenu jedinica i salju diviziju severozapadno od Varsave na odmor i popunu.

Nemci su pokusali da posalju Madjarsku konjicu u Varsavu da pomogne da ugusi ustanak. Medjutim novi komandant general Mihaly vitéz Ibranyi odbio je naredjenje zbog dugogodisnjeg prijateljstva madjarskog i poljskog naroda. Tokom oporavka, admiral Horti je 1.konjicku diviziju preimenovao u ‘Huszár’ diviziju. Polovinom avgusta 1944.g. divizija je ojacana protivoklopnim jedinicama kako bi branila Varsavu od Sovjeta. Ucestvuje u teskim borbama oko Varsave do druge polovine septembra, kada se vraca za Madjarsku i ucestvuje u borbama protiv sovjetskih trupa.

Nakon pada Budimpeste, jedinica se povukla na zapad, gde je u Austriji zatice kraj rata. Pripadnici jedinice su se u martu 1945.g. predali americkoj vojsci.


Madjarska 2.konjicka divizija

Druga, rezervna, konjicka divizija formirana je na brzinu u avgustu 1944.godine, ali je brzo  pretrpela velike gubitke i prakticno prestala da postoji.




* Hungarian cavalry in WW2 -1.jpg (20.11 KB, 213x169 - viewed 728 times.)

* Hungarian cavalry in WW2 -2.jpg (31.88 KB, 335x169 - viewed 740 times.)

* Hungarian cavalry in WW2 -3.jpg (35.84 KB, 319x200 - viewed 747 times.)

* Hungarian cavalry in WW2 -4.jpg (31.98 KB, 275x199 - viewed 736 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #78 on: August 31, 2013, 01:16:27 pm »

Rumunske konjicke jedinice

Rumunska konjica bila je naveca medju nemackim saveznicima. Rumunija je pocela II sv.rat sa sest brigade i u toku 1942.g. ih je preformirala u divizije. Svaka divizija je imala po dva konjicka puka i jedan motorizovani. Cetiri divizije je stradalo u bici za Staljingrad, a dve divizije su zarobljene na Krimu.
Karakteristicno za konjicke jedinice Rumunije je da su to bile elitne pesadijske jedinice, bilo da se radi o cistoj konjici ili mehanizovanim jedinicama, jer su bile dobro naoruzane i uvezbane i u kojima nije bilo zastupljeno tradicionalno naruzanje konjice sabljama.

Rumunska konjicke divizije u periodu 1942-43.g.

•   1st Cavalry Division
   January to November 1942 with III Corps, 3rd Army, after 20 November 1942 with German XI Corps, German 6th Army

•   5th Cavalry Division
   August to September 1942 with the Cavalry Corps, Up to January with the VII Corps and after January 1943 with the 4th Army.  

•   6th Cavalry Division
   February to December 1942 with Cavalry Corps, December 1942 VII Corps, January 1943 with 4th Army, February 1943 with the German  
             5th Corps and Romanian cavalry Corps and July 1943 with kampfgruppe "Kress" of the German 5th Corps, 17th Army.

•   7th Cavalry Division
   1942 attached to 3rd Army reserve, in November is attached to the II Corps, then to the German XXXXVIII Panzer Corps, and back with the II
              Corps.

•   8th Cavalry Division
   October 1941 to May 1942 with the German 11th Army, as part of the Romanian Mountain Corps, before serving with the Germans under the
XXX Corps. In August 1942 it was under Group "Mattenklott", XXXXII Corps, 11th Army. In late 1942 to early 1943 it was once again under Romanian command with the VII Corps


•   9th Cavalry Division
 August 1942 to September 1943 with the Cavalry Corps, 3rd Army. In September 1943 serving with the German V Corps.




* Romanian cavalry in WW2 -1.jpg (39.25 KB, 310x257 - viewed 738 times.)

* Romanian cavalry in WW2 -2.jpg (24.79 KB, 281x182 - viewed 700 times.)

* Romanian cavalry in WW2 -3.jpg (55.29 KB, 306x448 - viewed 258 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #79 on: August 31, 2013, 01:39:03 pm »


Poljske konjicke jedinice

Poljska vojska i njena taktika na pocetku II sv.rata bila je pod uticajem poljsko-sovjetskog rata, kada je konjica bila odlucujuca snaga. Na pocetku rata poljska vojska je raspolagala sa 38 konjickih pukova rasporedjenih u 11 konjickih i 2 mehanizovane brigade. Konjica je cinila 10% brojnog stanja cele Poljske armije, koja je uglavnom zapravo bila vojska Prvog svetskog rata.

U dogadjanjima septembra 1939.g. Poljaci navode das u imali 15 znacajnih akcija konjickih jedinica. Dve su bile cisto konjicke , gonjenje neprijatelja kopljima i sabljama, a druge su zapravo bile borbe pesadije koju su izvodile konjicke jedinice. Najupecatljivija je bitka u kojoj poljska konjicka brigade dva dana odbijali nemacke tenkovske i pesadijske napade nemacke 4.oklopnu diviziju sa 285 tenkova, da bi ih napala jurisom i navodno tesko porazila.

Posle sloma Poljske, ostaci njene konjice su emigrirali u Francusku, gde su ukljuceni u sastav 10.oklopne brigade, i u Veliku Britaniju gde su usli u sastav 1.oklopne divizije. Nove poljske konjicke brigade su formirane u Sovjetskom Savezu od ostataka poljskih oruzanih snaga koje su nakon sloma bile na istoku. Poslednja akcija poljske konjice bila je 1.marta 1945.g. kada je u blizini Schoenfelda, Nezavisna Varsavska konjicka brigade zauzela nemacke protiv-tenkovske polozaje.



* Poljska konjica u II sv.ratu-1.jpg (23.56 KB, 252x198 - viewed 912 times.)

* Poljska konjica u II sv.ratu-2.jpg (23.13 KB, 385x170 - viewed 755 times.)
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #80 on: September 01, 2013, 06:49:34 pm »

А. Варшавский. Наступление кавалерии. 1940

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* nastuplenie.jpg (123.65 KB, 700x438 - viewed 424 times.)
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #81 on: September 01, 2013, 06:50:41 pm »

    М. Греков. Отряд Будённого отражает атаку в пешем строю.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* otriad-budennogo.jpg (74.15 KB, 673x387 - viewed 309 times.)
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #82 on: September 03, 2013, 10:51:57 am »

sovetska tankacka

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* 1920-30-cav (2).jpg (60.66 KB, 800x526 - viewed 309 times.)
Logged
dobri covek
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #83 on: September 20, 2013, 10:48:02 pm »

Svaka pešadijska  divizija Crvene armije je imala jedan vod konjanika u izvidjačkoj četi. Prvenstvena namena ovog voda je bilo izvidjanje na nešto većoj daljini, nego pešadijskih patrola.
Takodje, poznati su konjički korpusi (generala Belova, na primer) i njihova uloga u borbama  u toku odbrane Moskve.
CA je na kraju rata, imala 22 konjičke divizije, nekoliko gardijskih konjičkih divizija i 4 konjička školska centra.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #84 on: September 20, 2013, 11:06:57 pm »

sovetska tankacka

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




Ваљда "тачанка".
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #85 on: September 24, 2013, 01:32:46 pm »


Nesto o konjickim jedinicama na ovim prostorima:

Za vreme prvog balkanskog rata konjica se koristila za izvidjanje ispred prednjeg kraja. U toku noci, konjica se povlacila na prenociste iza obicne pesadije. Izvidjanje su vrsili po vodovima (oko 40) ili eskadronima (160 sabalja), na daljinu do oko 40km, a vezu su odrzavali kuririma i heliografima (ogledala).
Srpska vojska je u Balkanskim i Prvom sv.ratu imala konjicku diviziju i u svakoj pesadijskoj diviziji konjicki puk.

Puk snage 4 eskadrona je bio u divizijama I poziva. U divizijama II poziva je bio divizion snage 2 eskadrona. Konjička Divizija je bila sastava dve Brigade od po dva puka.
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #86 on: September 24, 2013, 01:51:04 pm »


Komandant konjicke divizije bio je knez Arsen Karađorđević, dete kneza Aleksandra i kneginje Perside, mlađi brat kralja Petra I Oslobodioca, unuk vožda Karađorđa i praunuk kneza Alekse Nenadovića.

U Prvom i Drugom balkanskom ratu učestvovao kao komandant konjičke divizije i borio se u bitkama kod Kumanova, Bregalnice i Bitolja. Njegovi saborci kasnije su pričali o čudesnom junaštvu i veštini komandovanja koju je ispoljio tokom gonjenja Džavid-pašinih odreda kroz Albaniju. Posebno je zapamćena njegova uloga u borbama na položajima oko reke Bregalnice koji su bili nazvani «bestrašinski»; tu je iznenadnim i silovitim naletom svoje konjice pomogao pešadiji pa je odmah bio slomljen otpor bugarske vojske i dobijen rat. Postao je omiljen kod vojnika jer je, pored ostalog, uvek boravio na prvoj liniji fronta.

U toku svog burnog života učestvovao je u devet ratova i imao četrnaest dvoboja. Od svih oficira u našoj istoriji imao je najveći broj odlikovanja.

Rođen u izgnanstvu upokojio se u izgnanstvu, 19. oktobra 1938. u Parizu. Njegov sin, tada prvi namesnik, uz najviše državne i vojne počasti sahranio ga je u kripti crkve Sv. Đorđa na Oplencu.



* Arsen Karadjordjevic.jpg (138.36 KB, 654x1024 - viewed 328 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #87 on: September 24, 2013, 01:55:12 pm »

Nacelnik staba Komande konjicke divizije bio je potpukovnik Milan Tucakovic (kasnije djeneral).

Milan Tucakovic,sin Todora Tucaković iz Gruže,rodio se 1871 u Kragujevcu.Gimnaziju završio u Kragujevcu, Vojnu Akademiju u Beogradu, Državni pitomac u Francuskoj pešadiji 131 Orleanski puk. Proizveden u djeneralnog pukovnika 1914 godine, u djenerala Srpske vojske 1918 a u Armijskog djerala 1923 godine. Delegat Vrhovne komande i kraljevske vlade u Sofiji,Pomoćnik načelnika Djeneralštaba i na kraju Komandant Zagrebačke Armijske Oblasti 1921 - 1925. Umro je 1936 u Kragujevcu i sahranjen na Varoškom groblju.


* Djeneral Milan Tucakovic.jpg (13.88 KB, 192x249 - viewed 638 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #88 on: September 24, 2013, 02:00:40 pm »

Konjica VKJ

Sastav jugoslovenske kraljevske vojske izgledao je ovako:

Štab Vrhovne komande, tri štaba grupe armija, sedam štabova armija, 28 pešadijskih divizija, tri konjičke divizije, jedna gardijska konjička brigada, dva planinska odreda, 16 združenih odreda, 16 graničnih posadnih pukova, dve tvrđavske komande (u Boki Kotorskoj u Šibeniku). Kao samostalne komande bile su Vazduhoplovstvo i Mornarica, sa svim pratećim ustanovama.


1.konjicka divizija VKJ


Konjička divizija, je imala oko 6—7.000 ljudi, bila je naoružana slično pešadijskim jedinicama. Imala je:
-štab;
-1.konjičku brigadu od 2 do 3 puka (puk je imao 4 .eskadrona, 1 mitraljeski eskadron, 1 tehnički eskadron, bojnu i trupnu komoru);
1.divizion konjičke artiljerije (4 baterije, od kojih 1 pt baterija);
1.biciklistički bataljon (3 streljačke i 1 mitraljeska četa);
1.pontonirski eskadron; 1 hemiski vod; 1 eskadron za vezu; 1 dopunski konjički divizion (2 eskadrona, 1 mitraljeski eskadron, 1 tehnički eskadron i 1 biciklistička četa);
-pozadinske jedinice i ustanove.

Pokušaj da se 3. konjička divizija delimično motorizuje nije uspeo, pošto nisu mogla da se obezbede potrebna motorna vozila.







* Konjicke kasarne u Nisu na pocetku 20.veka.jpg (32.05 KB, 459x312 - viewed 229 times.)

* Konjica VKJ.jpg (108.2 KB, 819x460 - viewed 325 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #89 on: September 25, 2013, 07:26:01 am »

Konjicke jedinice JV u otadzbini

U svojim prvim sudarima sa Nemcima, srpski rojalisti pretrpeli su znatne gubitke, posebno u oficirskom kadru, a zajedničke akcije sa partizanima dovele su samo do surovih represalija. Pukovnik Draza Mihailović se odlučio za taktiku klasičnih pokreta otpora, pritajiti se, neprijatelje uznemiravati pasivnim otporom, u direktne sukobe ulaziti samo u samoodbrani, povremeno vršiti sabotaže i manje gerilske napade. Za to vreme izgrađivati dovoljno jaku organizaciju spremnu da u “odsudnom momentu” izvede opšti ustanak kroz frontalni sukob.

Nova reorganizaciji JVUO izvedena je po teritorijalnom načelu. Vojne jedinice direktno su bile, po principu obrnute piramide, vezane za selo,opštinu i srez. Operativne jedinice bile su jedinice pod oružjem: ilegalni, tzv. šumski odredi, formirani u čete, bataljone, brigade i korpuse. Na svaki srez, dolazila je po jedna brigada. I organizacija teritorijalnih jedinica izvedena je po srezovima.

Vojna organizacija počivala je na Uputstvu broj 5 koje je Mihailović izdao 14. februara 1942. godine. Uputstvo je predviđalo četu kao osnovnu jedinicu, bataljon od 2-3 čete, brigadu od 3-5 bataljona i korpus od 2-5 brigada.

Najvažniji deo operativne vojske bila je brigada, zamišljena kao mobilna, pokretna jedinica koja će izvoditi složene operacije, ali će i ona, sve do 1944. godine, ostati vezana za svoja sela. Formacija brigade propisivala je da ona ima: 1) štab brigade, 2) štabnu četu, 3) konjički eskadron, 4) pionirski vod i 5) štabnu komoru.

Nova vojna reorganizacija izvedena je u junu 1942. godine, a bila je uslovljena unutrašnjim potrebama ali je podsticaj došao i spolja.

Nazalost i pored svog truda, nisam uspeo naci podatke o formaciji, brojnom stanju, naoruzanju i kako je konjicki eskadron upotrebljavan!
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.