PALUBA
March 29, 2024, 01:31:22 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Fantomski napad na VPBR i još ponešto  (Read 34249 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #30 on: September 02, 2011, 12:01:02 pm »

Za neupućene samo da naglasim,
U navedeno vremensko razdoblje u Komandu Jugoslavenske Ratne Mornarice stiglo je pismeno naređenje po kojem se odobrava svakom aktivnom pripadniku JRM da na svoj zahtev može napustiti JRM bez bilo kakvih posledica. Dovoljno je bilo da bilo ko na papiru "A4" napiše da želi da da se demobiliše, to preda svom pretpostavljenom i u roku  24 sata bio je slobodan čovjek i građansko lice.
Na takav način JRM, legalnim putem su napuštali Slovenci, Makedonci, Hrvati, Srbi, Crnogorci, Albanci i ostali sa prostora bivše države.
Taj akt sam lično video i držao u svojim rukama.

Orićareb, taj akt važio je do 15.09.1991. Tada je povučen, a usput je došlo naređenje da se oni koji su po tom osnovu napustili RM, vrate.
Hvala Boro, onda imamo još jedan. Imaće istoričari posla za narednih 200 godina.. Grin
Usput, šta misliš da li se ko vratio... Wink
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #31 on: September 02, 2011, 12:47:00 pm »

Nećeš verovati Ćiro, u moju jedinicu u Puli vratio se D.K, tada svIk, danas zIk u penziji u Beogradu. Primio sam ga ali sam imao revoluciju, umalo pobunu na brodu Bounty zbog toga, ali smirilo se sve za par dana.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #32 on: September 02, 2011, 12:57:48 pm »

Nećeš verovati Ćiro, u moju jedinicu u Puli vratio se D.K, tada svIk, danas zIk u penziji u Beogradu. Primio sam ga ali sam imao revoluciju, umalo pobunu na brodu Bounty zbog toga, ali smirilo se sve za par dana.
Ma vjerujem ti, kako ti nebi vjerovao. Ja sam te malo "podbo" jer znam da je bilo svega i svačega. A da ti nepričam tek poslije 1992 u Boki.
Da nevjeruješ. Ma vratili smo mog klasića koji je napustio JRM još u 6-tom njesecu 1991, a pojavio se tek u februaru 1992 god. I šta da radiš, naš je, da ga šutneš u onu stvar .....I vratili smo ga, šta ćeš. Pokojni je, laka mu zemlja.

Pa onda Admiral, koji je napustio faktički JRM, nije hteo da komanduje. Ja u Boku, on šeta po H.Novom, došao da sređuje dokumente za mirovinu.

Kad se nisam srušio na zemlju.......Maaaa. :'(
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #33 on: September 02, 2011, 01:04:50 pm »

Takvo ponašanje govori više o onima, koji su napisali prvi dokument o mogučnosti napuštanja JNA, a sa time nisu imali više nikakvih obaveza prema njima, pa su se istre strukture predomislile, napisale novi dokument, sada se možete opet vratiti. Neozbiljno  
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #34 on: September 02, 2011, 01:12:49 pm »

Takvo ponašanje govori više o onima, koji su napisali prvi dokument o mogučnosti napuštanja JNA, a sa time nisu imali više nikakvih obaveza prema njima, pa su se istre strukture predomislile, napisale novi dokument, sada se možete opet vratiti. Neozbiljno  
Ne da je neozbiljno, "stranče", nego je to za "buvaru" najgore vrste. Takav redosled stvari mogli su da smisle samo oni kojima je
odgovaralo desetkovanje JNA a, time pogotovo JRM, kao osetljivog vida vojske.  :'(
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #35 on: September 02, 2011, 01:56:31 pm »

Да ја нешто закључим из овог "торпедовања":

- гађан је брод ВПБР на коме су били официри и подофицири школовани у ЈРМ;имају релативно квалитетну опрему за детектовање циљева на мору и ваздушном простору и као знају да рукују са њом, као и неке сензоре у случају могућег напада; раде, како раде  :'( и не виде ништа (торпедни чамац на 3 НМ од њих), не примете ништа (8 испаљених торпеда);
- са друге стране имамо торпедни чамац хрватских снага, са сличном опремом (у смислу квалитета), чију посаду опет чине официри и подофицир школовани у ЈРМ; они исто раде како раде  :'(, испаљују 8 торпеда и као да нису ништа радили;

Могући закључак:
1) оспособљеност кадра ЈРМ је у конкретном случају (евима) је била  :'( (Богу плакати);
2) општи закључак који не извео Истриа ...
Quote
Uravnilovka vojnog skolstva JNA (JRM) dovodila je do tragikomicnih situacija, dok se vremenom, nisu kroz situacije selektirali vojni komandanti koliko je to bilo moguce u situaciji poprilicne dezorijentacije. To vazi za sve armije nastale iz kadrova bivse JNA, ali i sire. jednostavno ratna situacija je neprirodno stanje gdje se ispoljava inducirana nesigurnost, a proces ucenja je uz velike zrtve. Razmisljanje, nece bas meni, mnoge je stajalo najmanje glavobolje..

...одговара у потпуности истини!
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #36 on: September 02, 2011, 02:04:53 pm »

Džumba, neke od stvari koje se navode kao događaji koji su se desili vrlo su malo verovatne, ako ne i nemoguće. Nerado se uključujem o ovu diskusiju (nemama nikakve argumente osim reči, a to u ovakvim temama nije baš previše), ali ne mogu mirovati ako se izvodi zaključak da je obučenost u JRM bila na katastrofalno niskom nivou.

Šta ako je TČ "B" strane ispalio torpeda sa mnogo, mnogo veće udaljenosti od straha po sopstvenu bezbednost?

Šta ako ih je ispalio ko zna gde ili čak nigde osim u propagandnim pričama za široke mase? Da li i u tim varijantama zaključci ostaju isti?

Pre izvođenja konačnih zaključaka, ipak predlažem da se sačeka još argumenata, diskutanata... lako ćemo reći da nismo valjali - to neka ostane za kraj diskusije.  Wink
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #37 on: September 02, 2011, 02:14:35 pm »

Mislim, da su zadnji postovi u ovoj temi "Slike iz povjesti HRM", išli malo u OFF. Diskutiramo o pokušaju potapanja "A" od strane "B". Možda da se otvori nova tema, iako osobno smatram, da ova diskusija spada u točku 11

11. Zabranjeno je pokretanje diskusija o dogadjajima na teritoriji bivše Jugoslavije iz vremena gradjanskih ratova, uključujući i Drugi svetski rat.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #38 on: September 02, 2011, 02:20:47 pm »

Ја читам и друге теме, а читам како ратни брод усред ратног сукоба плови "лаганицу" поред обале коју контролише противник па га потопе, да се усидри на пушкомет противнику и сл. Не спорим да је било врло стручних људи, да се на обе стране дејствовало онако како правила борбене употребе налажу (знам за неколико таквих случајева у ЈРМ). Међутим, неки овде наведени примери, а нико их не демантује, наводе ме на поменути закључак који се своди пре свега на конкретан случај (то сам и написао у првом закључку). Истриин закључак је ипак могуће применити како на ЈРМ, тако и на друге видове (свих сукобљених страна) са једнаком тачношћу, посебно у првим ратним дејствима.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #39 on: September 02, 2011, 02:33:27 pm »

Psiholoski sok C. 11 je uradio svoje najverovatno. Nije nikome bilo lako siguran sam, posebno ne profesionalcima. Proveli ste dekade zaedno, neki od svoje 14te godine i sad odjedanput trEba da ratujues protiv nekoga sa kim si sobu delio. To je covekova tragedija naseg prostora vekovima. Da smo 91 ratovali protiv US ili SSSR ja mislim da sva 8 torpeda bi pogodili cilj protivnika. Lakse je kad si absolutno siguran da to sto radis je ispravno. Izvinite za offtopic.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #40 on: September 02, 2011, 04:02:22 pm »

Psiholoski sok C. 11 je uradio svoje najverovatno. Nije nikome bilo lako siguran sam, posebno ne profesionalcima. Proveli ste dekade zaedno, neki od svoje 14te godine i sad odjedanput trEba da ratujues protiv nekoga sa kim si sobu delio. To je covekova tragedija naseg prostora vekovima. Da smo 91 ratovali protiv US ili SSSR ja mislim da sva 8 torpeda bi pogodili cilj protivnika. Lakse je kad si absolutno siguran da to sto radis je ispravno. Izvinite za offtopic.
"SHOOTER", čestitam, 
Ništa ovom netreba dodati....ama baš ništa.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #41 on: September 02, 2011, 04:26:25 pm »

Да ја нешто закључим из овог "торпедовања":

- гађан је брод ВПБР на коме су били официри и подофицири школовани у ЈРМ;имају релативно квалитетну опрему за детектовање циљева на мору и ваздушном простору и као знају да рукују са њом, као и неке сензоре у случају могућег напада; раде, како раде  :'( и не виде ништа (торпедни чамац на 3 НМ од њих), не примете ништа (8 испаљених торпеда);
- са друге стране имамо торпедни чамац хрватских снага, са сличном опремом (у смислу квалитета), чију посаду опет чине официри и подофицир школовани у ЈРМ; они исто раде како раде  :'(, испаљују 8 торпеда и као да нису ништа радили;

Могући закључак:
1) оспособљеност кадра ЈРМ је у конкретном случају (евима) је била  :'( (Богу плакати);
2) општи закључак који не извео Истриа ...
Quote
Uravnilovka vojnog skolstva JNA (JRM) dovodila je do tragikomicnih situacija, dok se vremenom, nisu kroz situacije selektirali vojni komandanti koliko je to bilo moguce u situaciji poprilicne dezorijentacije. To vazi za sve armije nastale iz kadrova bivse JNA, ali i sire. jednostavno ratna situacija je neprirodno stanje gdje se ispoljava inducirana nesigurnost, a proces ucenja je uz velike zrtve. Razmisljanje, nece bas meni, mnoge je stajalo najmanje glavobolje..

...одговара у потпуности истини!

"Dđumba", žao mi je, ali ovde si totalno u krivu. Kompletnu kvalitetu obučenosti JRM gledati kroz ovaj slučaj, koji se možda uopšte i nije desio, a da ne govorim o još toga je totalni promašaj.

Ja sam jutros pokušao šire pojasniti ponašanje flotni snaga za vrijeme Balkanskog cunamija ali su neki protestovali i to sam obrisao, te tako nemogu dalje o tome.

I sa "Istria" bi se samo djelimično složio, jer u Balkanskom cunamiju, svakom profesionalcu na Balkanu, prije nego je odabrao stranu, milijardu drugih izazova su mu stajali na putu, prije preuzimanja komandne ili koje druge dužnosti. Zadnje što je mogao primjeniti u tom tragičnom košmaru je ono što je učio u Vojnim školama. Nismo se mi obučavali da bi bili nemilosrdni poput današnjih nazovi "svjetskih čuvara mira" kojima ništa nije sveto po ni ljudsko biće kao takvo.

Pravu istinu je igovorio cjenjeni "SHOOTER" u svom prethodnom postu, citiraam:

"Psiholoski sok C. 11 je uradio svoje najverovatno. Nije nikome bilo lako siguran sam, posebno ne profesionalcima. Proveli ste dekade zaedno, neki od svoje 14te godine i sad odjedanput trEba da ratujues protiv nekoga sa kim si sobu delio. To je covekova tragedija naseg prostora vekovima. Da smo 91 ratovali protiv US ili SSSR ja mislim da sva 8 torpeda bi pogodili cilj protivnika. Lakse je kad si absolutno siguran da to sto radis je ispravno. Izvinite za offtopic."
« Last Edit: September 02, 2011, 04:31:40 pm by ORIĆAREB » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #42 on: June 30, 2013, 11:04:36 am »

Za neupućene samo da naglasim,
U navedeno vremensko razdoblje u Komandu Jugoslavenske Ratne Mornarice stiglo je pismeno naređenje po kojem se odobrava svakom aktivnom pripadniku JRM da na svoj zahtev može napustiti JRM bez bilo kakvih posledica. Dovoljno je bilo da bilo ko na papiru "A4" napiše da želi da da se demobiliše, to preda svom pretpostavljenom i u roku  24 sata bio je slobodan čovjek i građansko lice.
Na takav način JRM, legalnim putem su napuštali Slovenci, Makedonci, Hrvati, Srbi, Crnogorci, Albanci i ostali sa prostora bivše države.
Taj akt sam lično video i držao u svojim rukama.

Orićareb, taj akt važio je do 15.09.1991. Tada je povučen, a usput je došlo naređenje da se oni koji su po tom osnovu napustili RM, vrate.

Poštovani,

Zanima me da li možda netko ima kopiju ili sken tog naređenja da se omogućava svakom aktivnom vojnom licu
da se na osobni zahtjev demobiliše? Isto bi me zanimalo i za onaj drugi akt od 15. 09. 1991. za moju privatnu arhivu.
Ako ima bio bih zahvalan da postavi na forum pa da se može preuzeti.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #43 on: June 30, 2013, 01:17:49 pm »

 Moram da se malo umešam u diskusiju po pitanju obučenosti posada 17 brtč.
U periodu koji ja pamtim i ukojem sam bio prisutan79/80 godina, nivo obučenosti posada je bio vrhunski.
O tome govori i to da bih ja posle 30 godina od skidanja sa broda bez ikakvih problema (osim gabarita digao sam gore 50kg)
pripremio svoju borbenu stanicu i vozio koliko god treba.
Siguran sam da su i u ostalim BO bili pripremljeni vrhunski.
A problem sa time ko je neprijatelj i da li je neprijatelj sigurno je doprineo promašaju,
možda su ta torpeda pogodila ono u šta su ispaljena (u ništa).
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #44 on: July 01, 2013, 10:02:07 am »

Pitanje je i da li je brod koji je ispalio torpeda imao kompletnu posadu za taj tip plovila ili su entuzijasti za akciju bili skupljeni malo odavde malo odande?
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.