PALUBA
March 29, 2024, 03:36:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: 17. izvidničko-padobranska jedinica švicarske vojske  (Read 26872 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kosmonaut
Guest
« Reply #15 on: September 23, 2021, 05:54:07 pm »

Главни проблем ове јединице, као и Швајцарске војске у целини је недостатак стварног борбеног искуства. Колико год  да су спремни, опремљени и тд. и сл, ако нема борбеног искуства, барем код дела припадника, та јединица у почетним акцијама лоше прође или не изврши задатак.
Sta znas, mozda tamo ima dosta Balkanaca sa ratnim iskustvom pa bi se neprijatelj iznenadio.
Balkanci inace imaju dosta ratnog iskustva i najpametniji su na svijetu, pogotovo na forumima.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #16 on: September 23, 2021, 07:36:24 pm »

Balkanaca u svicarskoj vojsci ima ,ali kako mladi idu u vojsku na srecu nisu imali prilike da steknu iskustva u balkanskim ratovima novijeg datuma.
Svicaracu koji sluzi svicarsku vojsku je zabranjeno da poslije ide u bilo kakvu drugu vojsku , po povratku u Svicarsku slijedi kazna zatvora.
Imao sam prilike razgovarati sa nekim pripadnicima specijalnih postrojbi i za tvoju informaciju nisu bili u ratu jer im to zakon o neutralnosti za sada ne dozvoljava pa i na Kosovi ne nose oruzje u mirovnim misijama, ali zato posto kada odsluze vojni rok su kao pripadnici ovih jedinica aktivni u Miliz sistemu i po deset godina, i u tom periodu skacu i vjezbaju sa americkim, talijanskim, francuskim i engleskim specijalcima i drugima i sigurno izmjenjuju neka iskustva. Engleski SAS redovno dolazi na vjezbe u Svicarsku, pogotovo obuku u alpinizmu i skijanje. Svicarci idu i kod Navy Seals-a na razmjenu, radi stjecanja iskustva. Dobili su pohvale i od samih amerikanaca kako cjela grupa HALO/HAHO 4-6 pripadnika sa skokom sa visine svi dodju na livadu velicine cca nogometnog igralista u brdima dok ameri skacu na daleko vece i sigurnije prostore.
Toliko o tome. Ne prodajem pamet na forumu nego sam ovo mjesto shvatio kao takvo gdje mogo postirati nesto sto nekoga zanima. Posto vec 30 godina zivim u Svicarskoj mogu postaviti najvise to sto znam o njoj i ljudima sa kojima sam dolazio u kontakt a ne mislim da nikoga preferiram ili hvalim ili vam prodajem pamet. Kako rekoh na zalost ti HALO/HAHO skokovi gube na vaznosti ali su dobri za vjezbanje. Tko je gdje bio i kada su prica za sebe. Jedno su karte na stolu a drugo karte ispod stola!!!
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #17 on: September 23, 2021, 07:47:02 pm »

Jos moram ovo da dodam. Ne mislite valjda da strane tajne i vojne sluzbe ne promatraju i ocijenjuju kvalitetu i valjanost svicarske vojske mislim sada na zrakoplovstvo , prvenstveno F-18, i ove "der 17er" a i ostalih specijalaca kojima povjeravaju svoju sigurnost kod godisnjih skupljanja u Davosu, Genfu i na aerodromima gdje slijecu i ostavljaju svoje zrakoplove. Svake godine pripadnici "der 17er" osiguravaju okolicu Davosa od nepozeljenih a F-18 nebo. Da ne vrijede ne bi im toliki "veliki" povjeravali svoju sigurnost. Naravno to ide uz suradnju sa osobnim obezbjedjenjem tih osoba. Mislim da to sve govori za sebe bez obzira sto nemaju ratnog iskustva. Najbolja odbrana je odvracanje od rata ali na tu izjavu svatko moze imati misljenje za sebe. Sa 25 godina rada na aerodromu Zürich imao sam prilike vidjeti dosta toga, o sticenju VIP osoba a bio sam obavlajuci svoj posao na desetke metara od razno raznih svjetskih predsjednika, kao sto mislim ipak rijetko tko od vas.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #18 on: September 24, 2021, 07:26:59 am »


Razlog zasto sam postavio ovaj link nije velicanje ove formacije ,nego cinjenica da je i za mene novi link , jer vec preko dvije godine je portal ugasen i stalno je stajalo"u izgradnji".
Napokon ga je grupa entuzijasta postavila. U Svicarskoj se obavezni vojni rok sluzi ili 6 mjeseci u komadu ili tri mjeseca a onda se desetak godina ide po tjedan ili dva na tzv WK -Wideholungs Kurs- rezervisti. Spezializirane jedinice kao piloti ili u ovom slucaju specijalci su dobrovoljci i ako prodju kriterije u rezervi su godisnje duze a to im drzava kompenzira u firmama u kojima rade dok su u vojsci . Tko ne zeli sluziti sa oruzjem moze ali nesto duze u humanitarnim djelatnostima, po bolnicama, starackim domovima i slicno tzv. civilno sluzenje vojnog roka, Ako u potpunosti ne zelis u vojsku onda svo vrijeme vise od deset godina placas u vrijednosti jedne mjesecne place godisnje i naravno to nije bas popularno. Mislim da sa dvije zemlje Turskom i Italijom imaju sporazum da oni koji imaju oba pasosa mogu sluziti u tim zemljama a ne u Svicarskoj. Bez obzira sto nisu imali ratove vojska je profesionalna, disciplinirana i dobro obucena. Kako znam nesto vise o njima tako jer pored pilota i co-pilota sa kojima sam radio u Swiss International i koji su vecinom rezervni piloti i letjeli su prje na Hunter, Venom ili Vampi zrakoplovima a sada na F-5 Tigar, F-18 je rezerviran za profesionslne pilote. Svake godine imaju i tradicionalno bojevo gadjanje pred publikom u  Axalp-Ebenfluh strelistu. Moze se vidjeti na you tube pod Axalp schiessen.Neki od co-pilota , su sluzili u der 17er i idu cesto u rezervu pa sam imao prilike da puno sa njima razgovaram, dok nakon sto sam otklonio kvar na zrakoplovu, a pilot radi pred poletni pregled, ja u cockpitu radim obavezni test poslije radova ,a on ceka da mu ja kazem kada moze poceti sa pripremom kokpita. Mnogi iz "der 17er" nastavljaju sa skakanjem i u slobodno vrijeme, privatno i drzava im kompenzira dio troskova skokova i opreme, a cesto skacu i Base Jump i Proximity Flying tako da im hrabrosti i adrenalina ne manjka, ali ima i smrtnih stradavanja. Nedavno je jedinica proslavila 50 godina postojanja, dobio sam na poklon i prikladni amblem za prisivanje, i u svom postojanju nije imala niti jedno smrtno stradanje, samo lakse povrede.Od njih se regrutiraju pripadnici specijalne postrojbe AD10 koja stiti i sticene osobe i diplomate i politicare kada je potrebno.Nemaju velike transportne zrakoplove ali im uvijek netko od "velikih" priskoci u pomoc. Tako je naedavno deset pripadnika otislo u Afganistan i uz pomoc njemackog ratnog zrakoplovstva izvuklo svih 350 Svicaraca i njihovih pomagaca iz Afganistana,prvenstveno humanitaraca.
Swiss Int. je velika firma za tako malu zemlju, sa prije Corone preko 70 zrakoplova i puno pripadnika "der 17er ",zavrsi ako zele u policiji a onda su tzv. "Tiger and Foxes ",kako ih u Svicarskoj zovu--Flight Security Officer/Sky Marshals, odnosno pratioci na dugim letovima,  a i kracim ako postoji sigurnosna procjena od potencijalnog terorizma i hijacking/ skyjacking- otmice zrakoplova.Nosenje oruzja je druga prica ako ne nose uniformu svicarske vojske. Mnogi rade i za svicarske brodarske kompanije i prate brodove u zonama opasnosti od piraterije.Mada u srcu Evrope Svicarska ima par kompanija i jacu trgovacku flotu, koja operira i u zonama opsnim od napada pirata, kao delta Nigera npr specijalni brodovi za prijevoz narandzinog soka itd., tako da postoje firme koji pruzaju oruzanu zastitu. Aktivno sudjeluju na brojnim vojnim i civilnim padobranskim takmicenjima po Svijetu zajedno sa drugima.
To sto je netko bio u ratu prije dvadesetak ili vise godina ne znaci da ce kod slijedeceg rata biti puno bolji i efikasniji, a povijest je puna takvih primjera. Svicarci su po nekim stvarima specificni. Tako npr imaju u sred aerodroma Zürih streljanu za bojevno gadjanje osobnim naoruzanjem za policiju i specijalce i mislim da je to jedinstveno na Svijetu. itd...Kada lete npr Swiss Int putnicki zrakoplov na mitinzima sa Patrouille Suisse, onda su piloti u Swiss masini ,rezervni pilot ratnog zrakoplovstva Svicarske
Posto kao i drugi skacu i nocu rekli su mi da im je bio drazi stari padobran krilo plave boje sa bijelom crtom na gornjoj strani kupole od sada novih sivih koje skoro sve vojske Svijeta upotrebljavaju jer pored sto na kacigi nose fluroscentne lampe ili trake je puno lakse bilo slijediti vodju ili kolege kod skoka grupe od 4-6 pripadnika kod tzv. Follow the Leader- slijedi vodju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* B970034.jpg (191.35 KB, 766x1151 - viewed 2 times.)
« Last Edit: September 24, 2021, 07:49:43 am by milan55 » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #19 on: September 24, 2021, 08:53:46 pm »

Quote
Bez obzira sto nisu imali ratove vojska je profesionalna, disciplinirana i dobro obucena.

Нема потребе да "браниш" Швајцарску војску јер нико није рекао да су непрофесионални, недициплиновани и лоше обучени. Ја сам само констатовао чињеницу која се потврдила кроз векове и нема везе са Балканцима.

Пре једно 15-так година написао сам тект у листу "Одбрана" и војној полицији Швајцарске војске за коју сам оценио да је добро организована и увежбана. Сада слабо пратим шта се тамо збива, па би могао да напишеш, ако можеш и стигнеш, нешто и о том јединицама: начину рада, организацији и сл. Наравно, не у овој теми већ отвори другу.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #20 on: September 25, 2021, 09:25:58 am »

Dobro obucenu i opremljenu postrojbu treba hvaliti kao sto treba isticati i dobro organiziranu vojsku.
To sto oni nisu ratovali ne znaci nista.
Ja uzivam u Milanovim postovima.
Neki sa ovih prostora misle da je ratno iskustvo senlucenje uvece sa rakijom i janjetom na liniji i prangijanje u zrak svjetlecom municijom a po danu protjerivanje civila!
Mnogi su sa takvim ratnim iskustvom zavrsili u Hagu!
Ja kao pozitivan primjer jedne neutralne drzave jos navodim i Svedsku od koje je bivsa JNA preuzela dosta koncepata za uređenje teritorije za obranu (potkopi za avione i brodove, MES, podzemna sklonista itd.) kupovala dosta tehnike i licenci za naoruzanje.
Kakve koristi su imali Rusi od iskustava u Afganistanu iz 1979., kakve korisiti je imala JNA od iskustava 1945.?
Kakve koristi ima USA od Afganistana nakon 20 godina ili od Iraka za koju godinu manje boravka tamo?
Svicarska i Svedska su sacuvale mir, suverenitet i svoj narod od patnje za oba svjetska rata a to nije doslo slucajno ili sto su imali vise srece.
Balkanci sa podozrevanjem (zbog nepismenosti i straha od modernizacije) gledaju na sve sa zapadu kao dekadentno, pa tako mozda i Svicarsku koja je stereotipna po siru, cokoladi i nozicima pa mozda misle da je svicarska vojska nespremna i neiskusna. Srecom nije bilo prigode ali prema svim parametrima i veci bi polomili zube na tom malom orahu!
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #21 on: September 25, 2021, 06:36:49 pm »

U kom je rangu, koje veličine je ta jedinica? Naime na ovim prostorima nije uobičajeno da naziv vojne formacije bude jedinica već odeljenje, vod, četa, bataljon, puk, brigada.... Možda je negde i pomenuto ali nisam primetio. Hvala.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #22 on: September 27, 2021, 09:15:11 pm »

Quote
Balkanci sa podozrevanjem (zbog nepismenosti i straha od modernizacije) gledaju na sve sa zapadu kao dekadentno, pa tako mozda i Svicarsku koja je stereotipna po siru, cokoladi i nozicima pa mozda misle da je svicarska vojska nespremna i neiskusna. Srecom nije bilo prigode ali prema svim parametrima i veci bi polomili zube na tom malom orahu!


 Пишеш о нечемо што нигде није поменуто ни изречено.
Logged
banebeograd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 276



« Reply #23 on: September 27, 2021, 09:43:23 pm »

Пишеш о нечемо што нигде није поменуто ни изречено.
u stvari pise se u glavnom o necemu sto se nikad nije ni desilo ,
nit su ih napali svabe tokom rata nit su ih napale ruje kasnije , navodno sve ih je sprecila nevidjena spremnost i sposobnost svajcarskih specijalaca , svih njih 400  
sve u svemu ljubicanstveni su odneli dve pobede u dva nepostojeca sto bi danas rekli virtualna sukoba  Grin
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #24 on: September 27, 2021, 10:54:19 pm »

Пишеш о нечемо што нигде није поменуто ни изречено.
u stvari pise se u glavnom o necemu sto se nikad nije ni desilo ,
nit su ih napali svabe tokom rata nit su ih napale ruje kasnije , navodno sve ih je sprecila nevidjena spremnost i sposobnost svajcarskih specijalaca , svih njih 400  
sve u svemu ljubicanstveni su odneli dve pobede u dva nepostojeca sto bi danas rekli virtualna sukoba  Grin

Ajde kad smo se vec raspisali. Netko je pitao za vojnu policiju. Nije mi bas podrucje interesovanja vojne formacije i strukture pa mislim da se vise i bolje moze naci na netu nego da ja nesto pisem, ali mislim da sam vec to negdje spomenuo u 30 godina zivota u Svicarskoj vojnu policiju u uniformi sam vidio par puta , na nekim aero-mitinzima i kada prate neku vec najavljenu kolonu tenova . Ostalo da patrolira naokolo nisam vidio, a sigurno postoje. Kad smo vec kod kvaliteta za efikasnost ratovanja nedvojbeno je disciplina uz strucnost i uvjezbanost. Nisam zaboravio kako nam je moj komadant padobransko - diverzantske cete u 63. padobranskoj brigadi stalno govorio insistirajuci na ovim vrlinama kod nas vojnika, i kao primjer navodio njemacki Wermacht." Njemci su 1941 godine ulazili u Beograd i sjedili disciplinirano u kamionima, i Njemci su 1945 bjezali iz Beograda i isto sjedili disciplinirano u kamionima a nisu zvizdali i dobacivali djevojkama kao mi u prolazu. Mozda nije najbolji primjer ali meni je ostao zapamcen ,da su te vrline bitne za uspjesnu vojsku.

Da nesto dodam po slobodnoj procjeni. Ti mi dodjes banebeograd sa svojom neizmjernom kritikom prema svemu sto je dobro u Svicarskoj kao osoba, a mnoge sam upoznao,pogotovo sa prostora Balkana, koja je isfrustrirana jer je nekada u zivotu zeljela otici da zivi i radi u Svicarsku ali nije u tome uspjela i onda se razvija ne samo kritika ,jer kritika dobronamjerna je konstruktivna nego skoro mrznja i odbojnost prema svemu sto je Svicarsko.

Usput da napomenem bane, njih nema cak ni 400 nego manje. I oni se obucavaju za pribavljanje podataka o neprijatelju, u njegovoj pozadini, od ogromne vaznosti za svicarsku vojsku. Pozeljno je da po svaku cijenu izbjegavaju sukob sa neprijateljem i tek da se brane ako su otkriveni. To je primarni zadatak a tek onda dolaze neke akcije ako zatreba. Treba velika volja i samodisciplina u dobro kamufliranom bivaku biti zimi , na snjegu danima i cuvati sve druge pristupe Davosu osim onih legalnih za vrijeme sumita u Davosu. Nije lako biti pripadnik te jedinice. Kao sto se vidi u jednom od filmica gdje se dva drugara zajednicki kondiciono pripremaju za prijem u tu jedinicu, znaju se pripremati i po godinu dana samo da budu primljeni.

Mala dogodovstina, prije dvadesetak godina sam radio u FFA u Altenrheinu i pored ostalog centar odrzavanja je nosio reputaciju kao jedan od najboljih za servis Pilatus PC-6 i De Havilland DHC-6 Twin Otter. Tako da su nam dolazili ovi zrakoplovi koji su cesto sluzili za bacanje padobranaca. Tako smo ocekivali jednog klijenta iz Italije  a on nikako da dodje, kad evo njega i odmah jos na stajanci ga opkoli policija. dok se nisu razjasnile stvari. Naime njegov Twin Otter je imao umjesto klasicnih vrata sa strane ro-lo vrata koja se povlace na gore i da stvar bude bolja, potpuno od transparentne plastike.Iz nepaznje je povrijedio tada zabranjeni zracni prostor iznad Davosa i presrela ga je dezurna para F-18 i kako su vrata transparentna oni su mislili da su otvorena i da su padobranci vec iskocili. Odmah je u Davosu data uzbuna a njegovu pogresku je ublazilo i to da je pilot ,rezervni oficir talijanskog zrakoplovstva.
Jedan detalj koji je meni osobno simpatican. Jednom jos za njegove sluzbe, je na mali aerodrom Althenrhein u privatnu posjetu sa malim zrakoplovom recimo klase Learjet-a sletio tadasnji njemacki predsjednik Helmut Kohl. Carina na aerodromu nije stalna nego dodju prema potrebi jer istovremeno drze i luku Rorschacht. I tako krenuo Bundeskancelar od zrakoplova prema zgradi, kad jedan od carinika zahtjeva da Kohl dodje kod njih i pokaze pasos. Mi sa aerodroma mu kazemo da li on zna tko je to,a on ce mirno znam ali i on mora pokazati pasos, ne praveci razlike. Takva je od prilike Svicarska. Nije perfektna, daleko od toga i oni su ljudi ,mislim da bi se od njih a i spomenutih Svedjana imalo sto nauciti. Ali za to je potrebna dobra volja. Rezultati ne padaju sa neba
« Last Edit: September 27, 2021, 11:00:19 pm by milan55 » Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #25 on: September 27, 2021, 11:31:22 pm »

U kom je rangu, koje veličine je ta jedinica? Naime na ovim prostorima nije uobičajeno da naziv vojne formacije bude jedinica već odeljenje, vod, četa, bataljon, puk, brigada.... Možda je negde i pomenuto ali nisam primetio. Hvala.

Ne bih bilo umjesno od mene da odajem tajne koliko ih ima ,ali u pravu si malo sam koristio nespretno naziv jedinica. Sluzbeni naziv je:Fallschirmaufklärer-Kompanie 17.
Dakle Kompanie kako god da se prevede. Radi se u principu o vise grupa 4 do 6 vojnika koji se ovisno o zadatku ubacuju skokovima HALO/HAHO, helikopterima, ili marsiranjem a izvlacenje se vrsi helikopterima ili marsom, pjesacenje. Ja sam bio u padobransko diverzantskoj ceti 63. padobranske brigade u Nisu,ali mada sam bio desetar, tada sam imao samo 5-6 vojnika skupa sa mnom.Takve formacije ne operiraju u punim sastavima kao klasicene, recimo odeljenje 10 vojnika pa nadalje. Razlika imedju vojski je u tome da li je svaki vojnik obucen za sve funkcije pomalo, pa gubitak nekog od clanova tima nije tako problematican, za izvrsenje zadatka ili postoje kao kod amera specijalisti, pa je jedan samo za minsko-eksplozivna sredstva, drugi sanitetlija, treci vezista ,cetvrti snajperista itd. Sve ima svoje prednosti i mane.
Vec sam naveo da u CH za ovakve dobrovoljne formacije kada zatreba dize se i rezervni sastav ,a ne samo trenutno momci na odsluzenju vojnog roka. Tako da se broj trenutno aktivnih multiplicira sa minimalno 10 a i vise godina koliko se ostaje u rezernom sastavu i stalno vjezba za ono sto ti je posao zlu ne trebalo.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #26 on: September 28, 2021, 08:23:47 am »

Quote
Balkanci sa podozrevanjem (zbog nepismenosti i straha od modernizacije) gledaju na sve sa zapadu kao dekadentno, pa tako mozda i Svicarsku koja je stereotipna po siru, cokoladi i nozicima pa mozda misle da je svicarska vojska nespremna i neiskusna. Srecom nije bilo prigode ali prema svim parametrima i veci bi polomili zube na tom malom orahu!


 Пишеш о нечемо што нигде није поменуто ни изречено.
Mozda, ali je takav nakaradni mentalitet i bahati stav prema temi, potvrda tome je post odmah iza tvog ovdje citiranog.
Zivjeli
Logged
banebeograd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 276



« Reply #27 on: September 28, 2021, 06:23:41 pm »


Da nesto dodam po slobodnoj procjeni. Ti mi dodjes banebeograd sa svojom neizmjernom kritikom prema svemu sto je dobro u Svicarskoj kao osoba, a mnoge sam upoznao,pogotovo sa prostora Balkana, koja je isfrustrirana jer je nekada u zivotu zeljela otici da zivi i radi u Svicarsku ali nije u tome uspjela i onda se razvija ne samo kritika ,jer kritika dobronamjerna je konstruktivna nego skoro mrznja i odbojnost prema svemu sto je Svicarsko.

Usput da napomenem bane, njih nema cak ni 400 nego manje. I oni se obucavaju za pribavljanje podataka o neprijatelju, u njegovoj pozadini, od ogromne vaznosti za svicarsku vojsku.

milane jabuko sa grane, visedecenijski boravak u svici ocigledno je negativno uticao na tvoje vidovnjacke sposobnosti ,
isto onako kako (ni)su viljem telovi naslednici pogodili da ce biti napadnuti od nemaca a kasnije od rusa i isto onako kako (ni)su oni uspeli te opasnosti da se oslobode tj da svabe i ruje odvrate od zlih misli (jednostavno nije se dogodila) isto tako lose si i ti ovde protumacio proslost i predvideo buducnost ili ti moje zelje i mogucnosti,
dakle zabagovala ti je kristalna kugla  .
posao me je par decenija vodio na razne destinacije pa sam tako izmedju milana,beca, luksemburga, marbelje i fankfurta neko vreme proveo i u svici (fefikon ciriski) tako da su mi poznate neke vrline te teritorije i naroda (autohtonog),
a kad je 98-99 pocelo da se kuva oko srbije resio sam da se privremeno vratim u zemlju , dakle nisam ostao kao vecina nasih gastera da branim "najljucu" frontalnu liniju milano-cirih-minhen-stokholm pa nemam zal da sam nesto propustio .
ali da se vratimo temi,
ja nikad i nigde nisam kritikovao nesto "sto je dobro u svajcarskoj" cak sam i ukazao na maestralne uspehe i pobede u dva sukoba (koji se nikad nisu desili ) niti sam komenatrisao spremnost i vrline i kvalitete danasnjih svis formacija ,
samo mi je smesno da neko danas zivi u obedjenju da bi svica u neprijateljskom okruzenju izmedju italije , austrije i nemacke (i okupirane francuske) mogla da pruzi nekakav ozbiljniji otpor eventualnoj nadolazecoj ofanzivi III rajha , ko u to veruje najverovatnije veruje da postoje i betmen i robin , jednostavno uz sve navodne moralne , fizicke i druge vrline  svajcarskih odbrambrenih formacija i taktika kraj bi se znao,  "sila boga ne moli", ali eto oni su imali i srece i pameti pa im se napad na teritoriju nije desio i to je pocetak i kraj te price, NIJE SE DESILO, sve ostalo je na nivou "sta bi bilo kad bi bilo" tj u domenu rada vidovite kleopatre 
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #28 on: September 28, 2021, 11:21:45 pm »

Milane55, bolje da si sačinio temu o 17. izviđačko-padobranskoj jedinici švajcarske vojske.
Kako se to radi.
Niko od tebe ne traži da odaješ vojne tajne, već se uzme iz par izvora sa Interneta podatke i svojim rečima sačiniš autorsku temu. Ono što je javno objavljeno ne spada u domen vojne niti bilo koje druge tajne.

To sto oni nisu ratovali ne znaci nista.

Itekako znači.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #29 on: September 29, 2021, 08:20:31 am »

Milane55, bolje da si sačinio temu o 17. izviđačko-padobranskoj jedinici švajcarske vojske.
Kako se to radi.
Niko od tebe ne traži da odaješ vojne tajne, već se uzme iz par izvora sa Interneta podatke i svojim rečima sačiniš autorsku temu. Ono što je javno objavljeno ne spada u domen vojne niti bilo koje druge tajne.

To sto oni nisu ratovali ne znaci nista.

Itekako znači.


Sto da otvaram temu kad je vec otvorena. Na pocetku posta je sve postavljeno . Samo sam dodao par slika sa AIR 14 i i sa inteneta i napisao par rijeci koje sam cuo od ljudi koji su u jedinici sluzili , ko-piloti sa kojima sam godinama radio. Oni nisu jedinica tipa Navy Seals za likvidacije npr Bin Ladena nego za neprimjetno skupljanje informacija u pozadini neprijatelja, uz ostale elektronske mogucnosti Svicarska se nije odrekla ideje da to urade i vojnici. Naravno da su osposobljeni i za druge akcije po potrebi.
Ne treba spominjati koliko je informacija vazna. To je kruna uspjeha, dakle izvidjanje. Ostale stavri su vise u domenu druge formacije AD 10.


« Last Edit: September 30, 2021, 04:58:32 am by MOTORISTA, Reason: Uređen citat » Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.