PALUBA
April 19, 2024, 06:01:38 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Pištolj 7,62mm M57  (Read 138371 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #30 on: November 01, 2012, 08:22:59 pm »

Ovo "vezivanje" je relikt konjaništva, uostalom pogledajte bolje obje postane slike, na slici je konjanik, razlog je jednostavan u jeku borbe i konje je trebalo upravljati, a u kritičnoj situaciji hvatalo se uzde s obje ruke, tako da je to bilo praktično rješenje.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #31 on: November 01, 2012, 09:45:09 pm »

Licno ja, a siguran Sam I vecina nas ovde, znali su sta znaci TT. Nas M57 smo zvali TeTe govorno, znali SMO na kraju kraeva da je lokalna kopija. M57 je 'starik' Ali ga licno I dalje smatram za robustno vojno oruzje, I duzio bih ga I danas. Ne slazem se da je m 57 danas dobar Samo za kriminalce. Konop je vec objasnjen: nekad da budes vojnik trebalo je da malo potrcis Ili jahas konja Smiley
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #32 on: November 01, 2012, 09:45:39 pm »


Zatim futrola za pištolj M-57.
To je tragedija.
Koliko mi je puta ispao ne mogu vjerovati.
Toliko je napravljena jadno i loše da mi je više prešlo u naviku da svako malo se hvatam za futrolu da vidim da li je na svom mjestu ili sam ga negdje u šumi i brdima izgubio.


Ja bas nikad nisam imao problema sa futrolom, a smenio sam ih nekoliko, sto u JNA, sto u MVR. Sve su se lepo zatvarale i drzale su pistolj u njima. Moram cak da dodam da su bolje stitile pistolj od spoljasnjih uticaja nego sve danasnje.

Jedina korisnost tih alki je bila da (u mom slučaju onim kugličnim lančićem za privjeske) poveže spremnik/okvir s kućištem, naime jedna od najvećih konstrukcijskih mana izvora TT i licence mu CZ-a je bilo preveliko i stršeće dugme za izbacivanje spremnika/okvira što je dovodilo do nehotičnog izbacivanja kad to vlasnik nije baš zamislio, a onda ga traži po livadi, dajcu ili čemu već  Grin Grin

Ovo je tacnjo, te dve alke su nastale na zahtev milicionara, jer im se cesto desavalo da im okvir ispadne. Nasi su ga samo prihvatili.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #33 on: November 01, 2012, 10:24:36 pm »

Ипак је пиштољ "знао" испасти из футроле. Копчање футроле није било сигурно. После дуже употребе, односно улед савијања самог корисника каиш којим се поклопац футроле причвршивао за дугме,  временом би омекашо и подвијао се ка вани, што је доводило до тога да се футрола сам отвори при скакању, савијању (сагињању), пузању и сл. Управо зато је било добро привезати пиштољ канапом за опасач или део опреме (у крајњем око врата).

Лично нисам користи (дужио) ТТ-јац већ сам током Т.11 дужио и носио ЦЗ 99 и футролу  "Бијачија" M-12 ili ону орађену по том моделу. Из ње неће да испадне, или врло тешко. Неки су у њој  носили и ТТ-јац. Мало више "ландара", али може.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #34 on: November 02, 2012, 11:47:18 am »

Osnovna i jedina razlika između originalnog M33 TT (Tokarev Tulski) i Zastava M57 je:

- Produžena drška rukohvata (povećan kapacitet okvira sa 8 na 9 metaka)
- Drugačiji način ožljeblavanja cevi glodanjem
- Vođica povratne opruge je kod M 57 tzv. prelomljena (dvodelna) uvedeno zbog lakšeg rasklapanja

Alka na rukohvatu služi za gajtan ili lančić (okovratnik) kao što je Džumba objasnio i ima veze i sa upotrebom u konjici a takođe i alka na dnu okvira.Takođe lanćićem ili konopčićem se mogao povezati rukohvat sa okvirom (sa idejom da se spreči gubljenje okvira kada je neophodno tokom dejstva izvršiti brzu zamenu).
Ovo je bilo praktično iz još jednog razloga, opruga dugmeta utvrđivača okvira je pod pritiskom poklopca grubih vojničkih futrola tokom godina slabila pa se dešavalo da pri brzom potezanju oružja okvir ispadne sam od sebe što uzrokuje aktiviranje kočnice kada je oružje trenutno onesposobljeno-blokirano za upotrebu.Da bi se kočnica aktivirala neophodno je da okvir ispadne za više od polovina dužine rukohvata.
Tako sam mnogo puta viđao malo kuglasto lanče (kao na grickalicama za nokte ili čepovima za kadu-sudoperu) na M57 koje su na okvirima nosili milicioneri tokom 70-80 tih godina.Samo što su kod njih stajali gotovo uvek okačeni samo za alku na okviru pa i nisu služili nekoj svrsi.

Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #35 on: November 02, 2012, 11:48:52 am »

Izvini Trpe nisam video da si već ispričao priču sa lančetom i ispadanjem okvira. Grin Grin
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #36 on: November 02, 2012, 11:51:02 am »

Izvinjenje ide i svima ostalima koji su to već pojasnili pre mene.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #37 on: November 02, 2012, 12:16:49 pm »


Zatim futrola za pištolj M-57.
To je tragedija.
Koliko mi je puta ispao ne mogu vjerovati.
Toliko je napravljena jadno i loše da mi je više prešlo u naviku da svako malo se hvatam za futrolu da vidim da li je na svom mjestu ili sam ga negdje u šumi i brdima izgubio.

Ja bas nikad nisam imao problema sa futrolom, a smenio sam ih nekoliko, sto u JNA, sto u MVR.
Sve su se lepo zatvarale i drzale su pistolj u njima.
Moram cak da dodam da su bolje stitile pistolj od spoljasnjih uticaja nego sve danasnje.

Ipak je pištolj "znao" ispasti iz futrole.
Kopčanje futrole nije bilo sigurno.
Nakon duže upotrebe, odnosno uled savijanja samog korisnika remen kojim se poklopac futrole pričvršivao za gumb, vremenom bi omekašo i podvijali se ka vani, što je dovodilo do toga da se futrola sam otvori pri skakanju, savijanju (saginjanju), puzanju i sl..
Upravo zato je bilo dobro privezati pištolj vrpcom za opasač ili dio opreme (u krajnjem oko vrata).

Osobno nisam koristi (dužio) TT-jac već sam tijekom T.11 dužio i nosio CZ 99 i futrolu "Bijačija" M -12 ili onu oradjeno po tom modelu.
Iz nje neće da ispadne, ili vrlo teško.
Neki su u njoj nosili i TT-jac. Malo više "landara", ali može.

Trpe Grozni.!
Evo Džumba - Stručni saradnik - specijalne jedinice, potvrdio moje navode.
Mislim da je sve slikovito kazao.
A što se tiče toga da je futrola štitila pištolj od vanjskih utjecaja to može stati i na to se nisam žalio.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #38 on: November 02, 2012, 12:31:25 pm »

Graničar,

Trpe je samo posumnjao na mogućnost ispadanja pištolja iz futrole jer se njemu lično tokom radnog veka to nikad nije dogodilo što ne znači da se nije dešavalo drugima u službi koji su možda više po terenu imali prilike (što je Džumba takođe lepo opisao) da: skaču,preskaču, pužu,veru se,penju se.......itd. ili jednostavno da mnogo više druguju sa svojim oružjem tokom službe.
Da ne spominjem pištolje koje su dužili dežurni u jedinicama, čije su se futrole u toku dana otvarale bar po 4 puta radi provere pri primopredaji dužnosti i tako jedno 20-tak godina svih 365 dana.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #39 on: November 02, 2012, 12:39:13 pm »

Ljudi bre, moje iskustvo nije sveto pismo, tu i jesmo da iznosimo svoja iskustva i znanja, i da po nesto naucimo od tudjih iskustva i znanja. Wink
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #40 on: November 02, 2012, 03:14:01 pm »

Istina je to što se navodi za nazovimo je ex JNA Futrola Pištoljska Kožna model M- već neki broj (oduvijek me oduševljavalo poznavanja sadržaja svih tih simpatičnih kratica - naravno da je ovo s futrolom pošalica  Grin Grin ) uostalom kao i za sve srodne dijelove opreme RAP-ove, one "fišeklije" za M-48 i PAP-ovku, oficirušu, ukratko sve što je imalo kožni remen i iglastu kopču je s vremenom postalo labavo, naime taj otvor bi se proširio pa bi sam remen klizio s igle/kopče, neki su to riješavali končićem , neki klamaricom, iz ranih vremena tč.11 dok još nismo imali naše formacijske već smo koristili što smo imali ja sam to riješio na način da sam otišao kod Žike postolara i umjesto originalne kopče ugradio onu s dječijih pernica  Cool Cool
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #41 on: November 02, 2012, 03:16:00 pm »

Samo da se setim gde je starom ta futrola, slikam. Izgleda da bilo poprilično razšireno to. Wink
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #42 on: November 03, 2012, 02:45:35 pm »

Graničar,

Trpe je samo posumnjao na mogućnost ispadanja pištolja iz futrole jer se njemu lično tokom radnog veka to nikad nije dogodilo što ne znači da se nije dešavalo drugima u službi koji su možda više po terenu imali prilike (što je Džumba takođe lepo opisao) da: skaču,preskaču, pužu,veru se,penju se.......itd. ili jednostavno da mnogo više druguju sa svojim oružjem tokom službe.
Da ne spominjem pištolje koje su dužili dežurni u jedinicama, čije su se futrole u toku dana otvarale bar po 4 puta radi provere pri primopredaji dužnosti i tako jedno 20-tak godina svih 365 dana.

Oficiru neaktivne rezerve.
Shvatio sam ja Trpu Groznoga.
I ne zamjeram mu ništa.
I zato Trpe Grozni.
Ne razbijaj glavu.
Neće te nitko kamenovati zbog toga.
Nisam ni ja bogom dan.
Ima stvari i koje ja ne znam i koje se i meni nisu desile ali je zanimljivo čuti drugu stranu.

Evo primjer u vezi pištolja M-57.
U mojim redovima gdje sam bio prevladavalo je neko pravilo da se okvir pištolja M-57 ne puni sa 9 metaka već sa 8 metaka.
I onda ja pitam te nadopbudne pripadnike oružane jedinice zašto stavljaju 8 metaka kad je okvir za pištolj M-57 napravljen da u njega stane 9 metaka.
Odgovor je bio.

"To nitko ne radi, zato jer feder koji potiskuje metke prema cijevi pištolja sa vremenom oslabi-olabavi pa kad ti bude trebao nećeš moći ubaciti metak u cijev".

Sad se postavlja pitanje ako ja tako kako oni kažu onda i jedan (1) metak u okviru sa vremenim može oslabiti-olabaviti taj feder u okviru.
Tada bi po njihovome bilo naj bolje da se u okvir i ne stavljaju meci već kad zagusti onda puni-pripunjaj he he he he he.
Druga stvar koju sam još želio kazati u vezi pištolja M-57 a da to nitko nije spomenio je (pogledaj sliku):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ova kočnica pištolja (pod brojem 1).
To moj pištolj nije imao i ovo prvi put vidim.
Kočenje pištolja sam radio na način da bi (pod brojem 2) ovaj udarač vratio unazad za "jedan zub" te u takvom položaju pištolj ne bi mogao pucati.
Evo kako to opisuje i pokazuje proizvođač.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2 Yugo Tokarev M57 TT 7_62x25 25-2518.jpg (43.99 KB, 900x600 - viewed 230 times.)

* Kočenje pištolja.JPG (48.78 KB, 691x449 - viewed 258 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #43 on: November 03, 2012, 03:08:52 pm »

Mislim da su te kocnice radjene za americko trziste, jer bi se inace placala druga porezna stopa ili se uopste ne bi mogao uvezti, kao nesiguran pistolj, ili tako nesto. Smiley
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #44 on: November 03, 2012, 03:10:29 pm »

Nisam nailazio na M57 sa klasičnom kočnicom, već samo sa zubom udarača. A što se tiče slabljenja opruge, to je priča koja se prenosi sa kolena na koleno. U jedinicama postoje puškari, postoje tehnički pregledi, tako da...
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.