PALUBA
April 25, 2024, 06:25:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Pištolj 7,62mm M57  (Read 138619 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #60 on: November 04, 2012, 08:14:10 pm »

Niko da pomene veliku vizuelnu razliku izmedju TT-a i M57, a to je velicina rukohvata. Drska na M57 je duza nego na TT-u i uz razliku na zaresima na navlaci najbolji je detalj za rzspoznavanje ova dva pistolja.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #61 on: November 04, 2012, 08:34:50 pm »

Naravno da je duža kada ima okvir sa metkom više.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #62 on: November 04, 2012, 08:45:44 pm »

Mislim da se na ovoj slici vidi razlika.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* TT 33 vs M 57.jpg (24.3 KB, 921x345 - viewed 1173 times.)
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #63 on: November 05, 2012, 01:05:55 am »

Ha, znači ipak je loše odabran kalibar a to je već konstrukcija.

Ima njega i u kalibru 9mm PARA, poznatiji kao M-70A. Wink

Ali se sjećam jednog poručnika (1989 godine) Žakule iz VP 6592 Niš koji je repetirao ovaj pištolj za vrijeme vađenja istog iz futrole.
Da nije futrola bila poput ove?
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/Ie7KiQZWNLY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Mada uvek može da se zakači o opasač ili neki drugi predmet zadnji nišan i da se tako repetira.

Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #64 on: November 05, 2012, 04:06:36 am »

Nikad necu da oprostim sebi sto pre nekoliko Godina nisam kupio TOkagypt, madjarski TT u 9 para; ROCKER ta futrola na YT je Samo za makarov; kupio bi makarov Samo zbog te futrole Smiley licno Sam je probao - lepa stvar!
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #65 on: November 05, 2012, 09:48:02 am »

Nije to baš toliko opasno i teško za izvesti koliko opisuješ, ali kako god...

Rade.
Sama pomisao da si stisnuo obarač pištolja da bi udarač spustio do "prvog zuba" a da se to radi samo sa jednim palcem ruke i da moraš imati povjerenje u tog vojnika koji to radi da će to izvesti bez greške, ne daje ti baš neko ni povjerenje niti se možeš baš opustiti u tom trenutku.
Vojnici griješe u osnovnim postupcima u gađanju sa oružjem a sama pomisao da jedna vojnikova greška može dovesti do opaljenja metka od kojeg nekoga možeš ubiti ili napraviti invalida do kraja života ne daje nikome veliko opuštanje.
Ali uzmite tu situaciju kako hoćete.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #66 on: November 05, 2012, 10:10:52 am »

Za M57 je predviđeno spuštanje udarača u tzv. sigurnosni (ukočeni) međupoložaj.
I to tako da obuhvatiš udarač sa palcem, na kratko pritisneš obaraču do kraja,kreneš da lagano otpuštaš udarač i istovremeno otpustiš obaraču.Kada je obarača otpuštena udarač će se automatski naći zakočen u bezbednom međupoložaju iako je otpušten da slobodno padne (što ipak ne bi trebalo sprovoditi u praksi zbog naprezanja i habanja materijala).
Cela ova radnja traje par sekundi za uvežbanog rukovaoca.
Isto važi i kada je udarač potpuno spušten na udarnu iglu (što nije za preporuku ukoliko je metak u ležištu,tj. u cevi).Ukoliko nešto zapne za udarač, moći će da ga povuče samo do tog sigurnosnog međupoložaja kada će oružje postati ukočeno.

Moguće opasnosti ovakvog postupka su minimalne za izvežbanog rukovaoca koji poštuje sigurnosne procedure.
Postojanje rizika za neprofesionalne rukovaoce je bio osnovni razlog zbog koga postoji verzija sa klasičnom kočnicom na telu zatvarača (regulativni bezbednosni zahtev) i odnosi se samo na pištolje koji su izvoženi u SAD.
Mada je sigurno da postoje i "domaći" u simboličnom broju.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #67 on: November 05, 2012, 11:47:53 am »

Ovaj tip kocnice je potpuno bezbedan kod obucenog korisnika. Jer cim se udarac otpusti pritiskom na obaracu, otpustis obaracu i posle toga cak i da dodje do slucajnog iskliznuca tj otpusta udraca nemoze doci do opaljenja.

Savrseniji oblik ovog resenja je sa polugom (tzv dekokre) kao na primer kod mnogih savremnih pistolja (CZ99, Sig itd), gde pristiskom na polugu se udarac automatski spusta u ovaj polozaj.

Postoji i varijanta sa polugom koja sluzi i kao kocnica i dekoker. Kada je udarac u donjem polozaju poluga sluzi kao klasicna kocica stim da odvaja udarac od udarne igle a u slucaju da je udarac zapet, povlacenjem ove poluge se udarac otpusta i spusta u donji polozaj bez potrebe da se udarac pridrzava.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #68 on: November 05, 2012, 02:20:01 pm »

 Sto se tice repetiranja prilikom vadjenja iz futrole, mislim da se radi o hvatanju drske pistolja sa palcem desne ruke i ostalim prstima oko zatvaraca pistolja. Stari "kaubojski" trik pistoljdzija JNA. To se u zadnje vrijeme vidi u holivudskim filmovima kada protagonisti provjeravaju stanje pistolja (puna/prazna cijev).
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #69 on: November 05, 2012, 02:29:51 pm »

Osim tog načina, viđao sam neke VJ "pištoldžije" koji zaista mogu da repetiraju CZ 99 trenjem o bočnu stranu butine a ceo pokret se završava na opasaču.Možda se koristi i opasač kao ispupčenje da se zahvat odradi do kraja.Sve se desi u deliću sekunde a nema ponovnog snimka pa ni meni ne beše baš najjasnija ta tehnika.
A ovu koju spominje "milena braco" znam i sam da izvedem.U stvari to može svako ko ima dovoljno jaku šaku.Samo je pitanje praktične upotrebljivosti takvih "akrobacija" lično mislim  da su odlične za vašarsku publiku i Holivud.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #70 on: November 05, 2012, 03:49:08 pm »

Nije to baš toliko opasno i teško za izvesti koliko opisuješ, ali kako god...

Rade.
Sama pomisao da si stisnuo obarač pištolja da bi udarač spustio do "prvog zuba" a da se to radi samo sa jednim palcem ruke i da moraš imati povjerenje u tog vojnika koji to radi da će to izvesti bez greške, ne daje ti baš neko ni povjerenje niti se možeš baš opustiti u tom trenutku.
Vojnici griješe u osnovnim postupcima u gađanju sa oružjem a sama pomisao da jedna vojnikova greška može dovesti do opaljenja metka od kojeg nekoga možeš ubiti ili napraviti invalida do kraja života ne daje nikome veliko opuštanje.
Ali uzmite tu situaciju kako hoćete.

Vojniče graničaru,

koliko god da imam poverenja ili u mene ili u vojnike ili u kolege, još nikada nisam dozvolio da spušta udarač sa metkom u cevi okrenutom van sigurnog sektora. Toliko od mene.
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #71 on: November 05, 2012, 06:39:36 pm »

Savrseniji oblik ovog resenja je sa polugom (tzv dekokre) kao na primer kod mnogih savremnih pistolja (CZ99, Sig itd), gde pristiskom na polugu se udarac automatski spusta u ovaj polozaj.

Postoji i varijanta sa polugom koja sluzi i kao kocnica i dekoker. Kada je udarac u donjem polozaju poluga sluzi kao klasicna kocica stim da odvaja udarac od udarne igle a u slucaju da je udarac zapet, povlacenjem ove poluge se udarac otpusta i spusta u donji polozaj bez potrebe da se udarac pridrzava.

 Decocker-poluga za otpustanje udaraca u stvari otpusti udarac koji slobodno padne napred. Ovde je sigurnosni element blok udarne igle koji ne dozvoljava da ista ide napred sve dok obarac nije pritisnut do kraja (povlacenjem obaraca do kraja podize se jedna mala poluga na gore koja potisne blok udarne igle i oslobodi njen prolaz napred pod dejstvom sile udaraca), pa samim tim dekokiranjem se pistolj postavlja u Duble actin (DA) gde je hod i obarace dosta duzi i sila okidanja veca, pa je mnogo sigurniji za nosenje jer blok udarne igle ne dozvoljava opaljenje cak i da pistolj padne na udarac.
 Znaci, dekoker nije sigurnosna kocnica , nego poluga za otpustanje udaraca i pri prvom opaljenju se pistolj koristi u DA ( mada moze u SA ako se ima vremena za natezanje udaraca). Sigurnosna mera je blok udarne igle.
Licno mi se ovaj sistem mnogo vise svidja od bilo koje manuelne kocnice jer je pistolj bezbedan, a u stresnoj situaciji nije potrebno prvo otkociti pistolj da bi se pucalo.

 Kod M57 ako sam dobro shvatio udarna igla je slobodna i pri padu od potresa moze da udari u kapislu i opali metak.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #72 on: November 06, 2012, 01:59:08 am »

Što se ovog kočenja tiče, iako deluje pomalo zastrašujuće, uopšte nije komplikovano. Dok sam bio na odsluženju, imao sam prilike da probam taj zahvat ko zna koliko puta. Sa školskom municijom, razume se. Nijedan jedini put mi udarač nije pobegao. Čak ni prvi put kad sam probao. I to sam ga uvek držao samo palcem, bez pomoći druge ruke. Ipak, ne bih se to usudio da uradim s bojevom municijom u zatvorenoj prostoriji.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #73 on: November 06, 2012, 09:07:53 am »

Kljun,
ovo što si opisao je delimično tačno:

" Kod M57 ako sam dobro shvatio udarna igla je slobodna i pri padu od potresa moze da udari u kapislu i opali metak "

To teorijski može da se desi samo ako je metak u ležištu za opaljenje tj. "u cevi" a udarač spušten skroz do kraja da leži na telu udarne igle i pod uslovom da je zbog zamora materijala povratna opruga udarne igle oslabila.
Naime kada je oroz spušten na telo udarne igle ona još uvek ako je sistem ispravan nije izašla izvan svog vodećeg kanala odnosno ravna je sa njim.Pa kako je pokretanje ka unapred fizički nemoguće jer je to krajnji mogući položaj udarača do opaljenja ne bi smelo da dođe iako pištolj direktno padne na udarač koji je predhodno skroz spušten na telo udarne igle a metak je u cevi.Zato što je neophodno postojanje inercione sile udarača koja se javlja pri otpuštanju potpuno zapetog udarača da bi se skroz savladala povratna opruga udarne igle da bi došlo do opaljenja.

Mada je bilo navodnih slučajeva da su stariji M57 pri takvim padovima pucali sami od sebe.

Ako se udarač nalazi u bezbednosnom "zakočnom" međupoložaju nikakav udarac ili pad na udarač ne može da izazove opaljenje.
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #74 on: November 06, 2012, 09:33:49 am »

Sto znaci da su takva nesrecna opaljenja posledica oslabljene opruge udarne igle.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.