PALUBA
April 27, 2024, 04:56:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Pištolj 7,62mm M57  (Read 138697 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kolekcionar 08
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 313



« Reply #90 on: February 18, 2013, 11:43:28 pm »

Zanima me zasto navlaka ne ostaje u zadnjem polozaju kad se osigurac spojnice okrene naopako(kad se ugura s prijeda) da izvinete na izrazu Grin
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #91 on: February 19, 2013, 08:55:12 am »

Zato što tada osigurač ne zabravi spojnicu u potpunosti pretpostavljam.
Jednostavno spoj osigurač-spojnica se kao što si i sam rekao nalazi u naopakom položaju.
Kod preciznih sklopova kao što je pištolj i milimetarske razlike su dovoljne za ispade određenih funkcija.
Logged
Kolekcionar 08
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 313



« Reply #92 on: February 19, 2013, 09:36:34 am »

alo opet osigurac slizi samo da drzi spojnicu da ne ispadne, nevidim nista sto bi moglo da utice na rad pistolja ako se okrene naopako  Sad
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #93 on: February 19, 2013, 10:26:56 am »

On je i napinje da stoji u tačno predviđenom položaju.
Obrati pažnju da debljina osigurača nije ista celom svojom dužinom.Kad navlačiš osigurač preko spojnice on ne ide baš glatko.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #94 on: February 19, 2013, 06:02:51 pm »

Као што рече Официр НАР рупице на осигурачу нису истог профила (промера). Када је ставиш "наопако" (обрнуто) онда она "ужа" належе на ширу осовину спојнице цеви (чији је крак на супротној стани навлаке уједно и задржач навлаке у задњем положају) па је "стиска". Дакле, како је спојница цеви уједно и задржач навлаке у задњем положају, када је "стиснута" њена осовина онда јој је је отежано обртање па крк спојнице не може (ли може, али отежано) да оде "нагоре" и задржи навлаку.
Logged
Kolekcionar 08
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 313



« Reply #95 on: February 19, 2013, 08:11:19 pm »

Hvala na objasnjenju Smiley
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #96 on: February 19, 2013, 08:33:17 pm »

Osigurač spojnice ne služi samo za osiguranje spojnice, već i kao opruga koja vraća zadržač navlake u donji položaj. Zameniš prazan okvir punim, povučeš navlaku u zadnji položaj a zadržač navlake pod dejstvom osigurača spojnice sklizne dole, i omogući punjenje. Kada zadržač navlake, pod dejstvom opruge donosača, zadrži navlaku u zadnjem položaju, otvoreni kraj osigurača spojnice se raširi, i kao i svaka opruga teži da se vrati u prvobitan položaj. Kada se osigurač spojnice okrene sila koja spušta spojnicu je znatno jača od opruge donosača. Čak i kada se rukom podigne zadržač navlake, navlaka često pri manjem pomeranju pištolja ide u napred. Jednom su mi tako podvalili pištolj koji mi je dosta lepo isekao prst pri zabravljivanju.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #97 on: March 17, 2013, 05:44:49 pm »

IZMJENE NA PIŠTOLJU -  M57 - 7,62 mm

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovakav pištolj M57 kao što ga vidite na slici sam imao prilike često sretati od 1991 godine.
Vlasnici orginalnih službenih pištolja M57 nisu baš bili zadovoljni sa njegovim izgledom.
Pa su na vlastiti trošak.
U privatnoj režiji.
Bez znanja zapovjednika jedinice.
Napravili izmjene na pištolju M57 kao što je ovaj na slici.

Prvo što bi od njega napravili bilo je to da bi ga odnijeli u trgovinu-radnju koja se bavi prodajom i popravkom oružja te bi tražili da im pištolj nikluju.

Druga stvar što bi mu napravili je to da bi skinuli orginalne obloge sa drške pištolja te bi umjesto njih stavljali ovakve kao na slici drvene koje su oblikovane po obliku šake.
U službenom priručniku JNA za pištolj M57 za te obloge na dršci pištolja se navodi da je naziv lijeva korica i desna korica, postavljam sliku u vezi toga.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Treća stvar što bi mu napravili je to da bi na dno okvira za metke stavljali ovakvo dno okvira.

Što ja znam niti jedan pištolj M57 nije izišao iz tvornice sa ovakvim izmjenama.
Pitao bi te super-ratnike, tih pištolja u jedinici zašto je niklovao pištolj M57.!?
Odgovor je bio većinom ovaj:
„Da mi pištolj ne zahrđa te da ga ne trebam često čistiti“.!
Kad gledam na taj odgovor prvo što pomislim je to da ako je njemu bilo teško pištolj očistiti izvana mogu zamisliti kako mi je bilo teško taj pištolj očistiti iznutra.
Druga stvar što sam primijetio na terenu da takav pištolj stvara veliki sjaj kako po danu tako i po mraku.
Nije vojska baš glupa što je njihovo oružje crne boje.

Zatim izmjena obloga na dršci pištolja M57.
Dobro, to mogu kako tako shvatiti.
Pištolj M57 koji je izmišljen u ta davna vremena nitko od stručnjaka koji su ga izmišljali i crtali nije baš mario za tim što drška pištolja nije dizajnirana da dobro leži u šaci.
Probao sam ovakav pištolj M57 držati u ruci i mogu slobodno reći da bolje „leži“ u ruci nego pištolj M57 sa orginalnim oblogama na dršci.

Dno okvira za pištolj M57.
Ne znam tko je taj dio proizvodio.
Ne znam za koji se je to pištolj proizvodilo.
Ali očito da je moglo da stane i na ovaj pištolj M57.
Naravno opet je i tu bio komentar kao:
„Neće ti šaka iskliznuti sa drške pištolja kao i to neće da hrđa“.

Moj pištolj je i dan danas onakav kakav je izišao iz tvornice.
Ni jedan detalj na njemu nije izmijenjen.
Bez obzira na godinu kad je proizveden kao i to koliko je kod mene nije zahrđao ni izvana ni iznutra.


* Izmjene na pištolju M57.JPG (285.79 KB, 1280x960 - viewed 316 times.)

* Desna korica i lijeva korica pištolja M57.jpg (205.1 KB, 1017x707 - viewed 195 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #98 on: March 17, 2013, 05:52:14 pm »

Kako su ga vraćali u prvobitno stanje kada su ga trebali razdužiti?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #99 on: March 17, 2013, 05:56:22 pm »

Изгледа да их је "раздужила" корозија Wink.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #100 on: March 17, 2013, 05:58:33 pm »

Niklovanje čuva od rdjanja.... urbana legenda.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #101 on: March 17, 2013, 06:01:29 pm »

Kako su ga vraćali u prvobitno stanje kada su ga trebali razdužiti?

Nisu ga vraćali u prvobitno stanje.!
Govorilo se da će snositi troškove zbog toga što su napravili od pištolja.
Ali nikoga ne znam da je "snosio troškove".!!!
Jedinici je bilo u to vrijeme bitno da su svi pištolji vraćeni i da je brojno stanje oružja odgovaralo.
Što se dogodilo.
Pištolji koji su na taj način prepravljeni su po pisanoj naredbi pravilo svima oduzeti.
Da li su uništeni ne znam.
A onda su tim "kaubojima" dali druge pištolje, strane proizvodnje.
A od tih novih pištolja koje su dobili nisu ni jedenog niklovali i prepravljali.!
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #102 on: March 17, 2013, 08:59:29 pm »

па ето на слици се види колико никловање чува од рђе. 
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #103 on: March 18, 2013, 04:45:01 am »

Pa eto na slici se vidi koliko niklovanje čuva od hrđe. 

Kada pogledam sliku pištolja iznad Roll Eyes ovog teksta koji je niklovan i zahrđao prvo se vidi da je pun prašine i ima tragova zemlje što se vidi na metku koji je izvan okvira.
Pa se postavlja pitanje koliko je ovaj pištolj proveo vremena na otvorenome prostoru tj. pod vedrim nebom na kiši, snijegu, blatu, lokvama vode itd....
Da je pištolj i naj bolje održavan, a da ga se drži na otvorenome prostoru, nema toga pištolja i oružja koji neće zahrđati.
Na ovoj slici što sam je postavio vidi se da jedino nije zahrđalo dno okvira za metke.
Mada ovako gledajući baš ne mogu zaključiti od kojeg je materijala napravljeno.

   
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #104 on: March 18, 2013, 06:54:22 am »

Pa eto na slici se vidi koliko niklovanje čuva od hrđe. 

Kada pogledam sliku pištolja iznad Roll Eyes ovog teksta koji je niklovan i zahrđao prvo se vidi da je pun prašine i ima tragova zemlje što se vidi na metku koji je izvan okvira.
Pa se postavlja pitanje koliko je ovaj pištolj proveo vremena na otvorenome prostoru tj. pod vedrim nebom na kiši, snijegu, blatu, lokvama vode itd....
Da je pištolj i naj bolje održavan, a da ga se drži na otvorenome prostoru, nema toga pištolja i oružja koji neće zahrđati.
Na ovoj slici što sam je postavio vidi se da jedino nije zahrđalo dno okvira za metke.
Mada ovako gledajući baš ne mogu zaključiti od kojeg je materijala napravljeno.

   

Dno okvira se je obično radilo od aluminija, jer je lak za obrađivanje.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.