PALUBA
April 28, 2024, 05:40:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Mi-24 Hind / Mi-35  (Read 71953 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 690



« Reply #120 on: April 26, 2023, 09:01:59 am »

Pogledajte - udar moćnih Mi-35 na položaje VSU: Ruska armija objavila snimke dejstva “krokodila” video

Dopisnik TV Zvezde Natalija Pantaleva letela je helikopterom Mi-8 i pokazala jedinstvene snimke njegovog delovanja.

Pored toga, snimljeni su i snimci borbenog rada jurišnog helikoptera Mi-35. Filmska ekipa je ispratila Mi-35, koji je dobio naređenje da uništi položaje ukrajinskih militanata u jednoj od ratnih zona. Glavni zadatak je da se ne uđe u zonu protivvazdušne odbrane.
Poletanje je obavljeno tačno na vreme. Let je izveden na izuzetno maloj visini tako da militanti nisu mogli da primete helikopter. Sistem vazdušne odbrane pomaže da se izbegne gađanje, na primer, iz PVO sistema Stinger, koji deluje na raketu u različitim radio-opsezima, odvodeći ih na taj način od letelice do lažnih ciljeva.

Helikopter razvija brzinu od preko dvesta kilometara na sat i leti na visini od oko deset do petnaest metara iznad zemlje. Sa prozora se vidi naša artiljerija, koja je u svakom trenutku spremna da udari na VSU. Oružje Mi-35 može uništiti uporišta VSU, skladišta municije, artiljeriju, tenkove i oklopne transportere.

U međuvremenu, helikopter stalno manevriše levo-desno. Ovo je element taktike da ga protivvazdušna odbrana VSU ne otkrije. Tada Mi-35 izlazi iza drveća, oštro podiže nos i ispaljuje nevođene avionske rakete, pogađajući pravo u metu. Nekoliko minuta kasnije, helikopter je sleteo na teren da pokupi ranjenike sa privremenog mesta za evakuaciju. U najkraćem mogućem roku pešadija se ukrcala.

I helikopter je ponovo poleteo za samo nekoliko sekundi. Vojnik sa pozivnim znakom Slavuj rekao je da mu misli o rođacima i voljenima pomažu da prebrodi najteže trenutke u ratnoj zoni.

-Čekaju nas kod kuće! Čekaju! Pobeda će biti naša! Rekao je Slavuj.

U međuvremenu, filmska ekipa se vratila na aerodrom i razgovarala sa pilotima, koji lete četiri ili pet letova dnevno.

-Najteže je izbeći protivnapade VSU, kada naša oprema pokazuje da smo na udaru ili nekoj vrsti izloženosti, u tom trenutku maksimalno iskoristite mogućnosti čoveka. Mašina je dizajnirana za manje mogućnosti, ali vadi, pomaže, nikada nije zakazala, kaže komandir posade sa pozivnim znakom Kaban.

Takođe, komandir posade helikoptera Mi-35 rekao je da ih ljudi, kada ih vide na nebu, podržavaju na svaki mogući način.

-Proletimo, oni uvek mašu rukama. I mi, kao odgovor, odmahujemo krilima. Uvek gledamo pozitivno. Ljudi nas čekaju!, podelio je komandant posade helikoptera sa pozivnim znakom Vorčun.

Podrška, pozitivnost i humor postali su, možda, sastavni deo posla pilota. Ovo olakšava podnošenje pritiska i stresa. Na kraju krajeva, nemajući vremena da stigne na aerodrom, pilot dobija novo naređenje i ponovo odlazi na misiju, rizikujući svoj život.





Izvor
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #121 on: April 26, 2023, 03:06:56 pm »

 Huh?
Može mi netko objasniti gdje se to vidi "UDAR" na bilo što?

U prvom, dužem videu vidi se samo vožnja , prebacivanje trupa a po profilu leta laički bih rekao daleko od bilo kakvih mogućih ugroza dakle daleko od bojišta.
U drugom videu vidi se snimljeno iz kabine lansiranje nevođenih raketa u zrak, dakle prema nekom daljem cilju, balističkom putanjom, i čini mi se da se isto to lansiranje vidi koju sekundu kasnije na selfi stajl snimku sa nosa prema kabini gdje se vidi lansiranje nevođenih raketa, opet jasno vidljivo pod kutem prema gore.
E sad stvarno ne znam , pretpostavljam da se lansira sa nekom računicom, otprilike kao kod haubice i pretpostavljam da je cilj prilično udaljen.
Možda griješim ali ovakvo lansiranje mi djeluje znatno neprecizbije (i manje učinkovito zbog gubitka brzine) od lansiranja direktno prema cilju.
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #122 on: April 26, 2023, 04:29:45 pm »

I na naslovnoj fotografiji je Ka-52  Roll Eyes


I zanimalo bi me koji to radiovalovi ometaju stinger koji ima IC navođenje  a i u videu se vidi kako izbacuju IC mamce
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 889



« Reply #123 on: April 26, 2023, 04:46:48 pm »

Huh?
Može mi netko objasniti gdje se to vidi "UDAR" na bilo što?

U prvom, dužem videu vidi se samo vožnja , prebacivanje trupa a po profilu leta laički bih rekao daleko od bilo kakvih mogućih ugroza dakle daleko od bojišta.
U drugom videu vidi se snimljeno iz kabine lansiranje nevođenih raketa u zrak, dakle prema nekom daljem cilju, balističkom putanjom, i čini mi se da se isto to lansiranje vidi koju sekundu kasnije na selfi stajl snimku sa nosa prema kabini gdje se vidi lansiranje nevođenih raketa, opet jasno vidljivo pod kutem prema gore.
E sad stvarno ne znam , pretpostavljam da se lansira sa nekom računicom, otprilike kao kod haubice i pretpostavljam da je cilj prilično udaljen.
Možda griješim ali ovakvo lansiranje mi djeluje znatno neprecizbije (i manje učinkovito zbog gubitka brzine) od lansiranja direktno prema cilju.


С обзиром да је глкавни задатак ово:

Quote
Glavni zadatak je da se ne uđe u zonu protivvazdušne odbrane.

...мош' мислити какав је то "УДАР" заправо био.

Ма најобичнији пропагандни урадак, имали смо их гомиле на нашим просторима и дешавањима. Такве ствари никад не излазе из моде. Стара фора, нова будала...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #124 on: April 26, 2023, 05:13:36 pm »

Ми-24/35 иако има кабину за превоз 7-8 опремљених војника или терета врло ретко се користи за транспорт, већ скоро искључиво као борбени хеликоптер.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 690



« Reply #125 on: April 26, 2023, 05:34:22 pm »

Vezano za lobovanje, odnosno kabriranje kod helikoptera ruske proizvodnje....

Automatski režim:
- selektuje se i zahvati cilj
- SUV u realnom vremenu računa i projektuje pokretnu nišansku tačku koju treba poklopiti sa fiksnim nišanom prilikom propinjanja.
- Kreće se u propinjanje, prilikom poklapanja fiksne i pokretne nišanske tačke, SUV automatski ispaljuje zadatu količinu raketa.

Polu-automatski režim:
- isto kao gore, ali sa ručnim lansiranjem raketa, ovo omogućava u teoriji korekciju više rafala, tj. pilot ispaljuje rakete kada god uspe da poklopi fiksnu i pokretnu nišansku tacku. Naravno ovo omogućava dodatnu grešku prilikom gađanja jer pilot mora da ima dobre reflekse da "okine" kada poklopi nišanske tačke i traži dodatno vreme za gađanje.

Ručni režim:
- preračuna se na osnovu podataka sa GPS-a (ili karte) i logaritamskog lenjira daljina i ugao ispaljivanja raketa.
- Kreće se u propinjanje, kada se ugao propinjanja poklopi sa daljinom vrši se gađanje.

Ručni režim je jedino što se koristi na starijim helikopterima. Ali zato Ka-52, Mi-28 i Mi-35M bi trebalo da imaju ostala dva, ili barem polu-automatski.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 889



« Reply #126 on: April 26, 2023, 06:17:27 pm »

Vezano za lobovanje, odnosno kabriranje kod helikoptera ruske proizvodnje....

Automatski režim:
- selektuje se i zahvati cilj
- SUV u realnom vremenu računa i projektuje pokretnu nišansku tačku koju treba poklopiti sa fiksnim nišanom prilikom propinjanja.
- Kreće se u propinjanje, prilikom poklapanja fiksne i pokretne nišanske tačke, SUV automatski ispaljuje zadatu količinu raketa.

Polu-automatski režim:
- isto kao gore, ali sa ručnim lansiranjem raketa, ovo omogućava u teoriji korekciju više rafala, tj. pilot ispaljuje rakete kada god uspe da poklopi fiksnu i pokretnu nišansku tacku. Naravno ovo omogućava dodatnu grešku prilikom gađanja jer pilot mora da ima dobre reflekse da "okine" kada poklopi nišanske tačke i traži dodatno vreme za gađanje.

Ručni režim:
- preračuna se na osnovu podataka sa GPS-a (ili karte) i logaritamskog lenjira daljina i ugao ispaljivanja raketa.
- Kreće se u propinjanje, kada se ugao propinjanja poklopi sa daljinom vrši se gađanje.

Ručni režim je jedino što se koristi na starijim helikopterima. Ali zato Ka-52, Mi-28 i Mi-35M bi trebalo da imaju ostala dva, ili barem polu-automatski.

Све сам ја то одавно прочитао, али им уопште не вјерујем. Ђе су раније били с тим "лобовањем". Од свих корисника руских хеликоптера на свијету, само Руси (и Украјинци!) "лобују" користећи неки супер-дупер СУВ. Каже, "захвати циљ, па СУВ... тра ла ла ла..."... ако већ захвати циљ, зашто не саспе салву НРЗ у њега... Брукају се и једни и други...
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 690



« Reply #127 on: July 10, 2023, 08:04:40 pm »

Poljska je tajno predala Ukrajini Mi-24

Poljska je nedavno tajno prebacila jurišne helikoptere Mi-24 Ukrajini.

To je objavio Wall Street Journal pozivajući se na svoje izvore.

Napominje se da transfer helikoptera nije zvanično najavljen.

Izvori VSJ su naveli da se radi o desetak jurišnih helikoptera Mi-24.

Prethodno je na društvenim mrežama objavljen snimak iz Poljske na kojem se vide kamioni koji prevoze jurišne helikoptere.



Iz otvorenih izvora se zna da je Poljska do 2012. godine imala oko 32 helikoptera Mi-24V i Mi-24D.

Militarny je ranije izvestio da će Češka takođe preneti povučene Mi-24/35 Ukrajini.

Mi-24V i Mi-24D

Mi-24V je najrasprostranjenija verzija jurišnog helikoptera Mi-24, naoružana mitraljezom USPU-24. U V-verziji je opremljen mitraljezom Jak-B 12.7.

Između 1976. i 1986. proizvedeno je oko 1000 helikoptera.

Helikopter može biti naoružan nevođenim raketama Šturm-V ATGM, S-8, S-13 i S-24B.

Mi-24D je modifikacija koja je opremljena novom tandem kabinom sa izolovanim delovima za pilota i navigatora. Na njemu je integrisan ATGM Falanga-PV.


Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 690



« Reply #128 on: August 19, 2023, 12:52:01 pm »

Češka bi mogla da isporuči Ukrajini helikoptere sovjetske proizvodnje Mi-24, izjavila je češka ministarka odbrane Jana Černohova.

Češka je već dobila četiri nova američka helikoptera, kojima će zameniti sovjetsku opremu.

Istovremeno, prema rečima Černohove, helikopteri Mi-24 sovjetske proizvodnje, koji su služili duže nego što se očekivalo, Ukrajini će biti od koristi.

Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 690



« Reply #129 on: August 19, 2023, 05:25:52 pm »

Još jedna država podigla moćne helikoptere FOTO

Uprkos nadolazećem skepticizmu i nepotvrđenim izveštajima, sada je potvrđeno da su Oružane snage Belorusije dobile nove jurišne helikoptere Mi-35 iz Rusije.

Ova isporuka o kojoj se dugo spekulisalo, konačno se materijalizovala, označavajući značajnu prekretnicu u vojnom vazduhoplovstvu.

U zvaničnom saopštenju koje je objavila pres-služba Ministarstva odbrane Belorusije, saopšteno je da je prva flota helikoptera Mi-35 poletela u nebo, označavajući značajnu prekretnicu u beloruskoj vojsci.

Ove strašne leteće mašine su integrisane u oružane snage kao deo pomno planirane strategije za vojnu ekspanziju i tehnološki napredak u saradnji sa Ruskom Federacijom.

Čini se da je vojna moć Belorusije u porastu, o čemu svedoči njena nedavna nabavka niza visokoprofilnih sistema naoružanja od Rusije.

Ovi helikopteri nisu bilo kakvo obično oružje, oni su posebno dizajnirani da povećaju nacionalne sposobnosti za ratovanje i udare iz vazduha.

Nabavke uključuju strašne borbene avione Su-30SM, strateške balističke raketne sisteme Iskander-M i napredne sisteme protivvazdušne odbrane S-400.

Ovi dodaci beloruskom arsenalu označavaju značajno poboljšanje njenih vojnih sposobnosti.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* BLRS Mi-35-0.jpg (26.4 KB, 1280x853 - viewed 1 times.)

* Blrs Mi-35-1.jpg (96.3 KB, 1280x853 - viewed 2 times.)
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #130 on: August 19, 2023, 09:36:19 pm »

Službena priopćenja su im stvarno prozna dijela.
"Strašno" Smiley
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 690



« Reply #131 on: November 10, 2023, 10:15:49 pm »

Helikopteri Černobil Mi-24R, pojavili se u službi Oružanih snaga Ukrajine; nuklearni izviđači imaju novu namenu

Teški gubici vojne avijacije, uključujući jurišne helikoptere, kao i nemogućnost da ih dobije od zapadnih saveznika, primorali su Kijev da počne da ponovo aktivira deo vojne opreme koja se nalazi u zoni Černobila.

Helikopter iz Černobilske nuklearne elektrane već se pojavio u službi Vazduhoplovstva Oružanih snaga Ukrajine, navodi i Forbs.

Jedan američki časopis objavio je publikaciju autora Dejvida Eksa, u kojoj je ekspert navodi da je ukrajinska vojska prinuđena da obnovi opremu koja je ostala u černobilskoj zoni nakon nesreće u Černobilju.

Prema njegovim rečima, na početku eskalacije sukoba u Ukrajini, Oružane snage Ukrajine imale su 35 ovih jurišnih helikoptera, ali su oni uništeni u borbi, a sada je ukrajinska vojska prinuđena da traži načine za dobijanje dodatnih helikoptera.

Jedna od njih je bila restauracija preostalih nakon likvidacije i nesreće u Černobilju. Reč je o radiološkim izviđačkim helikopterima MI-24R (Hind-G1 po NATO klasifikaciji). Najmanje jedan od ovih helikoptera je već obnovljen i koriste ga Oružane snage Ukrajine.

U poslednja 22 meseca, ukrajinski stručnjaci su povukli iz skladišta i obnovili jednu od najređih i najčudnijih varijanti ovih helikoptera koja je ikada postojala: helikopter za radiološko izviđanje Hind-G1, piše Eks, dodajući da je prošle godine helikopter Mi-24R bio na mestu naseljavanja u zoni Černobila. O ovoj specifičnoj i neobičnoj verziji helikoptera možete više pročitati ovde.

Ekspert je priznao da ukrajinske oružane snage koriste helikopter kao jurišni helikopter, pošto je zadržao mitraljez i podkrilne raketne nosače.

Vredi napomenuti da izveštaji Ukrajinaca koji obnavljaju vojnu opremu iz černobilske zone nisu prvi. Ranije je saopšteno da su MT-LB, kao i različita oprema i oklopni transporteri, iznenada nestali sa mesta deponovanja.

Mi-24

Helikopter Mi-24, poznat i po NATO imenu kao “Hind”, jedan je od najprepoznatljivijih i najuspešnijih oklopnih helikoptera u svetu vojne avijacije, razvijen je na bazi pogonskog sistema Mi-8.

Razvijen tokom vremena Sovjetskog Saveza i hladnog rata, Mi-24 je zaslužio svoje mesto u istoriji vojne avijacije zahvaljujući svojoj svestranoj ulozi i impresivnoj snazi.

Konstruisan u sovjetskom konstrukcijskom biroju Mil u kasnim 1960-im godinama, Mi-24 je osmišljen kao “leteći tenk” sposoban da izvršava različite zadatke u ratnim uslovima. Prvi let ovog oklopnog helikoptera obavljen je 1969. godine, a zatim je uveden u aktivnu službu 1972. godine.

Mi-24 je blizak pandan američkom AH-64 Apache, ali za razliku od ovog i drugih zapadnih jurišnih helikoptera, takođe je sposoban da preveze do osam vojnika.

Mi-24 je teški oklopni helikopter s tandemskim sedištima za kapetana i kopilota/navigatora. Helikopter je takođe opremljen oklopom, koji mu omogućuje preživljavanje pogotka iz malokalibarskog oružja i pojedinih protivavinskih sistema, što ga čini solidno izdržljivim na bojnom polju.

Glavni rotor sa pet lopatica je montiran na vrhu srednjeg dela trupa, dok su kratka, zdepasta krila koja nose oružje postavljena na srednjem delu trupa. Dva motora sa turbo vratilom su postavljena iznad srednjeg dela karoserije sa dva okrugla usisnika za vazduh koji se nalaze neposredno iznad kokpita i izduvnim otvorima na bočnim stranama motora.

Ono što čini Mi-24 impresivnim je njegova ratna moć. Naoružan je snažnim nosećim mitraljezom kalibra 12.7 mm za protivavionsko i protivtenkovsko dejstvovanje. Takođe, može nositi različite vrste raketa i vođenih protivtenkovskih projektila. Helikopter ima sposobnost uništavanja ciljeva na zemlji i vazdušnim prostorima, pružajući podršku kopnenim snagama i ostalim helikopterima u blizini.

Mi-24 može obavljati različite zadatke na bojnom polju. Pored uloge napadnog helikoptera, koristi se i kao transportni helikopter za prevoz vojnika, ranjenika ili opreme. Uloge helikoptera Mi-24 uključuju pružanje bliske vazdušne podrške kopnenim snagama, borbu protiv oklopnih vozila i uništavanje protivničkih ciljeva.

Mi-24 se naširoko koristio tokom raznih konflikata širom sveta. Operisao je u sukobima u Avganistanu, Iraku, Siriji, kao i kod nas na Balkanu. Njegova ratna sposobnost i prilagodljivost su ga učinile popularnim i među različitim državama koje su ga uvele u svoje vojne flote.

Tokom vremena, razvijene su nove varijante ovog helikoptera, kao što je Mi-35, koji je modernizovana izvozna verzija, sa poboljšanim sistemima i tehnologijama.

Mi-24 helikopter ostaje nezaboravna ikona vojne avijacije, simbol snage i izdržljivosti. Njegova sposobnost da se prilagodi raznim situacijama i zadacima čini ga idalje važnim resursom u modernom vojnom svetu.

Mi-24R:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Černobil 1.png (970.45 KB, 883x510 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 690



« Reply #132 on: November 27, 2023, 06:24:18 pm »

Rusija povećava proizvodnju i modernizaciju višenamenskog jurišnog helikoptera Mi-35M

Rusija povećava proizvodnju i modernizaciju višenamenskog jurišnog helikoptera Mi-35M sa njegovim borbenim sposobnostima, motorima i nizom naoružanja.

Višenamenski jurišni helikopter Mi-35M ima dobru sposobnost preživljavanja na bojnom polju, dovoljnu vatrenu moć, plus precizno 24-časovno nišanjenje i mogućnosti ciljanja.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #133 on: November 27, 2023, 07:21:22 pm »

Quote
plus precizno 24-časovno nišanjenje i mogućnosti ciljanja.

Какво ли је то нишањење и циљање? Cool.. Иначе у нашем језику нишањење и циљање су синоними.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #134 on: December 04, 2023, 07:14:15 pm »

U zadnje vreme nevidimo snimke Mi-35 iz ukraine. Samo Ka-52 i Mi-28.

Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.