Vazduhoplovno Jedriličarstvo

Pages: << < (13/25) > >>

MOTORISTA:

Odlazak letačke rekorderke - Neverovatna životna priča najstarije žene vazduhoplovca u Srbiji
Slavko Surla   03.02.2017.

Ljudmila Jovanović, devojačko Ostrovski, letenjem je počela da se bavi davne 1948. godine, kada je imala samo 17 godina, a do danas drži rekord u neprekidnom jedrenju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ljudmila Jovanović, najstarija žena vazduhoplovac, preminula je u Beogradu. Ljudmila je rođena 1931. godine u Zrenjaninu, gde je, na aerodromu Bagljaš započela letačku karijeru. Iako je sve vreme bila pilot amater, njena letačka karijera krenula je vrtoglavim stazama uspeha. Bila je padobranka, jedriličarka i pilot motornih aviona, instruktor letenja sa završenom Višom pilotskom školom i stečenim zvanjem diplomiranog inženjera aeronautike. Cela porodica Jovanović bila je letačka, njen suprug Mihajlo bio je pilot-instruktor, a ćerka Jasmina, koja živi u Kanadi, pilot jedrilice i motornih aviona.

- Nas dvoje smo se upoznali kao veliki zaljubljenici vazduhoplovstva, povezali se i ceo život proveli zajedno. Divne uspomene ostaju zauvek u sećanju, praktično ceo zajednički život smo bili letači - kaže bolom skrhani Ljudmilin suprug Mihajlo, koji je zašao u desetu deceniju života. Sećanja na Ljudmilinu zavidnu karijeru još su živa i među njenim bivšim kolegama.

Spojilo ih letenje: Mihajlo i Ljudmila Jovanović 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Znam je još od 1951. godine, kada smo bili jedriličari i padobranci. Ono što ostaje zauvek jeste njen državni rekord u kategoriji žena, koji je postavila na vršačkoj padini, sa 19 godina, jedriličarskim letom od 9,5 sati neprekidnog jedrenja i koji do danas nije oboren. Ona je takođe 1951. završila pilotažu u Rumi, letela je kao sportski pilot, bila instruktor letenja, završila je Višu pilotsku, i za saobraćajnog inženjera. Bila je sudija na međunarodnim i domaćim vazduhoplovnim takmičenjima, osnivač i prvi predsednik Udruženja žena letača. Ona i njen suprug Mihajlo izveli su na put i dali krila desetinama afirmisanih i profesionalnih pilota - priča penzionisani profesionalni pilot-instruktor Miroslav Isakov, koji kaže da je njegova prijateljica Ljudmila bila neprevaziđeni primer istrajnosti i entuzijazma. Njenih prvih letačih koraka sećaju se i u Zrenjaninu, gde je započela letačku karijeru.

- Ljudmile se sećam, iako u vreme kad sam ja radio u aeroklubu ona se već povukla iz vazduhoplovstva i interesovala za modelarstvo. U vreme kada je Ljudmila počela da se bavi vazduhoplovstvom, žena skoro da i nije bilo, a postizale su fantastične rezultate. Inače, sećam se i njenog brata Anatolija, Kolje, koji je takođe bio padobranac - priča Zlatoje Radlović (83), jedan od najstarijih članova zrenjaninskog aerokluba.

Letela na 13 tipova aviona

Ljudmila Jovanović postavila je još jedan rekord, u disciplini slobodni prelet, kada je 1955. godine u Vršcu letela 126 kilometara u dvosedu sa koleginicom Cetkom Klančnik. U karijeri je letela više od 900 sati na 13 tipova aviona i 20 tipova jedrilica. Napisala je knjigu "Žene letači Jugoslavije" koja je objavljena 2009. godine.

Izvor: www.blic.rs

kosta1961:

jedrilica Meteor

Proizvedena u fabrici Ikarus -Avijatičarski put 10 Zemun(nedavno srušena upravna zgrada)

Jedrilica je poletela 1954g i pokazala izvanredan tehnološki napredak u izradi jedrilica visokih performansi u Jugoslaviji.
Konstuisali su je Boris Cijan i Stanko Obad,a prvi let je imala 4 maja 1954g u Beogradu.Ono što izdvaja ovu jedrilicu od svih tadašnjih je što je cela od metala(u svetu se još uvek uglavnom pravile od drveta),sa finesom 42,uvlačivim točkom,zatvorenom kabinom(koja se cela skida),i krilima raspona 20m.

Nastala je na osnovu Cijanove drvene jedrilice Orao.To je jednoseda jedrilica,trup polu monokok iz dve sekcije (koje olakšavaju popravke)  ravno koničan ,i iza kabine ovalnog preseka.Krila su ravna,sa ravnom napadnom ivicom i zakošenom izlaznom.Na krajevima krila ima dodatke koji smanjuju vrtloženja vazduha.Konstukcija krila je metalna sa metalnom prevlakom.Cela izlazna ivica je u komandama,prva četvrtina su klasična krilca, a ostatak su zakrilca ,stim da su podeljena pa mogu da služe i kao vazdušne kočnice.Na sredini krila sa gornje strane su bile uvlačive vazdušne kočnice.Kabina je dobro postavljena i pilot ima dobru vidljivost.Ispod trupa ima skiju,a iza nje i uvlačivi točak sa kočnicom.Točak se uvlači ručicom iz kabine.Trup se širi kod repnih površina,a ispod njega se  spušta za oslonac.Kasniji modeli su imali nešto izmenjen rep.

Prototip je naparavljen u dva primerka.Jedan je radjen u Ikarusu a drugi u Soko Mostar.Kasnije su jedrilice radnjene od kompozita,a jedini  je Meteor bio od metala u svetu.Na takmičenjima je bila četvrta 1956 i 1958g,peta 1965g a takmičila se i 1968g.
1958g je postavio dva svetka rekorda u brzini na 100km i 300km.
Ove rekorde je verovatno osojila jedrilica radjena u Ikarusu.Poslednji let je imala 1968g.Od nje su nastale dve verzije Meteor 57 i Meteor 60.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


kosta1961:

Ikarus Košava

Početkom pedesetih godina pojavila se potreba za novom savremenom jedrilicom.Inženjeri Miloš Ilić i Adrijan Kisovec su na Mašinskom fakultetu u Beogradu konstruisali takvu jedrilicu.Nazvali su je Košava,bila je namenjena za duge prelete.Jedrilica se odlično pokazala i pored pobede na nacionalim takmičenjima osvojila je 1954g prvo mesto na Svetskom takmičenju u Britaniji.

To je bila dvoseda jedrilica(tandem) ,drvene konstrukcije,pokrivena platnom i šperom,namenjena za duge letove i kao prelazna  za visokosposobne jedrilice.Krila nisu bila ravna već su blago zakošena(7° na 40% dužine, tip galeb),drvene konstrukcije,prednji deo pokriven šperom ostalo platnom.Na izlaznoj ivici su krilca i zakrilca koja su podeljena.Zakrilca su bila povezana sa krilcima i automatski su se pokretala.Na prototipu su prvo bile vazdušne kočnice koje su izlazile iz gornjeg dela krila,kasnije su zamenjene sa parlelnim(i gor i dole).
Trup je bio tipa polu-monokok,ovalnog preseka,koničan ka repu.Ispod trupa je skija.Rep je pokriven šperom sem komandi koje su pokrivene platnom.Ima dugačku kabinu za dva sedišta cela pokrivena.Predvidjeno je da startuje sa autovitlom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Napravljena je u fabrici Ikarus(čija je upravna zgrada nedavno srušena) i prvi let je imala 26 marta 1953g.U kabini je bio pilot-jedriličar Božidar Komac.

Vrednost jedrilice se odmah pokazala jer je te godine na Državnom prvenstvu ,sa istim pilot,osvojila prvo mesto.Sledeće godine na Svetskom prvenstvu u V.Britaniji sa posadom Božidar Komac-Zvonimir Rain,osvaja prvo mesto.Tada su osvojili duplo više poena nego drugoplasirani.Oni su leteli u drugom prototipu - YU-5023.Na sledećem prvenstvu 1954g posada Zvonimir Rajn i Vasa Stepanović osvajaju drugo mesto.U medjuvremenu su oboreni svi državni rekordi jedrilica dvoseda.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 
U fabrici Ikarus je napravljno ukupno dve jedrilice Košava.Prva YU-5022, fabrički broj 1 se nalazi u Vazduhoplovnom muzeju u Beogradu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dalji razvoj je bio Košava 2 ,koja  je bila od plastične mase,sa nešto manji krilom,ravnim bez loma i točkom umesto skije.Vazdušne kočnice su bile samo iznad krila.Jedrilica je napravljena i ispitana,ali seriska proivodnja nije bila.Kasnije je dodelejna Vazduhoplovnom muzeju.




kosta1961:

Jedrilica Mačka

Ovo je bila prva visokosposbna Akrobatska jedrilica konstruisana i napravljena u Jugoslaviji.Pedesetih godina je Jugoslavija bila jedna od vodećih zemalja u konstrukciji jedrilica.To je dokazano i ovom jedrilicom koju je konstruisao Miloš Ilić 1956g.

Ona je gradjena na klasičan način za to vreme,drvena konstrukcija pokrivena šperom i platnom.Imala je relativno mali raspon(10m) ,čvrsto gradjena,sa poprilično debelim profilom krila.Pravljena je da ima što bolju pokretljivost.

Njena upotreba u aeroklubovima je pomalo misterija.O njoj se ne može pronaći puno podataka.Čak i gde je napravljen i u koliko primeraka.Po ,izgleda,zvaničnoj verziji napravljeno je barem dva primerka u Saveznom Vazduhoplovnom Centru, Vršac.Po drugoj tamo je napravljena manja serija.Po trećem ona je konstruisana i napravljena u - Tovarna LIBIS Ljubljana i  to pod imenom KBI-14,barem jedna,a možda čak tri (ako to nije neka druga).

Prema spiskovima izgleda da su napravljene samo dve i to u Vršcu.YU-4107,koja se sada nalazi u Muzeju Vazduhoplovstva i YU-4112 koje je restaurirana u Sloveniji i leti pod registracijom С5-1912.

Za ovu drugu na slovenačkim sajtovima se može naći -

Uverenje o upisu : Vazduhoplovna jedrilica uvedena je u registar uprave civilnog vazduhoplovstva pod brojem  upisa: 1408 sa znakom YU-4112. Tip KBI -14, Kategorija: specijalna, Konstruktor: ing. M. Ilić, Fabrički broj: 252, Godina i mesto gradnje: 1959 Institut L.Z.S. Branko Ivanuš Ljubljana.
Datum: 26. 7. 1960 god. u Zemun. Po ovlaščenju Direktora Uprave civil. Vazduhoplovstva: Inž. Mirko Dabinović, glavni inspektor inspektorata vazduhoplova i materiala.
Dakle gde je napravljena i koliko primeraka?


Namena  -Punoakrobatska
Br.sedišta  - 1
Raspon krila -  10m
Dužina - 5.67m
Visina - 0,99m
Površina krila - 10m²
Vitkost krila  - 10
Aeroprofil - nepoznat
Težina prazne - 157kg
Maksimalna težina  - 260kg
Opterećenje krila - 26kg/m²
Maksimalna finesa - pri brzini 83km/h je 21,5
Minimum propadanja - pri brzini 74,5km/h je 0,98 m/s
Minimalna brzina  - 62,8km/h
Maksimalna dozvoljena brzina - 450km/h
vrednosti su dobijene u opitnom centru

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Krila
Raspon  - 10m
Površina krila - 10m²
Vitkost krila  - 10
Aeroprofil - nepoznat
Širina krila u korenu - 1,58m
Širina krila na vrhu - 0,431m
Ugao krila u ravni - 1,2°
Vazdušne Kočnice - Schemp Hirth

Krilca
Dužina -3,9m
Površina - 0,74m²
Pomeranje na gore - 32°
Pomeranje na dole - 20°

Trup
Dužina - 5,67m
Maksimalna širina - 0,612m
Presek trupa na sredini - 0,568 m²

Horizontalne repne površine
Raspon - 2,6m
Površina - 1,5m²
Površina kormila visine - 0,706m²
Pomeranje na gore - 27°
Pomeranje na dole - 20°
Aeroprofil - NACA 0012- MR NACA 0009-MR
Poluga - 3,41m

Vertikalni stabilizator
Površina - 0,986m²
Površina kormila pravca - 0,501m²
Pomeranje - 30°
Poluga - 3,45m

Težine
Krila - 83kg
Trup - 54kg
Rep - 10kg
Prazan - 157kg
Maksimalno - 260kg

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



kosta1961:

Hidro jedrilica Jadran

Jadran je prva hidro jedrilica napravljena u Jugoslaviji posle 2S.R. i verovatno medju prvih pet napravljenih u svetu.

Jedrilicu je konstruisao ing.Jaroslav Koser 1949g.Ovaj inženjer je još kao student 1947g konstruisao jedrilicu olimpiske klase Triglav.Ona se pokazala jako dobro ,pa je radjena i manja serija.Na osnovu nje je nastao  Jadran,prepravkom na hidro verziju.Ideja je bila napraviti jedrilicu koja može da iskoristi vazdušna strujanja oko planina duž jadranske obale.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pravljena je uobičajeno za to vreme,drvena konstrukcija pokrivena lepenkom i platnom.Sem što je ovde trup morao biti vodonepropustan.Iako je imala krila kao Triglav,ipak  se od nje razlikovala . Drugačije su krila spojena  sa trupom,uklonjena su zakrilca  i dobio je plovke.Sve ovo  je jedrilicu učinilo težom od predhodnika.Plovci su bili u krilima i po potrebi se izvlačila.Izrada trupa je bila zahtevno,prvo morali su da obrade drvo kako bi dobili zahtevani oblik(i za letenje i za vodu),drugo samo dno je bilo nešto deblje jer je težina bila na njemu, i da ne propušta vodu. Predvidjeno je da može poleteti i sa trave.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prva ispitivanja su bila na reci,gde su proverili stabilnost na vodi.Potom su je ispitivali u vazduhu,gde je uzletala sa trave pomoću autovitla.Posle su preleteli do Bledskog jezera gde su nastavili ispitivanja.Na kraju je isprobana na moru.Tu ga je vukao hidroavion.Zanimljivo da je postojala ideja da se autovitlo postavi na nekakav splav,i sa njim startovala jedrilica.
Na  žalost,primorski aeroklubovi nisu prihvatili jedrilicu.Napravljeno je šest  YU-6001(ser.br.104) se nalazi u Muzeju vazduhoplovstva,YU-6004,YU-6006,YU-6007,YU-6008,YU-6011

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Namena  -hidro
Br.sedišta  - 1
Raspon krila -  15m
Dužina - 7m
Površina krila - 13,25m²
Aeroprofil - u korenu krila Gö 549
Težina prazne - 195kg
Maks.težina -280kg
Maks.dozvoljena brzina -200km/h
Maks.brzina u aerovuči - 150km/h
Minimum propadanja - pri brzini 60km/h je 0,75 m/s
Maksimalna finesa - pri brzini 75km/h je 25


Pages: << < (13/25) > >>