"Novo groblje" u Beogradu kao vojničko groblje

<< < (21/21)

dzumba:
Постао сам недисциплинован па не оузвршавам обавез на време  ;D.

Ипак, ево прилога и спомен костурници, односно крипти испод Споменика браниоцима Београда у Првом светском рату.

Сама костурница се ретко отвара и није доступна посетиоцима осим изузетно. Ја сам је обишао 2019. године у оквиру "вођење туре" коју (бесплатно) организује управа Новог гробља. Те туре су обично тематске (војна гробља, књижевици, жене учеснице Првог светског рата, народни хероји и сл.). Те "вођене туре" са стручним водичем су новијег датума (од 2018. године) али је ова епидемија пореметила  учесталост тура (биле су једном месечно у пролећним и јесењим месецима). Кога занима, нека прати, тамо од марта, сајт Новог гробља у рубрици "Обавештења". Могу вам из прве руке рећи да је водич врло поткован о теми коју води и да је јако занимљиво.

Коструница се налази у подножју познатог споменика браниоцима Београда у Првом светском рату који се налази у централном делу Новог гробља у Београду. Улаз у крипту-коструницу је са задње стране споменика.
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Унутар костурнице се из централног кружнох хола (који је лепо уређен и украшен) улази у уске ходнике где се налазе касете са појединачним остацима погинулих војника.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

На касетама су исписана имена идентификованих војника који у њима почивају (име , презиме, година погибије).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

У костурници се налазе посмртни остаци 3529 знаних и 1074 незнана војника. У касетама се налазе посмртни остаци оних за које је тачно утврђено да су то они (идентификовани су). Остали, чији посмртни остаци нису идентификовани (посмртни остаци су често проналажени измешани, тада није било форензичких и ДНК анализа да се идентификују), али се поуздано зна да су страдали на местима где су проналажени, као и посмртни остаци непознатих српских војника су сахрањени у посебној заједничкој крипти. Имена идентификованих, који су сахрањени у заједничкој крипти, су исписана на спомен плочама које стоје дуж ходника и холу костурнице. Осим њихових имена ту су и имена лица заслужних за изградњу спомен костурнице.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[attachment=10]

Иначе, изградњу спомен костурницу је организовало Удружење резервних официра и ратника. Зато су имена заслужних,а преминулих руковдилаца тог удружења исписна на посебној мермерној плочи.





 

kumbor:

А сам споменик српски војник има свог близанца у Краљеву - "Милутин". Прошле суботе на задушнице обишао сам маму, Нону и претке. Затим сам се дуже задржао на руским парцелама. Много је ту чувених, старих руских презимена, много познатих професија, племићких титула и високих чинова. Тај део гробља се веома уредно одржава.

dzumba:
Руси, односно Амбасада РФ у Србији и руске фирме у Београду (пре свих "Гаспром") одржавају тај простор. Иначе, имам доста фотографија са тог простора. Мислим да сам неке поставио у теми. Има доста руских (белогардејских) официра па и генерала ту сахрањених.

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page