PALUBA
April 29, 2024, 04:05:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 65   Go Down
  Print  
Author Topic: Ruski tenk nove generacije - "Armata" - T-14  (Read 347789 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #210 on: April 23, 2015, 11:45:40 am »


Teško da iko u ovom trenutku može odgovoriti na pitanje, Božo, ali mi nešto ne liči da Atom i Bumerang imaju puno veze.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #211 on: April 23, 2015, 01:08:26 pm »


Što se tiče Bumeranga kao perspektivnog OT, već je decenijama kod Rusa pravilo da i tenkovi i OT točkaši imaju koliko je moguće sličan trag točkova, pa zato i veću širinu, upravo kako bi OT mogli da prate tenkove. Zapadni OT su do skora imali znatno uži kolotrag i manju ukupnu širinu, kako bi odgovarali civilnim standardima za kretanje po putevima - dakle ispod 2,5m.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #212 on: April 23, 2015, 02:23:51 pm »

Možda ne liče, ali svakako mislim da su neka konstrukciska rešenja sa Atoma prenesena na Bumerang (recimo kako je izveden pogon za po vodi, itd)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #213 on: April 23, 2015, 02:57:39 pm »


 Na kupoli ima svašta nakačeno, što je rizično zbog otkaza i "šišanja" fugasnim projektilom, pa i 30mm municijom.

Mozda ce to "svasta nesto nakaceno" biti implementirano u modularni oklop, ili su u pitanju sistemi koji nisu vitalni za sam tenk (npr dimne kutije, drozd, itd).
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #214 on: April 23, 2015, 03:36:09 pm »

Možda ne liče, ali svakako mislim da su neka konstrukciska rešenja sa Atoma prenesena na Bumerang (recimo kako je izveden pogon za po vodi, itd)

Zanimljivo je i to da su Rusi kod Bumeranga odustali od glomaznog vodomlaznog pogona putem odbora snage od motora, i priklonili se propelerima u sapnici, koji se vide i na slici.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #215 on: April 23, 2015, 03:38:03 pm »


 Na kupoli ima svašta nakačeno, što je rizično zbog otkaza i "šišanja" fugasnim projektilom, pa i 30mm municijom.

Mozda ce to "svasta nesto nakaceno" biti implementirano u modularni oklop, ili su u pitanju sistemi koji nisu vitalni za sam tenk (npr dimne kutije, drozd, itd).

Nema "drozda" već neki sistem sličan Areni, to je ona kutijetina navrh kupole, malo prema nazad.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #216 on: April 23, 2015, 06:12:43 pm »

Vredelo je čekati.



Nisam verovao da će ni do ovog stepena stići, i svaka im čast, ali sve je ovo još dosta daleko od serijske proizvodnje.
I još je nepoznanica da li će top biti u kalibru 125 mm, i ako ovde izgleda da je kalibar veći.
Ono što je po meni najvažnije je to što su uspeli sa konceptom posade van kupole, znači celokupna posada je u telu tenka.
To je veliki progres kada su u pitanju tenkovi.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #217 on: April 23, 2015, 06:45:56 pm »

Kao amater i neznalica, sa zanimanjem za tehniku postavit ću razmišljanje koje će pretostavljam izazvati smješak kod većeg dijela koje je dobro upoznato tematikom, i to poneko po onoj "što čuoo.. proboo.." zanima me:
Kolika je mogučnost da su, znajući da će tenk biti viđen i privući pažnju, i normalno da će ga neko snimiti (a možda i namjerno provežen tada i tuda) ispod cerade nakačili svašta... naravno sa malo razmišljanja, tek toliko da zagolicaju maštu i do daljneg svrate pozornost sa nekog bitnijeg detalja?

Mislim: razvijam novu tehnologiju... nije da mi sve ide glatko ili bolje reći linearno.. neke stvari su bolje sjele neke manje dobro.. neka rješenja su možda i bolja od očekivanih... zašto bih to pokazao "neprijatelju" (bez navodnika je logično ali ni u navodnicima nije ništ manje bitno, sjetimo se špijuniranja između Amera i Izraelaca)



Parade upravo za to i služe.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #218 on: April 23, 2015, 07:56:43 pm »


Ipak se nisu odvažili da stave top 152mm, koji je prošao ispitivanja još pre dvadesetak godina, i pokazao se dobro, mada su sile koje deluju na šasiju kod opaljenja takvog topa verovatno mnogo veće, a masa tenka nije značajno povećana, tj. oko 50 tona je. Verovatno postoji mogućnost po projektu, da se u kasnijem razvoju stavi takav top. I cev topa je pod ciradom, znači ima šta da kriju. Ne kalibar! Cev takođe ne izgleda mnogo duža. Zanimljivo bi bilo da li postoji evakuator barutnih gasova, ili se prešlo na sistem produvavanja cevi, kao na Leclercu. Postoji onaj rektifikacioni sistem sa ogledalcem kod usta cevi.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #219 on: April 23, 2015, 08:16:03 pm »

Imate snimak pre ovih probi, gde T-14 Armatu snimaju iz automobila. Na tom snimku se vidi da top nema termooblogu, pa je pitanje da li je taj top za sada samo obična cevka koja je tu da simulira masu radi ispitivanja kupole. Inače bi u T-14 trebalo da se ugrađuje top 2A82 125mm. Evakuator barutnih gasova nije neophodan, jer u kupoli nema posade kojoj bi smetali barutni gasovi.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #220 on: April 23, 2015, 08:47:50 pm »

Imate snimak pre ovih probi, gde T-14 Armatu snimaju iz automobila. Na tom snimku se vidi da top nema termooblogu, pa je pitanje da li je taj top za sada samo obična cevka koja je tu da simulira masu radi ispitivanja kupole. Inače bi u T-14 trebalo da se ugrađuje top 2A82 125mm. Evakuator barutnih gasova nije neophodan, jer u kupoli nema posade kojoj bi smetali barutni gasovi.

Nema posade ali ima automatski punjac i municija pa bi bilo zgodno da sto manje barutnih gasova ostaje u kupoli ili gresim ?
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #221 on: April 23, 2015, 09:12:39 pm »

Nemamo temu za svaki oklopnjak pojedinacno pa ondak nek ide ovde


* krepaokotao.jpg (562.71 KB, 2200x1466 - viewed 139 times.)
« Last Edit: April 23, 2015, 09:18:37 pm by wermez » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #222 on: April 23, 2015, 09:18:36 pm »

Imate snimak pre ovih probi, gde T-14 Armatu snimaju iz automobila. Na tom snimku se vidi da top nema termooblogu, pa je pitanje da li je taj top za sada samo obična cevka koja je tu da simulira masu radi ispitivanja kupole. Inače bi u T-14 trebalo da se ugrađuje top 2A82 125mm. Evakuator barutnih gasova nije neophodan, jer u kupoli nema posade kojoj bi smetali barutni gasovi.

Nema posade ali ima automatski punjac i municija pa bi bilo zgodno da sto manje barutnih gasova ostaje u kupoli ili gresim ?
Ja bih rekao da je tako, Pvanja. Da su barutni gasovi dobri i zdravi, ne bi se trudili da obezbede da ih ima što manje. Na kraju krajeva, ti gasovi su veoma korozivni, čini mi se. Na onom preseku gore vidi se i vertikalni raspored municije u AP. Ako tako ostane u seriji, izgleda mi da je time povećana površina mogućeg cilja unutar borbenog odeljenja, ili se jako veruje povećanoj zaštiti tenka. Ako termoobloge nema na probnoj partiji, moraće je biti na serijskim tenkovima. Kako bi se inače sprečilo krivljenje cevi usled razlika u temperaturi? O tome je Vlado mnogo pisao.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #223 on: April 23, 2015, 09:22:13 pm »

Nemamo temu za svaki oklopnjak pojedinacno pa ondak nek ide ovde

Zanimljivo, mala su im nešto ta zadnja vrata, a Rusi statistički porasli i nagojili se...!
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #224 on: April 23, 2015, 10:34:39 pm »

Rampa je to, al sa pomoćnim vratima za nedajbože.

Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 65   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.