PALUBA
April 30, 2024, 05:58:57 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... 65   Go Down
  Print  
Author Topic: Ruski tenk nove generacije - "Armata" - T-14  (Read 347916 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #345 on: May 15, 2015, 09:50:20 pm »

Ne. To je T-14, jer T-15 ima drugačiji luk vozača i periskope. Na slikama se može videti i sedište nišandžije, sa vozačeve desne strane.

Upravu si.
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 936


« Reply #346 on: May 16, 2015, 02:53:26 am »

Mislim da su Rusi jedina nacija u čijem je jeziku izraz "Башню снесло" dobio značenje i izvan vojnog/tenkovskog konteksta.

A ovo o "skidanju kupole" je jednako vjerojatno kao i scene u Tarantinovim filmovima kada od pogotka .44 metka žrtva odleti 10 metara.

Smiley

  Davno sam citao memoare ruskih vojnika iz DSR, izmedju ostalog i tenkista. Jedan od njih (vozac americkog sermana ako se secam) je govorio o SU ili ISU-152 (top je isti, tako da nema bitnije razlike)  poslat u selo da unisti nemackog pantera. Sa par stotina metara je pogodio kupolu i otkinuo je potpuno sa tenka (da napomenem, nije je probio) , tako da mislim da je ovako nesto, makar u DSR bilo moguce.

ISU-152... moguće. Jer je ISU-152, koji sam kupolu nema. Da je imao, otkinulo bi prvo njemu, Zakon akcije/reakcije. Smiley
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 936


« Reply #347 on: May 16, 2015, 03:07:39 am »


Bilo je i u savremenim ratovima slučaja otkidanja kupole MBT pogotkom projektila, ali verovatno ne manje 152mm. Rus M. Barjatinski je govorio o slučaju kada je tako uništena čak i Merkava. Da li je tome verovati, ne znam, nisam video, ali Rusi već imaju gotov tenkovski top 152mm, za razliku od Zapada, gde je opitovan top 140mm, ali je istraživanje, mislim, prekinuto i pre no što su naučnici završili posao. "Neue 140mm kanon fuer kampfpanzern". Pisano je o tome i na Palubi, mislim.

Ovo s Merkavom, da nije možda iz 1982., u borbi protiv T-72, koja se nikad nije dogodila? Smiley

(Koliko sam slušao o tom imaginarnom duelu, s time da obje strane imaju, ali ono baš 180 stupnjeva, suprotne rezultate...)

Inače, po mojem skromnom mišljenju, cilj je probiti oklop, a ne otkinuti kupolu. I još jednom, zakon akcije/reakcije nam govori da je sila djelovanja na cilju jednaka (tj. umanjena za sve gubitke putem) sili ispaljenja. Naravno, ulogu igra i visina kupole, zbog momenta, ali ne vjerujem da današnji zapadni tenkovi imaju kupole toliko laganije od npr. T-14 da im projektil kojeg ispali (perspektivni) 152 mm top (a da T-14 kupola ostane na mjestu!) skine kupolu s ležišta.
Logged
Miha30
desetar
*
Offline Offline

Posts: 112



« Reply #348 on: May 16, 2015, 06:42:16 am »

Mislim da cijela priča ide oko toga, da udarni talas eksplozije 152mm HE granate na tijelu tenka otkine kupolu, a ne kinetička energija projektila.

Dali je to moguće ili nije, nemam pojma, nisam stručnjak.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #349 on: May 16, 2015, 08:27:00 am »

Jos jedna slika unutrasnjosti.


* 143552_238609301_eogpIlbIBRQ.jpg (443.29 KB, 1536x2048 - viewed 135 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 494


« Reply #350 on: May 16, 2015, 10:35:52 am »


Lepa unutrašnjost... ne vidi se ništa sem da je zaštita luka jača od dosadašnje. I to nešto znači.
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 936


« Reply #351 on: May 16, 2015, 11:00:56 am »

Mislim da cijela priča ide oko toga, da udarni talas eksplozije 152mm HE granate na tijelu tenka otkine kupolu, a ne kinetička energija projektila.

Dali je to moguće ili nije, nemam pojma, nisam stručnjak.

Naravno, to je onda sasvim druga priča. (Ali otkad se to tenkovi love HE projektilima?) Smiley

To je sve uostalom offtopic.

A na temu, Rusi su opet napravili ono što su napravili 1940., ili tamo šezdesetih sa T-64. Imaju tenk koji nitko drugi nema, tj. otvorili su novu generaciju tenkova. Zbog kojeg su svi drugi automatski zastarjeli.

Sad se na Zapadu mogu a) u5rati od straha (iako zapravo pojma nemaju o osobinama T-14) i b) u5rati od sreće, jer će sada vojni budžeti hitno ići u odrješivanje kese da bi se "odgovorilo na rusku prijetnju"... Smiley

Realno, proći će puno više od planiranih 5 godina da broj T-14 doživi bilo kakvo intenzivnije uvođenje u naoružanje.

Vidimo se 2020. godine.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #352 on: May 16, 2015, 11:38:33 am »

Ne vidim ja do sada na svim ovim slikama neku dodatnu zaštitu. Vidim samo da je kod jednog člana posade kanister. Kao onaj za gorivo. Možda je voda unutra, pa kad tenk koji je pogođen počne da gori, taj član posade posipa vodu , valjda, iz tog kanistera. Debljina poklopca luka je ista.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #353 on: May 16, 2015, 03:18:27 pm »

"Armata će probijati metar čelika"

Oklopno vozilo koje je prvi put predstavljeno na nedavnoj paradi u Moskvi i za koje se planira da bude okosnica ruske vojske uskoro će dobiti ubojitije oružje.

IZVOR: B92 SUBOTA, 16.05.2015. | 14:45
 
Tenk pod nazivom “Armata“ će u budućnosti biti naoružan novim visokokalibarskim topom koji će koristiti projektile sa velikom razornom moći.

To je saopštio potpredsednik ruske vlade Dmitrij Rogozin, uz navode da će novi top imati kalibar 152 milimetra.

“Armata“ je proglašena vojnom tehnikom budućnosti, a takav epitet će biti pojačan naoružanjem koje će taj tip tenka dobiti.

“Za ovaj tenk imao granatu koja može da probije čelik debljine jednog metra“, rekao je Rogozin.

“Armata“ je konstruisana pet godina, a ove će postati deo stalne postavke ruskih oklopnih jedinica, što je i bilo najavljivano od početka 2015. kada su se u nekoliko navrata u javnosti pojavljivale informacije o tehnološkim inovacijama koje će tenk sadržati.

“Armata T-14“ ima kupolu bez posade, a može da ispaljuje rakete na navođenje, kao i granate. Dvočlana posada pruža bolju zaštitu od postojećih tenkova, a sam tenk može da bude unapređen u potpuno funkcionalno robotsko borbeno vozilo.

Rusija planira da uvede 2.300 tenkova "Armata", od 2020, koji bi zamenili tenkove iz sovjetske ere.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #354 on: May 16, 2015, 07:04:11 pm »

Ма, очигледно се ради о незавршеном пројекту. Ово су вероватно функционални модели који ће тек проћи праве провере. Можда идуће године видимо нешто што ће бити ближе коначној верзији Т-14.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #355 on: May 16, 2015, 07:29:01 pm »

Vidim samo da je kod jednog člana posade kanister. Kao onaj za gorivo. Možda je voda unutra, pa kad tenk koji je pogođen počne da gori, taj član posade posipa vodu , valjda, iz tog kanistera.

Ma to su Vladimire kanisteri sa vodom za piće.
Moraš imati na umu da su fotografije snimljene za vreme priprema za paradu: žedna posada, sedeli su satima i danima u tenku, pa su poneli vode za osveženje i piće.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #356 on: May 16, 2015, 08:08:04 pm »

Mislim da su Rusi jedina nacija u čijem je jeziku izraz "Башню снесло" dobio značenje i izvan vojnog/tenkovskog konteksta.

A ovo o "skidanju kupole" je jednako vjerojatno kao i scene u Tarantinovim filmovima kada od pogotka .44 metka žrtva odleti 10 metara.

Smiley

  Davno sam citao memoare ruskih vojnika iz DSR, izmedju ostalog i tenkista. Jedan od njih (vozac americkog sermana ako se secam) je govorio o SU ili ISU-152 (top je isti, tako da nema bitnije razlike)  poslat u selo da unisti nemackog pantera. Sa par stotina metara je pogodio kupolu i otkinuo je potpuno sa tenka (da napomenem, nije je probio) , tako da mislim da je ovako nesto, makar u DSR bilo moguce.

ISU-152... moguće. Jer je ISU-152, koji sam kupolu nema. Da je imao, otkinulo bi prvo njemu, Zakon akcije/reakcije. Smiley

  KV-2 je imao kupolu. Imao je probleme sa AP graanatama koje su posle ispaljivanja glavile kupolu ali sa HE granatama tog problema nije bilo.  Jedini realan problem u evaluaciji istog je bilo u tome da je 1941. bilo koji nemacki tenk pogodjen sa HE projektilom od 152mm bio otvaran kao konzerva sardine.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #357 on: May 16, 2015, 08:12:34 pm »

Za vrijeme "Član 11" moj tenk je zveknulo nešto pancirno. Ne znam šta jer se odbilo od tenka. Sjedio sam na mjestu komandira tenka. Teško je opisati kako sam se osjećao nakon toga. To treba doživjeti, a i preživjeti. Na ovim slikama koje su se pojavile ovih dana ja zaista ne vidim ništa što bi zaštitilo posadu od pancirnog zrna NATO kalibra. Ima dodatne zaštite u odnosu na tenk T90, ali neki poseban napredak ne vidim.

Tenk T90 je prošao pustinju Alžira, džunglu Malezije, smrznuti Sibir, morao je proći pustinju Tar u Indiji i da ne nabrajam više. T90 pretrpio je razne modifikacije od prve verzije do sada. Prošao je od prototipa, prototipske serije, nulte serije serijske proizvodnje, pretrpio je razne modifikacije i poboljšanja.

A svi ste skočili i hvalite tenk sa kojeg su tek skinuli ceradu prije koji dan. Šta znate o njemu. Gluposti koje objavljuju novinari, a koji nemaju pojma. Prikaz sa parade. Sa parade ima i snimak gdje je mjenjač zaglavio.

Treba proći još vremena da se prebole dječije bolesti. Da prođe ove sve pustinje i Sibire i džungle, pa kad se ispita na sve moguće uticaje vidjećemo kakav je.

Tenk koristi istu municiju kao i T72, T80, T90 itd. Često sam gađao sa tom municijom i često sam imao zastoj. Zatajenje zrna. Kako se to ovdje misli rješiti kad je posada odvojena od topa. Mitraljezi PKT su poznati po tome što često "sažvaću zrno. Zaglavi čaura. Naročito na malo "istrošenijim" mitraljezima. I to neko treba da otkloni. I sad treba da član posade izađe iz prednje zaštićene "kapisle" da to otkloni.

Dok ne vidim ovaj tenk na prikazu na poligonu, rezultate gađanja i još puno toga neću moći dati mišljenje o ovome tenku.

Na televiziji na kojoj radim komentator sa parade je rekao da ovaj tenk gađa ciljeve na čak 4000 metara. Ja sam to pogađao prije nekoliko decenija sa M84.

Suviše ushićenja, a još nismo vidjeli ovaj tenk u akciji.


Pozdrav

Vlado
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #358 on: May 16, 2015, 08:15:25 pm »

Nadjoh ono sto sam govorio. Sreca pa sam se setio ime tenkiste Dimitriy Loza.
Quote
When we got into Vienna there was an incident that I described in my book. The Germans counterattacked us with several Panthers. The Panther was a heavy tank. I ordered an JSU to move forward and engage the German tanks. "Well, take a shot!" And oh, did it shoot! I must say that the streets in Vienna were narrow, the buildings tall, and many wanted to watch this engagement between a Panther and an JSU. They remained in the street. The JSU let loose and the impact knocked the Panther backward (from the distance of 400-500 meters). Its turret separated from the hull and landed some meters away.

http://iremember.ru/en/memoirs/tankers/dmitriy-loza/

  Inace odlican sajt, procitao sam ga u celosti. Izvinjavam se svima za offtopic.

Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #359 on: May 16, 2015, 08:16:22 pm »

 Vlado, a kada smo videli T-90 u akciji? Ja se nesto ne secam...
Logged
Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... 65   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.