PALUBA
April 27, 2024, 02:06:23 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... 65   Go Down
  Print  
Author Topic: Ruski tenk nove generacije - "Armata" - T-14  (Read 347495 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #600 on: May 08, 2016, 04:41:14 pm »



Borbena masa T-15 je slična kao i kod tenka t-14, dakle oko 50t, a ta TBMP nema kupolu, koja sama teži možda oko 15t. T-15 je dakle, možda, čak i bolje zaštićena od samog tenka. Možda da izdvojim i kropujem opširan članak o Armati iz TiV 3/2016 i stavim ga na Forum. Doduše, članak je na Ruskom. Pošto je zaštita, a naročito zaštita posade bila jedan od prioriteta pri utvrđivanju koncepcije "Armate" kao OBT, da je realno bilo staviti MTO napred Rusi bi to verovatno uradili.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 837


« Reply #601 on: May 08, 2016, 11:11:31 pm »




   Nisam stigao da dopišem da je dodatni otežavajući faktor masivna kupola tenka koja teži preko 10t i u njoj topovska cev koja teži 2t i više,dugačka je 6 metara, a vrti se 360 stepeni i time prebacuje težište vozila sa jedne na drugu stranu. Kod tenkova kod kojih je motor napred desno mora postojati neki dodatni sistem stabilizacije, jer ukoliko tenk stoji na kosini i nišani cilj preko motornog odeljenja tj. napred desno sigurno se podiže zadnji kraj.


Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #602 on: May 09, 2016, 02:06:02 pm »

Marija Anochina - visoka 170 cm


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 09.05.16 - 1.jpg (211.58 KB, 1598x812 - viewed 153 times.)

* 09.05.16 - 2.jpg (14.22 KB, 360x155 - viewed 569 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #603 on: May 09, 2016, 02:31:31 pm »

Marija Anochina - visoka 170 cm

Ти знаш ову малу?! Grin
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #604 on: May 09, 2016, 02:59:09 pm »

Ја је не знам. Можда бих волео да је упознам! Grin Марија Анохина има нормалних 170цм, што значи да је за руске услове прилично висока девојка. Некада, у време "трулог ненародног царског режима", Руси су били међу највишим европским народима. Двадесети век, више гладан него сит, уз многомилионске жртве и убијање генетске сржи народа, утицао је на скоро потпуно одсуство раста висине популације. Тек од 80их забележен је поновни раст физичких параметара.

Силуета "Армате" је битно већа од свега што су Руси правили од 40их година наовамо. У условима "хладног рата" и стратегије "масовних тенковских продора", велика силуета је била велика мана. Данас је то мало другачије. Велике наде се полажу у КАЗ - Комплекс Активне Заштите Афганит (то су оне цевке око венца куполе).
« Last Edit: May 09, 2016, 03:06:58 pm by kumbor » Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #605 on: May 09, 2016, 04:20:22 pm »

Taj sistem aktivne zastite je najveca misterija na armati. Koliko je efikasan i od kog oruzja stiti. Mada jasno je da nepruza zastitu od oruzja koja napadaju odozgo. Takodje i od koliko uzastopnih napada pruza zastitu - da li je u jednoj cevi spakovan samo jedan projektil-presretac ili vise. Zasto su rasporedjeni samo u prednjoj polusveri kada senzori i radar pokrivaju svih 365 stepeni.

Interesanta je velika kolicina bacaca dimnih granata (ako su to stvarno dimne granate) koji pokrivaju svih 365 stepni po horizontali i 180 po vertikali.
« Last Edit: May 09, 2016, 04:40:46 pm by pvanja » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #606 on: May 09, 2016, 06:10:38 pm »

Ти знаш ову малу?! Grin

Nažalost ne, ali nebi imao ništa protiv Wink
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #607 on: May 09, 2016, 08:51:09 pm »

Дополняет средства защиты принципиально новый комплекс активной защиты (КАЗ) «Афганит». Он способен в автоматическом
режиме обнаруживать подлетающие к танку вражеские противотанковые снаряды и управляемые ракеты и уничтожать их специально от-
стреливаемыми боеприпасами на расстоянии от 4 до 200 м. Для сравнения: подобные зарубежные системы могут перехватить подлета-
ющие управляемые ракеты и реактивные противотанковые гранаты на расстоянии от 200 м и более от танка. То есть если гранатометчик
произведет выстрел по танку с 50–150 м (что обычно и делается), то КАЗ не поможет избежать поражения танка – он просто не успеет сработать.
На Т-14, в отличие от прежних образцов КАЗ, решена проблема защиты от боеприпасов, атакующих танк сверху. По сообщениям в
открытой печати, эта система способна перехватить любые атакующие танк боеприпасы – не только ПТУР и реактивные гранаты ручных
противотанковых гранатометов, но и артиллерийские бронебойные подкалиберные снаряды, а также авиационные ракеты.
Пусковые установки КАЗ «Афганит» смонтированы в нижней части башни и главным образом направлены вперед и в стороны бортов. Таким образом, фронтальная часть защищена сильнее, что логично. Тем не менее, задняя полусфера тоже прикрыта – для этого установлены две мортиры. На крыше башни смонтированы пусковые установки несколько другого типа, но тоже являющиеся составной
частью КАЗ «Афганит». Они предназначены для защиты от противотанковых средств и их боевых элементов, поражающих танки сверху, на пример, от авиационных ракет типа Maverick, ПТУР типа Javelin или NLAW. При грамотном использовании танка Т-14 в бою комплекс средств защиты обеспечивает ему беспрецедентную защищенность, не имеющую аналогов в мире. Правда, у обозревателей вроде упоминавшегося П. Фельгенгауэра есть другое мнение. Он утверждает следующее: «Заявления о том, что лобовая броня Т-14
«Армата» будто бы непробиваема – пустая бравада, в отечественном арсенале просто нет БПС, близко сравнимых по могуществу с
американскими или немецкими, чтобы провести достоверные испытания».
А откуда этот «эксперт» знает, что у нас нет таких БПС?

О Афганиту, на Руском. Превео бих, али ме је сколио неки вирус, имам температуру, па идем у кревет. Потрудићу се да преведем ово сутра, није дугачко.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #608 on: May 09, 2016, 09:02:23 pm »

Zasto su rasporedjeni samo u prednjoj polusveri kada senzori i radar pokrivaju svih 365 stepeni.


Zato što su Baćuške odavno došle do saznanja da u tenkovskim bitkama, cca 80%, pogodaka tenkovi dobiju u prednju polusferu.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #609 on: May 10, 2016, 08:52:35 am »

Средства заштите допуњује сасвим нови комплекс активне заштите (КАЗ) „Афганит“. Комплекс у аутоматском режиму може детектовати непријатељске пројектиле и вођене ракете и уништавати их специјалном муницијом на удаљености од 4 до 200 метара. Ради поређења, инострани системи могу пресретати вођене ракете и противтенковске пројектиле на долету, на удаљености 200м и више од тенка. Тј. ако нишанџија РРБ опали по тенку са удаљености 50-150м, што је најчешћи случај, КАЗ неће помоћи да пројектил не погоди тенк – просто нема времена да реагује (значи да је време реакције КАЗ „Афганит“ знатно смањено у милисекундама!?)

На Т-14, за разлику од ранијих типова КАЗ, решен је проблем заштите од удара у тенк одгоре. Према написима у „отвореним изворима“, тај систем може да пресреће било коју муницију која прети тенку, не само ПОВР и гранате РРБ, већ и ПТ подкалибарске пројектиле, а такође ракете, лансиране са авиона.
Лансери КАЗ «Афганит» монтирани су у доњем делу куполе, над венцем и усмерени напред и бочно – у појасу 180*. На тај начин је предњи део јаче заштићен, што је логично. Ипак, задња полусфера је такође заштићена – за то постоје два бацача (ја их нешто не видим...). На крову куполе уграђени су нешто другачији бацачи, али такође део КАЗ «Афганит». Они су намењени ради заштите од ПТ средстава и њихових убојних елемената који погађају тенк одгоре, на пример од ракета В-З типа Maverick, ПОВР типа Javelin или NLAW. (Дакле оно горе нису само димне кутије, већ и муниција).
При правилној борбеној употреби тенка Т-14, систем заштите обезбеђује му до сада беспримерну заштиту, какве нема сличне на свету. Истина, коментатори као већ поменути Павел Фелгенхауер имају другачије мишљење. Он тврди следеће: «Изјаве да је предњи оклоп Т-14 «Армата» наводно немогуће пробити су опасна претеривања – „просто, у руском арсеналу нема КЕ ПТ пројектила сличне пробојне моћи са америчким или немачким, а да би се могли провести веродостојни опити“.
А откуда тај „експерт“ зна да ми немамо такве пројектиле!? Даље иде занимљиво навођење да су такви КЕ пројектили у Русији развијени, просто АП Т-72/80/90 не може примати тако дугачка пробојна језгра, већ се топ мора пунити ручно. Руску муницију могуће је користити у температурном распону -50-+50*С, нарочито на јаком мразу, на ком западна муниција „не ради“. Аутопуњач тенка Т-14 може примити пројектиле са језгром до 900мм дужине, што превазилази све западне моделе муниције, итд., итд.

Ево превода. Курзив је мој. Мало ми се мути, али данас ионако имам посла. Мени нико не плаћа боловање! Могу да не радим кад год хоћу, али од чега ћу онда живети? Ионако је посла све мање и мање.
« Last Edit: May 10, 2016, 09:10:43 am by kumbor » Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #610 on: May 10, 2016, 09:56:20 am »

Hvala kumbore na prevodu.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #611 on: May 10, 2016, 12:28:56 pm »

Средства заштите допуњује сасвим нови комплекс активне заштите (КАЗ) „Афганит“. Комплекс у аутоматском режиму може детектовати непријатељске пројектиле и вођене ракете и уништавати их специјалном муницијом на удаљености од 4 до 200 метара.

Kakva je to specijalna municija koja može pogoditi projektil koji dolazi prema tenku brzinom od preko 800m/s, i to na udaljenosti od 4 do 200 m.

Ako sam dobro shvatio sistem je potpuno automatizovan, što znači da od detekcije pa do dejstva prema dolazećem projektilu ne sme da prođe više od nekoliko mili sekundi, što je veoma kratko vreme reakcije sistema. Imam osećaj da to zalazi u domen naučne fantastike!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #612 on: May 10, 2016, 12:56:35 pm »

То је део текста из ТиВ11/2015. Како пише тако сам га и пренео. И мени је то чудно, нарочито време реакције система. Оно мора бити врло кратко, и баш у милисекундама. Али, ако КЕ ПО пројектил лети преко 1.000м/сек, или брже, онда је потребно време реакције  баш кратко да би било ефикасно. Негде сам читао да време реакције уређаја за аутоматско гашење пожара у тенку je  знатно мање од 100 милисекунди, нпр. Да ли је то реално, немам појма. Свако своју робу хвали. Аутор чланка је пуковник Сергеј Суворов, тенкиста, великог искуства.
« Last Edit: May 10, 2016, 01:19:32 pm by kumbor » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #613 on: May 11, 2016, 12:34:44 pm »

То је део текста из ТиВ11/2015. Како пише тако сам га и пренео. И мени је то чудно, нарочито време реакције система. Оно мора бити врло кратко, и баш у милисекундама. Али, ако КЕ ПО пројектил лети преко 1.000м/сек, или брже, онда је потребно време реакције  баш кратко да би било ефикасно. Негде сам читао да време реакције уређаја за аутоматско гашење пожара у тенку je  знатно мање од 100 милисекунди, нпр. Да ли је то реално, немам појма. Свако своју робу хвали. Аутор чланка је пуковник Сергеј Суворов, тенкиста, великог искуства.

Да ли је ово само цртеж маштовитог цртача? Највероватније јесте само то - што се тиче тенка на шасији Т-15, а не Т-14.


* T15 (29).jpg (788.01 KB, 3000x1274 - viewed 123 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #614 on: May 23, 2016, 08:13:04 am »

Logged
Pages:  1 ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... 65   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.117 seconds with 22 queries.