PALUBA
April 19, 2024, 10:29:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 65   Go Down
  Print  
Author Topic: Ruski tenk nove generacije - "Armata" - T-14  (Read 345850 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #90 on: March 05, 2015, 08:13:29 pm »

Visoko tehnološko i skupo oružje mi nikako ne ide u istu rečenicu s Rusima :-).

Ova poslednja rečenica mi baš i nije jasna. Kako je tumačiš?

Sva savremena oružja su visoko tehnološka i skupa, počev od aviona, podmornica, brodova, raketa ....

Još jedno pitanje vezano za armatu. Upalo mi je u oči da pomoćno naoružanje naoružanje (ona dva topa na kupoli) ne mogu se nezavisno okretati po azimutu, već su konstrukcijski u osi sa glavnim topom. To znači da tenk ne može nezavisno da vodi borbu protiv drugih tenkova a da istovremeno to pomoćno naoružanje koristi protiv aviona ili pešadije i sl.

Ovo na levoj stran je top od 30 mm a na desnoj je gatling mitraljez.

Ta konfiguracija je bila na maketama koje su pokazane i Putinu za celu familiju koja bi se bazirala na sasiji novog tenka.
U svakom slucaju to je po meni lose resenje - da nemas nezavisno oruzje u odnosu na glavno naoruzanje. To posebno dolazi do izrazaja u borabama u urbanim sredinama.

Ali mozda Rusi znaju nesto sto mi neznamo.

Čekamo komentar stručnjaka na ova - prema mojoj proceni - veoma značajna pitanja, što se tiče naoružanja.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #91 on: March 05, 2015, 08:45:00 pm »

Mislim da če se na njemu pojaviti i RWS sa 7,62.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #92 on: March 05, 2015, 09:27:00 pm »


Tu može biti važna brzina pokretanja kupole. U odnosu na zapadne tenkove, kupola T-72 (i M-84) okreće se prilično sporo. Velike su mase u pitanju, tek najnovije verzije LEO2 prešle su na potpuno električno pokretanje kupole, a hidraulično ulje iz elektrohidrauličnog sistema pokretanja može svašta napraviti u slučaju pogotka.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #93 on: March 05, 2015, 09:59:30 pm »

Quote
Visoko tehnološko i skupo oružje mi nikako ne ide u istu rečenicu s Rusima :-).

Провери од кога Американци купују моторе за своје, оне мало јаче свемирске ракете?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #94 on: March 05, 2015, 10:35:18 pm »

Noviji ruski tenkovi imaju amplidinski pogon kupole. Ovih dana sam se malo muvao po svijetu i nešto sam čačkao sa tenkovskim poslovima i vidio sam da na šasijama novih tenkova, a koji se zasnivaju na školi Uralvagonzavod-a (tenkovi T72, T90) je amplidinski pogon. Izbačena je hidraulika za pokretanje kupole po azimutu.

Ruski BMP-3 ima na jednim ramenima topa tri cijevi. Glatkocijevni top 100 mm, top od 30 mm i mitraljez 7,62 mm. Ali može da koristi samo jednu cijev dok gađa. Za gađanje topom 30 mm i PVO ciljeva kupola mora da bude veoma "živahna", odnosno da ima jako veliku ugaonu brzinu i ubrzanje. Isti slučaj mora da bude i sa kupolom ovoga tenka. Ako se želi takva velika ugaona brzina kupola mora da bude uravnotežena, odnosno da joj je težište u centru vrtnje. To je jako bitno kod nagete ravni vrtnje. Neizbalansirana težina zna biti veliko opterećenje.  Na ravnom i nije neki problem, ali na nagibu pokretanje, ubrzanje i kočenje kupole znaju biti veliki problemi. 

Na kupoli tenka T90 vidi se veliki dodatak sa zadnje strane kupole, a koji pored ostalog služi da se težište kupole tenka približi centru rotacije kupole, a sa time i da se balansiraju rotirajuće mase. Zbog velike debljine oklopa sa prednje strane kupole težište kupole je pomjereno napred u odnosu na centar rotacije.

Na ovoj se slici šasije tenka zasnovanoj na šasiji T72 lijepo vidi amplidinski pogon kupole.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Žao mi je što nisam uslikao ništa iz BMP-3, iako sam imao u džepu fotoaparat.

Pozdrav

Vlado


* tenk sa amplidinskim pogonom kupole.jpg (116.12 KB, 800x534 - viewed 128 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #95 on: March 05, 2015, 10:42:07 pm »

Zar nije Vihor tebao imati električno pokretanu kupolu?



po podatcima iz interneta, zapadni tenkovi naprave okret kupole negde od 10-15 sekundi (Clalender 2 12 sec +- 2 sec). Znači negde od 30° do 40°u sec, dok ima T-72 oko 20°sec.

Mislim da Vlado negde oko toga pisao, da nije sve u brzini okretanja kupole, gego u tome koliko se brzo kupola može zaustaviti, i kakva opterečenja to nosi. Istotako negde sdam čitao, da bi veča brzina od ?? ° u sec izazivala mučinu kod posade, te posada nebi mogla uspešno izvesti gađanje.


Edit
dok pisao Vlado več dodao.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #96 on: March 05, 2015, 10:52:37 pm »

Vihor je imao rješeno pokretanje kupole i topa bez hidraulike. To je sve lijepo riješio pokojni konstruktor tenka Vihor. O njemu sam pisao na Palubi.

Tenk M84 ima maksimalnu brzinu oko 300 hilj/sek ( mora da ima veću od 298 hilj/sek, koliko  me pamćenje služi), a ubrzanje i kočenje oko (veće ili jednako)  400 hilj/sek na kvadrat.

Ne smeta neka veća brzina vrtnje kupole. Mislim posadi. Puno gore je posadi kad tenk ima poniranje i podizanje u vožnji.

Ali živahnost kupole zna biti problem oko stabilnosti vrtnje. Oni koju znaju šta je Nikvistov kriterijum stabilnosti znaju o čemu se radi.

Vlado
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #97 on: March 05, 2015, 11:17:30 pm »

Hvala Vlado!
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #98 on: March 05, 2015, 11:33:37 pm »

Za one koji se baš ne razumiju u tenkovsku tehniku amplidin se na gornjoj slici šasije nalazi na mjestu hidromotora. Na donjoj slici to je ovaj cilindrični dio koji viri ispod ove tri rupe na koje se zašarafljuje ležaj kupole.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

O amplidinu sam pisao na dijelu o tenku T55 prije koju godinu.

Vlado


* tenk sa amplidinskim pogonom kupole, detalj.jpg (121.4 KB, 1000x827 - viewed 87 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #99 on: March 06, 2015, 01:33:10 pm »

Off topic, ali se dotiče teme:

Na samohodnim obalskim lanserima Rubež takođe je amplidinski pogon lansera po azimutu.
Istovremeno, obrtanje i stabilizaciju radarske antene na istom vozilu obezbeđuje hidraulični pogon.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #100 on: March 06, 2015, 07:51:41 pm »

Vlado, ovo je neka modifikacija-modernizacija tenka T-72?  Čini mi se da na prednjoj gornjoj kosoj ploči vidim ERO Kontakt-5.


Možeš li nešto više reći o ovim obručima oko karusela autopunjača (označio sam ih crvenim strelicama), jer mislim da ih nisam viđao na T-72 i M-84 kod nas. Da li je to neka dodatna zaštita oko karusela?


* tenk sa amplidinskim pogonom kupole.jpg (107.29 KB, 800x534 - viewed 96 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #101 on: March 06, 2015, 08:58:44 pm »

Ovo je obični zaštitni lim, isti kakav se nalazi u T72 i M84.

Ovo je jedna od verzija tenka T72. Vide se velike razlike u odnosu na osnovni tenk T72. Mjesto hidraulike azimuta i reduktora pogona po azimutu ugrađen je amplidin. A ako je tu amplidin, onda je mehanizam okretanja kupole na kupoli sasvim drugačiji od onoga na T72.

Vidi se nova verzija VKU. Na T72 je 4 para konektora, a ovdje se nalaze 5 parova konektora. Na prednjoj kosoj ploči je dodatni oklop.

Prije nekoliko dana sam bio u jednoj ovakvoj šasiji. Veoma sličnoj, sa ovim i sličnim izmjenama. Ovdje se ne vidi, ali ali ima jedan detalj koji se ne vidi. Akumulatori su smanjeni na pola zapremine, a kapacitet im je ostao isti, 140Ah.

Sasvim lijevo dole, na šasiji, vidi se poluga i zupčanik mehanizma ručnog okretanja obrtnog transportera. Na automatu punjenja postoje izmjene koje se ne vide ovdje.


Pozdrav

Vlado
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #102 on: March 06, 2015, 11:04:29 pm »

Jes vala. Ja sam nešto umislio da je taj zaštitni lim pričvršćen za sam obrtni transporter pa mi je bilo čudno što je on tu, a obrtnog transportera nema. U stvari je pričvršćen za šasiju tenka.

Na ovoj slici se vidi bliže, iza vozačevog sedišta:


* T-72.jpg (241.52 KB, 1440x1080 - viewed 123 times.)
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #103 on: March 07, 2015, 12:43:45 am »




   I to na T-72 češke proizvodnje.


Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #104 on: March 07, 2015, 01:12:33 pm »

Vi sa T-14 odoste na razradu tehničkih detalja T-72.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 65   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.052 seconds with 22 queries.