PALUBA
April 27, 2024, 09:27:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Uniforme JRM  (Read 17628 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #15 on: June 30, 2010, 05:54:53 pm »

Vidim da je to novija varijanta. Imao sam prilike vidjeti svečane uniforme admirala s lovorovim vijencem oko rukava. To je na slikama s neke proslave iz 1960. godine.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #16 on: June 30, 2010, 05:57:39 pm »

Mislim da je uvedena negde 2000. Svoju sam sašio po meri 2003, pa za 2 godine novu - zbog oscilacija u težini. Tako sada imam dve, novija ima još i plombu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #17 on: June 30, 2010, 06:06:08 pm »

Значи Боро, када будеш ишао Богу на исповест бићеш ем удешен,  ем пломбиран. Да ставиш и један реверс за сваки случај. Ако те не приме можда задрже униформу. Ха, ха!
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #18 on: June 30, 2010, 06:12:10 pm »

Te reverse još čuvam. Birokracija je opasna vrsta ljudi.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #19 on: June 30, 2010, 06:15:42 pm »

Значи Боро, када будеш ишао Богу на исповест бићеш ем удешен,  ем пломбиран. Да ставиш и један реверс за сваки случај. Ако те не приме можда задрже униформу. Ха, ха!

Baš tako druže, samo ima do tada uniforma da posivi od starosti, mada je propisno zapakovana u plastični omot i redovno pregledavana zbog eventualnog napada moljaca.

Hoću reći da mi se ni malo ne žuri, imam tek tri godine novog staža, do penzije još minimalno 12, a u životu me minimumi nikad nisu zadovoljavali, tako da nameravam da radim još 20-ak.  Roll Eyes
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #20 on: July 01, 2010, 08:52:21 am »

Boro, nisi u pravu, ali, to je dokaz vise da vecina staresina RM nije ni znala da postoji svecana zimska uniforma. Razlog za to lezi u cinjenici da vecina staresina nije znala ni razliku izmedju svecane i praznicne uniforme. Osim toga, potreba za nosenjem svecane zimske uniforme u RM bila je samo za Dan Republike i Dan JNA, pa verovatno pretpostavljeni nisu insistirali da se ta uniforma nosi, utoliko vise sto se svecanost odvijala uglavnom na otvorenom, sa gornjim delom odece (sinjelom), a iziskivala je kupovinu te uniforme samo za te dve prilike. (Ukoliko su i pretpostavljeni znali da postoji takva uniforma). Ja sam jos kao porucnik korvete imao svecanu zimsku uniformu, i to sam je jednostavno narucio i nisam je trazio "preko veze", kao i onu posebnu svecanu letnju belu od onog posebnog malo zuckastog materijala, koju su, verovalo se, nosili samo admirali. Ustvari, ta uniforma se sila po meri i (malo) skuplje placala, a vecina staresina je kupovala onu konfekcijsku, jer im je bilo jednostavnije.
Postujem stranicu br 153 iz PRAVILA O VOJNIM UNIFORMAMA ORUZANIH SNAGA SFRJ iz 1989. godine
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Svecana uniforma RM.jpg (586.75 KB, 900x1313 - viewed 336 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #21 on: July 01, 2010, 09:44:28 am »

Hvala za informacije druže.

Belu (žućkastu) uniformu sam prvi put dobio kao mladi poručnik na Brionima - Podgorki, i od tada je stalno šio i imao barem po jednu. Znao sam za nju da se može kupiti, ali za plavu svečanu stvarno nisam znao da može svako da je naruči.
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #22 on: July 01, 2010, 10:05:56 am »

Mislim da se moze uociti razlog za ovo, a to je sto je vecina staresina u RM nosila svecanu i praznicnu uniformu samo u odredjenim, retkim prilikama tokom godine pa i nisu toliko obracali paznju na to. Malo ko od staresina RM i dan danas zna razliku od, naprimer, letnje svecane i letnje praznicne uniforme. Ali, kako sam vec napomenuo, pretpostavljene staresine nisu insistirale na tome, jer ni same tokom sluzbe i napredovanja nisu se suocavale sa tim, pa su, inercijom, da tako kazem, krsile propise o odevanju. Uostalom, mogu da zamislim kako bi to izgledalo da je npr. Komandant flote ili Nacelnik MSC naredio da se za Dan JNA sve staresine postroje u svecanim uniformama. Na pisti su svi u sinjelima, a za koktel posle svecanosti nije bitno koja je uniforma. Zato Ti Boro, a ni vecina ostalih, nisi ni znao koja je uniforma sluzbena, koja svecana a koja praznicna. Ali, ovo je samo mali osvrt na neko "tempo secondo", vecina pripadnika RM ni dan danas ne zna za cega su sluzila ona dva djepica na unutrasnjoj strani mornarske bluze, ni zasto je kroj mornarskih pantalona onakav kakav je. Bio.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #23 on: July 01, 2010, 11:30:39 am »

@jantare, bilo bi interesantno nama suvozemnim zivotinjama objasnis to. Cheesy
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #24 on: July 01, 2010, 12:44:58 pm »

@Jantar stvarno, koja je razlika izmedju praznicne i svecane oficirske uniforme? Smiley
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #25 on: July 01, 2010, 02:17:19 pm »

Evo ukratko da odgovorim Trpetu i Orionu. Pre svega, razlika izmedju letnje svecane i praznicne uniforme ogledala se u tome da je na svecanu uniformu isla esarpa, sto znaci da je bila obavezna bluza, dok je praznicna bila sve isto samo bez esarpe, a moglo je i u kosulji sa kratkim rukavima. Distinkcija je, kako vidite bitna, ali toliko mala da je zato vecina pripadnika RM i ne zna, ali, sve je to navedeno u Pravilu o odevanju. Vecina pripadnika RM nije nikad ni razlikovala praznicnu od svecane uniforme.
A za Trpeta i "suvozemce", pa, Bogami i neke pripadnike RM (bivse): mornarske pantalone su krojene tako da su im nogavice pri dnu bile sire (tzv."zvoncare") iz dva razloga: radi lakseg zavrtanja prilikom pranja palube (dok su palube bile drvene), a i radi lakseg oslobadjanja odece u slucaju pada u more, radi cega je i kroj mornarskih pantalona bio specifican, sa preklopom sa prednje strane. Mornarska bluza se isto tako lakse skidala preko glave, nego sto bi covek u moru, u panici trazio da otkopca dugmad. A mornarska bluza je sa unutrasnje strane izreza na gornjem delu imala dva mala djepica, koji su sluzili za mornarski nozic i pistaljku. Ovo je recidiv iz doba brodova na jedra, kada je nozic sluzio za svakodnevne uzetarske radove na brodu i kao pomoc u oslobadjanju od odece, a pistaljka za odavanje uobicajenog pomorskog ceremonijala. A, mogla je posluziti i prilikom pada u more, kao sto danas gotovo svaki prsluk za spasavanje, izmedju ostalog ima i pistaljku.
Nozic i pistaljka su oko vrata bili privezani ukrasnim gajtanom, koji je isao ispod kragne, (zajedno sa crnim florom) i koji je na sebi imao ukrasni cvor "osmice". Kasnije, u doba savremenih brodova prestala je potreba za pistaljkom i nozicem, pa su izbaceni, kao i flor, koji je figurirao u crnoj traci oko kape, ali je kroj mornarske bluze nasledjen do najnovijih vremena, pa se mornarska bluza sila sa ta dva djepica, a da je retko ko znao za sta su sluzila. Ovo sam vec delom opisao u jednom drugom topicu, ali, mislim da nije naodmet. Prilazem fotografiju jedne svoje slike, na kojoj se (otprilike) vidi na koji nacin su bili pricvrsceni nozic, pistaljka i flor.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]  


* fama 1.jpg (33.47 KB, 175x168 - viewed 211 times.)
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #26 on: July 01, 2010, 03:04:33 pm »

Evo ukratko da odgovorim Trpetu i Orionu. Pre svega, razlika izmedju letnje svecane i praznicne uniforme ogledala se u tome da je na svecanu uniformu isla esarpa, sto znaci da je bila obavezna bluza, dok je praznicna bila sve isto samo bez esarpe, a moglo je i u kosulji sa kratkim rukavima. Distinkcija je, kako vidite bitna, ali toliko mala da je zato vecina pripadnika RM i ne zna, ali, sve je to navedeno u Pravilu o odevanju. Vecina pripadnika RM nije nikad ni razlikovala praznicnu od svecane uniforme.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]  

Hvala Jantar! Interesantne razlike, nisam znao da se te verzije uniformi nazivaju drugacije. Mada iskreno, uvek sam se pitao bas to da li postoje razlicita imena za uniforme u svecanim i praznicnim prilikama, s obzirom da u vecini drugih zemalja i RM postoje...
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #27 on: July 01, 2010, 04:19:19 pm »

Pa, nismo ni mi bili mimo sveta, Orione. Kada zavrsavas?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #28 on: July 01, 2010, 04:50:20 pm »

Hvala na iscrpnom odgovoru @Jantare, covek se uci dok je ziv, ali lakse je kada ima dobre ucitelje. 
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #29 on: July 01, 2010, 06:15:07 pm »

Hvala za pohvalu, Trpe. Ovo sam napisao najvise zbog pojedinih kolega, koje nisu to ni do danasnjeg dana znale, a Mornarice vise nema, pa nikad ne bi ni mogli to nauciti. U Uvodu Pravila o vojnim uniformama Oruzanih snaga je pisalo : "Vojna lica su duzna da poznaju odredbe ovog pravila i da ih primenjuju". Naravno, ovo se ne odnosi na onaj deo o djepicima na mornarskoj bluzi. Ali, lepo je znati!
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.