PALUBA
April 28, 2024, 03:16:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Uniforme JRM  (Read 17632 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #30 on: July 01, 2010, 08:13:26 pm »

Pa, nismo ni mi bili mimo sveta, Orione. Kada zavrsavas?

Slazem se Jantar. Nisam imao nameru da zazvuci kao da smo bili mimo sveta, cak sta vise. Lepu smo flotu imali pre par decenija...
Zavrsavam za tacno 15 dana.  marinero
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #31 on: July 01, 2010, 08:18:18 pm »

Imao sam prilike sretati se sa mnogim uniformama ratnih mornarica svijeta. Kada se radi o SVECANOJ uniformi, mogu reci da je po dizajnu, a ranije i po materijalu uniforma starjesine JRM spadala u sam svjetski vrh. Po meni, nedostajo joj je malo bolji dizajn sapke
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #32 on: July 01, 2010, 08:21:41 pm »

Imao sam prilike sretati se sa mnogim uniformama ratnih mornarica svijeta. Kada se radi o SVECANOJ uniformi, mogu reci da je po dizajnu, a ranije i po materijalu uniforma starjesine JRM spadala u sam svjetski vrh. Po meni, nedostajo joj je malo bolji dizajn sapke

Slazem se sa tobom @Istria 052. Sapke nisu imale najsrecnije resenje sto se izgleda tice, ali meni se jedna stvar vrlo svidja, a to je da su napravljene od prirodnih materijala, za razliku od vecine ostalih, koje su pravljene na bazi plasticnih materijala. To doprinosi duzem ocuvanju kose, kasnije pocne da opada...  Cheesy Eto, cisto praktican razlog Smiley
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #33 on: July 01, 2010, 08:36:14 pm »

Službena odora starješina JRM bila je po svom kroju jedan od najboljih koju sam imao prilike vidjeti. Kako zimska tako i ljetna. Kapa ( šapka ) je po svom obliku isto bila odlična. Čista klasika. Cipele iz sedamdesetih i osamdestih su bile užas. Ko da su ih dica iz domaćinstva za ručni rad radila. Naročito potpetica ( tak ).
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #34 on: July 01, 2010, 08:40:14 pm »

Službena odora starješina JRM bila je po svom kroju jedan od najboljih koju sam imao prilike vidjeti. Kako zimska tako i ljetna. Kapa ( šapka ) je po svom obliku isto bila odlična. Čista klasika. Cipele iz sedamdesetih i osamdestih su bile užas. Ko da su ih dica iz domaćinstva za ručni rad radila. Naročito potpetica ( tak ).

Bilo je i lijepih cipela sa gumenim takom, sa spigetama ali su se rjedje nalazile, mi smo ih dobili za paradu '85 godine, kasnije sam cesto iste nosio.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #35 on: July 01, 2010, 08:42:53 pm »

Tih se sjećam iz djetinjstva. Prethodile su ovim kasnijim bez špigeta.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #36 on: July 01, 2010, 08:45:54 pm »

Tih se sjećam iz djetinjstva. Prethodile su ovim kasnijim bez špigeta.

spic je bio sirok, patka tipa, izzetno udobne, dugotrajne , za razliku od onih kartonskih,..
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #37 on: July 01, 2010, 10:39:31 pm »

Mornaricka uniforma JRM bila je zasigurno jedna od najlepsih u suvremenim mornaricama. Mozda je svecana mogla biti malo bolje artikulisana, ali  i ovakva kakva je bila, sigurno je bila savremena, lepo dizajnirana i kvalitetno uradjena. Mozda jedino cipele nisu bile nekog posebnog kvaliteta, a moglo se jos ponesto doterati i osavremeniti. Mozda je jedino uniforma pitomaca vojnih skola i akademija bila preskromna , odnosno, pitomci su kao svecanu, praznicnu i izlaznu nosili jednu istu uniformu, koja je po kroju i oznacavanju bila istovetna sa sluzbenom i praznicnom (letnjom) uniformom staresina, tako da je npr.: pitomac vodnik I klase nosio istu uniformu kao vodnik I klase, samo sto na rukavu nije imao zvezdicu ili zupcanik sa propelerom, ali, to smo znali samo mi iz Mornarice, po nicemu se drugom nije razlikovao od staresine. A svojevremeno su pitomci MVA na oba revera nosili sidarce, sto ih je razlikovalo. A i mladim ljudima je bilo potrebno malo bolje ukrasiti uniformu, kako se to inace radi u savremenim Mornaricama.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #38 on: July 01, 2010, 10:43:27 pm »

Mornaricka uniforma JRM bila je zasigurno jedna od najlepsih u suvremenim mornaricama. Mozda je svecana mogla biti malo bolje artikulisana, ali  i ovakva kakva je bila, sigurno je bila savremena, lepo dizajnirana i kvalitetno uradjena. Mozda jedino cipele nisu bile nekog posebnog kvaliteta, a moglo se jos ponesto doterati i osavremeniti. Mozda je jedino uniforma pitomaca vojnih skola i akademija bila preskromna , odnosno, pitomci su kao svecanu, praznicnu i izlaznu nosili jednu istu uniformu, koja je po kroju i oznacavanju bila istovetna sa sluzbenom i praznicnom (letnjom) uniformom staresina, tako da je npr.: pitomac vodnik I klase nosio istu uniformu kao vodnik I klase, samo sto na rukavu nije imao zvezdicu ili zupcanik sa propelerom, ali, to smo znali samo mi iz Mornarice, po nicemu se drugom nije razlikovao od staresine. A svojevremeno su pitomci MVA na oba revera nosili sidarce, sto ih je razlikovalo. A i mladim ljudima je bilo potrebno malo bolje ukrasiti uniformu, kako se to inace radi u savremenim Mornaricama.

Bijela pitomacka je bila bas za 10-ku
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #39 on: July 01, 2010, 11:12:38 pm »

Zavisi kako to gledas, Istria. Bijela pitomacka je bila ustvari letnja praznicna za staresine, samo su oznake bile pitomacke.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #40 on: July 02, 2010, 08:14:57 am »

Zavisi kako to gledas, Istria. Bijela pitomacka je bila ustvari letnja praznicna za staresine, samo su oznake bile pitomacke.

Ma gledam na to ad je bila bas izgledna, imao sam je prilike usporediti sa uniformama pitomaca drugih RM, svi su milili po dizajnu uniforme da smo Talijani na jednoj smotri, a Talijane nitko nije po uniformi (ocekuju da je njihov dizajn najljepsi) prepoznavao kao Talijene. Za Grke da i ne govorim
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #41 on: July 02, 2010, 02:25:59 pm »

Bila je pre svaga savremena, samo je trebalo malo vise ukrasiti, za pitomce. Ipak je rec o mladim ljudima koji i kroz uniformu trebe da zavole poziv. Vec sam napisao da se pitomacka zimska uniforma gotovo i nije razlikovala od staresinske, cak je bila i malo "retardiranije" oznacena, sto mislim da je bio propust. Mozes zamisliti recimo kako bi na zimskoj uniformi lepo pitomcima izgledao zlatni dvostruki lampas na nogavici pantalona, a da ne kazem sta bi se samo parafernalijama moglo ukrasiti. Ali - bilo pa proslo.
Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 22 queries.