PALUBA
December 06, 2024, 11:34:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mejlom na brok@paluba.info

 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 [135] 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151   Go Down
  Print  
Author Topic: Namenska industrija Srbije - Vesti  (Read 507036 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Last Login:Today at 02:22:17 pm
Posts: 2 407



« Reply #1340 on: June 19, 2020, 05:39:43 pm »

Teza da je strukturno oslabljen oklop zbog puskarnice na vozilu koje je napravjeno da stiti posadu od puscane municije nema smisla uopste. Imalo bi smisla da je vozilo predvidjeno da stiti od topovskih kalibara pa da su puskarnice slaba tacka. Usporedba ruskih vozila za zapadnim vozilima nedaje nam istinite zakljucke. Prvenstveno zbog toga sto su vozila osmisljena za razlicitu doktrinu ratovanja.

Zapravo i jeste predviđen da stiti od trenutnih projektila i bombi koje ne pogadjaju direktno u vozilo, znaci od blasta i parcadnog dejstva, pa cak i od pesadijdkog naoružanja veceg kalibra.
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Last Login:October 18, 2021, 12:36:35 am
Posts: 555



« Reply #1341 on: June 19, 2020, 08:04:56 pm »

MRAP je vozilo prvenstveno namenjeno da izdrzi nagaznu minu. Snaga IED zavisi od cega se pravi tako da je nemoguce napraviti vozilo da moze izdrzati sve kombinacije. Oklop ne stiti od nicega veceg od 7mm eventualno 12.7mm pod nekim uglovima. Protuoklopni 30mm busi bilo koji MRAP na svetu i to da udje na jednoj strani i izadje na drugoj. Nemoze se nositi sa nijednim protuoklopnim oruzijem. Pogledaj kako prolaze u Jemenu. Tako da teza o puskarnicama nema veze sa oklopom. Druga prica da se puskarnice ne koriste pa sta ce nam. To ti je isto kad bi rekao 80% tenkova napravljenih nikada nece biti pogodjeno pa sta ce im oklop. Nije isto prici ili napasti vozilo koje znas da te moze videti sa boka i napasti vozilo koje znas da te nemogu videti sa boka. Velika razlika. Pa ti vidi sta je bolje imati, neznatnu strukturnu cvrstinu ili mogucnost da vozilo ima 9 pari ociju.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Last Login:Today at 01:20:16 am
Posts: 1 907


« Reply #1342 on: June 20, 2020, 12:34:13 am »




   Neko je pitao za betonski zid sa videa. Radi se o infrastrukturi na poligonu Nikinci koji služi za opitovanje. Bunker ili u ovom slučaju hvatač projektila.

   MRAP vozilo je razvijeno za potrebe patroliranja i prevoženja pešadije u poljskim i urbanim sredinama gde se očekuje neprijateljeva primena formacijskih i improvizovanih eksplozivnih sredstava (IED). Osim izvozne perspektive ovo vozilo ima veliku upotrebnu vrednost u jedinicama VP i u mirovnim misijama. Konstrukcija šasije je prilagođena zaštiti posade i prevoženog ljudstva prvenstveno od nagaznih mina primenom V patosa čime se umanjuje dejstvo nagaznih mina. Pored toga sedišta se vezuju za krov vozila čime se takođe eliminiše udar na ljudstvo. Isturen motor i prednji točkovi ispred kabine ( tzv. Njuškaš ) takođe omogućavaju aktiviranje mine bez uticaja na posadu. Ukoliko se desi napad na ovakvo vozilo, pre svega nagaznom minom posada će u najvećoj meri biti zaštićena i pošteđena šoka usled eksplozije tako da će moći da ogovori na pešadijski napad koji sledi. A to će moći da izvrši kroz pomenute puškarnice i otvore na krovu vozila. Laki oklop je dovoljan protiv pešadijskog naoružanja i parčadnog dejstva tako da je vozilo koje je čak i nepokretno vrlo dobar bunker iz koga se može neko vreme braniti. Setite se scena izvlačenja pripadnika Marinskog Korpusa iz Mogadiša u filmu Pad Crnog Jastreba i sve će vam biti jasno.

   Vozila koja ima VS za potrebe VP i  prevoz pešadije u mirovnim misijama pored toga što su vremešna sve manje mogu da odgovore svojoj nameni. To je pre svega BOV sa slabašnim motorom, tankom oklopnom zaštitom i malom žilavošću u eventualnom sukobu u urbanoj sredini. Takvu namenu oklopnog automobila ima i BrDM sa sličnim karakteristikama, samo što je još stariji. Teretni-terenski kamioni TAM T7 i T11, kao i FAP-ovi 2226 i 1118 imaju sasvim drugu namenu i oni će još dugo služiti za prevoz robe i ljudi u neborbenim uslovima kao i kod drugih vojski u svetu.

   Sve u svemu ovo vozilo je pravo osveženje na polju namenske industrije i bilo bi jako korisno za izvršavanje pomenutih policijsko-mirovnih zadataka. TT karakteristike su jako šturo prezentovane što govori da se ovaj prototip još uvek ispituje i razvija pa se još uvek ne znaju njegove krajnje karakteristike.





Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 468



« Reply #1343 on: June 20, 2020, 06:22:20 am »







Modernizovana raketna artiljerija Vojske Srbije


Na poligonu Vojske Srbije u Nikincima prikazano je završno podešavanje nulte serije modernizovanog raketnog lansera "oganj".

"Razvoj je završen prošle godine. Na tom projektu učestvuje nekoliko preduzeća Odbrambene industrije Srbije. Nosilac serijske modernizacije je 'Prva petoletka' iz Trstenika koja isporučuje glavne podsisteme, a veliki deo radova izvršava TRZ Čačak", istakao je pomoćnik ministra odbrane za materijalne resurse Nenad Miloradović.

"Reč je o visoko automatizovanom oruđu koje će značajno da unapredi sposobnosti naše artiljerije, pre svega dramatičnim skraćivanjem pripreme za otvaranje vatre. Ugrađena je potpuno nova digitalna elektronika i inercioni navigacioni sistem i drugi podsistemi koji ubrzavaju rad baterije na vatrenom položaju", rekao je Miloradović.

On je istakao da se time razvoj ne završava i da započinje opremanje modernizovanim oruđima na nivou prve faze modernizacije, navdeno je na sajtu Ministarstva odbrane.

"Pošto su uspešno izvedena sva završna podešavanja, pre svega inerciono navigacionog sistema, što smo danas videli verifikacijom i bojevim gađanjem, očekuje se predaja nulte serije, odnosno jedne i po baterije za dve nedelje i očekuje se i inicijalno opremanje ovim artiljerijskim sistemom. Do kraja godine planirano je da se najmanje još jedna baterija modernizuje na isti način", poručio je Miloradović.


Nova generacija municije

Prema njegovim rečima, za ovo oruđe se upravo završava razvoj nove generacije municije, a jedan tip rakete s odgovarajućim upaljačima je već uveden u naoružanje – to je raketa M-18 i ugovorena je proizvodnja s "Krušikom" velikih količina te rakete.

"Vrši se kompleksno sistemsko opremanje artiljerije Vojske Srbije koja je nama bila prioritet u opremanju pa će tako inicijalna jedinica dobiti pored modernizovanih oruđa i novi sistem za upravljanje vatrom, izviđačko vozilo sa optoelektronikom i drugim uređajima i računačkim sistem za upravljanje vatrom komandira baterije, a dobiće i novu generaciju municije", izjavio je Miloradović.

Pomoćnik ministra za materijalne resurse naglasio je da je prva faza modernizacije naše raketne artiljerije i razvoja odgovarajućih sistema završena.


Sledeća faza

"Time se razvoj naše raketne artiljerije ne završava. Sledeća faza je modularni 'oganj', a to je oruđe sa sasvim novim mogućnostima kakve do sada naša raketna artiljerija nije imala, a to je mogućnost da gađa svim vrstama postojećih nevođenih raketnih projektila, uključujući i projektile dometa 40 kilometara, koji su već razvijeni i raketne projektile dometa 50 kilometara koji su u razvoju, uključujući i raketu sa korekcijom putanje", naglasio je Miloradović dodajući da je reč o prvom našem artiljerijskom oruđu koje može da gađa i vođenim raketama, a u okviru rada na prototipskom oruđu integrisani su i svi podsistemi za pripremu, izvršenje gađanja i vođenje rakete, kao što je raketa "alas".

Kako je istakao, juče je iz kontejnera montiranog na modularnom "ognju", premijerno izvedeno lansiranje programski vođene rakete sistema "ALAS" i to lansiranje je uspešno izvršeno, kao i gađanje sa raketama "grad".

Ovo je osnova za dalje usavršavanje, jer raketa "alas" nije ni finalna ni najmoćnija raketa koja će biti lansirana iz ovog sisitema. U Vojnotehničkom institutu se razvijaju i rakete "košava 1" i "košava 2" i time će se domet naše raketne artiljerije podići na preko 50 kilometara i oni će imati bojevu glavu velike razorne moći, sposobne da unište utvrđene ciljeve i značajne stacionarne objekte – naglasio je pomoćnik ministra odbrane za materijalne resurse.


Za gađanje tačkastih ciljeva na velikim daljinama

Ukazujući na značaj jučerašnjih ispitivanja, potpukovnik Predrag Puhača iz Uprave za razvoj i opremanje Generalštaba, istakao je da je reč o gađanju iz artiljerijskog oruđa LRSVM M18 – lansera raketa čiji je razvoj počeo u Vojnotehničkom institutu pre dve godine, a sada je pri kraju završetak priprema za završno ispitivanje.

"Oruđe je namenjeno za gađanje ciljeva na velikim daljinama. Ima lako oklopljenu kabinu koja štiti posadu od gelera i puščane municije. Omogućuje korišćenje svih raspoloživih raketa koje imamo u našem naoružanju i onih koje ćemo razvijati. U njega je integrisan sistem Alas – protivoklopna vođena raketa", rekao je potpukovnik Puhača.

"Raketa radi po principu vođenja optičkim kablom gde ne postoji mogućnost ometanja rakete u toku leta i operator koji lansira raketu u rejonu ciljeva bira cilj koji će da gađa", naglasio je potpukovnik Puhača.

Kako je istakao, očekuje se da u naše naoružanje bude uvedena ubrzano, gde će biti na svakom LRSVM M-18 integrisan sistem "Alas". To je, kako je dodao, sredstvo koje će omogućiti gađanje tačkastih ciljeva na velikim daljinama, sa velikom verovatnoćom pogađanja.

izvor
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Last Login:Today at 02:22:17 pm
Posts: 2 407



« Reply #1344 on: June 20, 2020, 02:12:01 pm »

Upitna je sama izvozna perspektiva. Trtžiste je preplavljeni ponudom MRAP-ova raznih namena. Sad cak trazi kome da donira nekoliko hiljada vozila koje su u Avganistanu ili Iraku jer im je to jeftinije nego da ih unosite, a ne Zele da ih vracaju nazad. Brojni problemi su uoceni u samoj eksploataciji, od ogromne potrošnje goriva, do prevelike mase za većinu mostova pa  do ipak neadekvatne zastite, i sam neprijatelj se promenio i adaptirao. Ocekivati su vise nego sto su zaista dobili.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Today at 08:10:12 pm
Posts: 22 867


« Reply #1345 on: June 20, 2020, 07:12:20 pm »

Quote
Brojni problemi su uoceni u samoj eksploataciji, od ogromne potrošnje goriva, do prevelike mase za većinu mostova pa  do ipak neadekvatne zastite, i sam neprijatelj se promenio i adaptirao.

Ово ти је само делимично тачно. Које то оклопно возило не троши пуно горива? У односу на обичне камионе МРПАП-ови заиста много троше. У односу на оклопна возила иста масе, слично. Мостови су проблем за свако теже возило, чак и за тешке камионе, тим пре што мостова довољне носивости нема изван главних путних праваца (коридора). Зато постоји саобраћајно извиђање (које су разни "стручњаци" заборавили да постоји, а Амери поново вратили у Ираку), да препозна проблем путева и да команде потраже решење пре него крену на задатке. Непријатељ се увек прилагоди. Ако је до сада на путу постављао једну ПТ мину, данас поставља две. Кад изађе нова генерација МРАП-ова, они ће постављати три...Међутим, то ће и противнику правити проблеме јер треба решити проблем набавке и транспорта тих нових количина. Неће моћи увек и на сваком месу да постави три. Дакле, то је увек "игра" у којој онај који развија НВО мора да полази од метода "цена-корист" и добре анализе будућег оружаног конфликта, посебно процењене супротне стране и њеног понашања и способности..
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Last Login:Today at 01:20:16 am
Posts: 1 907


« Reply #1346 on: June 20, 2020, 11:33:03 pm »




   To je večita igra mere/kontramere. Posle nekoliko rundi gde se pojavila potpuno nova koncepcija točkaša sa specijalnom namenom, a mi smo i dalje ostali na BOV-u sa TAM-ovim motorom ! Trebalo bi da konačno krenemo dalje.

   Što se tiče tržišta, neće Američka vozila biti svima dostupna. Ako ništa drugo, zbog skupog prevoza. Ako je roba kvalitetna i jeftina, uvek se nađe kupac.


Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Last Login:Today at 02:22:17 pm
Posts: 2 407



« Reply #1347 on: June 21, 2020, 03:23:58 pm »

Zivi bili pa videli. Ja sam skeptican da smo u stanju da proizvedemo nesto kvalitetno a jeftino i ponudimo trzistu gledajuci u stanje nase privrede i da se vecina delova i sklopova ipak uvoze.
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Last Login:October 18, 2021, 12:36:35 am
Posts: 555



« Reply #1348 on: June 21, 2020, 04:19:42 pm »

Ja sam na poslu vozio pet godina civili kamion International. Na sasiji tog kamiona je napravljen MRAP kojeg su amerikanci prodali englezima. Napravili su oklopljenu kabinu i smestaj za vojnike. Njuska, motor i menjac su ostali neoklopljeni, obicna plastika. Ovaj nas je ipak mnogo ozbiljniji nego taj International.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 06:37:18 pm
Location: Beograd
Posts: 17 881


« Reply #1349 on: June 21, 2020, 07:10:36 pm »



Težnja da se istovremeno u jednom vozilu zadovolje mnogi oprečni zahtevi vode vozilu koje je teško, komplikovano i zbog skupoće nikako ne može biti masovno. MRAP ne može biti vozilo "prednjeg kraja", on mora biti dovoljno jednostavan i jeftin, jer samo tako ih može biti mnogo. U suprotnom, ne vidim drugi izlaz nego vratiti pešadiju u pešačke čizme ili u najboljem slučaju u civilne kamione!
Logged
Pages:  1 ... 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 [135] 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 23 queries.