PALUBA
January 17, 2025, 09:30:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mejlom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 [149] 150 151   Go Down
  Print  
Author Topic: Namenska industrija Srbije - Vesti  (Read 510554 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 09:24:52 pm
Posts: 11 786



« Reply #1480 on: February 07, 2024, 02:25:15 pm »

Eksplozija u vojnoj fabrici u Lučanima, ima povređenih; Kuljao gust dim, građani u strahu

U fabrici "Milan Blagojević-Namenska" u Lučanima jutros je došlo do požara na pogonu za proizvodnju jednobaznih baruta, u kome je povređeno pet radnika.

Kako navodi novinska agencija Tanjug, od kojih niko nije životno ugrožen.

Požar je nastao na samom kraju procesa pri pražnjenju gnjetalice.

Povređeni radnici su posle ukazane medicinske pomoći u Domu zdravlja Lučani, prebačeni u bolnicu u Čačak.

Uzrok nastanka požara utvrdiće nadležne službe.

Portal "Kurir" ranije je izvestio da su građani uznemireni vešću.

"Sa zebnjom čekamo prve informacije. Prema dimu i silini eksplozije strahujemo da ima povređenih, svi smo zabrinuti", kaže meštanin Lučana.

Izvor "Kurira" preneo je da se iz pravca fabrike širio gust crni dim, a sa kapije fabrike je izašlo pet saniteta Hitne pomoći, a u međuvremenu se oglasila i "Namenska":

Stiglo saopštenje "Namenske": Ima povređenih, evo šta pokazuju snimci video nadzora

Lučani -- U vojnoj fabrici Milan Blagojević u Lučanima jutros je na jednom pogonu došlo do požara i eksplozije.

"Danas oko 9.20 sati došlo je do požara na pogonu za proizvodnju jednobaznih baruta, u fazi gnjetenja. Požar je nastao na samom kraju procesa pri pražnjenju gnjetalice.

Povređeno je petoro radnika od kojih niko nije životno ugrožen. Nakon ukazane medicinske pomoći pomoći u Domu zdravlja Lučani, prebačeni su u bolnicu Čačak

Snimci video nadzora pokazuju da su ispoštovane sve mere bezbednosti i zaštite na radu. Uzrok nastanka požara utvrdiće nadležne službe", navodi se u saopštenju preduzeća "MB NAMENSKA" AD Lučani.

Meštani Lučana rekli su za Kurir da se i dalje vidi gust crni dim.

"Sa zebnjom čekamo prve informacije. Prema dimu i silini eksplozije strahujemo da ima povređenih, svi smo zabrinuti", kaže meštanin Lučana.

On dodaje da se iz pravca fabrike i dalje vije gust crni dim, a iz fabrike je izašlo pet saniteta Hitne pomoći.


Izvor

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Last Login:Today at 09:29:53 pm
Posts: 22 948


« Reply #1481 on: February 08, 2024, 07:26:58 pm »

Quote
Snimci video nadzora pokazuju da su ispoštovane sve mere bezbednosti i zaštite na radu. Uzrok nastanka požara utvrdiće nadležne službe", navodi se u saopštenju preduzeća "MB NAMENSKA" AD Lučani.

Онако логички: ако су "испоштоване све мере безбедности и здравља на раду", а људи су повређени, онда те мере БЗР нису набоље...
Logged
PakleniVuk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Last Login:November 10, 2024, 12:59:03 am
Posts: 1 547


Ko laje zlo ne misli


« Reply #1482 on: May 05, 2024, 10:01:30 am »



   Samo jedno preduzeće najvećeg privatnog trgovca oružjem, bliskog ovdašnjim vlastima, stranim kupcima je isporučilo oružja i vojne opreme za istu sumu kao i najveći državni izvoznik. No, dok je Jugoimport SDPR lane izvoz uvećao šest odsto, Tešićeve firme su ga povećale od 128 do čak 900 procenata. Na stranu što državnim fabrikama nisu ni platile svu isporučenu robu .
  Tražnja u svetu za naoružanjem iz godine u godinu je sve veća, pa su i srpske državne fabrike iz namenske industrije značajno uvećale proizvodnju, pogotovo u poslednje dve godine. Nažalost, njihovi bilansi nisu se bitnije popravili, jer su privatni trgovci, bliski vlastima, opet pokupili sav „kajmak“. To pokazuje i analiza Radara nedavno objavljenih finansijskih izveštaja, dostavljenih Agenciji za privredne registre. Uz to, iz analize javnih podataka dostupnih u Srbiji i SAD, može se uočiti da dobar deo srpskog izvoza završava u Ukrajini. Iako je to poznato svim međunarodnim akterima, vlast u Srbiji zbog unutrašnjih propagandnih razloga, to krije od srpske javnosti.

Za poslovanje strateški važnih državnih preduzeća iz grupacije Odbrambene industrije Srbije 2020, 2021. i 2022. bile su katastrofalne. Neke od ovih firmi u tom periodu ostvarile su najgore finansijske rezultate otkako postoje. I to u situaciji kada je, zbog velikih ratnih sukoba u svetu, značajno povećana tražnja za svim vrstama naoružanja. Prošle godine, naime, u svetu je potrošeno 2.600 milijardi dolara za vojne potrebe, što je apsolutni rekord u poslednjih 75 godina, od kada se vodi ova evidencija, saopštio je 22. aprila Stokholmski međunarodni institut za istraživanje mira (SIPRI).

Tešićeve firme probile granicu snova od 100 miliona evra izvoza godišnje

Deo te sume za sebe je uspeo da prigrabi i Slobodan Tešić, privatni trgovac oružjem, omiljen aktuelnim vlastima u Srbiji. On je 2023. uspeo iz Srbije da izveze oružja za mnogo više novca i od državnog Jugoimporta SDPR, koji je od osnivanja, pa sve doskora bio dominantan izvoznik naoružanja sa ovih prostora. Samo tri privatne firme pod kontrolom Tešića – Valir, Sofag i Zenitprom – ostvarile su izvoz vredan više od 12 milijardi dinara ili oko 102 miliona evra, dok je u istom periodu Jugoimport izvezao oružje i vojnu opremu vrednu nepunih 7,5 milijardi dinara ili 63,8 miliona evra.

Samo su tri navedene Tešićeve firme, dakle, prošle godine od izvoza oružja zaradile 60 odsto više od Jugoimporta. Pri tome je ova državna firma stranim kupcima za 8,4 miliona evra isporučila robu proizvedenu u svojim zavisnim preduzećima, u kojima je većinski ili jedini vlasnik, dok je 55,4 miliona evra bila vrednost izvoza robe kupljene od drugih državnih fabrika namenske industrije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Gotovo nestvarno deluje podatak iz zvanično objavljenih finansijskih izveštaja da je Valir, osnovan 23. decembra 2019, ostvario prošle godine gotovo identične prihode od prodaje robe na stranom tržištu (6.494.674.000 dinara) kao i nekadašnji gigant Jugoimport SDPR (6.494.691.000 dinara). Pri tome su prihodi Jugoimporta od prodaje robe na stranom tržištu prošle godine povećani samo šest procenata (sa 52,2 na 55,4 miliona evra), dok je istovremeno izvoz Tešićevih firmi rastao od 20 do 150 puta bržim tempom – Valira za 128 odsto, Zenitproma za 236 i Sofaga za više od 900 procenata!


Quote
Iako su sve državne fabrike odbrambene industrije većinom izvozno orijentisane, veoma je čudno da su u 2023. većinu prihoda od prodaje ostvarile na domaćem tržištu. To se posebno odnosi na Zastava oružje, Krušik i Prvu petoletku


Za razliku od Tešićevog Valira, koji je prošle godine više nego udvostručio neto dobit, sa 20,7 na 45 miliona dinara, državno preduzeće Zastava oružje je takođe udvostručilo, ali neto gubitak. Minus te firme u 2022. bio je 554 miliona, a lane je premašio 1,1 milijardu dinara. Dodatni problem je što su prošle godine, uprkos rastu svetske tražnje, prihodi ove državne kompanije pali sa 4,75 na 4,6 milijardi dinara.

Povlašćenim privatnicima oružje i na veresiju

Povećani izvoz ovih kompanija rezultirao je i srazmernim povećanjem njihovih ukupnih prihoda, pa su tri Tešićeve firme, osnovane u poslednjih pet godina, sa po samo nekoliko zaposlenih, ostvarile zaista impresivne rezultate. Pogotovo ako se uporede sa celom grupacijom Odbrambene industrije Srbija, čiji je godišnji izvoz, prema poslednjem izveštaju Vlade Srbije od 6. aprila 2023, vredan 448,9 miliona evra. Iako je u Srbiji za promet naoružanjem registrovano ukupno 225 firmi, samo tri, pod kontrolom jednog čoveka, ostvaruju rekordne rezultate.

Tešićevo vlasništvo nad Sofagom je neupitno, jer je i formalno, u APR-u, kao jedina vlasnica upisana njegova ćerka, Jelena Petrović. Iako je Tešić svojevremeno za Krik negirao da upravlja ili kontroliše dve ostale firme, BIRN je prvi pokazao da su vlasnici Zenitproma povezani sa jednim od najvećih trgovaca oružjem na Balkanu. Valir je, pak, registrovan samo 11 dana nakon što su SAD 9. decembra 2019. uvele nove sankcije Tešiću, a u APR-u je kao formalni osnivač i direktor firme upisan Stefan Čupković.

Samo nekoliko meseci ranije, u maju iste godine, osnovana je i firma Elvante ltd, u kojoj je jedan od direktora bio i Čupković. Drugi je bio Goran Andrić, čije se ime takođe nalazi na crnoj listi SAD i to odmah iza Tešićevog, uz obrazloženje da je jedan od njegovih najvažnijih saradnika. Uz to, Čupković je bio i prvi direktor Lusora, prilikom njegovog osnivanja, 22. septembra 2020. I ta firma, prijavljena na istoj adresi kao i Elvante, bila je povezana sa Tešićem i to preko njegovog saradnika Kaleda Hameda, jedinog vlasnika firme Novus restaurants, koja je u decembru 2020. preuzela vlasništvo nad Lusorom. Krik je objavio da je Vlada Srbije 2016, dok je na njenom čelu bio Aleksandar Vučić, Tešićevom partneru Kaledu Hamedu dodelila državljanstvo, preskačući redovnu proceduru i pozivajući se na „nacionalni interes“.

Quote
Pet Tešićevih firmi, koje su sada pod sankcijama SAD i Velike Britanije, sklopilo je najviše spornih ugovora sa Krušikom od avgusta 2015. do marta 2019.

I javno dostupni finansijski izveštaji o poslovanju Tešićevih i firmi u vlasništvu države ukazuju da se iza kulisa odvija repriza slučaja Krušik, koji je otkrio uzbunjivač Aleksandar Obradović, zahvaljujući kome je javnost saznala za mehanizam poslovanja male grupe privatnih trgovaca oružjem, bliske vlastima, koja je punih pet godina, od 2014. do 2019, koristeći privilegovani položaj, oružje i municiju od državnih fabrika kupovala po ekonomski nerazumnim cenama, ponekad nižim od cene koštanja. Zatim su tu robu prodavali po znatno višim cenama stranim kupcima i sav profit zadržavali za sebe. Neki od ključnih aktera afere Krušik nastavili su da sklapaju nove, za njih veoma unosne poslove.

Valja podsetiti da je upravo pet Tešićevih firmi, koje su sada pod sankcijama SAD i Velike Britanije, sklopilo najviše spornih ugovora sa Krušikom od avgusta 2015. do marta 2019. One su sa državnom fabrikom iz Valjeva potpisale 14 ugovora, vrednih više od 72 miliona dolara i 5,86 miliona evra. Pri tome je Krušik Tešićevim firmama isporučio najmanje 796.990 mina po cenama koje su nekad bile i za 20 odsto povoljnije nego za državni Jugoimport SDPR. Poseban kuriozitet je da se iz zvaničnih finansijskih izveštaja vidi da je na kraju 2018. jedna od Tešićevih firmi, Partizan tek, Krušiku dugovala 3,56 miliona evra, iako je te godine profit uvećala za 91 odsto.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da mu se takva praksa osladila, a da mu to država, kao većinski vlasnik fabrika naoružanja i dalje toleriše, pokazuju i najnoviji podaci. Uvidom u finansijske izveštaje Radar otkriva da je poslednjeg dana prošle godine Krušik od Sofaga potraživao skoro 81,5 miliona dinara ili 695.000 evra. To je, međutim, samo kap u moru u odnosu na 3,3 milijarde dinara ili oko 28 miliona evra, koliko su na kraju 2023, prema računici Radara, iznosila ukupna potraživanja sedam strateških fabrika namenske industrije od domaćih kupaca za isporučenu, a neplaćenu robu.

Iz Srbije, preko Bugarske, do Ukrajine

Već odavno i nije naročita tajna da ogromne količine srpskog oružja i municije završavaju u Ukrajini. Nemali broj dokaza, fotografija i video-snimaka sa ratišta u Ukrajini nedvosmisleno pokazuje da ukrajinska vojska koristi minobacačku municiju, poput raketa grad i artiljerijskih projektila kalibra 155 milimetara, proizvedenih u srpskim državnim fabrikama. Oružje se, naravno, ne izvozi direktno u Ukrajinu, već preko posrednika i za to se koriste dva najveća trgovca – Slobodan Tešić i Jugoimport SDPR, koji kroz lavirint kupoprodajnih odnosa i logističkih akrobacija ostvaruju ove zadatke i poslove.

Prema važećem zakonu, izvoz naoružanja i vojne opreme iz Srbije je proces, koji bi strogo trebalo da kontrolišu četiri nadležna ministarstva – unutrašnjih i spoljnih poslova, odbrane i trgovine – i BIA. Prilikom podnošenja zahteva za dobijanje izvozne dozvole, obavezno se dostavlja sertifikat krajnjeg korisnika – izjava odgovarajućeg organa zemlje krajnjeg korisnika o krajnjoj nameni robe. Vlast u Srbiji zbog prilično izraženog proruskog stava kod velikog broja građana ne želi da ovdašnja javnost zna da srpsko oružje završava u Ukrajini. Predsednik Aleksandar Vučić je samo jednom, 2019, bio prinuđen da prizna da je naoružanje iz Srbije završilo u Ukrajini. On je tada, komentarišući vest da su minobacačke mine kalibra 60 milimetara iz Krušika 2016. prodavane Ukrajini, izjavio da je u pitanju bila „samo jedna isporuka“.

Da to nije bila istina postalo je jasno 13. marta 2022, kada je na zvaničnom Jutjub kanalu Ministarstvo odbrane Ukrajine postavilo video-snimak na kome se vide minobacačke mine proizvedene 2018. u Krušiku. U međuvremenu je otkriveno da je od 2016. do danas više isporuka naoružanja iz Srbije završilo u Ukrajini. To, međutim, nije sprečilo Vučića da istrajava u tvrdnjama da Srbija ne izvozi oružje toj zemlji, koja je u ratu sa Rusijom. Tako je i u aprilu 2023. u Raškoj rekao da „Srbija nije i neće izvoziti oružje Ukrajni“. Samo dva meseca kasnije, juna 2023. za Fajnenšel tajms, upitan za izveštaj vlade SAD u kome se navodi da oružje iz Srbije završava u Ukrajini, odgovorio je da je „svestan toga“ i da „srpsko oružje preko posrednika završava u Ukrajini“.

Quote
Skoro polovinu, ili tačno 48,6 odsto svojih izvoznih prihoda prošle godine Tešićeve kompanije ostvarile su na bugarskom tržištu. Samo je kupcima iz te susedne zemlje isporučio robu vrednu 5,8 milijardi dinara ili skoro 50 miliona evra

Kada je budući premijer, doskorašnji ministar odbrane Miloš Vučević, 22. februara, povodom 85 godina postojanja Krušika, posetio tu fabriku, u javnosti se pojavio snimak kako ruske trupe ulaze u skladište ukrajinske vojske u Avdijevki, u kome se jasno vide Krušikove razorne mine od 100 milimetara iz treće serije, proizvedene 2023.

Upravo je Ukrajina bila krajnja destinacija robe koju su u 2023. izvozile i tri Tešićeve firme. Samo je Sofag prošle godine u Bugarsku izvezao robu vrednu više od 3,55 milijardi dinara ili 30 miliona evra, a isporuke u Bugarsku nastavio je i ove godine. Isto važi i za Valir, koji je lane u Bugarsku izvezao naoružanje vredno 2,3 milijarde dinara ili 19,6 miliona evra. I njegova treća kompanija, Zenitprom vezala je svoje izvozne aktivnosti u 2024. za Bugarsku. Skoro polovinu, ili tačno 48,6 odsto svojih izvoznih prihoda prošle godine Tešićeve kompanije ostvarile su na bugarskom tržištu.Samo je kupcima iz te susedne zemlje isporučio robu vrednu 5,8 milijardi dinara ili skoro 50 miliona evra. Taj podatak dobija na značaju ako se ima u vidu da je Bugarska, kao članica Evropske unije, poznata kao zemlja koja daje veliki doprinos u snabdevanju Ukrajine municijom i oružjem. Tim, već utabanim i poznatim, kao i manje poznatim maršrutama, po kojima se naoružanje proizvedeno u bugarskim fabrikama isporučuje Ukrajini, po svemu sudeći je, posebno od 2023, krenulo i oružje iz srpskih fabrika.

Po sličnom receptu, posredno, oružje za Ukrajinu izvozi i državni Jugoimport, ali on ostvaruje mnogo manje prihode od Tešićevih firmi. Najveći strani kupci SDPR-a u 2023. bili su iz SAD, koji su pazarili robu za 4,9 milijarde dinara ili 42 miliona evra. Jedan od najvećih među njima je Global militari produkts, kompanija sa sedištem u Tampi na Floridi, koju je 2013. osnovao poznati trgovac Marko Morales, sa dugom istorijom poslovanja na tržištima Jugoistočne Evrope i čest gost naših fabrika odbrambene industrije.


Saradnja sa američkom firmom, uprkos sankcijama SAD


Nakon nekoliko godina sa malim prometom, kompanija Global militari produkts doživljava pravi bum u poslednje tri godine, jer Vlada SAD i preko te kompanije snabdeva Ukrajinu naoružanjem. Pentagon je od početka 2022. do aprila ove godine za potrebe snabdevanja Ukrajine sa tom kompanijom sklopio ugovore vredne više od 1,56 milijardi dolara – 323,5 miliona u 2022, prošle godine 964 miliona i 275,4 miliona u prva tri meseca ove godine.

Ova američka kompanija je 30. avgusta 2021. sklopila i 500 miliona dolara vredan strateški ugovor i sa ukrajinskim državnim koncernom Ukroboronprom, koji upravlja sa više od 100 državnih vojnih preduzeća. U isto vreme, Global militari produkts je partner i sa Tešićevom kompanijom Zenitprom, sa kojom je realizovao četiri isporuke, po dve u 2021. 2022. Radar je, analizom javne evidencije uvoznih poslova carinske službe SAD, otkrio da ugovorena i isporučena roba, proizvedena u srpskim fabrikama, često uopšte i ne prelazi američku granicu.

Državne fabrike više prodaju domaćim nego stranim kupcima

Iako su sve državne fabrike odbrambene industrije većinom izvozno orijentisane, jako je čudno da su u 2023. većinu prihoda od prodaje ostvarile na domaćem tržištu. To se posebno odnosi na Zastava oružje, Krušik i Prvu petoletku. Konkretno, Zastava oružje je čak 2,7 puta veće prihode od prodaje proizvoda i usluga ostvarila na domaćem (2,8 milijardi) nego na stranom tržištu (milijardu dinara). I kod Krušika su prihodi na domaćem tržištu (5,6 milijardi) veći nego na stranom (4,2 milijarde dinara), dok Prva petoletka namenska na domaćem tržištu ostvaruje 65, a na inostranom 35 odsto prihoda od prodaje.

Dodatni je problem što državne fabrike mnoge proizvode ne prodaju direktno stranim kupcima, već preko domaćih privatnih trgovaca, koji mogu robu da kupuju direktno od proizvođača ili da posreduju u trgovini između proizvođača i stranih kupaca. Kupovinom od proizvođača trgovci postaju vlasnici robe, koju dalje po svojim uslovima, u svoje ime i za svoj račun, mogu da prodaju na stranom tržištu ili preprodaju na domaćem tržištu. Ako, pak, trgovac samo posreduje u prodaji između domaćeg proizvođača i stranog kupca, on u svoje ime, ali za račun proizvođača, prodaje robu i nakon realizacije izvoznog posla ostvaruje samo pravo na dogovorenu proviziju. Vlast u Srbiji je izašla u susret povlašćenim trgovcima naoružanja tako što je 2018. promenila član Zakona o izvozu naoružanja i vojne opreme, po kome je ranije vlasnik robe mogao da bude isključivo onaj ko je registrovan samo za proizvodnju naoružanja i vojne opreme. Ova odredba je širom otvorila vrata novim aranžmanima, koji privatnim trgovcima garantuju sve veće profite, dok državne fabrike, uprkos povećanom obimu posla, ni izbliza ne prolaze finansijski tako dobro.

Pišu: Vuk Z. Cvijić i Andrej Filipović

Uhvati me ako znaš: Igra žmurke sa vlasništvom

Samo nekoliko meseci nakon osnivanja, umesto kiparske firme Elvante Ltd, kao jedini vlasnik firme Lusor u decembru 2020. upisan je Novus restaurans Kaleda Hamada. Trenutno je u toku prinudna likvidacija Lusora, a kao njegov vlasnik u APR-u se vodi firma JDP krigla i šoljica, čija je adresa u Lominoj 5. Na istoj adresi je registrovan i jedini vlasnik JDP krigla i šoljica, Autoservis Ema, čiji je stopostotni vlasnik firma Orfelin, koja je takođe u prinudnoj likvidaciji. Njen vlasnik je, pak, Eurošraf, čiji je gazda Spektra rent, takođe u likvidaciji, kao i njen vlasnik, preduzeće Berač Pro, osnovano 2022. i iz registra izbrisano 4. marta ove godine.

Tu, međutim, nije kraj lanca, jer se kao vlasnik Berača Pro vodio PMD Inženjering, koji je iz registra izbrisan 21. decembra 2023. Sličnu sudbinu doživeo je i vlasnik PMD Inženjeringa, firma JAP Star, koja je iz registra izbrisana mesec dana ranije, 22. novembra prošle godine. Zajedničko za sve nabrojane firme je da su bile registrovane na istoj adresi, u Lominoj 5.

U trenutku likvidacije kao vlasnik JAP Stara vodila se firma City Move Belgrade, jedina na drugoj adresi, u Bulevaru Mihajla Pupina 10, na Novom Beogradu. Ali, po sličnom receptu, na toj adresi registrovan je bio i njen vlasnik, firma MB Paskulov, još uvek aktivno privredno društvo, čiji je vlasnik Tri-R Company.

Svih 100 odsto u toj beogradskoj firmi imao je Moj Office iz Novog Sada, čiji je jedini vlasnik druga firma iz istog grada Max Mondo, s tim što je njen gazda novosadski Agroprint, koji je za nespecijalizovanu trgovinu na veliko registrovan pred kraj 2020, u godini pandemije, a iz registra je izbrisan prošlog utorka, 22. aprila, jer je prinudno likvidiran. Kao njegov formalni vlasnik u APR-u je bio upisan Hostel play train station, ali je i on zbog prinudne likvidacije istog dana izbrisan iz registra, kao i vlasnik Hostela, još jedna novosadska firma, Bremi. Indikativno je da su sve nabrojane firme iz Novog Sada bile registrovane na istoj adresi, u Ulici Kaće Dejanović 38.
Posle Beograda i Novog Sada, vlasništvo se seli u okolinu Loznice, s obzirom na to da je jedini vlasnik ugašene firme Bremi bilo preduzeće Proface iz Banje Koviljače (Narodnog fronta), koje je takođe likvidirano i to 24. aprila ove godine. Kao što je godinu dana ranije, 26. aprila 2023. iz registra, zbog prinudne likvidacije, izbrisan i njegov vlasnik, firma Fairchild ent, registrovana na istoj adresi za usluge redovnog čišćenja zgrada. Ona je izbrisana jer APR-u tri godine zaredom, 2019, 2020. i 2021. nije dostavljala finansijske izveštaje, a kao vlasnik tog preduzeća u APR-u se vodio izvesni Ivan Ivanović.

Piše: Milan Ćulibrk

 

izvor

P.s. dodao bih da je Slobodan Tešić ranije ove godine dao intervju mediju Krik u kom je objasnio da uprkos sankcijama i dalje posluje i pomaže drugima da ostvare kontakte,da je angažovao tim ljudi koji će ga zastupati u SAD i raditi na tome da bude uklonjen sa liste sankcija SAD prema njemu .


* tabela.jpg (144.37 KB, 1650x720 - viewed 3 times.)

* tabela 2.jpg (190.4 KB, 1650x720 - viewed 3 times.)

* tabela 3.jpg (152.57 KB, 1650x720 - viewed 3 times.)
Logged
PakleniVuk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Last Login:November 10, 2024, 12:59:03 am
Posts: 1 547


Ko laje zlo ne misli


« Reply #1483 on: June 23, 2024, 03:01:55 pm »

ФТ: 800 милиона евра муниције из Србије стиглo је у Украјину преко трећих лица

Председник Србије Александар Вучић умањио је улогу своје земље у снабдевању муницијом која на крају стигне до Украјине, инсистирајући у интервјуу да Србија легално продаје муницију a шта купци раде са њом није „њихов посао“.

Србија дискретно повећава продају муниције западним земљама, на крају јачајући одбрану Украјине, упркос томе што је једна од само две европске земље које се нису придружиле санкцијама Русији, пише Фајненшел тајмс.

Муниција из Србије је посебно значајна јер се Украјина бори да пронађе довољно муниције за своје надјачане војнике на фронту, док Русија нема проблема са тим, пошто је обезбедила сталан прилив оружја од својих ауторитарних савезника, Северне Кореје и Ирана.

Процене које су објављене за ФТ указују на то да српски извоз муниције која стиже у Украјину преко трећих страна износи око 800 милиона евра од потпуне инвазије Русије 2022. године, цифра за коју је председник Александар Вучић указао да је углавном тачна.

„Да, ми извозимо своју муницију“, рекао је Вучић за ФТ. „Не можемо да извозимо у Украјину или у Русију... али имамо много уговора са Американцима, Шпанцима, Чесима, другима. Шта они с тим раде на крају је њихов посао.” Додао је: „Чак и да знам [где завршава муниција], то није мој посао. Мој посао је да обезбедим да са својом муницијом послујемо легално, да је продајемо.”

Србија, која није ни чланица НАТО ни ЕУ, већ дуго има сентименталну приврженост Русији, док је негодовала на запад након НАТО бомбардовања 1999. године. Међутим, Вучић је одолео притисцима да усвоји санкције Русији, иако каже да се залаже за улазак Србије у ЕУ.

Аналитичари кажу да је за запад обезбеђивање подршке Украјини постало важније од гурања Србије ка демократским реформама. „Вучић гура под тепих да постоји подршка – али не директно – Украјини“, рекао је Иван Вејвода, сарадник на Институту за хумане науке у Бечу.

Према Вучићевим речима, Србија има златну прилику јер је њено оружје јефтиније него на западу, а њен укупан извоз муниције би могао да порасте. Српски министар финансија Синиша Мали рекао је да би одбрамбена индустрија, која запошљава 20.000 људи у земљи од 7 милиона, могла брзо да се шири.

  Izvor EuroMajdanPres

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Vučić i Zelenski.jpg (271.55 KB, 720x1119 - viewed 3 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Last Login:Today at 09:29:53 pm
Posts: 22 948


« Reply #1484 on: June 23, 2024, 07:18:04 pm »

Нема ту ништа чудно. Само да подсетим како је својевремено, 80-тих година прошлог века, СФРЈ испоручивала опрему и наоружање и Ираку и Ирану. Узгред и Русија, као и Украјина су што легално, што преко црног тржишта зараћеним странама на простору бивше СФРЈ такође продавала оружје. Стара је пословица: "љубав за љубав, а сир за паре".
Logged
PakleniVuk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Last Login:November 10, 2024, 12:59:03 am
Posts: 1 547


Ko laje zlo ne misli


« Reply #1485 on: July 17, 2024, 09:51:05 pm »

Nezavisnost: "Krušik" najavio pokretanje disciplinskih postupaka protiv zaposlenih koji obustavljaju rad

Predstavnici Ujedinjenih granskih sindikata "Nezavisnost" saopštili su da je rukovodstvo fabrike "Krušik", nakon najave zaposlenih da će obustaviti rad zbog nehumanih uslova u kojima rade na 20 stepeni višoj temperaturi od dozvoljene, najavilo pokretanje disciplinskih postupaka protiv njih. Zaposleni u "Krušiku" i član sindikata Aleksandar Đurić rekao je na konferenciji za medije ispred Ministarstva odbrane da u radionicama temperatura treba da bude 22 stepena, a da je sada više od 40 stepeni.

"Na livenju eksploziva ide temperatura i do 60 stepeni. Možete da zamislite kako je tu kada je napolju više od 40 stepeni", kazao je on.

Naglasio je da je rukovodstvo fabrike poslalo poruku zaposlenim da mogu da se zaposle u "lokalnu trgovinu jer tamo imaju klimu".

"Sramota je da ljudi rizikuju svoje živote za 70.000 dinara i da sutra neko dete ostane bez oca ili majke za taj novac jer tako neko hoće", poručio je Đurić.

Predsednica sindikata Čedanka Andrić podsetila je na to da je sindikat 24. juna tražio sastanak sa ministrom odbrane Bratislavom Gašićem, kako bi ukazao na nezakonitosti u radu Komisije za utvrđivanje reprezentativnosti i šikaniranje članova sindikata, kao i pritiske na njih da se iščlane.

Tada im je rečeno da će sastanak biti organizovan u roku od sedam dana, što se nije dogodilo, tvrdi Andrić. Prema njenim rečima, od tada ih niko nije kontaktirao kako bi sastanak bio zakazan. U međuvremenu oni su se žalili Odboru za utvrđivanje reprezentativnosti.

"Znamo da je u Srbiji pravda spora i kad je dostižna", poručila je Andrić dodajući da razmišljaju i o radikalizaciji.

izvor

Takođe i druga vest :

Bratislav Gašić u „Krušiku“: Razgovarao o planovima za nove investicije, proširenje kapaciteta i osavremenjivanje opreme

Ministar odbrane Bratislav Gašić obišao je danas HK „Krušik“ u Valjevu, saopšteno je iz resornog ministarstva.

Tokom obilaska, sastao se sa rukovodstvom fabrike i tom prilikom su predstavljeni rezultati poslovanja i planovi kompanije za naredni period.

Gašić je održao i poseban sastanak sa širim rukovodstvom fabrike i predstavnicima sindikalnih organizacija koje svoju delatnost obavljaju u „Krušiku“, gde se razgovaralo o aktuelnim pitanjima od značaja za njihov rad.

Nakon sastanka, sa saradnicima, obišao je proizvodne pogone površinske zaštite i proizvodnje komora, objekat kotlarnice koja je u fazi rekonstrukcije, kao i novu kapislanu.

Ministar odbrane istakao je da država ulaže znatna sredstva u našu namensku industriju, kako bi se poboljšali uslovi poslovanja i proizvodnje.

„Danas sam imao priliku da sa rukovodstvom kompanije ‘Krušik’ razgovaram o poslovanju, kao i planovima za nove investicije, kako bi se proširili kapaciteti, osavremenila oprema i poboljšali uslovi rada. Od izuzetnog je značaja da svi proizvodni pogoni rade punim kapacitetom. Država će nastaviti sa ulaganjima u našu namensku industriju, koja je pouzdan oslonac naših odbrambenih snaga“, naglasio je ministar Gašić.

On je istakao da je proizvodnja „Krušika“ veoma značajna za unapređenje sposobnosti Vojske Srbije dodajući da je to preduzeće jedno od najznačajnijih za razvoj privrede Valjeva i Kolubarskog okruga.

Obilasku je prisustvovao načelnik Uprave za odbrambene tehnologije Sektora za materijalne resurse Ministarstva odbrane brigadni general Slavko Rakić sa saradnicima.

izvor
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Last Login:Today at 03:58:09 pm
Posts: 2 234


« Reply #1486 on: July 18, 2024, 10:20:57 am »

Нема ту ништа чудно. Само да подсетим како је својевремено, 80-тих година прошлог века, СФРЈ испоручивала опрему и наоружање и Ираку и Ирану. Узгред и Русија, као и Украјина су што легално, што преко црног тржишта зараћеним странама на простору бивше СФРЈ такође продавала оружје. Стара је пословица: "љубав за љубав, а сир за паре".
Čudno je samo da se ne traži potvrda o krajnjem korisniku i izjava da ne ide u tatom zahvaćeno područje. 
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Last Login:Today at 09:29:34 pm
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 16 426


« Reply #1487 on: July 18, 2024, 02:36:59 pm »

Za izjavu ne znam, ali potvrda o krajnjem korisniku (End User Certificate) sigurno se traži. E sad, lako je to potpisati pa posle prkeršiti. A i na koji način bi Srbija kao prodavac proverila gde je, na primer, municija koju je prodala Danskoj? Da se putuje kod svakog kupca i kopa po njegovim magacinima?

U suštini, potvrda o krajnjem korisniku "skida odgovornost" sam na prvu ruku sa prodavca. Svako ko prodaje i proizvodi municiju i ostale ratne potrebe zna da to neće koristiti domaćice za pranje veša nego neko da ubija ljude.
Logged
fazan
Moderator
poručnik fregate
*
Online Online

Last Login:Today at 09:28:10 pm
Posts: 4 072


« Reply #1488 on: July 18, 2024, 04:00:29 pm »

Za izjavu ne znam, ali potvrda o krajnjem korisniku (End User Certificate) sigurno se traži. E sad, lako je to potpisati pa posle prkeršiti. A i na koji način bi Srbija kao prodavac proverila gde je, na primer, municija koju je prodala Danskoj? Da se putuje kod svakog kupca i kopa po njegovim magacinima?

U suštini, potvrda o krajnjem korisniku "skida odgovornost" sam na prvu ruku sa prodavca. Svako ko prodaje i proizvodi municiju i ostale ratne potrebe zna da to neće koristiti domaćice za pranje veša nego neko da ubija ljude.

Управо тако, та изјава о крајњем кориснику је прање руку.

Код Американаца има једна зачкољица, а то је да је давање лажне изјаве федералним органима кривично дело. Значи ви сте потписали изјаву федералним органима, уколико сте је прекршили сматра се да сте лагали под заклетвом. Само што Србија није Америка, па да пошаље агенте да некога ухапсе на неком аеродрому. Кинескиња, директорка у техниолошкој компанији, је била ухапшена у канади, у међународној зони аеродрома. Провела је више од пола  године у кућном притвору док су Американци тражили изручење. У питању је била технологија, а не наоружање.
Logged
PakleniVuk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Last Login:November 10, 2024, 12:59:03 am
Posts: 1 547


Ko laje zlo ne misli


« Reply #1489 on: July 18, 2024, 08:01:55 pm »


Ekskluzivno: Dokumenta koja potvrđuju izvoz srpskog oružja u Ukrajinu i ko najviše profitira

Ni brojne narudžbine nisu otklonile stare boljke državnih vojnih fabrika, ali su doprinele da džepovi privatnih trgovaca budu još puniji. I to, i činjenicu da veliki deo srpske municije završava u Ukrajini vlast se trudi da sakrije od građana, u nadi da neće primetiti da se koruptivni poslovi u trgovini naoružanjem nisu zaustavili, već se uvećavaju

Pišu: Vuk Z. Cvijić, Andrej Filipović

I proizvodnja i izvoz naoružanja iz Srbije rekordno su povećani u prvih šest meseci ove godine, otkriva Radar. Ali, to nije rezultat izuzetne sposobnosti državnog rukovodstva i menadžmenta fabrika, ni novih tehnologija, već se može vezati za samo jednu reč – Ukrajina. Iako se u tu zemlju svakodnevno isporučuju velike količine oružja i municije, tražnja ne jenjava, posebno za artiljerijskom municijom, koja se mahom proizvodi u valjevskom Krušiku i čačanskoj Slobodi. Vlast u Srbiji, međutim, krije od sopstvenih građana da je Ukrajina krajnje odredište za srpsko oružje i municiju i da su u te poslove, osim državnih firmi, uključeni i privilegovani privatnici, koji su i ranije učestvovali u sumnjivim poslovima i „skidali kajmak“.


Zbog ogromne potražnje municije nije veliko iznenađenje što Krušik u prvoj polovini 2024. najbolje posluje od svih fabrika iz sistema Odbrambene industrije Srbije. Nakon istorijski najlošijih rezultata, od 2020. do 2022, kada je valjevska fabrika zabeležila ubedljivo najveće gubitke unutar grupacije Odbrambene industrije Srbije od 3,75 milijardi dinara, sve se okrenulo. Svaki dan u sektor prodaje Krušika stižu novi zahtevi za kupovinu artiljerijske municije koju ukrajinska vojska najviše koristi, posebno za artiljerijske projektile kalibra 155 milimetara, artiljerijske rakete grad, rakete od 107 milimetara i minobacački program.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Zbog velike tražnje municija se često transportuje i u rinfuzi, po principu samo tovari i vozi

Fabrika je već zaključila nekoliko kapitalnih ugovora vrednih više stotina miliona dolara, čija će realizacija trajati nekoliko godina. Krušik je svoju proizvodnju podredio potrebama Ukrajine, a umesto višedecenijske, poznate fabričke oznake KV, sada se proizvodi namenjeni za to tržište obeležavaju sa BB ili se te serije uopšte i ne obeležavaju. Zbog ogromne potražnje za municijom i nestrpljenja kupaca roba se često transportuje u rinfuznom stanju, van paleta, čak i bez završne kontrole, sve po principu „samo što pre tovari i vozi“.
Municija se isporučuje po već dobro utvrđenim maršrutama. Kamioni natovareni robom, uglavnom na graničnom prelazu ulaze u Bugarsku, odakle nastavljaju put Rumunije, a odatle železnicom ili opet kamionima municija biva prebačena u Ukrajinu. Druga popularna maršruta je isporuka kamionima do Slovačke, odakle se dalje transportuje u Ukrajinu.

Iako mu novi uslovi i okolnosti poslovanja idu naruku, Krušik zbog starih boljki nikada neće uspeti da u potpunosti iskoristi finansijski potencijal te ogromne tražnje za njegovom robom. Loše rukovođenje menadžmenta i stihijska organizacija, nedostatak kvalifikovanih radnika, nedovoljna modernizacija proizvodnih kapaciteta i automatizacije radnih procesa su problemi koji se vuku godinama unazad i nikako ne rešavaju. Poseban problem je što već utabanim stazama nastavljaju da koračaju i privilegovani privatni trgovci. Njima se i dalje omogućavaju visoki profiti, što potkrepljuje sumnje da tako i dalje izvlače novac iz fabrike, na šta je prvi ukazao uzbunjivač Aleksandar Obradović. Tim pre što je Radar u međuvremenu otkrio da je i firma Krupnik sa Krušikom sklapala ugovore, štetne za državno preduzeće, a objavljena dokumenta nedvosmisleno pokazuju zloupotrebu i kršenje zakona, kada je Krupnik, tokom 2021. i 2022. za isporučenih 12.000 artiljerijskih projektila 155 milimetara kontroverznoj kompaniji Heptagon, za sebe zadržao 5,3 miliona dolara, umesto da ih uplati Krušiku. Isti akteri nedavno su zaključili novi ugovor za čak 50.000 artiljerijskih projektila 155 milimetara.


Umesto od državne fabrike iz Lučana, Krušik jeftinije gorivo za rakete nabavlja iz Kine

Ipak, jedan od najčešćih posetilaca Krušika je trgovac oružjem Goran Tukić. Bivši zaposleni Jugoimporta SDPR je od maja 2018. direktor i vlasnik Zenitproma, iza kog, kako su mediji otkrili, stoji Slobodan Tešić. Goran Tukić ima širok krug nadležnosti. Osim što ukrajinske, turske i bugarske kupce, zainteresovane za Krušikove proizvode, dovodi u fabriku, omogućio je kompaniji Guma-co iz Bugojna, koja proizvodi upaljače za municiju, da u jednoj od hala fabrike vrši laboraciju svojih upaljača. Jedan od kupaca iz Turske, koji je sa Tukićem bio deo delegacije koja je posetila Krušik, nedavno je potpisao ugovor za isporuku 101.000 mina kalibra 81 milimetra.

Krušik je vrlo malo ugovora sklopio sa državnim Jugoimportom SDPR, a najznačajniji je vezan za isporuku 20.000 raketa grad-2000. Firme kontroverznog američkog trgovca naoružanjem Marka Moralesa, koji je sa američkim Ministarstvom odbrane za potrebe snabdevanja Ukrajine naoružanjem potpisao ugovore vredne 1,2 milijarde dolara, nabavlja naoružanje i od SDPR-a, ali i od privatnih firmi Zenitprom i Valir, koje su pod kontrolom Slobodana Tešića. Nije tajna da dominantan deo robe isporučen američkim kupcima završava na ratištu Ukrajine.

U prvoj polovini ove godine Krušik je direktno, bez posrednika, izvezao robu vrednu 36,3 miliona dolara i tako za 46 odsto već prebacio direktan izvoz za celu prošlu, odnosno za čak 350 odsto povećao direktan izvoz u odnosu na prvo polugođe 2023. Prema internim finansijskim dokumentima, do kraja juna ove godine već su realizovani ugovori vredni više od 60 miliona dolara, a do kraja godine očekuje se prihod od prodaje veći od 100 miliona dolara.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U prvoj polovini 2024. valjevska fabrika je direktnim izvozom za kupca iz Estonije prihodovala 12,7 miliona dolara. Od 2022, kada je realizovala prvi ugovor za izradu i isporuku 32.000 razornih mina od 81 milimetra, do kraja juna ove godine, tom kupcu izvezla je municije za 33,86 miliona dolara. Dvočlana delegacija iz Estonije boravila je nekoliko dana u Valjevu u drugoj nedelji jula i nakon kvalitativnog i kvantitativnog prijema i ispitivanja uzoraka na poligonu, u narednim danima očekuje se isporuka nove serije minobacačkih mina.

Krušik je do kraja juna 2024. uvezao robu vrednu 10 miliona dolara, a iz Kine za 4,1 milion, jer su u fabrici odlučili da od 2023. raketno gorivo za raketu grad-2000, koje su do tada kupovali od „Milana Blagojevića“ iz Lučana, zamene jeftinijim, kineskim.

Iako ogromna tražnja, maksimalna uposlenost kapaciteta, stanje na računima, pa i trendovi i prognoze za naredni period idu naruku Krušiku, pojavila se opravdana bojazan da će veliki i ozbiljan evropski igrač preuzeti 49 odsto vlasništva valjevske fabrike. Tu sumnju podgrevaju i nezvanične informacije iz Češke i Slovačke da su u toku zakulisne igre, lobiranje i snažni pritisci da „Milan Blagojević – Namenska“ iz Lučana i Krušik postanu deo slovačke MSM grupe, koja pripada konglomeratu CSG iz Češke.


Slučaj bugarskog Korp investa

Na koje sve načine municija iz Krušika završava u Ukrajini može da ilustruje slučaj bugarske kompanije Korp invest. Kompleks bugarske odbrambene industrije je kompatibilan sa srpskom, zbog čega su godinama jedna drugoj bile konkurencija na nepredvidljivom svetskom tržištu. Sada to nije slučaj. Od početka rata u Ukrajini, zbog ogromne tražnje, srpske i bugarske firme sarađuju. I dok je isporuka municije Ukrajini postala stvar nacionalnog ponosa u Bugarskoj, pa se podaci o izvezenim količinama ne kriju, vlast u Srbiji na sve načine pokušava da sakrije ili minimizira svoju ulogu u ovim poslovima.

Prema priznanju ukrajinskog ministra spoljnih poslova Dimitrija Kulebe, koji je nedavno bio u poseti Beogradu, možda i ključnu ulogu u prvim mesecima odbrane od ruske agresije imala je bugarska odbrambena industrija. Ogromne količine, između ostalog i srpske municije, preko posredničkih bugarskih kompanija kopnenim putem, preko Rumunije i Poljske, transportovane su u Ukrajinu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Korp invest trejding je pre agresije na Ukrajinu bila mala, potpuno nepoznata privatna firma, sa beznačajnim finansijskim rezultatima. Osnovana je novembra 2017. u Sofiji. Direktorka i vlasnica je Milena Čavdarova, supruga Venelina Čavdarova, koji je 1986. bio saradnik bugarske tajne službe, zaveden pod kodnim imenom Rumeni, što je nakon otvaranja dosijea postala javna informacija. Dve godine ranije, u decembru 2015. Vanelin Čavdarov je na Kipru osnovao firmu gotovo istovetnog naziva, Korinvest trejding, a 2018. je postao suvlasnik Ukrspetzekhnika i osnivač i suvlasnik Spetsmashkomplekta, pri čemu je sedište obe te firme u Kijevu.

Na zvaničnom, prilično šturom sajtu www.corpinvesttrading.com, navode se i imena nekoliko kompanija sa kojima Korp invest trejding nudi zastupništvo i povezivanje, a upadaju u oči da su među njima i dve srpske, Sloboda i Jugoimport SDPR, kao i ukrajinski državni koncern Ukroboronprom. Uz to, u delu sajta na kome se predstavlja ponuda Korp investa, na fotografijama su i proizvodi Prvog partizana i Zastava oružja, a posebno iznenađenje je što se sa njihovog sajta mogu preuzeti katalozi za oklopno vozilo miloš i oklopni transporter lazar III, koji se proizvode u pogonima fabrike Borbeni složeni sistemi u Velikoj Plani, kojima upravlja Jugoimport SDPR. U katalogu sa jedne strane stoji logo Jugoimporta, a sa druge logo bugarske kompanije Metalika-AB, koja se od 5. novembra 2022. nalazi na listi sankcija koje je Rusija uvela protiv 74 evropske kompanije za promet i proizvodnju naoružanja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Prvih dana marta veliki broj kamiona smenjivao se na transportnoj kapiji Krušika. Kamioni natovareni robom su odlazili, a novi, prazni su dolazili na utovar. Svi su nosili registarske oznake Sofije i preuzeli ogromne količine municije, koja se preko graničnog prelaza Gradine, isporučuje dalje.

Korp invest trejding sarađuje i sa Slobodom iz Čačka, o čemu svedoči i zvanični finansijski izveštaj za 2023, po kom Sloboda ima obavezu za naplaćeni avans, a neisporučenu robu vrednu 313 miliona dinara. A koliko dobro ide bugarskoj firmi svedoči i to da su u 2022. njeni prihodi bili za 3.800 odsto veći nego 2021, pa se sa velikim nestrpljenjem očekuju podaci za 2023.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Jugoimport oborio sve rekorde po vrednosti uvoza iz Kine

Nakon poniženja u 2023, kada su Tešićeve privatne firme sa svega nekoliko zaposlenih izvezle za 30 miliona više naoružanja i municije od nekada dominantnog državnog trgovca, izvozni rezultati Jugoimporta SDPR u prvih šest meseci ove godine nagoveštavaju drugačiji ishod, a nije isključeno ni da će do kraja 2024. oboriti izvozni rekord iz ovog veka od 176,6 miliona dolara, ostvaren 2017. Do kraja juna Jugoimport je već realizovao izvoz vredan 105,4 miliona dolara, trostruko veći nego lane u istom periodu i za 10 miliona dolara veći nego u celoj 2023. Samo je kupcima iz SAD izvezeno naoružanja za 63,3 miliona dolara, s tim što ono uglavnom završava u Ukrajini. Sa kupcima iz SAD sklopljen je i jedan od najvrednijih ugovora za isporuku 20.000 Krušikovih raketa grad-2000, često korišćenih na ratištima u Ukrajini.

Daleko iza SAD, na drugom mestu liste najvećih kupaca Jugoimporta je Izrael (17,8 miliona), a na trećem su Ujedinjeni Arapski Emirati, u koje je izvezeno naoružanje vredno 11,6 miliona dolara. S druge strane, samo u maju je Jugoimport iz Kine uvezao robu vrednu čak 207, miliona dolara, a u prvih šest meseci na ukupan uvoz potrošio je rekordnih 289,4 miliona dolara. Od toga, čak 72 odsto je uvezeno iz Kine (deo tog uvoza odnosi se na raketna goriva, smeše, barut i ostale sirovine), dok je sa Kipra uvezena roba, poreklom iz Rusije, vredna 31,7 miliona, a iz same Rusije za još 20,6 miliona dolara. Pre ove godine, tokom čitavog 21. veka, uvoz Jugoimporta nije bio veći od 150,9 miliona dolara i taj, sada već stari rekord je postavljen 2022, a već na kraju juna ove godine premašen je za 138,5 miliona dolara.


Nezaobilazni Slobodan, u sve se meša, Tešić

Sve su prilike da će i privilegovani privatni trgovci ove godine postaviti nove rekorde. Nakon istorijskog rezultata u 2023, u kojoj su firme pod kontrolom Slobodana Tešića izvezle robu vrednu više od 125 miliona dolara, ako je suditi po „prolaznom vremenu“ na kraju juna ove godine, najvećeg srpskog privatnog trgovca naoružanjem verovatno očekuje nova istorijska godina. Tri kompanije, koje se indirektno dovode u vezu sa njim, već su izvezle robu vrednu 68,4 miliona dolara, za 81 odsto više nego u prvih šest meseci 2023.

U posmatranom periodu Valir, primarna firma preko koje Tešić posluje, povećala je izvoz za 94 odsto, na skoro 51 milion dolara. Najveći deo robe, vredan 31 milion, isporučen je kupcima iz Afrike – u Čad je izvezena roba vredna 12,9 miliona, u Ugandu 10,3 miliona, Kongo 7,2 miliona i u Senegal pola miliona – što pojačava sumnje da se radi o novoj praksi osnivanja proxi firmi, koje služe kao svojevrsni protočni bojler za robu zapravo namenjenu nekom drugom krajnjem kupcu.

Izvozni rezultati Zenitproma bili su još bolji, za čak 335 odsto veći nego u prvom polugođu 2023. Samo do kraja juna ta firma je od izvoza zaradila skoro 14,4 miliona dolara, za 2,8 miliona više nego u celoj prošloj godini. Indikativno je da je i ta firma čak 61 odsto municije, vredne više od 8,8 miliona dolara, izvezla kupcu iz Ugande. Tešić, iako je pod sankcijama SAD, nastavlja nesmetano da izvozi, a samo u Ameriku je od 2021. u čak 40 isporuka izvezao blizu 2.000 tona municije. Zenitprom je nastavio i izvoz u Bugarsku, gde je u prvom polugođu završila roba vredna skoro milion dolara. S druge strane, ta firma je do kraja juna iz BiH uvezla robu vrednu 7,4 miliona dolara, a izvezla za tri miliona dolara.

Jedini izuzetak je Sofag, vlasništvo najmlađe Tešićeve ćerke, čiji se polugodišnji izvoz zaustavio na nešto više od tri miliona dolara, što je 5,1 milion dolara lošiji rezultat nego u istom periodu 2023. Ostaje da se vidi da li će Sofag u drugoj polovini godine uspeti da nadoknadi zaostatak i da se približi prošlogodišnjem izvozu od 39,7 miliona, koji pre svega duguje kupcu iz Bugarske, koji je lane pazario municije za čak 34,3 miliona dolara.

Rekordni obimi proizvodnje i izvoza oružja i municije nisu otklonili stare boljke državnih fabrika, ali su nesumnjivo doprineli da džepovi privatnih trgovaca budu još puniji. Zato se vlast i trudi da to sakrije od očiju sopstvenih građana, kao i činjenicu da dobar deo te municije završava u Ukrajini. Sve u nadi da većina neće primetiti da se koruptivni poslovi nisu zaustavili, već da su se uvećali.


izvor





* tabela 1.jpg (48.91 KB, 720x409 - viewed 3 times.)

* tabela ll.jpg (46.72 KB, 720x346 - viewed 3 times.)

* trica.jpg (250.23 KB, 720x1035 - viewed 4 times.)

* Jugoimport Miloš.jpg (233.38 KB, 720x825 - viewed 4 times.)

* Jugoimport Lazar.jpg (168.62 KB, 720x711 - viewed 4 times.)

* tabela 4.jpg (38.08 KB, 720x259 - viewed 6 times.)
Logged
Pages:  1 ... 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 [149] 150 151   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.