Posao za vojnu industriju
Emiratima nudimo tri letelice i rakete M.R. Petrović | 20. 10. 2012.
Srbija namerava da u saradnji s Ujedinjenim Arapskim Emiratima razvije čak tri tipa školskih i borbenih aviona, kao i protivoklopnu raketu velikog dometa. Juče su u Abu Dabiju memorandum o razumevanju potpisali ministar odbrane i prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić i šeik Muhamed bin Zajed al Nahjan.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Šeik Muhamed bin Zajed al Nahjan i Aleksandar VučićReč je, kako “Blic” saznaje, o projektu “kobac”, turboelisnom avionu za obuku, trenažu i napade na ciljeve na zemlji, transsoničnoj verziji “orla”, brzine jednog maha, aviona za obuku i uvođenje pilota u lovce, kao i o “belom orlu”, koji je označen kao kapitalni projekat i predstavlja nastavak projekta “Novi avion”, supersoničnog višenamenskog aviona brzine od 1,6 maha, čiji je razvoj započet u nekadašnjoj SFRJ.
U to bi bio uključen i dalji razvoj rakete ALAS, koja je trenutno u fazi prototipa. Reč je o protivoklopnom, višenamenskom projektilu dometa i do 60 kilometara, koji bi, kako se ocenjuje, mogao da bude jedan od najvećih izvoznih aduta srpske vojne industrije, ukoliko projekat bude završen.
- Ako bismo sve ove projekte uspeli da završimo uz finansijska ulaganja iz Emirata, to bi nas stavilo u sam vrh na svetskom tržištu - kaže sagovornik “Blica” iz Ministarstva odbrane.
Aleksandar Radić, vojni analitičar, ocenjuje da Srbija svakako nije bez potencijala da radi na ovakvim projektima, pre svega što jedina u jugoistočnoj Evropi već proizvodi avione u pančevačkoj “Utvi”. Da bi se ovako realizovali ambiciozni projekti, pa čak i neki koji su manje zahtevni, potrebno je dosta ulaganja u samu fabriku, ali pre svega u kadrove, koji su tokom 90-ih i početkom 2000-ih desetkovani.
- Mi imamo iskustva, a oni imaju novac, a pritom bismo mogli da obučavamo i njihove kadrove. Ne treba zaboraviti i da je 50 odsto konstrukcije aviona G-4, kao i 25 odsto konstrukcije za avion “orao” pre rata rađeno u Pančevu - kaže Radić.
U “Utvi” je, takođe, finiširan i prototip modernizovane varijante “galeba” G-4M, koji je svoj prvi let imao dan pred NATO bombardovanje 1999. godine. “Utva Avioindustrija” je u restrukturiranju.
Izvor:
Blic online