PALUBA
March 28, 2024, 08:15:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 99   Go Down
  Print  
Author Topic: Namenska industrija Srbije - Vesti  (Read 458566 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #390 on: January 01, 2013, 06:05:51 pm »

Pa već sam objasnio zašto je malo zaposlenih. Tamo se malo šta proizvodi već sklapaju gotovi delovi proizvedeni (napravljeni) ili reparirani  drugde. Drugo, obim sklapanja nije veliki. Radi se samo ono što se i naruči, a to nije nešto što se broji stotinama komada već suma sumarum desetak komada. Koliko sam shvatio to je neki prelazni period dok se ne dobije licenca za nešto drugo. Na slici iza ministra dok drži govor (u početnom postu) imaš šemu objekta gde se lepo vidi "1. faza" i "2. faza").

Ministar izgleda čita ovaj forum Wink ili mu neko dojavljuje šta pišemo, pa je u poslednjem intervjuu rekao da će prvo "skočiti pa reći hop". To sam mu ja (a i svi mi ostali) preporučio kada je u pitanju proizvodnja "složenih borbenih sistema" i nabavka "silnih" eskadrila o kojoj se govorka. Dakle, ovo nije skok, već korak, ali može da bude na kraju i "hop". Videćimo.

Treba da sve postove lepo iscitam, ali da priznam malo nemam vremena a malo ni trpljenja.

Meni ovo lici na centar za reparaciju - to sto je po skladistama se 'preradi' i proda se zaintersovanih strana. Ovo nije nofa proizvodna linija. Da su u pitanju novi proizvodi srpske indutrije - to bi se trbalo osetiti kao kamcic bacen u vodu koja stvara talase. M-84 je povukao oko 250 fabrike u ex-YU. BOV nije blizu te kompleksnosti ali bi trebalo povuci bar nekoliko desetica kompanija - ako je novi BOV u pitanju. Da sum makar 100 orginalni novi vozila u pitanju bar nekoliko desetica manjih fabrike bi trebalo biti srecni za novi biznis. Neko treba da uradi tockove, neko motor, neko elektriku, neko sasije, itn...Gde su te fabrike da se pohvale da su dobili kontrakt za X broj vozila? Makar jedna jedina vest, makar jedna izjava da neko kaze 'mi smo dobili kontrakt da napravimo obicno straf za novo vozilo namenske indutrije'. Sve sto cujemo je za 'pogon' cija finkcija meni licno nije jasna(proizvodna/reparacija/modifikacija?).

Zasto nov kapaciet? Zasto ne prosirenje postojecih fabrika? Zar nema dovoljno proizvodnih hala po Srbiji, na msta gde se tradicionalno pravili proizvodi namenske indutrije? Ako je u pitaju reparacija postojecih BOV zar nije bilo logicnije da se prosiri postojeci remontni centar? Ako je u pitanju novi kapacitet, zar nije bilo logicnije da se prosiri neka od fabrika za vozila u Srbiji? Ja smatram da su ovo bitna pitanja koje niko ne postavlja - a trebalo bi.

Vidite, ako je u pitanju doblo isplaniran posao u kome bi ljudi mogli ocekivato nekoliko godina zaposlenja - super! Onda meni stvarno i nije bitno priroda posao koj se radi. Verujte, Srbija ne bi bila ni prva ni posledna u tom pogledu. Ako je ovo biznis koj realno donese neke pare i da se to posle upotrebi za nesto pametno - opet, licno bi bio srecan. Ali imam razloge za skepticizam.

 
« Last Edit: January 01, 2013, 06:29:32 pm by SHOOTER » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #391 on: January 01, 2013, 07:06:19 pm »

Čim čujem da je u nekom poslu SDPR odmah to povezujem sa nekom prljavštinom u poslovanju. Baš ovo što SHOOTER navodi. Ima toliko firmi u Srbiji gdje bi se ovo moglo sklapati, a oni otvaraju novu fabriku. Zapošljavaju nove radnike. Za ovakav bi se posao morale angažovatii druge firme, a ni jedna druga firma ne spominje. Neko mora praviti te šasije, motore, točkove, topove, elektroniku, ali niko ništa ne progovara. Izvoz u nekoliko zemalja, pokreće se proizvodnja, zapošljavaju se radnici, investicioni projekti, nova ulaganja, a ono niko ništa ne progovara.
Možda se boje onoga što se desilo sa pogonom Krušika. Nova kovačnica. Puštena u rad decembra 2010 i bila su nagovještena zapošljavanja velikog broja radnika i izvoz u nekoliko zemalja. I šta se desilo. Jako malo. Jemen, Alžir, Egipat. Propali poslovi. Ili je možda kovačnica puštena u rad da bi se dobili ti ugovori. Pa se onda vidjelo...

Na svim poslovima koje sam radio za SDPR bio sam oštećen. Prevaren. I sad imam nekakav osjećaj prevare.

Mutne radnje koje se rade u SDPR-u su odavno poznate. Mjesto direktora te firme je samo odskočna daska za neki privatni šverc oružja. Jovan Čeković, lično mi je obećao isplatu svih dugovanja, je sada u Angoli gdje mu radi privatna firma.

Nešto mi ovdje ne štima. Otvori se firma, ima već ugovoren posao, ima već zaposlene radnike, ima već stručnjake, topdžije, oružare, inžinjere, stručnjake, itd, a kupci već u hali gledaju proizvodnju. To do sada nisam vidio.

Dugo sam radio u proizvodnji. Razvoju, osvajanju, tehnologiji, itd, vojne opreme. Ovo još nije viđeno.


Pozdrav

Vlado


 
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 316


« Reply #392 on: January 01, 2013, 07:31:32 pm »

Па није у питању нова фабрика већ постојећи погони неке фирме која је до сада постојала али није радила.

ja sam iz Velike Plane,koliko sam video,trenutno se radi na adaptaciji postojecih objekata i hala za proizvodnju
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #393 on: January 01, 2013, 07:40:36 pm »

Dali ja tamo nekad bilo kapaciet namenske? I cisto me interesira: jel to blizu pruge, blizu dobrog puta? pretpostavljam sva ta vozila za Keniju idu brodem, preku Bar? Ovo je vec pitanje indsutriske logistike.

Da sam je nosio odluke, za novi proizvod trazio bi kapcitet gde su se nekad pravili kamioni ili gradezne masine. Za reparaciju - remontni centar Cacak mozda?

Znate sta - daj boze da sve bude OK i da od mene pretvore optimista od pesimista Smiley Ja sam za odbrambene industrije zavrsio kurs i ovo je meni sve cudno. Ne da nije vidjeno vec me nesto seriozno muci...

Ali ostavimo vreme da pokaze svoje. Mene i tako nista nije pitao nitu sam ja ponudio mislenje Cheesy

Pozdrav,

SHOOTER
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 316


« Reply #394 on: January 01, 2013, 07:47:19 pm »

Велика Плана као град се налази непосредно уз ауто-пут Београд- Ниш, а ту је и железничка пруга. Мислим да се ради о погону који је раније ремонтовао возила, али нисам сигуран.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #395 on: January 01, 2013, 08:00:31 pm »

To je dosta veliki Gosin pogon koji se nalaza na par desetina metara od autoputa. Vec dosta dugo je tu radila jedna privatna firma - zakupili deo prostora kao autoplac. Mislim da je tu ranije radjen neki remont vozila posto se secam da su imali i liniju tehnickog pregleda.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #396 on: January 01, 2013, 09:56:15 pm »

Vlado, ako si pregledao snimke onda si mogao da vidiš u radnom odelu Židova, Trifunovića i sl. koliko znam oni su odavno u penziji.
 Danas se angažovanje penzionera najviše isplati jer najmanje koštaju poslodavca. Sklopi se neki ugovorčić o delu na neki mizeran iznos na koji se državi plati 50,8% poreza i dobijete jeftinu radnu snagu a koga briga za izdvajanja za penzijski i socijalni fond.
 Smiley  Kada bi se neko pametan ovim pozabavio mogao bi da smanji procenat nezaposleni bar za 2%
Sve naše vlasti su prigrabile prevelika ovlašćenja u finansijskoj sveri, zadužuju se putem kredita, prodajom obveznica, prodaju tuđu imovinu pa se tim novcem svakodnevno reklamiraju.
    Nisam optimista  ni ovaj put, možda se nešto uz velike subvencije i napravi ali to će trajati kratko, trgovci ne razmišljaju dugoročno, a i mi smo zadnjih godina upropastili puno boljih prilika.
Logged
ivemaster
mornar
*
Offline Offline

Posts: 25



« Reply #397 on: January 01, 2013, 09:57:28 pm »

tako je,od autoputa je 20 metara,od zeleznicke pruge 1 kilometar,taj servis ne radi desetak godina,propada,nema koristi od njega,zato je i dat,da se pokrene prozivodnja i zaposlu radnici,a to je nekad u srecno vreme bio servis drumskih vozila GOSE,pozdrav
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #398 on: January 01, 2013, 10:58:23 pm »

Hvala S.Palestinac. Nisam ih odavno vidio. Vidim da je gospodin zastavnik u penziji ponovo aktivan. Malo se udebljao. Dakle, angažuju penzionere. Manje obaveze prema državi.

Ne može ni ovaj pogon bez tenkovskih stručnjaka.

Ovi stolovi na kojima stoji oprema za pokazivanje nisu tehnološki stolovi za montažu opreme, nego EPP stolovi za prikazivanje te opreme. Da se tu nešto radi morao bi tu biti kran. Pomični kran za halu. Sa onom malom dizalicom teško će ovdje ići posao.

Na ovim snimcima mi nešto nedostaje. Sve je suviše fino.

S.Palestinac. Radio si u sličnoj firmi (sličnim firmama) na sličnim poslovima. Šta misliš kako će se onaj top montirati u neku kupolu sa onom malom dizalicom.

Ovdje minimalno nedostaje kran. Koliko vidim nema ni grijanja u hali. Kako će se podešavati fina mehanika sa ukočenim prstima.

Polako, vidjećemo šta će se desiti. Neće valjda proći kao kovačnica u Krušiku u Valjevu.

Pozdrav

Vlado
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #399 on: January 01, 2013, 11:35:48 pm »

Pre nekoliko meseci Goša Montaža iz S. Palanke je radila jedan dobar posao za moju firmu. Tada sam prvi put radio sa njima i imao priliku da obiđem pogon Goša Montaže u S. Palanci. Ambijent kao u 90-tim, zapušteno, ali infrastruktura kompletna i na mestu, ljudi još uvek prisutni - zato su dobro i uradili posao. Sve ono što Vlado spominje - kranovi, tehnološki stolovi, prese za savijanje limova, stolovi za CNC plazme, mašinska obrada - još uvek postoji. Ovde od toga ne vidim ništa. Šta će tu da se proizvodi? Ovo za sada liči na veliku garažu. Goša je holding kompanija - svaka firma u holdingu je za sebe (Montaža, fabrika vagona, itd.). Pretpostavljam da je ovo mali deo infrastrukture koji je država preuzela i prenamenila.

Inače, najbolju infrastrukturu u Srbiji za sklapanje oklopnih vozila ima firma Montavar iz Železnika, odnosno sada Montavar-Metalna-Lola. Reč je o privatnoj firmi koja je preuzela najbolji deo infrastrukture nedašanjeg Ivo Lola Ribara, uključujući i novu halu montaže. Tu sam, još kao student 5. godine fakulteta na praksi prvi put video Noru B-52 u fazi montaže.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

...a nekoliko godina kasnije, kada je ovo već bila privatna firma, imao sam zadovoljstvo da u saradnji sa njima realizujemo jedan veliki posao, na kome sam radio kao projektant. Ovo je jedan deo čelične noseće konstrukcije sekcije presa za mašinu za proizvodnju papira u fazi probne montaže, koju smo projektovali, a u ovom pogonu je proizvedena:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tu se vidi sva potrebna infrastruktura, uključujući i montažne stolove na kojima se izvodi probna montaža, koje je spominja Vlado. Svka rupa za vezu opereme na ovoj konstrukciji koja je široka 7m, duga 12m i visoka kao dvospratna zgrada, ima toleranciju položaja 0,2mm. U hali montaže ima preko 20 kranova. Najveći diže 90t. Prema ovome, onaj SDPR-ov pogon izgleda kao garaža za pranje auta.

Montavar između ostalog proizvodi šasije za teške građevinske mašine za ThyssenKrupp. Loša strana je što je mala iskorišćenost ove infrastrukture. Dok smo mi ovo radili, imali su svega oko 100-tinak proizvodnih radnika. Doduše, tada su bili u fazi gašenja proizvodnje u Sloveniji i preseljenja Metalne iz Maribora u ove pogone, pa su se u međuvremenu pojačali. Ipak, tu je nekada radilo 2500 proizvodnih radnika.



* HPIM0889.JPG (90.46 KB, 800x600 - viewed 336 times.)

* HPIM0900.JPG (115.17 KB, 800x600 - viewed 341 times.)

* Mob.tel 153.jpg (188.51 KB, 800x600 - viewed 334 times.)
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #400 on: January 02, 2013, 12:30:44 pm »

Moja malenkost je svoju radnu karijeru započela u Gošinom pogonu građ. opreme u Sm. Palanci.
Da to je bila velika kompanija, bili su u konkurenciji da se montaža tenka radi kod njih.
Čak su i prve korpuse oni mašinski obradili dok Đ. Đaković nije nabavio portalnu glodalicu.
Pošto je tada sve bilo tajna ove informacije sam saznao nakon prelaska u Đ. Đaković.

Da Goša je trebao u nastavku programa da radi korpus za tenk mislim da oni su to tada bili ustanju, a ponovo su bili konkurenti za montažu teenka. Možda je to bilo dobro rešenje ali je direktor 14 oktobra bio veštiji.

Lola je trebalo da montira kupolu, tadašnji direktor namenskog dela je bio vrlo sposoban i ozbiljno je prijonuo na posao.
Bio sam mu gost jedan vikend dao sam mu neke sugestije, a bio je angažovao i dva stručnjaka koja su pre radili u Đ. Đaković.

Kada bolje razmislim radilo se vrlo ozbiljno, kvalitetno i brzo zajedno sa R. Srpskom uspeli smo da pokrijemo oko 50% vrednosti tenka.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #401 on: January 02, 2013, 02:12:31 pm »

Imao sam i ja ponudu da pređem u ILR. I imao duge razgovore i sa ta dva stručnjaka iz ĐĐ o kojima pričaš. Ubjeđivanja. Međutim, kad sam vidio planove iste proizvodne hale, gdje će se možda praviti tenk, možda neki raketni lanser, možda nešto treće, odustao sam od ponude.

Ovaj tekst što je napisao FF je otprilike ono što mi bode oči. Ova proizvodna hala više liči na neku garažu većih dimenzija nego na pravu proizvodnju. Na onim panelima koji se vide iza Ministara dok drže govor vide se i neki drugi pogoni. Ali ipak ovo sve liči na lijep pokušaj nego na proizvodnu halu. Vidjećemo. Pokazaće vrijeme.

Samo da ne bude kao sa kovačnicom u Krušiku u Valjevu. Puno su obećavali, ali onda je posao polako usporavao.

Pozdrav

Vlado
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #402 on: January 02, 2013, 04:01:47 pm »

Da si se javio Vlahović je bio dosta korektan mogao sam da posredujem, oni su mogli više napraviti ali nisu imali iskusnog stručnjaka.
Što se tiče druge teme kako stvari stoje sve je za sada u domenu političkog marketinga da se pokaže razlika između predhodnika koji su bili jako loši i bahati i aktuelni političara koji pokušavaju da se predstave u boljem svetlu.
Problem se pojavljuje kada finansijeri izbornih kampanja počnu da naplaćuju svoja ulaganja prilagđavajući zakone, tendere i postavljajući svoje kadrove.
U kovačnicu Valjevo je otišao jedan moj prijatelj koji je ranije radio u Sarajevu mislim da je dobar stručnjak ali verovatno mnogo toga ne zavisi od njega. Nisam ga odavno video takio da ne znam kako to funkcioniše a obično ne pitam kada je upitanju takva vrsta proizvodnje.

Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #403 on: January 02, 2013, 09:42:40 pm »

Čak su i prve korpuse oni mašinski obradili dok Đ. Đaković nije nabavio portalnu glodalicu.

Portalna glodalica u Loli:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nije mi poznato da postoji veća u Srbiji.


* Rapid.jpg (306.69 KB, 1024x768 - viewed 271 times.)
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #404 on: January 03, 2013, 12:08:27 am »

Cisto iz radoznalosti I za opstu kulturu: sta Je to portalna glodalica? Sta radi konkretno ova masina?
Logged
Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 99   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.