PALUBA
April 20, 2024, 03:09:04 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... 99   Go Down
  Print  
Author Topic: Namenska industrija Srbije - Vesti  (Read 461966 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #600 on: June 27, 2013, 04:01:16 pm »

Oће
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #601 on: June 27, 2013, 08:11:01 pm »

Da joj je potrebna pomoć države, potrebna je. Uostalom u najvećoj meri su to državne firme. Međutim, ako sami ne sebe ne reformišu, definišu strategiju (viziju, misiju, tj.  odrede neke ciljeve, definišu ciljne proizvode i ciljne kupce), izmene strukturu i broj radne snage i deo zarade obavezno ulože u razvoj, a ne u plate, nikakva državan pomoć im neće pomoći.

To je moguce samo uz stalan management, a na ovim prostorima postoje samo vrludanja iz biracke liste pravo u upravljacku fotelju drzavne firme i odmah se znaju  odgovori na sva pitanja i na ona koja nisu pitana.

Ajme meni..
Logged
CheefCoach
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


« Reply #602 on: June 28, 2013, 02:49:17 pm »


Valjda je mislio isto ono interesovanje kao i za prototip "Lazar", u međuvremenu prodasmo ga onolikoooooo................

Rambo 1,2,3......;  Grin

Prototip "Lazar" nije ni usvojen ni ušao u serijsku proizvodnju a već imamo novu perjanicu prototip Lazar II.........

Valjda je normalno da se nešto izlaže kao finalni proizvod i ponudi tržištu a ne da svake godine izlažeš prototipove I,II,III........
na istu temu. 

Ispravni koraci za ozbiljan nastup bi bili: Lazar koncept izložen na predhodnom sajmu, pa par godina tišine (čitaj ispitivanja i razrade prototipova), pa ako je dobijeni rezultat dobar (usvajanje u VS), onda na sledećem sajmu izađeš sa gotovim proizvodom i kažeš gospodo izvolite, ko želi da izbroji keš i kupi, rok isporuke je .........
To se otprilike i radi. Lazar 1 je konverzija kamiona u MRAP vozilo namenjeno Iraku. Ali Irak i niko drugi nije hteo da ga nabavi jer VS nije htela Lazara 1. VS ne treba MRAP da patrolira po ulicama vec OT za sve terene. Upravo je zato i odradjen Lazar 2, da zadovolji potrebe VS. Inace ni ekonomska kriza, ni vlada nisu pomogli Lazaru 1.
Inace mi moramo da prodajemo borbene sisteme pre nego sto se zavrse, da obezbedimo finansije da ih zavrsimo.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #603 on: June 28, 2013, 10:17:32 pm »

Судећи по протеклом сајму рекао бих да је ипак неко искуство стечено, да је приметан озбиљнији и системски приступ, али да је финансијска помоћ државе или неког страног улагача потребна, управо због овога што је реко колега у претходном посту. То се уочава по концепту "Лазара -2", самоходне Норе, Аласа и др.  Мене лично задивљују помаци у организацији система веза, у системима за управљање ватром артиљерије, у управивим куполама, управљању беспилотним летилицама, као и наоко малим компоненатама врхунске технологије. Ако је ко погледао приказ са Сајма "Партнер 2013" могао је то да примети у приказу. Сада је потребно је да се стечено знање и материјализује у виду употребљивог производа (нешто већ јесте као што су СВОЈ, звукометријска станица, гониометар и др.), посебно код "великих" и сложених система.

Ја бих због разних "стручњака" ипак рекао да је "Лазар - 2" ипак само функционални модел. Није то средство за продају, већ је приказан концепт, визуелизована је идеја која ће можда привући пажњу финансијера и можда и државе. Ово је наравно моје лично размишљање и закључивање а не неки службени или полуслужбени став војске, СДПР-а или било ког званичног органа. Дакле, тај модел је као такав подложан је променама. Неке промене су јасне у старту и конструкторима (као онај резервоар који штрчи), а неке ће се појавити у ходу, а још више код испитивања и провере на терену. Такође, оно што мало ко примећује је уграђена купола која  је конципирана као даљински управљива. То је по мени нешто ново. Њом рукује једна послужилац "џојстиком". Концепт система управљања је по мојој оцени генерално добар, посебно нишански систем. Било би добро да се заврши јер сам сигуран да ће бити знатно јефтинији од оних прескупих страних.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #604 on: June 29, 2013, 12:27:54 am »

Meni je bila najupecatljivija petokraka na sanduku za municiju na mitraljezima na Bovovima i drugim vozilima. Mali detalj koji mnogo govori.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #605 on: June 29, 2013, 02:32:43 am »

Мене лично задивљују помаци у организацији система веза, у системима за управљање ватром артиљерије, у управивим куполама, управљању беспилотним летилицама, као и наоко малим компоненатама врхунске технологије. Ако је ко погледао приказ са Сајма "Партнер 2013" могао је то да примети у приказу. Сада је потребно је да се стечено знање и материјализује у виду употребљивог производа (нешто већ јесте као што су СВОЈ, звукометријска станица, гониометар и др.), посебно код "великих" и сложених система.

Ovo je dobra poenta - investicija u hi-tech proizvodi...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #606 on: June 29, 2013, 07:13:46 am »

Meni je bila najupecatljivija petokraka na sanduku za municiju na mitraljezima na Bovovima i drugim vozilima. Mali detalj koji mnogo govori.

Više municije staje u onu bez petokrake?
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #607 on: June 29, 2013, 09:34:43 am »

Pogresno ste protumacili poruku. Ne radi se o kapacitetu.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #608 on: June 29, 2013, 09:45:59 am »

Pogresno ste protumacili poruku. Ne radi se o kapacitetu.

Trebalo ih je sve pobacati i napraviti nove municijske kutije bez petokrake? Uludo i bespotrebno potrošiti velike pare zbog nebitne stvari?
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #609 on: June 29, 2013, 12:08:12 pm »

Ajde da vas spasem muka. U poslednje vreme narodu se servira prica o tome kako se srpska vojna industrija grabi krupnim koracima napred. Nova vozila bov m11, m10, nora, sora,... Fora! Sve je to radjeno na vozilima koja su proglasena za visak ili otpisana. Bov 1 je povucen iz upotrebe, a na sajmu se pojavljuje u novom ruhu. Za koga? Sora pravljena na sasiji tama starog 30 godina. Sta ce raditi kad budu iscrpli sve zalihe sa otpada? Meni petokraka ne smeta i uvek mi je draza od zastave NATO pakta koja se vijorila na sajmu, NATO kalibra, NATO cinova i rozeta. Ta petokraka govori da je to sve zapravo tehnika iz JNA samo malo ofarbana. Eto to je to. Ne radi se o kapacitetu magazina za mitraljez niti estetici vec o sustini celeog sistema.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #610 on: June 29, 2013, 12:28:28 pm »

Slažem se torpedo011 mi smo malo toga osposobili za komercijalnu proizvodnju nakon raspada SFRJ.
I pored velike propagande, verovatno velikog troška budžetski srdstava i činjenice da su razvojni centri ostali u Srbiji malo toga je urađeno.
Osim municije i pešadijskog naoružanja (što se ranije proizvodilo) za isplativu serijsku proizvodnju bilo kojeg proizvoda koji se nudi  ovakvoj Srbiji treba 3-5godina.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #611 on: June 29, 2013, 01:27:57 pm »

Pred izbore 2012 je pokrenuta prica o Yu supersoniku. Video sam njegovu maketu i na sajmu ove kao i 2009 godine, a naravno i na aeromitingu. Mi ne napravimo sijalice od 100 W za kucnu upotrebu, uvozimo lopate, sekire i ostale predmete koje moze da napravi obican kovac, a imamo ambiciju da pravimo lovca 4++ generacije. Teleoptik propao, 50 radnika preuzela INSA gde prave brzinomer za Jugo. Eto o tome sam govorio kad sam spominjao petokraku na mitraljezu.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #612 on: June 29, 2013, 02:38:16 pm »

To opet nema nikakve veze sa petokrakom na municijskim kutijama. Priznaj da si brebnuo Smiley

A oko supersonika, samo bi potpun kreten poverovao da smo sposobni da to proizvedemo.
Logged
soonne
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1



« Reply #613 on: June 29, 2013, 03:01:28 pm »

zasto hejteri uvek pametuju. pa sta ako je staro vozilo koje je otpisano sredjeno i prodato nekome i.za te pare ce se praviti nov proizvod.to je po meni pamet.nema nista za bacanje.ni kutija sa petokrakama ni starih tamova i neznam sta sve hejteri nece da iskopaju..samo neka rade i korak po korak i pomeramo se sa nule .
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #614 on: June 29, 2013, 04:18:33 pm »

Rade niste me dobro razumeli. Nisam pobrkao stvari. Mozda sam se pogresno izrazio.

A sad Sonne... Sto ne naprave Vihor? Eto to je novi proizvod. Ne moze se. Nemamo mi pare za takve projekte. Samo prerada. Da bi Srbija mogla da napravi nesto novo mora cela privreda da ozivi. Ne mogu samo ovih nekoliko firmi. Nisam ja protiv toga da se prodaje to sto se prodaje, ali to za mene nije novina. Mozda jeste osavremenjeno, ali nije novo. Fap jeste nov jer nov silazi sa trake. Gde je traka za proizvodnju Bova? Ostala u Mariboru. Ogroman novac je potreban za razvoj. Ogroman. Mi te pare necemo videti u skorijoj buducnosti jer su stvari viseg prioriteta od tenkova i aviona u Srbiji ugrozene. Nemojte mi zameriti, ali to je tako.
« Last Edit: June 29, 2013, 04:35:37 pm by torpedo011 » Logged
Pages:  1 ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... 99   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.