PALUBA
March 29, 2024, 11:48:22 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 ... 99   Go Down
  Print  
Author Topic: Namenska industrija Srbije - Vesti  (Read 458855 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #765 on: July 26, 2015, 03:29:02 pm »

A da li su mu tako rekli ili je on lično snimio neke detalje?

Уважени Џумба, ја сам добро осмотрио командно возило батерије М-11 пред параду 2014. Обратио сам пажњу на погонске осовине, а оне су у длаку ТАМ-ове. Такве се више не праве. Концепција возила и распоред вуче порекло од М-86. Оклопно тело је различито у односу на М-86, али основни габарити ми изгледају једнаки. Моје је мишљење да није реч о потпуно ново направљеном, већ веома измењеном телу возила.  ВС има приличан број тих возила у логистичким базама, она нису нешто превише вожена, конструкција је чврста и отпорна, па је по мени могуће да су нека од тих возила "обријана" до гола и надграђена у поменута возила М-11.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #766 on: July 26, 2015, 03:49:36 pm »

Po mojim podacima BOV je prepakovan stari. Žale se da ponestaje materijala za prepravku. Lazar je jedan jedini. Šetaju ga tamo vamo i stalno se nešto kvari.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #767 on: July 26, 2015, 05:47:15 pm »

Ovi novi bovovi su Bov 3 koji su otpisani kao neperspektivni.

Lepo je da se nesto radi od njih, al bilo bi lepo i da Vojska ima nesto od toga.
Logged
CheefCoach
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


« Reply #768 on: July 26, 2015, 05:51:54 pm »

Ovi novi bovovi su Bov 3 koji su otpisani kao neperspektivni.

Lepo je da se nesto radi od njih, al bilo bi lepo i da Vojska ima nesto od toga.

Najave su da oni idu u policiju za KZB i za scenaria kakvo je bilo u Makedoniji.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #769 on: July 26, 2015, 08:12:43 pm »

Иако сам написао оно што сам написао (да је М-11 новоизграђено возило) када сам дошао кући детаљно сам прегледао снимљене фотографије и дошао до истог закључка као и Кумбор. Оклопно тело је вероватно израђено од новог панцирног челика (барем у највећој мери на оном примерку што сам га гледао) док је доњи построј возила идентичан као на БОВ-овима.

Ипак, прављење таквих возила није неки велики проблем. Документација постоји, а и за БОВ-ове су се користиле готове шасије, мењачи и диференцијали камиона.

Quote
Najave su da oni idu u policiju za KZB i za scenaria kakvo je bilo u Makedoniji.

Бојим се да су то опет идеје типа "како мало Ђокица замишља специјалце". Полиција треба да буде полиција и тешка борбена возила јој не требају. Требају јој добри обавештајни подаци и превентивни рад.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #770 on: July 26, 2015, 09:42:21 pm »

Pre petnaestak dana ministar unutrašnjih poslova je u skupštini rekao da su MUPova oklopna vozila u lošem stanju, da će jedan deo biti remontovan i da će na njih biti ugrađeni mitraljezi kojima se upravlja iz vozila. U prevodu to znači da je jedan broj BOVova poslat u SDPR, gde su rasklopljeni do najsitnijeg šarafa, i gde se generalno sređuju. Na njih će biti ugrađeni DUBS, iliti NSV kojim se upravlja iz kabine. Izuzetno mi je drago što se stvari pokreću na bolje. Čisto sumnjam da će vojni BOV 3 biti ustupljeni MUPu, niti za tim ima potrebe. MUP već neko vreme ima sistem DUBS na BOV VP. Prikazani su na ovogodišnjem danu policije. Koga zanima može pogledati moju sliku na temi o Lazaru, pored koga se nalazi BOV sa DUBSom. Taj sistem ima neke nedostatke koji bi sada trebalo da budu otklonjeni.
Džumba, ne slažem se sa tobom da policiji ne trebaju oklopna vozila. Ljudi koji vode ovu zemlju MUPu su poverili neke zadatke, i shodno tim zadacima su i opremili MUP.
Logged
CheefCoach
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


« Reply #771 on: July 26, 2015, 09:59:59 pm »


Бојим се да су то опет идеје типа "како мало Ђокица замишља специјалце". Полиција треба да буде полиција и тешка борбена возила јој не требају. Требају јој добри обавештајни подаци и превентивни рад.

Kada kazem policija, pod time podrazumevam i zandarmeriju-koja ima zadatke obezbedjenja KZB. Koji je Djokica smislio zandarme i njih u KZB-u, ne znam. Valjda trebaju kada ti treba celicna pesnica, a da na CNN-u ne kukaju kako vojska ugnjetava ,,jadni i nevini" narod.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #772 on: July 26, 2015, 10:00:18 pm »

Jugoimport razvija novi BOV, amfibiju koji podseća na francuski VAB.
Tako da mi je logično da će to biti jedini BOV koji će se praviti u Velikoj Plani, dok će M11 i M10 ostati remontovano i modernizovano vozilo na osnovi TAMa, pošto ne vidim zašto bi imali u ponudi dva različita vozila za iste zadatke.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #773 on: July 26, 2015, 10:00:40 pm »

Quote
Džumba, ne slažem se sa tobom da policiji ne trebaju oklopna vozila. Ljudi koji vode ovu zemlju MUPu su poverili neke zadatke, i shodno tim zadacima su i opremili MUP.

Naravano da ne moramo da se složimo. Ipak, ja ne mislim da policiji ne trebaju oklopna vozila. Trebaju, ali policijska. A "Lazar 2" to nije.  Policija nije vojska. Srpska žandarmerija nije vojna formacija već policijska. Ako žele biti kao francuska ili jugoslovenska (iz doba kraljevine) ili srpska (iz doba kraljevine) žandarmerija onda to treba i uraditi i to baš tako. Biće bolje da policiju opremaju za policijske zadatke, a vojsku za vojne. Uzgred, osim novih uniformi ja nešto ne vidim neki bolju opremu.  Vozila su stara. U manjim mestima ne mogu na zadatak koliko su stara.
Logged
CheefCoach
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


« Reply #774 on: July 26, 2015, 10:03:06 pm »

Jugoimport razvija novi BOV, amfibiju koji podseća na francuski VAB.
Tako da mi je logično da će to biti jedini BOV koji će se praviti u Velikoj Plani, dok će M11 i M10 ostati remontovano i modernizovano vozilo na osnovi TAMa, pošto ne vidim zašto bi imali u ponudi dva različita vozila za iste zadatke.

M10 i M11 su dizajnirani kao delovi SUV-a Nore B 52. Jedno vozilo navodi vatru (osmatracnica) dok drugo komanduje njome (racunarsko odeljenje, komanda). Svrha nekog novog BOV-a bi mozda bilo patroliranje i transport pesadije.
Logged
CheefCoach
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


« Reply #775 on: July 26, 2015, 10:04:48 pm »

Quote
Džumba, ne slažem se sa tobom da policiji ne trebaju oklopna vozila. Ljudi koji vode ovu zemlju MUPu su poverili neke zadatke, i shodno tim zadacima su i opremili MUP.

Naravano da ne moramo da se složimo. Ipak, ja ne mislim da policiji ne trebaju oklopna vozila. Trebaju, ali policijska. A "Lazar 2" to nije.  Policija nije vojska. Srpska žandarmerija nije vojna formacija već policijska. Ako žele biti kao francuska ili jugoslovenska (iz doba kraljevine) ili srpska (iz doba kraljevine) žandarmerija onda to treba i uraditi i to baš tako. Biće bolje da policiju opremaju za policijske zadatke, a vojsku za vojne. Uzgred, osim novih uniformi ja nešto ne vidim neki bolju opremu.  Vozila su stara. U manjim mestima ne mogu na zadatak koliko su stara.


Pakistanci su bas kupovali Lazara 2 za policiju jedinice Karacija. I kupili bi ih da kupovina nije oborena na vrhovnom sudu, zbog nedostatka ovlascenja za kupovinu. Ekstremni uslovi zahtevaju ekstremna vozila. Nazalost.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #776 on: July 26, 2015, 10:38:19 pm »

Dzumba, što se tiče Lazara 2, tu se apsolutno slažemo. Žandarmeriji on ič ne treba. Zbog čega se to nameće, ne znam. Mnogi žandari kažu da im je i Hamer-TAM 110 pogolem za zadatke koje obavljaju.
Što se tiče boljitka, mislio sam samo na oklopna vozila. Red je bio da se ona upristoje.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #777 on: July 26, 2015, 10:40:12 pm »

CheefCoach@: Nije ova tema za tu diskusiju, ali nemoj upoređivati te policije sa našom. Upoređuj evropske. U Evropi toga nema (bilo kakvog teškog naoružanja u policiji), osim u Rusiji i državama nastalim od njih, a kako oni rade, pogledaj temu o Ukrajinu gde ćeš videti da je Vojska MUP-a (pandam koji liči na našu Žandarmeriju) jedan od generatora problema. Da podsetim one koji ne znaju francuska Nacionalna žandarmerija, Karabinjeri u Italiji, Marešoz u Holandiji, čak i Turska žandarmerija su vojska, pripadnici tih formacija su vojna lica. U miru, za poslove javne bezbednosti (koje obavljaju po zakonu) oni su pod komandom MUP-a. Za vojna pitanja pod komandom su MO. Tako je bilo i u Kraljevini Srbiji i Jugoslaviji. Sada nije tako. Naša žandaremija je policija i ne može da ima teško naoružanje.

O "ekstremnim" uslovima koje pominješ možda znam malo više od ostalih. O tome kako su nastali i kako su rešavani "ekstremni" problemi u KZB od 2000-te pa na ovamo mogli bi puno da pričamo, ali bi malo šta bilo pohvalno za policiju, na žalost. To je i onda bio "njihov" problem (da parafrazirma Vodnika: koji su im poverili ljudi koji su tada vodili ovu državu) a ispao je vojni. I tada je policija (Posebne jedinice policije, JSO i slične tvorevine) imala "teška" oklopna vozila i.... Evo, što sad ne preuzmu kompletnu KZB? Pa to nije problem koji se rešava oklopnim vozilima. Rešava se obaveštajnim i kriminalističkim obaveštajnim radom, preventivnim delovanjem (operativnim radom na terenu, među ljudima, naravno i patroliranjem i sl.) i političkim sredstvima.
Logged
CheefCoach
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


« Reply #778 on: July 26, 2015, 10:49:02 pm »

Informacija koju ja posedujem (koja i nije nesto bog zna kako pouzdana) jeste da ce Zandarmerija dobijati BOV-ove. Da li bi doticne trebalo prevesti u vojsku, kao kod Francuza? Verovatno. Da li bi njima dobro dosli Lazari u slucaju ratnih dejstava, verovatno bi. Ni vojsci verovatno ne bi skodilo da imaju jos po nekog oklopnog tockasa. 
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #779 on: July 26, 2015, 10:54:24 pm »

Džumba, da li bi mi objasnio šta podrazumevaš pod teškim naoružanjem i teškim oklopnim vozilima. Vozila tipa BOV VP imaju većina policija sveta.
Logged
Pages:  1 ... 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 ... 99   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.